Ali Nasuh Mahruki, gerçek anlamda 1999 yılındaki büyük deprem sonucunda tanınmaya başlanmış bir isimdir. Kısaltması AKUT olan Arama Kurtarma Derneği‘nin başkanı olan Ali Nasuh Mahruki ayrıca Dünya’nın en yüksek dağı olarak bilinen Everest Dağı‘na tırmanış gerçekleştiren ilk Türk olarak kayıtlara geçmiştir.

1968 İstanbul doğumlu olan Mahruki’nin babası Cem Mahruki’dir. Anne ve babası ayrı olan Ali Nasuh’u babaannesi büyütmüştür.

1988 yıllarının sonlarına doğru dağcılık sporu ile yakından ilgilenmeye başlamış ve sonrasında ismini kendisinin verdiği Bilkent Üniversitesi Doğa Sporları Topluluğu’nda görev yapmıştır. Profesyonel sporcu olmasının yanında fotoğrafçı ve yazar kimliği ile de tanınan ünlü sporcu, yamaç paraşütü ve mağaracılık alanları ile de yakından ilgilenmektedir.

Ali Nasuh Mahruki Kimdir?

Ali Nasuh Mahruki Kimdir?AKUT Derneği’nin başkanı olarak tanınan ve pek çok gazetede köşe yazarlığı ile tanınırlığını artırmış olan Ali Nasuh Mahruki, profesyonel sporculuk alanlarında başardığı ilklerle de adından söz ettirmektedir. Bahçeşehir Üniversitesi’nde verdiği liderlik ve takım çalışması dersleri ile de çok sayıda öğrencisi olmuştur. 1995 yılında dünyadaki en yüksek dağ olan Everest’e tırmanarak, bu tırmanışı gerçekleştiren ilk Türk unvanına sahip olmuştur. Ali Nasuh Mahruki’yi bu denli önemli yapan özelliklerinden biri ise, 1999 yılında gerçekleşen büyük Marmara depremi sonrasında 3 yıl önce kurduğu AKUT derneği sayesinde 220 kişiyi kurtarmış olmasıdır.

Ali Nasuh Mahruki’nin Hayatı

Ali Nasuh Mahruki’nin Hayatı21 Mayıs 1968 İstanbul doğumlu olan Ali Nasuh Mahruki, Akut Derneği’nin başkanı olması ve profesyonel sporcu kimliği ile pek çok kişi tarafından tanımaktadır. Dağcılık sporunda birçok başarıya imza atmış olan Akut Başkanı, elde ettiği başarılardan sonra yaklaşık 7 adet kitap yazmıştır. 2001 yılında tanıştığı Mine Özvardar ile Himalayalar’da Bhutan Krallığı’nda evlenmişlerdir. Mahruki ailesinin Bilge ve Barlas isimlerinde iki çocukları bulunmaktadır. 1999 yılındaki deprem sonrasında Ali Nasuh Mahruki tarafından kurulmuş olan AKUT’un bilinirliği daha çok artmıştır. Hala AKUT Derneği’nin başında durmakta ve yönetim kurulu başkanlığı görevinde yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: Agatha Christie Kimdir?

1968 yılında doğmuş olan Ali Nasuh Mahruki, Orta ve lise eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladıktan sonra, Bilkent Üniversitesindeki İşletme eğitimi sonrasında kariyerinin büyük bölümünü dağcılık sporu alanında şekillendirmiş bir isimdir. 7000 metrelik tırmanışları ile Rusya Dağcılık Federasyonu tarafından “Kar Leoparı” ismine layık görülmüştür. Ayrıca Türkiye’de ilki gerçekleştirilen oksijensiz dağ tırmanışı başarısı da kendisine aittir. Motosiklet ile Türkiye’den başlayarak İran, Hindistan, Pakistan, Bhutan ve Moğolistan gibi ülkelere yolculuk gerçekleştirmiştir. Takım çalışması, liderlik ve kişisel gelişim gibi konularda pek çok üniversitede seminerler gerçekleştirmektedir.

Ali Nasuh Mahruki’nin Eserleri

Ali Nasuh Mahruki’nin EserleriAli Nasuh Mahruki karakterindeki çok yönlü özelliklerin oluşu ile pek çok alanda başarıları olan bir isimdir. Uzun yıllar önemli gazetelerde köşe yazarlığı yapmanın ardından 7 adet önemli eser hazırlamıştır. Bir Dağcının Güncesi isimli eserinde, dağcılık anılarını bir araya toplamış olduğu görülmektedir. Diğer önemli eserinden Vatan Lafla Değil Eylemle Sevilir kitabında ise, vatanına ve görevine ne kadar bağlı olduğunu ifade etmiştir. Bir Hayalin Peşinde isimli kitabı da Ali Nasuh Mahruki’nin oldukça ilgi gören kitapları arasındadır. Müslüman bir Türk olarak dünya genelinde bir ilke imza attıktan sonra Everest’te Bir Türk isimli kitabını çıkarmıştır. Diğer iki önemli eseri ise; Yeryüzü Güncesi, Asya Yolları, Himalayalar ve Ötesi ve son olarak 2010 yılında çıkardığı Kendi Everest’inize Tırmanın isimli kitaplarıdır.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın