paylaşım

B12 Vitamini ve Önemi Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur? Eksikliğinde Ne Olur?

B12 vitamini sıklıkla adını duyduğumuz ve birçok kişinin vücudunda eksik olan bir vitamindir. Suda eriyen B12 vitamininin diğer adı kobalamindir. Eğer bir kişide B12 vitamini eksikliği varsa; unutkanlık, halsizlik, yorgunluk ve kansızlık gibi belirtiler baş gösterir. Bu vitamin vücudumuzda karaciğer ve böbrek gibi organlarda depolanır. Son derece önemli bir yere sahip olan B12 vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu sizler için detaylıca araştırdık.

REKLAM
REKLAM

Vücudun sinir sistemi mekanizmasına yararları ile bilinen ve diğer ismi kobalamin olan B12 vitamini, eksikliğinde pek çok sağlık sorununa yol açabilecek düzeyde öneme sahip bir vitamindir. B12 vitamininin besinler aracılığı ile yeterince alınamaması durumunda sağlık sorunları ile eksikliğini belli eder. En çok halsizlik, yorgunluk ve kansızlık gibi sorunların kaynağı B12 vitamininin eksikliğidir. Kırmızı ette en çok bulunduğu bilinen B12 vitamininin aynı zamanda bağışıklık sistemine müthiş yararları bulunmaktadır.

Yapılan testler sonucunda pek çok kişi de B12 vitamini eksikliği görülse de kişiler tarafından bu durum çok da fazla önemsenmez. Ama faydaları ve eksikliğinde oluşabilecek risklerin farkında olunduğunda bu vitaminin vücut için ne kadar gerekli olduğunu anlamak mümkündür.

Suda erime özelliğine sahip olan B12 vitamini karaciğer ve böbrek gibi organlarda depolanır ve kan üretimi, beyin fonksiyonları ve üremede vücudun ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

B12 Vitamini Nedir?

B12 Vitamini Nedir?B12 vitamini kobalt minerali bakımından zengin olan ve suda eriyebilen bir vitamindir. Sebze türü yiyecekler B12 vitamini çok fazla içermedikleri için vejeteryen beslenme şeklini seçenlerde B12 vitamini eksikliği sıklıkla görülür. Diğer yandan yaşlılarda B12 vitamini eksikliğini çok yaşayan gruba girmektedirler. Yaşın ilerlemesi ile birlikte vücuttaki kobalamin miktarının düşüşü, yaşlılarda belirgin şekilde B12 vitamini eksikliği belirtilerinin görülmesine neden olur.

B12 Vitamininin Önemi Nedir?

B12 Vitamininin Önemi Nedir?B12 vitamini yiyecekler yoluyla vücuda girmesi mümkün olan ve vücudun direnci ve sağlığı için oldukça büyük öneme sahip bir vitamindir. Aşırı yorgunluk, sebepsiz sinirlilik hali ve kilo kaybı ya da şişmanlık gibi yan etkileri görülmektedir. Bu noktada sinir hücrelerinin onarılmasında oldukça önemli bir yere sahip olan B12 vitamini depresyona karşı da daha dayanıklı olmayı sağlamaktadır. Her yaştan bireyin en çok risk altında olduğu kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu niteliktedir. Hücre üretiminde etkin rol oynayan B12 vitamini, saç ve cilt sağlığı için de olmazsa olmazlardan biridir.

B12 vitamini karbonhidratları enerjiye çevirme özelliği ile vücudun şeker isteğini minimuma indirerek beynin ihtiyacı olan şeker miktarını da düzenlediği için hafızayı güçlendirme faydasına da sahiptir. Bunların yanında B12 vitamini kırmızı kan hücrelerinin üretimi için önemlidir. Eğer vücutta bu vitaminin eksikliği fark edilir ve önlem alınmadan bu eksiklik devam ederse, hiç de istenmeyen kalıcı sinir sistemi hasarları doğabilir.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?Vücutta kendi kendine oluşma imkanı olmayan B12 vitaminini alma yolu sadece besinlerden geçiyor. Etkili ve dengeli bir beslenme şekli ile vitamin ve mineraller açısından zengin beslenmek sağlıklı olmanın ilk kurallarından biridir. Kırmızı ette çok fazla miktarda B12 vitamini bulunmaktadır. Diğer yandan yenebilen tüm deniz canlıları başta olmak üzere, istiridye, karides ve midye gibi kabuklu deniz canlılarından B12 vitamini ihtiyacını karşılamak daha çok mümkündür. B12 vitaminini aynı zamanda süt, peynir, ayran, kefir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden karşılamak mümkündür. Ancak B12 vitamini bulunan yiyeceklerden bu vitamin ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamak ve emilimi artırmak için sağlıklı pişirme ve tüketme yöntemleri tercih edilmelidir.

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

B12 Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?Vücudun metabolizmasına doğrudan etki eden B12 vitamini vücutta yeteri kadar mutlaka bulunması gereken vitaminlerden biridir. Eksikliğinde en hafif yaşanabilecek sağlık sorunları, halsizlik ve kansızlık gibi sorunlar olsa da, B12 vitamini eksikliği daha ciddi sağlık sorunlarına da yol açabilmektedir. Alyuvarların yeterli olgunluğa ulaşmasında önemli rol oynayan B12 vitamini eksikliğinde aşırı kilo kaybına neden olmaktadır. Ayrıca vücut için diğer önemli bir vitamin olan demir eksikliğini de beraberinde getirmesi sonucunda, bağışıklık sisteminin çökmesi söz konusudur ve böyle durumda olan bir kişi de her türlü hastalığa açık bir halde demektir.

Bir de B12 vitamini eksikliğine yol açan durumlar vardır, bunlara da değinmeden geçmeyelim. Çok fazla alkol tüketimi, çölyak hastalığı, gastrit ve bağırsak parazitleri gibi durumlar vücutta bu vitaminin eksikliğine yol açabilir.

Yorumlar


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir