paylaşım

Ciltteki Siyah Noktalar Neden Oluşur? Nasıl Geçer? Oluşmaması İçin Neler Yapılmalıdır?

Siyah noktalar ergenlik döneminden başlayıp, neredeyse hayatımız boyunca yakamızı bırakmayan bir cilt problemidir. Temizlenmediği takdirde ise bu siyah noktalar, kısa sürede sivilceye dönüşür. Hatta uzun süredir var olan siyah noktaların içi boşaltıldığında, deride bir çukurcuk bırakır. Yazımızda siyah noktaların oluşma nedeni, geçirilmesi için ve oluşmaması için yapılması gerekenler hakkında bilgi verilmiştir.

REKLAM
REKLAM

Siyah noktanın bilimsel olarak ismi komedondur ve tüm dünya üzerinde en sık rastlanan cilt problemlerinin başında gelir. Cildin üst tabakasının hemen altında yer alan yağ ve biriken kir tabakasının birbirleriyle temasa geçmesi ile oluşur. Başka bir ifadeyle siyah noktalar, oksitlenmiş kir ve ölü hücrelerin ciltteki gözenekleri tıkaması sonucu meydana gelmektedir. Oluşan bu siyah noktaların kesinlikle temizlenmesi gereklidir. Temizlenmediği takdirde siyah nokta kısa sürede sivilceye dönüşür.

Bir cilt problemi olan siyah noktalar cildin sağlıksız, cansız ve mat görünmesine yol açmaktadır. Siyah noktalar genel olarak bazı kozmetik ürünlerin sık kullanılması, cildin yeterince temizlenmemesi durumunda ortaya çıkmaktadır.

Ancak bazı sebepler de kişinin kendiyle alakalı değildir. Örneğin adet kanamalarından birkaç gün öncesinde ciltteki siyah nokta ve aknelerde artış olmaktadır. Şimdi gelin hemen herkesin derdi olan siyah noktalara daha detaylı bir şekilde inceleyelim.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah Noktalar Neden Oluşur?Siyah noktaların oluşmasındaki en önemli sebep aşırı yağ üretimidir. Özellikle ergenlik döneminde hormonların değerlerinde yaşanan dengesizlikler sonucunda yağ bezleri olması gerekenden daha büyük hale gelir ve neticede yağ üretiminde artış görülür. Doğal işleyişe göre oluşan yağlar gözeneklerden dışarı atılmalıdır. Ancak fazla oluştuklarında gözeneklere giden yollar tıkanır.

Tıkanma tam anlamıyla gerçekleşmişse sivilcenin başlangıç aşamasına gelinmiş demektir. Oluşan siyah noktaların tamamı sivilceye dönüşmez ama her sivilce öncesinde mutlaka siyah noktadır. Ciltte yer alan bakteriler tıkanan kanallarda enfeksiyona neden olurlar. Böyle durumlarda sivilceler kırmızı, büyük ve acılıdır. İyileşmeleri ve iz bırakılmadan giderilmeleri zordur. Bu nedenle antibiyotik tedavisi uygulanabilir.

Siyah Noktalar En Sık Ne Zaman Görülür?

 Siyah Noktalar En Sık Ne Zaman Görülür?

  • Çok sık kozmetik ürünler kullanıldığı zamanlarda cilt gözenekleri tıkanabilir ve böylelikle siyah noktalar oluşabilir.
  • Kadınlarda regl döneminin öncesinde hormon değişikliklerine bağlı olarak siyah noktalarda artış görülür.
  • Ergenlik dönemi, siyah noktaların oluşmasında etkili olan tüm zeminlerin hazırlandığı bir dönemdir.
  • Cilt hassasiyeti olan kişilerde yaz günlerinde güneş ışığına aşırı maruz kalmak siyah noktalarda artışa neden olabilecek bir durumdur.

Siyah Noktaların Oluşmaması için Neler Yapılmalıdır?

Siyah Noktaların Oluşmaması için Neler Yapılmalıdır ?

  • Günlük cilt bakımına dikkat edilmelidir. Mutlaka günlük olarak peeling gibi etkili temizleme ürünleri ile cilt temizlenmeli, ölü hücrelerden arındırmalıdır. Böylelikle ölü derilerden arınan cilt tıkanmaktan da kurtulur.
  • Haftalık ya da aylık olarak cilt bakımınızı yapmalısınız. Bunun için uygun maskeler ve evde hazırlanan tonikleri uygulayabilir veya güvenilir bir güzellik merkezinde detaylı cilt bakımı yaptırabilirsiniz.
  • Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Aşırı yağlı besinlerden uzak durarak yağ artışının önüne geçebilirsiniz.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?Siyah noktalar görüldüğü anda temizlenmeli, tıkanan kanallar açılmalıdır. Bunun için etkisine göre günlük veya haftalık peelingler uygulanabilir. Kesinlikle tırnakla müdahale edilmemeli, sıkılmamalıdır.

Buhar Banyosu Uygulanışı

Buhar banyosu, siyah noktalar için kolay ve etkili bir tedavidir. Bunun için bir kabın içinde bir miktar su kaynatın. Kaynayan suyun üzerine eğilip üzerinize havlu alın. Böylece su buharı cilde etki edecektir. Buhar, tıkanan gözenekleri genişletir ve temizlenmesini kolaylaştırır. Ancak temizlerken kesinlikle elle müdahale etmemelisiniz. Kulak çöpü işinize yarayacaktır. Buhar banyosundan sonra bir tane klasik enjektör edinin ve iğnesini çıkartın. Siyah noktanın tam üzerine iğnesiz enjektörü bastırın. Siyah noktalar kolaylıkla enjektörün içerisine dolacaktır. Sonrasında mutlaka iyi bir temizleme ürünü ile cildi temizleyip yıkayın. Ve yine temiz bir havlu ile kurulayın. Ardından nem dengesi sağlayan bir kremi cildinize sürebilirsiniz.

Yoğurt ve Limon Kürü Uygulanışı

Bitkisel çözümler her zaman iyi bir alternatiftir. Derin bir kâse içerisine biraz yoğurt koyun ve üstüne limon sıkın. Kaşıkla bir miktar karıştırın. Karışımı gözler çevresi hariç tüm cilde uygulayın. 20 dakika kadar bekleyin. Karışım cildinizde kurumuş hale gelecektir. Sonrasında ılık bir suyla iyice durulayın.

Elma Sirkesi Uygulanışı

Yine bir kâsenin içine bir miktar su ve elma sirkesini koyun ve iyice karıştırın. Yüzünüze bu karışımı bir pamuk ileuygulayın. Sonrasında da ılık bir suyla hafifçe yıkayın. Elma sirkesi içinde bulunan maddelerinin etkisi ile sivilceye neden olacak mikropları öldürür.

Yorumlar


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir