Yapılan her yeni araştırma, elma sirkesinin bir faydasını daha ortaya çıkarıyor. Zayıflamadan diş temizliğine kadar hayatın her alanında etkili olan elma sirkesi, birçok hastalığı da tedavi edici özelliğe sahip.

Elma suyunun fermantasyonu ile elde edilen sirke doğal olması nedeniyle, vücut sağlığına fayda sağlamaktadır. Saç dökülmeleri, ayak nasırları, güneş yanıkları, zayıflama ve sivilce lekeleri için her gün bir miktar elma sirkesi kullanılmalıdır.

Bulaşık makinelerinin yaygınlaşmasından önce bulaşıkları arındırmak için kullanılan sirkenin, bugün cilt güzelliği için mucizevi etkileri de ortaya çıktı. Bunun yanında bazı sağlık sorunlarına da çözüm olduğu bilenen elma sirkesinin, düzenli kullanımıyla aşılamayan problem yok denilebilir. Asırlardır hemen her derde deva olarak tüketilen sirke, evde kendiniz yaptığınızda çok daha faydalı olacaktır. Oldukça pratik ve az malzeme ile hazırlanabilen elma sirkesi, evde yapıldığı için uzun süreli kullanıma sahiptir. Bu yüzden yapılma aşamalarını öğrenip evde üretmeniz daha sağlıklıdır.

Elma Sirkesi Nedir?

Mayalanan elmanın sirke ile bir süre dinlenmesinin ardından gerçekleşen fermantasyonuna elma sirkesi adı verilir. Elmanın içeriğinde bulunan nişasta ve asit ile sirke buluştuğunda kolayca mayalanır. Bunun sonucunda elma sirkesi oluşur. Gün içinde sabah ve akşam olmak üzere iki kez sirke kullanımı tavsiye edilmektedir. Gerek zayıflamak gerekse güneşten korunmak için tüketilen bu sirke, aynı zamanda günlük bakım rutini içine de dahil edilebilir.

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinden istediğiniz verimi alabilmek için kendiniz yapmalısınız. Aksi halde marketlerden aldığınız sirkeler, ne kadar organik olursa olsun plastik şişede beklediği için faydalı olmayacaktır. Evde elma sirkesi yapımı ise hiç zor değil. Bunun için gerekli malzemeler:

 • 3 tane orta boy elmanın kabuğu
 • 800ml su
 • 1,5 çay kaşığı toz şeker
 • 1,5 çay kaşığı tuz
 • 1,5 litrelik cam şişe

Yapılışı: Elmaların kabuklarını biraz içe doğru, kalınca soyun. Sonra elmaları irice doğrayın. Cam şişenin içine yerleştirin. Arkasından tuzu, şekeri ve son olarak suyu ilave edin. 5 dakika kadar aralıklarla çalkalayın. Çalkalamadaki amaç, tuz ve şekerin erimesini sağlamaktır. Cam şişeyi karanlık olan bir yerde saklayın. Bir hafta boyunca her gün daha sonra 3 günde bir çalkalayın. Yaklaşık 1,5 ay içinde sirkede küf olmaya başlayacaktır. Küf olunca sirkenin olduğunu anlayabilirsiniz. Olduktan sonra süzgeçten geçirip başka bir şişeye alabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Kullanım Alanları Nelerdir?

Elma sirkesi, kozmetik ürünlerin içinde kullanılan bir maddedir. Daha çok yüz temizlemede cilt toniği yerine kullanılır. İçinde yer alan minerallerle yüzü lekelerden, aknelerden ve gün içinde biriken kirlerden arındıran elma sirkesi, cilt temizliğinde önemlidir. Kilo vermek isteyen kişiler için diyet alanında kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra sağlık sektöründe de önemli bir yere sahiptir. Birkaç kronik rahatsızlığın çözümü olan elma sirkesi, içeriği ile iyileştirici etkiye sahiptir.

Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir?

Elma sirkesinin genel özelliklerinden ve nasıl yapıldığından bahsettikten sonra, geliyoruz en önemli kısma yani faydalarına… Elma sirkesinin gerçekten de çok fazla faydası bulunuyor. Öncelikle düzenli kullandığınızda sağlıklı kilo vermenizi sağlıyor, varis, migren gibi hastalıklarda da oldukça etkili. Elma sirkenin en önemli faydaları şu şekilde:

 • Elma sirkesi, boğaz ağrısı için birebirdir. Üşütme sonucu meydana gelen bademcik enfeksiyonlarında bir bardak su ile bir yemek kaşığı elma sirkesi gargarası yapabilirsiniz. Bu şekilde boğazda meydana gelen bakteriler kaybolacaktır.
 • Migren ağrısı için birebir olan elma sirkesi, bir kaba konup su ile kaynatılır. Daha sonra buharı nefes olarak alınırsa migren ağrısı hafifler. Migren nedir öğrenmek için tıklayın.
 • Sirkenin bir diğer faydası da sivrisinek ısırıklarıdır. Bunun yanı sıra arı sokmasında da kullanılabilir.
 • Varis ağrısı için alternatif çözüm olan elma sirkesi, ağrılardan kısa sürede kurtulmanızı sağlayabilir. Uzun bir bezi elma sirkesiyle ıslatıp dizlerinize sarın. Daha sonra dizinizin varisli bölgesini bezle kapatın. Bir süre bekletin ağrıları hafifletecektir. Varis hakkında detaylı bilgi için buraya bakınız.
 • Yapılan araştırmalar sonucunda elma sirkesinin kilo verme üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Gün içinde 2,5-3 litre su tüketilmesi gerekir. Bu suyun bir miktarına elma sirkesi karıştırırsanız metabolizmanızı hızlandıracak, yağ yakımını kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla sağlıklı bir şekilde kilo vermiş olacaksınız. Bunun yanı sıra zayıflamak için tüketilen elma sirkesi toksin atma konusunda da vücuda hız kazandırmaktadır.
 • Elma sirkesi, meyve ve sebzeler üzerinde yer alan bakterileri, ilaçları temizlemek için de kullanılabilir. Besinleri belli süre sirkeli suda beklettikten sonra içiniz rahat bir şekilde tüketebilirsiniz.

Elma Sirkesinin Cilde Faydaları Nelerdir?

 • Elma sirkesi, cilt temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Yüzünüzü bir yemek kaşığı elma sirkesi ve bir bardak sudan oluşan karışımla temizlerseniz sivilce lekeleri, siyah noktalar ve akneler yok olacaktır. Ciltteki siyah noktaların nedenleri ve geçirme yollarından bu yazımızda da bahsetmiştik.
 • Cildinizde büyük bir sorun oluşturan güneş lekelerine elma sirkesi ile çözüm bulabilirsiniz. Banyo suyunuzun içine bir miktar karıştırdığınızda, düzenli olarak duş alırsanız faydalı sonuçlar elde edersiniz. Güneş lekeleri hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 • Elma sirkesi, el ve ayaklarda meydana gelen ödemleri dağıtmak için birebirdir. Ayaklarınızı sirkeli suda bir süre dinlendirdiğinizde hem nasır hem de ödem probleminizi çözümleyebilirsiniz. Ödem nedir öğrenmek için tıklayın.

Elma Sirkesi Ev Temizliğinde Nasıl Kullanılır?

Elma sirkesi, ev temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Özellikle mutfaklarda bulaşık makinesinden önce bulaşık arındırmak için kullanılan elma sirkesi, bugün de aynı şekilde bakterilerden kurtulmak amacıyla kullanılmaktadır. Bulaşıklarınız yıkandıktan sonra bir süre elma sirkesi içinde kalırsa daha temiz olur. Durulayıp yerine koyduğunuzda daha ışıltılı olduğunu fark edersiniz. Bulaşık makinenizin parlatıcı gözüne bir miktar elma sirkesi koyduğunuzda, hem makinenin iç çeperinde hem de bulaşıklarda gözle görülür derecede parlaklık olacaktır. Banyo ve mutfak lavaboları için en iyi temizleyicilerden biri elma sirkesidir. Pek çok kimyasal temizleyiciden daha kuvvetli içeriğe sahiptir.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın