Franz Kafka Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Sessiz ve kısa bir yaşamın hala süren yankıları diyebiliriz onun için. Franz Kafka oldukça sıradan ve sakin bir hayat yaşadı ancak bıraktığı eserleri üzerinden neredeyse 100 yıl geçmesine rağmen, hala büyük bir heyecan ve merakla okunmaktadır. Kendini, ben edebiyattan ibaretim sözleriyle anlatan Kafka'nın en önemli eserleri arasında; Milena’ya Mektuplar, Babaya Mektup, Dönüşüm ve Dava yer almaktadır.

Prag kentinde 1883 yılında doğmuş olan Kafka Yahudi asıllı bir ailenin çocuğudur. Liseden mezun olur olmaz edebiyat alanında ilk eserini vermeye başlamış olan Kafka, “Bir Savaşın Betimlemesi” adlı eserini yazmıştır. Yazarlık yaparken bir yandan da hukuk eğitimi gören ünlü yazar, 1906 yılında hukuk doktoru olarak aldığı eğitimi tamamlamıştır. Bir süre mahkemelerde staj yaparak hukuk doktorluğunu ilerleten Kafka, 1907 yılında İtalyan bir şirkette ciddi anlamda çalışmaya başlamıştır.

Burada 1 yıl çalıştıktan sonra Bohemya Krallığı İş Kazaları şirketinde emekli oluncaya dek çalışmıştır. Çalıştığı dönemde yazarlığı elden hiç bırakmamış olan Franz Kafka’nın, modernist bir zihniyette olduğu belirtilirken yabancılaşma temasına eserlerinde çokça yer verdiği görülmüştür. Diğer yandan eserlerinin içerisinde, özgürlük, suç ve asilik gibi konular da dikkat çekmektedir. 1902 yılında Max Brod ile tanışarak sıkı iki dost olmayı başaran ikili, birbirlerinin yaşamlarında önemli izler bırakmışlardır.

1883 yılında doğan ve akciğer kanseri nedeniyle zorlu bir süreç geçirmenin ardından kanserden dolayı daha 41 yaşındayken yaşamını yitirmiş bir yazardır. Sosyal olmakta güçlük çeken bir kişilik olmasından dolayı, yaşamı boyunca bir kez nişanlanıp bir kez de mektuplaşarak aşk yaşamanın dışında evlenmemiştir. Kendi ile barışık olmayan ve bu düşüncesini de “Değişim” adlı eserinde ele alan Kafka, eserinde betimlediği kendisini hamamböceği olarak gördüğü şeklinde ifade etmiştir. Yaşamı boyunca küçük bir çevrede küçük bir insan olarak yaşamanın daha huzurlu hissettireceğine dair inanışları vardır. Otoriter bir babanın evladı olmanın sonuçlarını her zaman kendi benliğinde hissetmiş olmanın yanı sıra bu konudaki korkusunu eserlerinde de ele almıştır. Benliğini ele alan otoriter korkusu, yaşamının her alanında karşısına çıkmıştır.

Franz Kafka Kimdir?

Franz Kafka Kimdir?Eserlerinde kendi yaşamından da okuyucusuna kesitler sunan bir yazar olan Franz Kafka, yoksul bir çocukluk dönemi geçirmenin yanı sıra, baba baskısı altında bir çocukluk geçirmenin psikolojik etkilerini her zaman taşımıştır. Bu noktada babasına olan nefretini ve yazarın kendisine hissettirdiği duyguları “Dönüşüm ve Yargı” isimli eserinde okuyucusuna açıkça hissettirmeyi başarmıştır. Yakın arkadaşı ve dostu olan Max Brod’dan öldükten sonra eserlerini yakmasını istemiş olsa da, Brod, Kafka’nın bu isteğini yerine getirmemiş ve önemli eserlerin günümüze kadar ulaşmasını sağlamıştır.

Franz Kafka’nın Hayatı

Franz Kafka’nın HayatıBabası tarafından ezilmiş bir çocukluk dönemi geçirmiş olmanın sıkıntısını her zaman yaşamış olan Kafka, büyük ölçüde asosyal bir kişilik olarak yaşamını sürdürmüştür. İnsanlarla olan ilişkilerinde başarıyı yakalayamamış olmanın yanı sıra, aşk konusunda da kendisini yetersiz hissetmenin sonucunda pek çok duygusunu bastırmak durumunda kalmıştır. Aşk konusunda hissettiklerini mektuplaştıran Kafka, okuyucuya duygularını en iyi şekilde aktarmayı başarmış ve okuyanların büyük haz almalarını sağlamıştır. 1912 yılında aşık olduğu Felice Baeur isimli memur bir kadınla aşk yaşayıp nişanlansa da, nişanı kısa süre sonra atarak ayrılmaya karar vermiştir. Sonrasında kendinden 12 yaş küçük olmasına karşın hislerine engel olamayan Kafka, Milena Jesenka isimli bir bayan ile mektuplaşarak aşk yaşamaya başlar. Ünlü yazar 3 Haziran 1924 tarihinde hayata gözlerini yummuştur.

Franz Kafka’nın Eserleri

Franz Kafka’nın Eserleri41 yıllık yaşamında hukuk eğitiminin yanı sıra edebiyat alanında da eserler bırakmış olan Kafka’nın eserlerini hayattayken ve ölümünden sonra yayımlananlar olarak iki başlık altında verebiliriz:

Franz Kafka’nın Hayattayken Yayımlanan Eserleri;

 • Dua Eden Adamla Sohbet
 • Sarhoşlarla Sohbet
 • Büyük Gürültü
 • Gözlem
 • Yargı
 • Dönüşüm
 • Ceza Sömürgesi
 • Açlık Sanatçısı

Franz Kafka’nın Ölümünden Sonra Yayımlanan Eserleri;

 • Çin Seddi’nin İnşaasında
 • Babaya Mektup
 • Geri Çevrilme
 • Gezinti
 • Yasalar Sorunu Üzerine
 • Dava
 • Şato
 • Milena’ya Mektuplar

Okur Yorumları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir