Kivi Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kivi asmaya benzeyen ancak daha odunsu bir yapıya sahip olan bir meyve türüdür. A, E ve C vitaminleri bakımından zengin olan kivi bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde son derece faydalıdır. Grip ve soğuk algınlığı gibi, üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. İçeriğindeki zengin vitaminler sebebiyle tüketimi oldukça çok olan kivi hakkında bilinmesi gerekenler yazımızda mevcuttur.

İlk olarak çıkış noktası Çin olan kivinin daha sonra Avrupa’ya yayılış tarihi 1847’dir. Çin üzümü ve Bektaşi üzümü gibi farklı isimleri de vardır. Türkiye’de doğal olarak kivi yetiştiriciliği henüz mümkün olmasa da, seralarda kivi yetiştirme çalışmaları yapılmaktadır. Üzüm gibi asma ağacı üzerinde yetişen kivinin ağacı her yıl düzenli olarak yapraklarını dökmektedir. Ekim aşamasında kivi tohumları yaklaşık 5 metre aralıklı olacak şekilde ekilir.

Kivi asmaları gelişme aşamasında verimli bir toprağa ve bol sulanmaya ihtiyaç duyarlar. Genel olarak kivi ılıman iklim meyvesi olsa da, asmaların filizlenmesi için soğuk havaya da gereksinimi vardır.

Yaygınlaşması biraz zaman alan bir meyve olmasına karşın çok fazla sevilen bir meyve olmasından dolayı, uygun olan iklimlerde kivi yetiştiriciliği sıklıkla yapılmaktadır. Çeşitlilik bakımından oldukça zengin kapsama sahip olan kivi meyvesinin önemli cinsleri, ticaret bakımından büyük önem taşımaktadır.

Kivi Nedir?

Kivi Nedir?Kivinin dünyaya yayılmaya başladığı ilk yer Çin’de bulunan Yangsite isimli vadidir. Sadece buraya özgü olan kivi ağaçları, sonraki yıllarda pek çok Avrupa ülkesi tarafından yetiştirilen bir meyve olmuştur. Kivinin keşfedilme tarihine bakıldığında henüz 1900’lü yılların başlangıcında olması, diğer meyvelere göre insan yaşamına yeni girmiş sayılır meyveler arasındadır. Kivinin bu denli önemli olması ve ticareti yapılacak kadar değerli görülmesindeki en temel etken, kivinin içeriğinde bulunan vitaminlerdir. Bu noktada kivinin A, E ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin olduğunu ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Kivinin Çeşitleri Nelerdir?

Kivinin Çeşitleri Nelerdir?Kivi üzerine yapılan çalışmalar sonucunda kivinin pek çok çeşidi insan yaşamına kazandırılmıştır. Kivi olarak pek çoğumuzun aklına, dışı kahverengi ve tüylü içi yeşil olan klasik kivi çeşidi gelse de, farklı özelliklere sahip daha pek çok kivi çeşidi bulunmaktadır. Herkesin bildiği kivinin dışında popüler olan mini kivi çeşidi, asıl kiviye göre kabuğu tüysüz olarak geliştirilmiştir. Ayrıca lezzeti de bildiğimiz kividen farklı bir özelliktedir.

Benzer İçerik: Nar Nedir?

Mini kivi de kendi içinde çeşitlere ayrılmış olan bir türdür. Kivi çeşitliliği giderek artarken, kivinin faydaları hakkında da pek çok kişi bilinçlenmekte ve kivi tüketimi hızla yayılmaktadır. En çok bilinen kivi türü Haywart’tır. Bunun dışında Monty, Matua, Allison ve Tomourı de bilinen diğer kivi türlerindendir.

Kivinin Özellikleri Nelerdir?

Kivinin Özellikleri Nelerdir?Besin değeri açısından son derece kıymetli bir özelliğe sahip olan kivi, son yılların en çok tercih edilen meyveleri arasında yer almaktadır. Bir kivinin içinde yaklaşık bine yakın çekirdek bulunmaktadır. İlk hasat edildiğinde sert ve ekşimtırak bir tada sahip olan kivi, bir hafta beklettikten sonra gerçek olgunluğuna ulaşmakta ve tatlı bir lezzet kazanmaktadır. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra, kremalı pastalara en çok yakışan tropik meyveler arasındadır. Ağacı asma yaprağını andırsa da, kivi asmaları daha güçlü yapıdadır. Ayrıca mevsiminde verimli hasat elde edebilmek için ilkbaharın sert geçen rüzgarlarından kivi asmaları korunmalıdır.

Kivinin Faydaları Nelerdir?

Kivinin Faydaları Nelerdir?Kivi içeriğindeki bileşenler nedeniyle küçük büyük herkes için faydalı olan bir meyvedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklara mevsiminde kivi yedirilmesi, solunum yolları hastalıklarından korunmalarını sağlarken, ayrıca da bağışıklıklarının normalden daha güçlü olmasını sağlamaktadır. C vitamini bakımından değeri en yüksek meyvelerden biri olan kivi, yine aynı şekilde grip ve nezle gibi kış hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Pektin maddesi bakımından zengin içeriğe sahip olan kivi, düzenli olarak tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Kivi kan sulandırma özelliği ile kan basıncının dengede kalmasına ve bu sayede de tansiyonun dengede kalmasını sağlamaktadır. Son derece faydalı bir meyve olarak herkesin yeterince tüketmesi uzmanlar tarafından önerilirken, alerji sorunu olanların dikkatli olması gerektiği de ifade edilmektedir.

Okur Yorumları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir