Kredi Kartı Nedir? Nasıl Kullanılır ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Siz istemeseniz dahi bankalar tarafından gönderilen kredi kartlarının, hayatımızdaki kolaylığı tartışılmaz elbette. Fakat kredi kartı kullanımını bilinçsizce gerçekleştirirseniz, kolaylıktan çok bütçenize derin yaralar açar. İnsanlar genelde bir kredi kartının borcunu ödemek için, diğer kredi kartını devreye sokarlar. Sonra iş çığrından çıkar ve ellerinde borçlarla dolu, bir sürü kredi kartı olduğunu görürler. O zaman kredi kartı nedir ve nasıl kullanılır bilgilenmeniz önemlidir.

Alışverişlerimizde sıklıkla kullandığımız kredi kartları hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz hiç düşündünüz mü? Kredi kartı denildiğinde aklımıza genelde borçlarını ödeyemeyen ve bu konuda fazlasıyla zarara girmiş kişiler gelir. Ülkemizde kredi kartından muzdarip kişi sayısı çok fazladır. Bunun sebebi ise kredi kartının ne olduğunu ve nasıl kullanılacağının bilinmemesidir. Bilinçsiz şekilde kullanılan bu kartlar aslında çağımızın gereksinimleri arasına girmiştir.

Alışverişlerin internet üzerinden daha çok yapılmaya başlanması da kullanımının artışını getirmiştir. Kredi kartı kullanımını yönetmek çok basit olmasına rağmen insanların bunu yapamaması şaşırtıcıdır. Bunun sebebi ise kredi kartının bilinçsizce kullanılmasıdır. Hayatımızı her alanda kolaylaştıran bu katların kullanımını, faydalarını ve zararlarını bildiğiniz sürece bütçenizde eksilere düşmezsiniz.

Kredi kartı mağdurlarından olmak yerine avantajlı işlemlerini kullanarak alışverişlerinizde kolaylık ve maddi kazanç sağlamak istemez misiniz? Bunun için de kredi kartı nedir, nasıl kullanılır ve nelere dikkat etmek gerekmektedir gelin birlikte öğrenelim.

Kredi Kartı Nedir?

Kredi Kartı Nedir?Bankaların müşterileri için tasarlamış olduğu, pos makinesine sahip olan her yerde alışveriş için kullanabileceğiniz ve nakit avanslar çekebileceğiniz bir araçtır. Nakit para yerine kullanıldığı için alternatif ödeme türlerinden biridir. Kullanıcıya göre belli bir limiti vardır. Bu limit kadar alışverişlerinizde ödeme aracı olarak kullanırsınız. Acil nakit paraya ihtiyacınız olduğunda da belli bir faiz oranı karşılığında, ATM’lerden dilediğiniz vakitte, limitinizin karşılığı kadar nakit çekim yapabilirsiniz.

Kredi kartı sahibi olabileceğiniz birçok banka ve finansal kuruluş vardır. Her banka da kendine ait farklı türlerde, farklı avantajlar sağlayan ama aynı amaca hizmet eden kart çeşitlerine sahiptir. Sizin bankalarda bulunan limitiniz kadar kart talep edebilir ve kullanımını gerçekleştirebilirsiniz. Doğru ve etkin yönetebildiğiniz sürece, size  kazançlar ve avantajlar sağlar.

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı Nasıl Kullanılır?Kredi kartı kullanımında önceliğiniz, ihtiyacınızı belirlemeniz olsun. Siz kredi kartı kullanımına niye ihtiyaç duyuyorsunuz ve ödeyebileceğiniz rakam, kredi kartı için ne kadardır bilmelisiniz. Bunları belirlemeden aldığınız kartlar sonucunda, borçların altına girerek bankalarda bulunan itibarınızı zedeleyebilir, ileride ihtiyacınız doğacak kredi ve kredi kartı taleplerinize olumsuz cevap alabilirsiniz. Böyle sıkıntılarla karşılaşmak istemiyorsanız ihtiyaçlarınızı ve ödemelerinizi doğru belirlemelisiniz.

Limit ayarlamasını ve talebini doğru bir şekilde gerçekleştirdikten sonra elinize ulaşan kart ile alışverişe başlayabilirsiniz. Kredi kartları limitiniz kadar harcamanıza izin verir ve her ayın belli döneminde ödeme yapmanızı gerektirir. Ödeme zamanı geldiğinde dönem kart borcunuzun tamamını ödemeniz, kullanımını doğru yaptığınız anlamına gelir.

İlgili İçerik: Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kartlarda bulunan şifreler ise paranızı güvenle taşıdığınızın göstergesidir. Yanınızda bulunduracağınız nakit paranın çalınma, kaybolma gibi riskleri kredi kartı için geçerli değildir. Çalındığında ya da kaybolduğunda anlık olarak kullanımını iptal edersiniz ve böylelikle zarara uğramazsınız. Bu sebeple insanlar, nakit para yerine artık her yerde kullanılan kredi kartlarını daha çok tercih etmektedirler.

Kredi kartınızı internet üzerinde de kullanabilirsiniz. Online alışverişlerinizi kredi kartınız olmadan yapmanız çok zordur. İnsanlar yoğun iş tempoları, vakit azlığı ve kolay kullanımından dolayı internet alışverişlerini tercih etmektedir. İnternet alışverişlerinizde güvenliğiniz açısından önemli olan, ödeme sırasında sizin kişisel cep telefonunuza gelen şifre ile işlemlerinizi yapmanızdır.

Kredi kartı kullanımında dikkat etmeniz gereken ödeme düzeninizdir. Borcunuzu kapatabileceğiniz kadar harcamanız ve ödeme günü geldiğinde borcunuzun tamamını ödemeniz gereklidir. Aksi takdirde kartınız her ay faiz uygulamasına düşer ve siz artı bakiyeler ödemek zorunda kalırsınız. Eğer kartınızda taksitlendirmeli alışverişleriniz varsa bunların da aylık taksit miktarı kadarını ödersiniz.

Kredi Kartının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kredi Kartının Faydaları ve ZararlarıAlışverişlerde çok sık kullanılan bu ödeme yönteminin sahibine sağladığı kolaylıklar ve zararlar vardır. Zararlarını bilinçli bir kullanıcı olarak önleyebilirseniz eğer kullanımı size büyük faydalar getirir. Bunlardan en güzeli de size taksit imkânını sağlamasıdır. Günümüzde elden taksit uygulaması çok zordur. Kredi kartlarınız ile yaptığınız alışverişlerinizde taksit uygulamasını kullanmanız, elde etmek istediğiniz yüksek fiyatlı ürünlere daha rahat kavuşmanızı sağlar.

İnternet üzerinden yapabileceğiniz alışveriş seçeneğine değinmiştik. Bu durum da faydalarından biridir. Taksit seçeneklerinin yanında ödeme erteleme kampanyaları da sunulabilmektedir. Alışverişlerinizde bu seçeneği de kullanarak bütçe planınızı daha rahat oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda müşteriye özel kampanyalardan da yararlanabilirsiniz. Bankanızın size sunduğu farklı kampanyalar ile alışverişlerinize değer katabilirsiniz. Ek kart uygulamalarıyla da aile bütçenizi tek bir araç üzerinde toplayabilir ve takiplerini yapabilirsiniz.

En güzel özelliklerinden biri de her ay ödemeniz gereken faturalarınıza, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Böylelikle ayrı ayrı ödeme zorluğu çekmez ve takip etmeniz kolaylaşır. Zamandan da tasarruf etmiş olursunuz. Unutma gibi durumunuz da olmayacağı için sıkıntı çekmezsiniz. Kredi kartı ödemelerinizi de internet bankacılığı üzerinden ya da ATM’lerden kolaylıkla gerçekleştirirsiniz. Paranızın yönetimine de katkı sağlamış olursunuz.

Kullanımın doğuracağı zararlardan da biraz bahsedelim. Bu zararlar genelde ödeme zorluğu ya da gecikmeler yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Yani kartınızı kullanıp ödemesini geç yaptığınızda ya da sadece asgari ödemesini gerçekleştirdiğinizde faiz oranı kadar bir ücretlendirmeye tabi tutulursunuz. Eğer kartınızı üç ay boyunca hiç ödemezseniz, banka tarafından kullanıma kapatılır ve icra işlemleri başlatılır.

Ülkemizde genelde kredi kartı kullanımı sanki hiç ödenmeyecekmiş gibi bilinçsizce kullanılmaktadır. Bu sebeple de ödeme günü geldiğinde kredi kartları için yeterli miktar sağlanamamaktadır. Yapacağınız alışverişlerde bu durumlara dikkat etmeniz ve ihtiyacınız olan alışverişi yapmanız önemlidir. Elinize geçecek paradan kredi kartınızın tamamı için miktar ayırmanız eğer ayıramıyorsanız kredi kartı kullanımınızı kısmanız gereklidir. Bu bilinci kendinizde oluşturamazsanız eğer daha çok borca girer ve kart kullanımı size faydadan çok zarar verir.

Okur Yorumları


1 Yorum
  1. 30 dakika içinde bugün% 2 oranında hızlı ve acil kredi alın. Daha fazla bilgi edinmek için e-posta yoluyla bizimle iletişime geçin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir