Lavanta Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lavanta hiç şüphesiz doğada bulunan şifalı bitkiler arasında en özel ve en güzel olanlarından biridir. Lavantayı genelde çamaşırların arasına konulan kesecikler, oda parfümleri, vücut losyonları ve sabunlarda kullanırız. Çünkü harika bir kokusu vardır. Sağladığı faydaların yanında olağanüstü güzelliğiyle de bulunduğu ortama renk katan lavantaların faydaları ve kullanma şekilleri yazımızda anlatılmıştır.

En fazla 1 metre kadar boy atabilen, ballıbabagiller familyasından olan lavanta, birçok alanda kullanılmaktadır. Yeşil renkli, hoş kokulu yapısıyla tanınan lavantanın gövdesi dört köşe kesitlidir. Akdeniz kökenli bir bitki olup, yirmiye yakın çeşidi vardır.

Atlas Okyanusu adalarından Hindistan’a kadar uzanan geniş bir alanda yetişir. Bazı çeşitleri Türkiye’de de görülmektedir. Lavanta, parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak sıklıkla kullanılır.

Lavanta, idrar söktürücü, iştah artırıcı gibi sağlık problemlerinde de kullanılır. Bunların yanı sıra baş ağrısı ve strese iyi gelir. Aşırı sinirlilik durumunda sakinleştirici olarak kullanılabilir. Kusma refleksini bastırır, mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür. Ayrıca uykusuzluk problemi çekenler, lavanta çayı ile bu durumu giderdiğini dile getirmektedir. Cilt temizliğine önem veren kadınlar, akne temizleyici olarak kullanabilir. Romatizma, kırık ve burkulma nedeniyle oluşan ağrılarda hafifletici etki gösterir. Kurutularak gardıroplara ve çekmecelere yerleştirildiğinde giysileri, güve çeşidi böceklerden korur.

Lavanta Nedir?

Lavanta Nedir?Lavanta, yaz mevsiminde açan 1 metreye yakın boyu olan ve hoş kokulu bir bitkidir. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır. Karabaş otu adıyla da tanınır. Lavantanın içerisinde tanen, alkaloitler ve glikozitler vardır. Migren ağrılarından uykusuzluk şikâyetine kadar geniş bir kullanım alanı olan lavantadaki uçucu yağlar damıtılarak lavanta yağı elde edilir. Lavanta çiçeğinin de en önemli maddesi bu uçucu yağlarıdır.

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

Lavantanın Faydaları Nelerdir?

  • Lavanta sindirimi kolaylaştırır, iştahı açar
  • Stresten kaynaklanan baş ağrılarını giderir veya azaltır
  • Mide ve bağırsaklarda oluşan gazı giderir
  • İdrar söktürücüdür dolayısıyla böbrekleri temizler
  • Sakinleştirici etkisi olduğundan depresyondaki kişilerde faydalıdır. Ancak mutlaka doktor kontrolünde tüketilmelidir.
  • Uykusuzluğa iyi gelir
  • Saç dökülmesini önler. (Sağlıklı saçlar nasıl elde edilir öğrenmek için tıklayın)
  • Ciltte oluşan akneleri giderir ve tonik etkisi yaratır

Lavanta Nasıl Kullanılır?

Lavanta Nasıl Kullanılır?Kurutulmuş çiçeklerinden bitki çayı olarak faydalanabilirsiniz. Lavanta çayı demlemek için, bir veya iki çay kaşığı lavanta çiçeğini önceden kaynatılmış olan bir bardak suyun içerisine koyun. Üstü kapatılarak beş dakika demlenmeye bırakılır. Süzüldükten sonra akşamları bir veya iki bardak tüketilebilir. Rahatlatıcı özelliğe sahip olan lavanta uyku öncesinde banyoda kullanılabilir. 100 gram lavanta çiçeğinin üzerine iki litre kaynar su eklenir, beş dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Birçok aktardan elde edebileceğiniz lavanta yağı, uyku problemlerine karşı az miktarda zeytinyağı ile karıştırılarak 1 – 4 damla şeklinde yatmadan önce göğse ve enseye sürülebilir. Bunların yanı sıra bahçelerde, dekoratif amaçlı ev, balkon dekorasyonunda ve parfümeri de sıklıkla kullanılan bir bitkidir.

Cilt Bakımında Lavanta Nasıl Kullanılır?

Cilt Bakımında Lavanta Nasıl Kullanılır?Cilt ve saç bakımında da lavanta sıklıkla kullanılan bitkisel bir yöntemdir. Bir buçuk su bardağı suyu kaynatın, kaynamakta olan suya bir tatlı kaşığı lavanta ekleyin. 10 dakika ağzı kapalı şekilde demlenmeye bırakın. Soğumasını beklemeden süzün, on beş gün boyunca her akşam yemeğinden en fazla 2 saat sonra bir su bardağı ılık şekilde tüketin. Her kullanımda taze olarak hazırlamayı unutmayın, bir gün öncesinden artan suyu tüketmeyin. İçerisine tatlandırıcı maddeler ilave etmeyin.

On beş günün sonunda cilt sağlığı için yaptığınız lavanta kürü tamamlanmış olacak. Bu kürün sonunda akneler ve lekeler kaybolmaya başlayacaktır. Akne sorunu yaşayan ciltler için lavanta yağı ile temizlenmiş cildi silmek de işe yarayacaktır. Ayrıca bu demlenmiş suyu saç bakımında da kullanabilirsiniz. Saç bakımınızda lavanta kürünü uyguladığınızda saç dökülme sorunlarının azaldığını göreceksiniz. Banyoda saçlarınız için son durulama suyuna lavanta suyu ekleyerek daha sağlıklı ve güçlü saçlara sahip olabilirsiniz

Lavantanın Yan Etkileri Nelerdir?

Lavantanın Yan Etkileri Nelerdir?Lavanta güvenilen ve herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen bir bitki olarak bilinir. Fakat alerjik veya çok hassas cilde sahip olanlar kullanmadan önce muhakkak doktora danışmalıdır. Depresyon ilacı kullanan kişiler için ise lavantanın etkiyi artırabileceği yönünde görüşler olduğundan kullanmaları önerilmez. Lavantanın uçucu yağının bazı alerjik bünyelerde alerjik reaksiyonlara yol açtığı gözlemlenmiştir. Ayrıca ergenliğe erişmemiş erkek çocuklarında meme büyümesine de yol açabilir.

Okur Yorumları


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir