Nefes almak bir canlının hayatta kalabilmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için istem dışı yaptığı bir eylemdir. Yemek yemeden, su içmeden, uyumadan günlerce yaşanabilir belki ama bir dakikalık bile nefes alınamaması durumunda hayatta kalmamız mümkün değildir.

İnsanlar gibi bitkiler ve hayvanlar da nefes almak ve bunun sürekliliğini sağlamak zorundadır. Nefes almak farkında olmadan, doğal ve otomatik yapılan bir zorunluluktur.

Doğru nefes nasıl alınır diye bir soru ilk etapta garip gelse de aslında hepimizin ayrıntısıyla bilmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü nefes alıp vermek her ne kadar farkında olmadan yapılan bir eylem olsa da, insanın organlarının yaptığı bir aktivitedir. Doğru nefes almanın ne demek olduğunu sorgulamadan önce nefes almanın bize kazandırdıklarını, yanlış veya eksik alınan nefes sonucunda ne gibi zararlar oluştuğunu bilmemiz gerekmektedir. Bu zararlardan en tehlikeli olanı da beyinde yaptığı tahribattır. Çünkü beyin yeterince oksijen alamazsa işitme, görme bozuklukları, zihinsel bulanıklık ve depresyon gibi birçok hastalığın oluşmasına neden olmaktadır.

İçerik

Nefes Almak

Nefes AlmakYaşamın sürdürülmesi için gerekli olan bu işlem sayesinde, vücuda ve organlarımıza oksijen girer, aynı esnada zararlı toksinler ve karbondioksit dışarı atılır. Oksijen alımını ve karbondioksitin dışarı atılmasını sağlayan tek işlem nefes almaktır. Bu yüzden doğru şekilde alınması çok önemlidir. Vücuttaki daha pek çok şeyi ve kalp atışlarını da düzene sokmayı sağlar. Kalbin kanı pompalaması ile vücut içerisindeki bütün çözünmüş gazların dolaşımı da doğru alınan nefes sayesinde gerçekleşir.İnsan besin almadan, uyumadan ya da su içmeden günlerce yaşayabilir fakat nefes almadan birkaç dakika bile yaşayamaz. Nefessiz kalınması durumunda, birkaç dakika içerisinde kalbin atışı yavaşlar ve durur.

Nefes almak insan yaşamının en önemli parçası halindedir ve neredeyse yemek ya da sudan daha da önemlidir. Vücudumuzun her organının oksijene ihtiyacı vardır, beynin ihtiyacı diğerlerinden biraz daha fazladır. Eğer yeterli miktarda oksijen alınmazsa zihinde bulanıklık, depresyon, işitme ve görme bozuklukları gibi çok ciddi sorunlar ortaya çıkar. Bunlara ek olarak konuşma problemleri, stresle başa çıkamama, astım, ani sancı ve kramplar düzensiz nefes almanın getirdiği sorunlardan bazılarıdır. Beyne giden oksijen kesilirse beyin kanaması, kalbe gidenkesilirse kalp krizleri olur. Doğru nefes alındığında ise kalp atışları düzene girer dolayısıyla kan basıncı düştüğünden kanın vücutta dolaşımı hızlanır. Stresle daha kolay başa çıkıldığından anti-depresan ilaçlara ihtiyaç azalır, uyku problemleri ortadan kalkar, sindirim kolaylaşır. Sonuç olarak doğru nefes almak bizim için hayati önemi olan bir durumdur.

Doğru Nefes Nasıl Alınır?

Doğru Nefes Nasıl Alınır?Doğru nefes alma aşamasında uygulanan adımlar ilk başlarda biraz zorlasa da zaman içerisinde farkında olmadan buna alışılır. WHO’ya (Dünya Sağlık Örgütü) göre ciğerler dakikada 4-6 litre hava ile dolar. Nefes alırken göğüs yerine diyafram hareket ettirilmelidir, bu daha fazla havanın içe çekilmesini sağlayarak, akciğerlerimize ulaştırır. Bu olay karın bölgesindeki organlara masaj etkisi yaptığından göğüs ve karın boşluğu arasındaki basınç farkını ortadan kaldırır. Mide suyunun yemek borusu gibi daha yukarıdaki organlara çıkması engellendiğinden reflü ve bazı safra kesesi hastalıklarında faydalı olabilmektedir. Ek olarak aldığımız oksijenin tüm vücuda yayıldığını düşünürsek daha derin nefes almamız şarttır. Bunun yanı sıra hızlı şekilde bu işlemi gerçekleştirmek de sürekli olarak baş dönmesi gibi durumların ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle normal hızlarda nefes almak doğru bir uygulamadır.

Diğer önemli bir detay ise solunumu yaparken nefes burundan alınıp ağızdan verilmelidir. Sağlıklı yaşamın devamlılığı açısından bize çok sayıda fayda sağlar. Çünkü vücut içerisindeki her organ en uygun şekilde çalışabilmek ve işlevini sürdürmek açısından oksijene ihtiyaç duyar. Bu oksijeni de nefes alırken organlarımıza ulaştırdığımız için doğru seviyelerde ve doğru şekilde bu işlemi yapmamız kaçınılmazdır.

Nefes Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Nefes Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?Doğru nefes almak hepimizin bilmesi gereken ve alışmak zorunda olduğumuz bir durum olsa da bu durumu yeni öğrenenler, nefes almanın da doğrusu mu olurmuş diyenler için ilk başlarda zor gelebilir. Siz bunu farkında olmadan yaptığınız bir alışkanlık haline getirmeyi başarıp yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. İşte size ilk birkaç gün yapmanız gereken nefes alma egzersizleri. Bunları sadece birkaç gün adım adım gerçekleştirdikten sonra artık siz de doğru nefes alabilen bir birey olacaksınız.

  1. Burnunuzdan yavaş ama alabildiğiniz kadar derin nefes alın
  2. Ağızdan yavaşça geri bırakın
  3. Tekrar burundan alabildiğinizce çok nefes alıp ağızdan verin
  4. Şimdi burundan nefes alırken içinizde 4’e kadar sayın
  5. Aldığınız nefesi ağızdan verin ve içinizden 6’ya kadar sayın
  6. Her defasında verme işleminin alma işleminden daha uzun sürdüğünden emin olun
  7. Bu alıştırmayı günde en az 40 defa yapın

Nefes verirken kaslarınızın rahatladığını, gevşediğini gözlemliyorsanız doğru nefes almayı öğrenmişsiniz demektir.

“Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.” Kanuni Sultan Süleyman

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın