Özgüven Eksikliği Nedir? Belirtileri, Tedavisi ve Çözüm Yolları Nelerdir?

Genel olarak, kendini sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanıklık ve başaramama korkusu ile gösteren psikolijik probleme özgüven eksikliği denilmektedir. Özgüven kişinin kendi kendini sevmesi, aldığı kararların arkasında durması, her zaman başaracağına inanmasıdır. Özgüven eksikliğinin belirtilerini ve üstesinden gelme yollarını sizin için araştırdık.

Çeşitli yaşam tarzlarına bağlı olarak insanlarda farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Genellikle içine kapanık ve sosyal ortamlarda bulunmayan bireylerde bu psikolojik sorunlara daha fazla rastlanmaktadır.

Diğer insanlarla iletişim halinde olmak ve sosyal çevreler edinmek insanların ruh sağlığı açısından fazlası ile önem taşıyan bir durumdur.

Bazı insanlarda içine kapanık olmanın ve çevreden uzak yaşamanın sonucunda özgüven eksikliği görülebilmektedir. Bu durumun daha başka pek çok nedeni bulunur ve genel olarak yaşam biçiminden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca yetiştirilme tarzı da kişilerin özgüvenini belirleyen temel faktörler arasındadır. Bu nedenle anne babalar çocuk yetiştirirken temel eğitimlerin yanında, bu tarz kişilik özelliklerini de çocuklarına vermeye çalışmalıdır.

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven Eksikliği Nedir?Özgüven bir insanın kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirmek ve bunun arkasında durma konusunda kendine verdiği cesaret duygusudur. Bunun yanında özgüven kişinin, kendi aldığı kararların olumlu olduğunu düşünmesi, kendini sevmesi, yapabileceğine inanması, her konuda yeterli olduğunu bilmesi, kısaca kendini sevip inanması demektir. Bu duyguların eksikliği ise özgüven eksikliği dediğimiz psikolojik sorunu meydana getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kendisinden memnun olmadığı ve sürekli olarak sıkılgan bir ruh hali içerisinde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Özgüven Eksikliği Belirtileri Nelerdir?Özgüven konusunda sorun yaşayan insanlar, çevrelerindeki diğer insanlarla da iletişim kurmakta ve kendilerini ifade etmekte fazlası ile zorlanırlar. Özgüven eksikliği olan bir birey yaşamının her alanında sorun yaşayabilir. İş hayatı, sosyal çevre, diğer insanlarla olan ilişkiler ve kalabalık bir ortam bu kişiler açısından çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Yapmış olduğu bir işte bile kusur ararlar ve diğer kişilerin bu yapılan iş karşısında memnun olmayacağını da düşünürler. Böyle olduğu zaman da üretkenliklerini kaybederler. Ayrıca sosyal bir ortama girmiş oldukları zaman kendilerini ifade etmekte, konuşmakta ve diğer insanlarla iletişim kurmaktan çekinirler.

Özgüven Eksikliği Tedavisi

Özgüven Eksikliği TedavisiBir insanın özgüven eksikliği problemini çözebilmesi için, öncelikle bu sorunun kendinde olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için gerekli olan ilk aşama budur. Özgüven eksikliğini gidermek için psikolojik bir destek almak da oldukça önemli bir konudur.

Bir uzman tarafından alınan destek neticesinde çözüme ulaşılabilir. Ayrıca kişilerin tedavisi bu şekilde gerçekleşirse, daha kalıcı çözümlere ulaşılacağından, tekrar bir güven eksikliği duygusu çekmeleri de ortadan kalkmış olacaktır. Bu tedavi aşaması fazla kısa süreli olarak gerçekleşmeyebilir. Sorunun temelinde yatan nedenin en ince şekilde araştırılması ve bunun üstüne gidilmesi gerekebilir. Daha sonrasında ise buna uygun bir şekilde tedavi uygulanarak sorun tamamen çözülebilmektedir.

Özgüven Eksikliği Çözüm Yolları Nelerdir?

Özgüven Eksikliği Çözüm Yolları Nelerdir?Özgüven eksikliği için en garanti yol psikolojik bir destek alınması olsa da bu sorunu yaşayan insanlar kendi iç dünyalarında da bunu çözebilirler. İlk olarak daha sosyal bir hayata girilmesi ve diğer insanlarla bağlar kurulması oldukça önemlidir. Olumsuz olan düşüncelerin yerine, daha pozitif düşünülmesi de bu durumdan kurtulma aşamasında fazlası ile yardımcı olacaktır. Görünüş ve giyiminiz de özgüveninizin yerinde olması açısından önemlidir. Buna da dikkat ederek sorunu biraz daha azaltmayı sağlayabilirsiniz.

Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin yapmış oldukları yanlışlardan bir tanesi de, sürekli olarak kendilerini eleştirmek ve yanlış olan yönlerini bulmaktır. Bu hatalardan da vazgeçip kendinizi daha az eleştirmeye başlar ve olumlu yönlerinizi daha ön plana çıkartmaya çalışırsanız, özgüven eksikliği gibi bir sorununuz varsa yakın zaman içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Yorumlar


19 yorum
 1. Özgüven kolay kazanılacak bir özellik değil. Bu nedenle özellikle gelişim süreçlerinde hatalı yetiştirilen bireylerde ileri seviyede özgüven eksikliği görülüyor. Yine özgüven fazlalığı da bana göre bir hastalıktır. Ben toplumumuzda özgüven eksikliği kadar fazlalığı yaşayan hastalarında olduğunu düşünüyorum.

 2. söylemesi kadar kolay değil insanların içine çıkıp konuşabilmek. bu işkence gibi. ve düşüncelerimin ne kadar yanlış olduğunu bilsem de bunu düşünmemek elimde değil. bu cidden zor bir şey.

 3. Özgüven sorunu yaşayanlardan biri olarak şunu kesin söyleyebilirim insanın birşeyden korkmasının sebebi korktuğu şeyi gerçekte bilmemesi onu kendi hayatında doğru kaynaklardan faydalanarak deneyimlenememesidir

  1. Cok dogru soylemissiniz yusuf bey bn daha yeni psikoloğa gittim kendimde surekli yapamama korkusu varoldugunu belirttim neden boyle dusunuyorsun diyor ben zaten neden kaynaklandigini bilsem oraya gitmezdim resmen daraldim o 45 dakkada

 4. Söylendiği kadar kolay değil. Kendimin olumsuz yönlerini düşünüp durmaktan kendimi elestirmekten oteki insanlari kendimden cok ustun gormekten beynim yok olmak üzere yenemiyorum ne yapsamda özgüvenimi saglayamiyorum. Bu cok kotu bsey.

 5. Ben daha çok insanları kendimle kıyaslıyprum sanırım buda özgüven eksikliği.Bu kıyaslamaları çoğuzaman o benden üstün ve şu benden aşşağı ezik şeklinde düşünmemlw oluyo heekesin eşit olduğunu düşünüp kıyaslamak istemiorum artık çok yoruldum.kendimden daha iyilerle kıyaslayınca enerjim düşüyo diğeelwrini aşşağı görüncede şımarık oluyorum yoruldum artık napabilirim önerileriniz varmı?

 6. Yağmur hanım durumdayız gerçekten bende başa çıkamıyorum yok yani böyle bişey başarılı bir insanım ama şu özgüven eksikliğim yüzünden yawaş yawaş herşeyimi kaybediyorum

 7. benimde müthiş bir özgüven problemim var. şu yazıyı yazarken bile birisi görürmü beni tanırmı? diye paranoyaklık yapıyorum kendi kendime 🙂 çocuklugumdan beri bi çekingenlik halim vardı hep. bu çekingenlik – utangaçlık durumum benim yanlış meslek secmemle kat ve kat daha da arttı. meslegimden nefret ediyorum. çalısmak istemiyorum. sevmiyorum. sevmediğim için de kendimi geliştirmek de istemiyorum. ve böyle olunca hiç bişey anlamıyorum. kendimi aptalmış gibi hissediyorum. degersiz hissediyorum. para kazanamadığım için psikoloğa bile gidemiyorum 🙂 özgüvenim o kadar yetersiz ki psikoloji kitapları okusam düzelinebilecegimi biliyorum ama üşengecliğimden okumak istemiyorum. veeee gıdım kadar özgüvenime son bir darbede nerden geldi biliyormusunuz? 24 yasındayım ve hayatımda hiç sevgilim olmamıstı. hoş bir bayanla tanıstım ( tabi onun girişimleriyle 🙂 ) çok mutluydum.evlilik hayali falan kuruyodum. kendime güvenim daha da artıyodu hemde. kendimi biraz açmaya çalısıyodum. iyi geliyodu bana. tabi o benimle bi güzel oynadı. beni kandırdı. bana ihanet etti diyemiyorum çünkü sevgili olmamışız 🙂 nasıl bişey ben de anlamadım. tabi ben bu zatı hayatımın tam merkezine koymustum safiyane duygularımla. daha sonra o merkez den çıkınca ben çöktüm. kendimi tanıyamıyorum şu anda.3-4 ay gecti ama ben o kadar takıntılı bir insanım ki her gün aklıma geliyo bana yapılan haksızlık her gün.beynim kirlenmiş gibi hissediyorum. bu hiç bir zaman geçmiycek. eee noldu şimdi benim özgüven güven işte hersey sıfırın altındaaa… özgüvensiz bi insan oldugumu dısarıya belli etmemek için çıpınıyorum herzaman. paranayok paranoyak düşünüyorum acaba sunu yapsam bumu olur. şu adam napabilir. şöyle desem nolur falan tarzında. (bazen kafayı bozup cinayaet işleyen katilleri anlayabiliyorum. psikoloji çöktümü herseyi ypabilir insan heralde.) hayatım çok kalitesiz. keyifsiz. recetemide biliyorum kendimce. 88 kpss puanım var bununla atanabilecegimi umut ediyorum. ve iyi bir insan karsıma cıkar diye ümit ediyorum herseyi unutturucak. ve gerekli destekleri alıp daha kaliteli bi hayatım olabilir diye ümit ediyorum……

 8. Bende aynı sorundan müzdaribim arkadaşlar. Çok sıkıcı bi durum bu.biraz kendimden bahsedeyim, ergenliğimde başladı diye düşünüyorum bu özgüvensizlik yaşadığım olaylardan ötürü, sosyal olmada kendimi ifade etmekte sıkıntılar çekiyorum, kişiliğimi yansıtamıyorım tam anlamıyla bu yüzden insanlar tarafından soğuk biri olarak bilindim hep buda beni üzüyor. Milletin dediği gibi kafaya takma gibisinden, çık insan içine karış demekle geçmiyor bu özgüvensizlik hali, demesi kadar kolay değil, hiç anlamıyorlar beni bu beni üzüyor, aşamadım şu hali çok kafaya takıyorum bunu, iyileşme çaresi ararken bitane nöropisikiyatri hastanesi buldum bana yakın, orda tedavi olmayı istiyorum gidicem işte yakın zamanda, sizlerle bu konu hakkında konuşmak isterim arkadaşlar.

 9. Valla bu işin çözümü galiba yok bendede var ama okuduklarımdan sonra sizinkilerden az olduğunu gördüm bu iş kısa süreli çözülür ama dışarlarda sosyal olarak takılırsanız uzun vadede atlatabilirsiniz diye düşünüyorum

 10. Benim cok fazla ozguven sorunum var niye diye sorarsaniz belki kulaga cok sacma gelebilir ama benim yerimde olsaniz sizde ayni seyi dusunurdunuz..
  Suan 16 yasindayim ve 4.siniftan beri gozluk takiyorum zaten hersey bu gozluk takmamla oldu.
  Gozluk takyigim icin 4.siniftan beri hep dalga gecildim 4 goz diye en agiri ise arkadaslarimim yaninda dalga gecilmesi ve en kotusu sevdigim cocuğun yaninda dalga gecilmesi simdi gelelim asil konuya gozlukle ne alaksi var diyeceksiniz.
  Gozluk takmam la kesinlike ozguvenim bitti.
  Birisiyle tartistifimda hemen benim bi kusurumla dalga geciyorlar (gozlugumle/) ve ben gercekten cok kiriliyorum beni hep kucumsuyolar bi ara tasa takilip az kalsin dusecektim ve bana arkadasim 4 tane gozun var goremiyosun diye dalga gecmisti ama ben sadece gulmustum ama asla icten bi gulme olmamamisti o gun kendimden o kadar cok nefret etmistim ki aglaya agla ya gozlerim agrimisti hep isyan etmistim cunku hep dalga gecilen olmustum ve bu yuzden bi tartismada hakkimi arayamiyorum cunku gercekten oyla insanlar var ki hakli olsunlar diyw hemen birilerin kusurlariyla dalga geciyorlar.
  Sizin icin kucuk bi sorun olabilir ama benim icin cok buyuk bir sorun bunu normalde kimseyle paylasmadim ama tanimadigim insanlarin tavsiyelerini almak isterim (:

  1. Sevgili kardeşim seninki; özgüven eksikliği değil, ergenlik döneminin getirdiği sıkıntılar, kesinlikle cesaretin kırılmasın

 11. Benimde sanırım özgüven eksikliğm var kocam sürekli başıma kaktigina gore.. ne zaman biraz ilgisiz olsa yada beni kirsa çabuk kırıliyorum ve ağlıyorum ve o gönlümü alacağına her seferinde ozguvensizligime laf edip durup tereyağ gibi işte çıkıo… bu konuda eşlerin desteği önemli ben çoğunlukla sosyal bir insanım ve bir öğretmenim özgüven eksikliğinlmi kocamin bana olan güvensizliğinin yarattığını dusunuyorum yaptığım şeyler ona gore hep yanlış

 12. Bende de ozuven eksıkliği var ama ne çeşit var anlayamadım arkadas ve sosyal cevrem cok kalabalık ama kedımde buldugum sorunlar sanrım bir çığ oldu bende altında kaldım ama bu sorundan kurtulacagım çünkü hiçbirseyi başaramayacak olma hissi gerçekten çok acı diğer isanların benden kuvvetli,zeki ve daha üstün olduğunu dusunme olayı beni bitiriyor düşünsenize o yapar ben yapamam nekadar acı bir cümle ama kurtulacağım…

 13. Osman kardeşimiz iyi söylemiş 🙂 Özgüven denilen şey maddiyata bağlıdır. Cebinde paran varsa özgüvenin de vardır. Belki herkes için bu geçerli değildir ama çoğu insan için bu böyledir. Paran yoksa hiçbirşey yapamiyorsun ve bu insanı olumsuz yönde etkiliyor. İçine kapanıklık kimseyle görüşmeme çevreden uzaklaşma bunlar hep parasızlık sonucu ortaya çıkıyor.. Psikolok falan filan bunlar hikâye.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir