Penisilin Nedir? Çeşitleri, Yan Etkileri ve Etki Ettiği Hastalıklar Nelerdir?

İlk olarak İskandinavyalı biri tarafından 1911 yılında tanımlanmış olan penisilinin, daha sonraki araştırmalar neticesinde sağlık alanında iyileştirici etkileri saptanmıştır. Tıp alanında kullanılan penisilin tedavi edici bir antibiyotiktir. Bu amaçla da yıllardır hastalıkların tedavisinde faydalanılmıştır. Yazımızda penisilinin özellikleri ve etki ettiği hastalıklardan kısaca bahsedilmiştir

Antibiyotik olarak bilinen penisilin, antibiyotiklerin tüm zararlarını içeren bir tür ilaçtır ama klasik antibiyotik haplardan farklı olarak iğne yoluyla enjekte edilmektedir. Penisilin, iğnesi yapılırken çok dikkat edilmesi gereken bir ilaçtır. Özellikle alerjisi olanlarda ölümlere kadar gidebilen ciddi boyutta hasarlara neden olabilir. Mutlaka doktor kontrolünde alınması ve uygulanması gereken bir ilaçtır. İlacın tedavisine başlanmadan önce mutlaka alerji testlerinin yapılması gereklidir. Alerji testleri de her zaman doğru netice veremeyebilir.

Bu nedenle özellikle ilk iğnenin gözetim altında yapılması ve etkilerini tespit etmek için kişilerin kendilerini gözlemlemesi gerekmektedir. Çocuklarda kullanımına daha fazla özen ve dikkat gereklidir. 1928 yılında keşfedilen bu ilaç 1945 yılında rahatlıkla bulunabilir hale gelmiştir.

Günümüzde ise artık rahatlıkla bulunabiliyor ama tıp alanında doktorlar bu aşamaya gelmeden evvel uygulayabilecekleri diğer tedavileri uygulamayı tercih etmektedir.

Penisilin Nedir?

Penisilin Nedir?Penisilin maddesi, ilk olarak 1911 yılında İskandinavyalı bir keşifçi tarafından bulunmuştur ama bu zamanlarda iyileştirici etkisi henüz bilinmemekteydi. Penisilinin antibiyotik olarak keşfi ise 1928 yılında Londra’da Fleming tarafından keşfedilmiştir. Kısacası penisilin, bir antibiyotik ilaçtır denebilir. 1945 yılına gelindiğinde Florey, Chain ve Fleming, penisilinin kitle halinde bulunabilmesini sağlamışlardır.

Penisilin Çeşitleri Nelerdir?

Penisilin Çeşitleri Nelerdir?Penisilinler iki ana grupta toplanmaktadır. Bunlar; doğal penisilinler ve sentetik penisilinlerdir. Doğal penisilinlerin içerisinde; penisilin G ve penisilin V olmak üzere iki çeşit penisilin bulunmaktadır. Sentetik penisilinlerin ise kendi içerisinde birçok çeşidi bulunmaktadır. Amino penisilinler (siklasilin, episilin vb.), carboksi penisilinler, dayanıklı penisilinler (metisilin, oksasilin vb.) bunlardan bazılarıdır.

Penisilinin Yan Etkileri Nelerdir?

Penisilinin Yan Etkileri Nelerdir?Çok etkili ve önemli bir ilaç olmakla beraber penisilin, her ilaçta olabileceği gibi bazı olumsuz etkilere sahiptir. Bunlardan en önemlisi de penisilin alerjisidir. Bu alerji etkisi birçok ilaçta görülebilmektedir. Bunu önlemenin en önemli yolu alerji testleridir ama bu testler kimi zaman hatalı sonuçlar verebilir. Bu nedenle yine de temkinli olmakta yarar vardır. Yan etkilerin görülmesi durumunda acilen müdahale yapılabilecek yerlerde iğnenin yapılması uygundur. İğnenin dozuyla alerjinin de ilgisi yoktur. Bu durum tamamen kişilerin hassasiyetlerine bağlı olacak değişiklikler gösterir. Anafilaktik şok penisilinde görülebilecek en yüksek orana sahip yan etkilerden bir tanesidir. %10’a kadar ölümle sonlanabilecek şiddetli bir yan etkidir.

Penilisin ilk kez uygulanacaksa deri testi yapmak bir önlem olabilir. Ancak bazı hassas bünyelerde bu test bile ölümle sonlanabilme ihtimaline sahiptir. Üstelik ilk iğnede tepki vermeyen bünyeler bir süre sonra ilaca tepki vermeye başlayabilir. Bununla beraber daha önceki yıllarda alerjik tepki vermeyen kişiler sonradan tedavi olduklarında yan etki gösterebilirler. Yani tedavi süresince hasta gözlemlenmeye devam edilmelidir. Penisilininin bunların yanında en basit yan etkisi ise uyku hali vermesidir.

Penisilinin Etki Ettiği (Kullanıldığı) Hastalıklar Nelerdir?

Penisilinin Etki Ettiği (Kullanıldığı) Hastalıklar Nelerdir?Bakterilerin neden olduğu zatürreler, akciğerlerde görülen apseler, böbrek ve mesanenin iltihaplanması, farenjit, kemik iltihapları, kan zehirlenmeleri gibi tedavisi güç, hap şeklindeki antibiyotiklere cevap vermeyen hastalıkların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Son zamanlarda enzim üreten bakteri çeşitlerinin penisilinlere karşı direnç oluşturduğu tespit edilmiş ve bu direncin kırılması için de çeşitli araştırmalar yapılmaya başlanmıştır.

Araştırmalar başarıya ulaşmış ve bakterilerin penisiline olan dirençleri kırılmıştır. Bu sorun, ampisilin ve yarı oranında sulbaktam kombinesi yapılarak ve amoksisilin ve bunun ¼ oranında potasyum klavulanat kombinesi yapılarak çözüme kavuşturulmuştur. İnsanlar dışında, özellikle fareler üzerinde penisilinin bir türünün iyileştirici etkisi olduğu tespit edilmiştir. Bu penisilin türü; penicillium notatum küfüdür.

Okur Yorumları

12 yorum
 1. Merhaba, Öncelikle kendimde penesile karşı alerşi olup olmadıgını bilmiyorum. 2 gündür 12 saate bir antibyotik kullanıyorum bu antibyotik üçüncü gününde boyun bölgemde nokta nokta kızarıklıklar meydana getirdi sonra acile gittim ve ilacı kullanmam gerektiğini söylediler. Ertesi gün sabah Profosör doktorumuza gittik ve bana kullanmamı söyledi eğer yine o kızarıklıklar olursa dedi bitane hap yazdı bişey olmaz demi hocam.

 2. Merhaba ben 3 gündür bogazim şişti bademciklerim bir birine yapıştı nefes dahi alamiyirdum dün acile gittim penisilin iğnesi yapıldı ama test felan yapilmadi derin nefes al kendini kasmada denilmedi ama ben kendim uyguladim iğneyi yaptıktan sonra sol ayağımın üstüne basamiyorm bugünde aynısı var hala iglesmedi bir sorun olur mu geçer mi

  1. Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun. Penisilin alerjisi ciddiye alınması gereken bir durumdur. İğne yapmadan önce size alerji testi uygulamaları gerekiyordu. Vakit kaybetmeden hastaneye gidip şikayetlerinizi söylemelisiniz.

 3. Merhabalar ya benim kizimin disi cok asiri sisti dis hkimine goturdum 6 adet penisilin yazdı sabah aksam vurulacak ben cok korkuyorum yapilan testler yanilta biliyomuş daha once hic yaptirmadim sizce ne yapmaliyim

  1. İlk iğneyi yaptırdıktan sonra hastaneden ayrılmayın bi süre hastanede zaman geçirin ilaca karşı yanıt en geç 30 dkya olacaktır bu yanıt alerjik olarak karşınıza çıkarsa hastanede olduğunuz için gerekli olan herşey yapılır eğer olumsuz yanıt almazsanız güvenle vurdura bilirsiniz

 4. Benim 11 kızımda aso 400 çıktı penisilin olması gerektiğini söyledi doktor 3 haftada bir oluyor 3 hafta da bir şuana kadar bi yandan etki olmadı peki daha sonra bi zararı olurmu

 5. Selamün aleyküm.Bende.23.Kasım.da Acil de Penisilin Vuruldu Önce İğneden Korkarmısın diye Sordu Ben Korkmam Dedim Ama İğneyi Yapan Stajyer Sanırım Şimdi Sol Bacağım Uyşuk Hissetmiyorum Tekrar Acile Gittim Penisilin Onbeş Gün Yasal Olarak Süresi Varmış Eğer Normale Dönmezse O, Zaman İşlemleri Yapacaklarını Söyledi.

 6. Merhaba, benim bogazim agriyordu doktor pensilin hap verdi daha sonra gozlerim iltihaplandi hapi biraktim bogazim hala agriyor kullanmaya devam etmelimiyim

 7. Bende penisilin iğnesi 4. İğnede alerji yaptı bende alerjim olduğunu bilmiyordum iğneyi yaptılar ayağa kalkmamla aşırı çarpıntı oldu o cihazların insansanlarin sesi birbirine karıştı seslerde baya bi artış bana hiçbir müdahale yapmadılar sadece acilde bekledim bide tansiyona baktılar. Test banada yapılmamıştı baya sarhoş oldum uzun süre geçmedi arabayı zor kullandım bide tektim, yani bunun şakası yok öldürüyor alerjisi çok ağır ihmal etmeyim penisilin grubu antibiyotik haplarda alerji yapiyor…

 8. Benim kullandığım penisilin antibiyotik hapta alerji yaptı sadece çarpıntı hemen kullanımı kestim doktorlar sormuyor alerjin varmı diye diş doktoruna gittim hap yazmış eczacıya sordum penisilin grubu gittim değiştirmesini istedim doktordan değiştirdi yani doktora söyleyin bide eczacıya mutlaka sorun hapın iğnenin grubunu…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir