Sabiha Gökçen Kimdir? Hayatı ve Ödülleri

Türkiye'nin ilk kadın pilotu, Dünya'nın ise ilk kadın savaş pilotlarından biri olan Sabiha Gökçen, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk'ün de manevi kızıdır. Aldığı sayısız ödül ile alanında ne kadar başarılı olduğunu ispatlayan Sabiha Gökçen Türk kadınlarına öncü olmuş bir örnektir. Atatürk'ün her zaman destek verdiği Sabiha Gökçen, tam 32 kez savaş uçuşlarına katılmıştır.

Sabiha Gökçen Türk ve dünya tarihinde önemli bir yere sahip, değerli kadın pilotlarımızdan bir tanesidir. Birçoğu ismini İstanbul’da bulunan havaalanından duymuş olsa da aslında birçok başarıya imza atmış, Atatürk’ün manevi ailesinde yerini almış kıymetli bir isimdir. Adının havaalanıyla yaşatılması uçuculuk konusundaki kıymetli görevleriyle ilişkilendirebilir. Sabiha Gökçen, ülkemizdeki ilk kadın pilotlardan birisi olarak bilinir ama dünyada ilk kadın savaş pilotu olarak tanınmaktadır.

Hayatı boyunca sayısız uçuşa katılmış, savaş görevlerinde de yer almıştır. Birçok ödül almaya hak kazanmış ama en büyük ödülü Atatürk’ün kendisini manevi kızı olarak kabul etmesidir.

Atatürk’ün çok değer verdiği bu kadın pilot, 32 kez savaş uçuşuna katılmış ve başarıyla tamamlamıştır. Ayrıca uçuş dünyasına giriş yapmasında da Atatürk’ün büyük desteğini görmüş ve bu yolla pilot olmuştur. Uçuş için eğitim almasını da Atatürk sağlamıştır.

Sabiha Gökçen Kimdir?

Sabiha Gökçen Kimdir?Ülkemizin ilk kadın pilotlarından bir tanesidir ve dünya üzerindeki ilk kadın savaş pilotu olarak tanınır. Mustafa Kemal Atatürk’ün manevi evlatlarından bir tanesidir. Uçuş hayatı boyunca toplamda 8000 saat civarında uçuşu olmuştur. Bu uçuşların içinden 32 tanesi savaş görevidir. İsmi, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı‘na verilerek anılmıştır.

Sabiha Gökçen’in Hayatı

Sabiha Gökçen'in HayatıSabiha Gökçen 22 mart 1913 tarihinde, Bursa’da dünyaya gelmiştir. Atatürk’ün manevi evlatlarından biri olma sıfatına hak kazanmış olması ne kadar değerli bir insan olduğunu anlatmak için yeterlidir. Dünyada ve Türkiye’de çeşitli ilklere imza atarak herkesçe tanınmıştır. Sabiha Gökçen 22 mart 2001 yılında, Ankara’da hayatını kaybetmiştir. 1935 yılında Türkkuşu’nun açılış töreni esnasında yapılan planör gösterilerini izlemiş ve uçuşa ilgisi o anda başlamıştır.

Atatürk’ün kendisine destek vermesi sayesinde 1935 yılında Türk Hava Kurumu’nun, Sivil Havacılık Okulu‘nda eğitim almıştır. Gökçen 7 erkek öğrenciyle beraber Kırım’a giderek eğitim almaya devam etti. Bu esnada manevi kız kardeşi Zehra hayatını kaybedince düşüncesinden vazgeçip, ülkeye dönüş yapmıştır. Bu haber sonrasında dünyaya küsen Gökçen, Atatürk’ün ısrarlarıyla yeniden eğitimine devam etmiştir. Özel uçuş eğitimi almış ve 25 şubat 1936 tarihinde ilk kez motorlu uçak ile uçuşunu yapmıştır. Bu yıllarda kızlar, askeri okullara kabul edilmediğinden, Eskişehir Uçuş Okulu’nda 1936-1937 yıllarında 11 ay eğitim almıştır.

İlginizi Çekebilir: Halide Edip Adıvar Kimdir?

Manevi babası Atatürk, öldükten sonra bir süre dağılan Gökçen, kendisini toparlamış ve ona layık olacak şekilde görevine devam etmiştir. Ordu göreviyle ilgili yasa çıkmadığından buradan ayrılmak zorunda kalmıştır. Ardından Türkkuşu Uçuş Okulu‘nda öğretmenlik görevine başlamıştır. 1955 yılından sonra Türk Hava Kurumu yönetim kurulu üyesi olmayı tercih etmiş ve hayatı boyunca 22 farklı bombardımanda ve akrobasi uçuşlarında yer almıştır.

Sabiha Gökçen 1940 yılında Üsteğmen Kemal Esiner ile dünya evine girmiştir. Eşine kendi soyadını vermesiyle tekrar gündeme gelmiştir ama 3 sene geçtikten sonra eşi hayatını kaybetmiştir. Son uçuşunu 1996 yılında, 83 yaşındayken yapmıştır. Bu uçuşa Fransız pilot Daniel Acton eşlik etmiştir. Sabiha Gökçen, 2001 yılında doğum günü olan 22 martta, 88 yaşındayken hayatını kaybetmiştir. Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır.

Sabiha Gökçen’in Aldığı Madalyalar ve Ödüller

Sabiha Gökçen'in Aldığı Madalyalar ve Ödüller

  • Türk Hava Kurumu’nun Övünç madalyasını almıştır.
  • Yugoslav ordusunun büyük nişanlarından biri olan Beyaz Kartal Nişanı‘nı almaya hak kazanmıştır.
  • Romanya ordusunun havacılık brövesini almıştır.
  • Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verilmesinden sonra 50. yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde yapılan törenle mesleklerinde öncü kadınlar plaketi almıştır.
  • Selçuk Üniversitesi’nde fahri doktorluk unvanı verilmiştir.
  • Türk Hava Kurumu, 1989 yılında kendisine altın madalya vermiştir.
  • 1991 yılında Uluslararası Havacılık Federasyonu’nun havacılık alanındaki tüm dallarda üstün başarı göstermesinden dolayı birçok havacıya verdiği FAI altın madalyayı alanlardan biri olmuştur.
  • 1996 yılında ABD’de yapılan bir törende ‘Dünya Tarihine İsmini Yazdırmış 20 Havacıdan Biri’ unvanını almaya hak kazanan 20 kişiden biri olmuştur.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir