Zayıflamak genel olarak kış aylarında aklımıza bile gelmeyen, havaların ısınıp, ince giysiler giymeye başlayınca bizi paniğe sürükleyen bir durumdur. Bir an önce fazla kilolardan kurtulmak ve yaza fit girmek istenir. Alınan bu karar doğrultusunda zararları, yan etkileri düşünülmeden bir dizi diyete, hiçbir faydası olmayan ek gıdalara başvurulur. Zayıflamak da kilo almak gibi bir anda gerçekleşmeyen bir eylem olduğundan aceleye getirilip, sağlığımız riske atılmamalıdır.

Bunun yanında eğer ciddi oranda bir kilo fazlanız varsa zayıflamak hatta zayıflamaya niyetlenip, çalışmalara başlamak bile olağanüstü bir irade ve sabır istemektedir. Zaten obezite niteliğinde fazla kilolarınız varsa bu sizin tek başınıza üstesinden gelebileceğiniz bir durum değildir. Muhakkak bir doktor kontrolünde zayıflanmalıdır. Bizim yazımızda herhangi bir sağlık sorunu olmayan, normal şartlara sahip biri için, en genel haliyle zayıflama önerileri sunulmuştur.

Sağlıklı Zayıflamak için Yapmanız Gerekenler

Sağlıklı Zayıflamak için Yapmanız GerekenlerEğer boğazınıza düşkün biriyseniz ya da tembel bir vücut yapınız varsa zayıflamak sizin için ulaşılması çok zor bir hedef olarak görünebilir. Oysaki zayıflamak daha doğrusu kilo almamak için dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak yeterlidir. Tabi herhangi bir sağlık sorunu ya da hormon bozukluğu olan kişileri bu genellemeye almıyoruz. Öyle bir durumda zayıflama işini kesinlikle doktorunuzla birlikte gerçekleştirmelisiniz. Vücudunuza ve sağlığınıza zarar vermeden, yavaş ve dengeli bir şekilde zayıflama yollarını sizin için araştırdık;

 • Zayıflamak denince akla ilk gelen ve mutlaka olması gereken şey egzersizdir. Haftanın en az 5 günü yarım saatlik yapacağınız pratik egzersizler veya yürüyüş sizin için yeterli olacaktır. Ancak burada dikkat etmeniz gereken tek husus bunu düzenli olarak yapmanız ve hayat tarzı haline getirmenizdir. Bir egzersizden fayda sağlamak istiyorsanız kesinlikle düzenli bir şekilde yapmalısınız. Egzersiz yağ yakmanızı sağlayacağından kilo almanıza engel olacaktır.
 • Sizi çok yemeye teşvik edecek şeyleri bulun. Elinize bir kağıt kalem alın ve bir liste yapın. Öfke, stres, korku, heyecan vs. gibi duygusal değişikliklerden hangisinin sizin iştahınızı artırdığını keşfedin. Hangi durumda daha çok yeme ihtiyacı duyuyor ya da iştahınız azalıyor bunu tespit etmeye çalışın. Eğer kendi teşhisinizi kendiniz yaparsanız, yoğun stres altındayken açılan iştahınızın sebebini bilir ve durdurabilirsiniz. Duygularınızla yemek olmadan da başa çıkabileceğinizi unutmayın.
 • Hızlı kilo kaybı sizi sevindirmesin. Hızla verilen kilo büyük oranda kas ve su kaybından ibarettir. Hızlı verilen kilolar uyguladığınız diyet programını bıraktığınız an gittiği gibi geri gelirler. Uzmanlar zayıflamaya çalışan birinin haftada 0,5-1 kg’dan fazla vermemesini önermektedir.
 • Yavaş yemek yemek de kilo almamaya yardımcı diğer bir faktördür. Yapılan araştırmalar zayıf insanların yemeklerini oldukça yavaş ve sakin yediklerini göstermiştir.  Yemek yemeğe başladıktan 20 dk sonra beyne tokluk sinyalleri ulaşır. Dolayısıyla hızlı yiyen insanlar daha beyinlerine tokluk sinyalleri ulaşmadan çoktan doymuş olurlar. Yaptıkları ise doyduklarını hissetmeden midelerini doldurmaktan başka bir şey değildir.
 • Zayıflama için her geçen gün bir yenisi çıkan 3-5 günlük diyet programlarına itibar etmeyin. Eğer gerçekten böyle bir uygulamaya ihtiyacınız varsa bunu bir doktor eşliğinde yapmaya özen gösterin. Bunun yerine kendi yaptığınız araştırmalarla kalori değeri çok yüksek olan gıdaların listesini çıkarabilir ve bunların tüketimini azaltabilirsiniz.
 • 3 saatten fazla aç kalmamaya çalışın. Günde 3 öğün yiyip çok yemek yerine, 6 öğün ama azar azar yiyin. Uzun süre aç kalmak kan şekerini düşürür bu da tatlı krizlerini doğurur. Ara öğün olarak birkaç kuru kayısı, 1 kase yoğurt, 1 tane meyve veya bir tabak salatadan herhangi biri yeterli olacaktır.
 • Günün geç saatlerinde yemek yemeyin. Geceleri fiziksel aktivitelerimiz az olduğundan yenen gıdalar yakılamaz ve yağa dönüşme ihtimali daha yüksektir. Uzun kış gecelerinde eğer çok acıktıysanız atıştırma olarak bol lif içeren domates, salatalık, elma, şeftali, havuç gibi kalorisi düşük besinleri tercih etmelisiniz.
 • Zayıflamanın ve kilo almamanın en önemli unsurlarından biri de bol su tüketmektir. Su içmek için susamayı beklemeyin ve günde en az 2 litre su içmeyi alışkanlık haline getirin. Özellikle yemeklerden önce içilen su tokluk hissi verir. Bol su içmek yağların vücutta depolanmasını önlemektedir. Böbrekler yeterince su alamazsa karaciğer de başlıca görevlerinden biri olan yağ yakımını gerçekleştiremez. Ek olarak yeterli miktarda su alınmadığında vücut su ihtiyacını bağırsaklardan çeker bu da kabızlık oluşumuna yol açmaktadır.
 • Yemek koymak için kullandığınız tabakların küçük olanlarını tercih edin. Çünkü çocukluğumuzdan beri öğretilen tabağındakini bitir mantığıyla, tabak ne kadar büyük olursa o kadar çok yemek yenmektedir. Bu yüzden porsiyonlarınızı olabildiğince küçük tutmalısınız.
 • Lokmalarınızı küçük almalı, çok çiğnemeli ve acele etmemelisiniz.
 • Yemek yerken televizyon, gazete veya kitap okumak şeylerle uğraşmayın. Çünkü beyniniz başka şeylerle meşgulken ne kadar yediğinizi fark edemezsiniz.
 • Kısa mesafelerde taşıma aracı yerine yürümeyi tercih etmeli, evinize çıkarken asansör yerine merdiveni kullanmalısınız.
 • Yağlı gıdalardan, kızartmalardan uzak durun, tatlı krizlerini meyvelerle atlatmaya çalışın.
 • Son olarak zayıflamanın görüntünüz için değil sağlığınız için gerekli olduğunu unutmayın. Sizi en güzel gösterecek olan ideal kilonuzdur.

YORUM YOK

Bir Cevap Yazın