Adale (Kas) Çekilmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Adale (Kas) Çekilmesi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Genellikle spor esnasında ters bir hareket yapılması, ağır bir yük kaldırılması veya hiç spor yapmayan birinin vücudunu ısıtmadan birden spora başlaması sonucu oluşan adale çekilmesi; o bölgede yer alan kasın zedelenmesi veya incinmesini de içeren bir durumdur. Ağrı ve şişlikle kendini belli eden adale çekilmesinin sebepleri ve önleme yollarını sizler için araştırdık.

Yasemin Saygın

Adale yani halk arasında bilinen ismi ile kas, insan vücudu için hayati öneme sahiptir. İşlevleri ile insanların hayatını sürdürebilmesine olanak sağlayan bu kaslarda kimi zaman bazı rahatsızlıklar görülebilir. Adalenin çekilmesi, incinmesi, zedelenmesi olarak ifade edilebilecek kas rahatsızlıkları kişiyi son derece rahatsız eder ve günlük yaşamın kısıtlanmasına neden olabilir. Adale çekilmelerinde, bölgeye fazla yüklenme, kasın olması gerekenden fazla gerilmesi gibi durumlar söz konusudur.

Basit adale çekilmelerinde güç kaybından bahsedilmez ama ağrı yoğun olabilir. Özellikle bünyesi zayıf olanlar, sporla uğraşanlar risk altındadır. Başta magnezyum olmak üzere vitamin eksikliği yaşayanlarda da adale çekilmeleri görülebilmektedir.

[renkbox baslik="Boyun Fıtığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/boyun-fitigi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/boyun-fitigi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-ve-tedavisi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Adale çekilmesi hem hasta tarafından hem doktor tarafından kolaylıkla fark edilebilir. Teşhisi kolay olan bu rahatsızlık basit uygulamalarla tedavi edilebileceği gibi ciddi operasyonlara da gerek duyulabilir. Durumun bu noktaya gelmemesi için günlük yaşantıda minik detaylara dikkat etmek, adale çekilmesinden korunmaya yardımcı olacaktır.

Adale Çekilmesi Nedir?

Kasın üzerine çok yük binmesi, ters bir hareket yapılması sonucunda adalede çekilme, zedelenme ya da incinme olarak tabir edilen rahatsızlıkların tamamına adale çekilmesi denmektedir. Kas çekilmesinin olduğu bölgeler değişmekle birlikte genellikle en sık kullanılan kol ve bacak kaslarında rastlanmaktadır. Adale çekilmesinde ağrı, hassasiyet ve şişmeler söz konusu olabilmektedir.

Adale Çekilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bünyenin zayıf olması, kasların güçsüz olması adale çekilmelerinin temel nedenlerindendir. Hiç spor yapılmamış olması, kasların hareket etmeye alışık olmaması adale çekilmesine davetiye çıkartır. Bunun yanında spor yaparken ya da herhangi bir harekette yapılan yanlış bir hamle, ısınılmadan başlanan egzersiz adale çekilmesine neden olabilmektedir. Koşu sırasında ayağın dengesizce basılması ile kasta çekilme görülebilir. Düzenli egzersizlerle kas çekilmesi görülmezken; kaslara aniden yüklenilmesi ile nadir yapılan egzersizlerde adale çekilmelerine rastlanılmaktadır.

Adale Çekilmesinin Belirtileri Nelerdir?

Adale çekilmesi ilk olduğunda, o bölgede şişme ve ağrı görülebilir. Ağrı ilk etapta çok şiddetlidir ama zaman içerisinde sakinleşir. Bu ağrılar sadece bölgeye yüklenildiğinde hissedilen ağrılar olarak kalır. Adale çekilmesinin üzerinden 24 saat geçtikten sonra hassas olan bölgede sertleşme, tutulma hissi oluşacaktır. Ancak zedelenmiş bölgede hissizlik varsa ve ağrı hissetmiyorsanız, acilen doktora başvurmalısınız.

Hissizlik, kas yırtılması ve kopması gibi ciddi durumlarda görülebilmektedir. Tablo böyle ciddi olduğunda muhtemelen zedelenen bölgeye uygulanan baskıyı hissetmiyorsunuzdur. Örnek olarak ayağa kalktığınızda bastığınızı fark edemeyebilirsiniz.

Adale Çekilmesinden Korunma Yolları Nelerdir?

Adale çekilmesini önlemek için kasların kuvvetlendirilmesi en genel kuraldır. Kasların kuvvetlenmesi için protein ağırlıklı beslenmek, düzenli egzersiz yapmak gerekir. Kasın güçlü olmasının yanında kaslarınızı korumak adına dikkatli olmalısınız. Isınmadan, spor yapmaya başlamamalı; ani hareketlerde bulunmamalısınız. Spor süresince aceleci davranmamak adale çekilmesinin görülme riskini düşürecektir.

Profesyonel anlamda spor yapıyorsanız; antrenör eşliğinde devam etmeniz önlem olacaktır. Adale çekilmesine neden olan kazaları minimum seviyeye çekmek için ayakkabı tercihinize de özen göstermelisiniz. Özellikle bacakların kullanıldığı egzersiz programlarında uygun ayakkabı modeli kullanmak önemlidir.

Adale Çekilmesinin Tedavisi Nedir?

Adale çekilmesinden sonraki ilk gün etkilenmiş bölgeye mutlaka soğuk uygulaması yapılmalıdır. Buz ve soğuk su ile masaj rahatlatıcı olacaktır. Buz torbası ile baskı uygulamak hastayı rahatlatacaktır. Soğuk uygulamanın rahatlatıcı etkisinden sonra sıcak su banyosu ağrıyı dindirecektir.

Zedelenmiş olan bölgeyi yüksekte tutmak, şişliği engellemek adına bandajlamak doğru uygulamalardır. Yalnız bandajın çok sıkı olmaması önemlidir. Aksi halde rahatlamak yerine acı çekebilirsiniz. Doktor tedavisi uygulanacaksa muhtemelen çeşitli merhemler ve ağrı kesiciler kullanılacaktır. Adale çekilmesinde tedavi devam ederken dinlenmek çok önemlidir.

[renkbox baslik="Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
" link="https://bilgihanem.com/kuyruk-sokumu-agrisi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/kuyruk-sokumu-agrisi-nedir-nedenleri-belirtileri-korunma-yollari-tedavisi.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bölgenin üzerine baskı uygulanmamalı ve elle dokunulmamalıdır. Hafif adale çekilmelerinde merhemlerle iyileşme mümkün olacaktır. Verilen diğer ilaçlar ağrı kesiciler, kas gevşeticiler tamamen hastayı rahatlatmaya yöneliktir. Adale çekilmesi yırtılma derecesinde ciddi bir tabloyu gösteriyorsa ameliyat gündeme gelebilir. Zor olmayan, kısa süreli bir operasyon ile adale tedavi edilebilir.

Adale Çekilmesi Teşhisi Nasıl Konulur?

Teşhis aşamasında doktora tam olarak nerede acı hissettiğinizi gösterebilmeniz önemlidir. Ağrının kastan mı kemikten mi kaynaklandığını anlamak için röntgen istenebilir. Hafif tablolarda röntgene gerek duyulmaz. Doktor elle muayenede zedelenmiş bölgeyi rahatlıkla fark edebilir. Ancak tedavi verilip eve gönderildikten sonra bölgedeki ağrı geçmiyorsa, hissizlik başlamışsa tekrar hastaneye gitmenizde yarar var. Bu noktaya gelindiğinde eğer çekilmemişse, röntgen istenebilir. Adale çekilmesinde teşhis koymak son derece kolaydır. Bölge kendisini gösterdiği için rahatlıkla tespit edilebilir.

Adale Çekilmesi Tedavisinden Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Adale çekilmesi sebebiyle tedavi olmuşsanız bu noktadan sonra daha dikkatli olmalısınız. Kasın çekildiği yerden tekrar zedelenmesi mümkündür. Tam iyileşme sağlanana kadar dinlenmeye özen göstermelisiniz. İyileşme döneminde verilen ağrı kesicileri kullanabilirsiniz. Tamamen iyileştikten sonra da kendinize dikkat etmenizde yarar var. Doktorunuz tedavi sonrasında spor yapıyorsanız spora ara vermenizi söyleyebilir ki bu çok doğru bir yaklaşımdır. Ciddi kas çekilmelerinde tedavi döneminde ve sonrasında fizik tedavi önerilebilir. Fizik tedavi, kasın güçlenmesine ciddi katkı sağlayacaktır.

Adale çekilmesi genellikle zayıf olan kaslara aşırı yük bindirilmesi, ağır yük taşıma veya çok fazla spor yapma gibi durumlarda meydana gelen bir sorundur.
Şimdiye kadar adale çekilmesi sorunu yaşadınız mı?
Spor yapıyor musunuz ve daha çok hangi hareketleri uyguluyorsunuz?
Adale çekilmesi yaşayan kişilere tedavi sürecinde ne önerirsiniz?
Adale çekilmesi olduğunu nasıl tespit ediyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Spor yaparken sürekli adele çekilmesi sorununu yaşıyorum. Tedavisi için uzmana görüneceğim.

  2. Evet ben yaşıyorum arada, insanın nefesi kesiliyor o kadar şiddetli bi ağrı ki

  3. Adale çekilmesinin nedenlerini ne kadar güzel açıklamışsınız. Benim de başıma geldi birkaç kez, bundan sonra daha dikkatli olurum artık, yazıdan çok şey öğrendim.