Akik Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akik Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ana bileşeni SiO2 olan akik taşı, doğada bulunan şifalı taşlardan biridir. Farklı renk ve özellikte olan akik taşının oldukça fazla çeşidi bulunuyor. Akik taşının sağlığa olan faydaları da bir hayli dikkat çekici. Ruhsal ve fiziksel olmak üzere insan sağlığına mucizevi faydaları olan akik taşı hakkında yeterince bilgiye sahip misiniz? Bu yazımızda sizlere akik taşını tüm detaylarıyla anlattık.

Yasemin Saygın

Doğadaki pek çok taşın şifalı özellikleri, insanların günlük hayatta, farklı şekillerde kullanmalarına olanak sunmaktadır. Bu taşlardan biri olan akik taşı birçok takı ve aksesuarda kullanıldığında faydalarını direkt olarak hissetmek mümkündür.

Achetas isimli nehirden adını almış olan akik taşı, Sicilya’daki en büyük nehrin adını almış bulunmaktadır. Dünya genelinde en yaygın bulunan şifalı taşlardan biri olması, bu taşın birçok alanda sıklıkla kullanımını mümkün hale getirmektedir. Birden çok renge sahip olarak bulunan akik taşı bu yönü ile sağlıktan aksesuara kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

[renkbox baslik="Mercan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/mercan-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/mercan-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Başlıca akik taşı renkleri arasında; kahverengi, yeşil, kırmızı, beyaz ve gri renkleri yer almaktadır. Her rengin kendine özgü faydası ve özellikleri vardır. Şık görüntüsünün yanı sıra dünya genelinde bu denli popüler olmasındaki en büyük etken şifalı bir taş özelliğinde olmasından kaynaklanmaktadır.

Akik Taşı Nedir?

Vücuda temas etmesi ile birçok hastalığın ve ağrıların dinmesinde etkili olduğu bilinen akik taşı yeryüzündeki en doğal ve faydalı taşlardan biridir. En çok da psikolojik rahatsızlıklar üzerindeki olumlu etkisi nedeniyle pek çok ülkede alternatif tıp alanında akik taşından da faydalanılmaktadır. Olumlu enerjisi yüksek bir taş olarak vücut sağlığına olan etkileri kadar stresi ve heyecanı azaltması gibi etkileri de her yönden bu taşın faydasını öne çıkarmaktadır.

Dünya’da ve ülkemizde doğal olarak çıkarılması ve kullanım alanı oldukça yaygın olan akik taşı dünya ülkeleri arasında Hindistan, Çin, Brezilya ve İtalya gibi ülkelerde çıkarılmaktadır. Ülkemizde ise Karadeniz sıradağlarını meydana getiren volkanik taşların içerisinden çıkarılmaktadır. Ayrıca Ankara da akik taşına ev sahipliği yapan diğer önemli illerimiz arasındadır.

Akik Taşının Özellikleri Nelerdir?

Dünya genelindeki faydalı taşlar kategorisinde bulunan ve faydaları ile adından söz ettiren akik taşı mücevher ve aksesuar yapımında fazlasıyla tercih edilmektedir. Tek renkte olabileceği gibi dalga dalga şekillerin bulunduğu iki renkli akik taşlarına rastlamak da mümkündür. Sert bir özellikte olan akik taşı ışığı geçirgen özellikte olan nadir taşlardan biridir. Opak ve yarı saydam gibi çeşitleri bulunan akik taşının yağımsı ve camsı bir görünümü vardır.

Akik Taşının Çeşitleri Nelerdir?

Akik taşı çıkarıldığı bölgeye ve kullanım alanlarına göre birden çok çeşitte bulunmaktadır. Her taşın kendi özellikleri doğrultusunda farklı bir amaç ve fayda için kullanımı söz konusudur. Bu noktada mavi akik taşı olarak bilinen taş insanı nazardan ve kötü enerjilerden koruma özelliğindedir. Akik taşının en çok bilinen çeşitlerinden biri olan kırmızı akik taşı ise kırmızının farklı tonları ile şifa dağıtan seçeneklerden biridir.

Vücuda kırmızı akik taşının temas etmesi durumunda vücut ısısının yükselmesi ve kan basıncının artması birçok hastalığın da doğal yoldan şifa bulmasını sağlamaktadır. Saydam bir görüntüye sahip ve beyaz rengi ile karışık olarak bulunan yeşil akik taşı ise Hindistan’da en çok görülen akik taşı çeşididir. Yeşil rengin insan bedenine olan olumlu etkisinin yanında uykuyu düzenleyici etkisi bu renkteki taşın en bilinen özelliğidir.

[renkbox baslik="Kalsedon Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kalsedon-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/kalsedon-tasi-hakkinda-bilgi.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Eski medeniyetlerde popüler sayılan akik taşlarından biri olan oniks taşı ise göz alıcı siyah rengi ile şans taşı olarak nitelenen bir taştır. Oniks akik taşının bir alt özellikleri ile bilinen sardoniks akik taşı ise algının güçlenmesinde etkili olmasından dolayı beş duyu taşı olarak adlandırılmış akik taşıdır.

Akik Taşının Faydaları Nelerdir?

Akik taşının koç, ikizler, boğa, aslan, yay ve başak burçlarının taşı olduğu bilgisini vererek sağlık açısından faydalarını sıralayalım. Akik taşının insan sağlığına olan faydalarını fiziksel ve ruhsal olmak üzere iki kategoride ele almak mümkündür.

Akik Taşının Ruhsal Faydaları

Ruhsal anlamda insan üzerindeki stresi ve gerginliği azaltırken etrafa karşı daha anlayışlı ve hoşgörülü olabilmeyi sağlamaktadır. Pozitif enerjisi yüksek bir taş olarak üzerinde akik taşı bulunduran ve enerjisi negatif yönde olan kişilerin enerjilerinin yükseldiğine şahit olmaları söz konusudur. İnsanın kendisini daha iyi ifade etmesine ve çekingen karakterde olan insanların daha dışa dönük birer insan olmalarını destekleyici ruhsal etkileri de bulunmaktadır.

Akik Taşının Fiziksel Faydaları

Fiziksel anlamda ise akik taşının temas ettiği bölgelerdeki ağrıların azalması ve ısınması bu taşın en çok yararlanılan özelliklerindendir. Cilt hastalıklarını iyileştirici etkisinin yanı sıra diş ve kemiklerin güçlenmesinde ve korunmasında da ciddi faydaları vardır. Hamile kadınların bu süreçte akik taşı kullanmaları başta kendi sağlıkları olmak üzere bebeğin gelişimini de olumlu yönde etkileyecektir. Damar rahatsızlıklarının giderilmesi ve vücuttaki gazın azalmasında yine akik taşından fayda sağlanması söz konusudur.

Gerçek Akik Taşı Nasıl Anlaşılır?

Akik taşının faydasına inanan ve kullanmak isteyen pek çok insan akik taşından yapılmış kolye ve yüzük gibi birçok aksesuarı almak istemektedir. Ancak piyasada akik taşının gerçek olmayanından yapılmış pek çok ürün bulunmaktadır. Bunları ayırt etmek ve gerçek olanı seçebilmek için mümkün olan yerlerde taşın bir kısmını çakmak ile yakmak gerekir. Boya ile akik taşına benzetilen taşların yanınca boyasının akması gerçek ile sahte akik taşının ayırt edilmesini sağlayacaktır.

Akik taşı şifalı taşlar arasında en çok bilinen ve yaygın olanlardan biridir. Piyasada daha çok kırmızı akik taşından yapılmış mücevherleri görürüz.
Akik taşının hangi burçların taşı olduğunu biliyor musunuz?
Akik taşından faydalanmak için yanınızda taşır mısınız?
Gerçek akik taşını nasıl ayırt edebiliyorsunuz?
Akik taşının iyimserliği ve hoşgörüyü artırdığını biliyor muydunuz?Okur Yorumları
  1. Ben de bel ve kemik ağrısı stress vardı ( Kırmızı Akik taşı ) Aldım İnanın geçti!!!!!! Kendimi çok iyi hissediyorum şimdi . Gerçek Kırmızı Akik taşı olsun.

  2. ben kolye olarak kullandım cok faydalı geldi bana .. hayata daha pozitif bakmaya başladım.

  3. Halam umreden getirdi akik taşı, yüzük yaptırıp takcam bakalım nolcak

  4. Stres ve gerginliği azalttığını düşünüyorum. Arada sırada yanımda taşıyorum.

  5. Bu taşın ruhsal dengeyi sağladığını duymuştum şimdi okuyunca emin oldum. Tesbih çekenleri rahatlığı buradan geliyor olabilir. Bilim bu taşlar üzerine daha da gelişmeli.

  6. Stresi gerçekten azaltıyorsa kullanmaya ihtiyacım var. Sırf stres atmak için almadığım şey kalmadı ama bu iğrenç huyum bir türlü geçmedi.