Akuamarin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Akuamarin Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sahip olduğu mavi ile yeşil arasındaki renk sayesinde, insana huzur veren, stresi azaltan ve ruhunu dinlendiren bir taş olan akuamarin, en önemli şifalı taşlardan biridir. Son yıllarda birçok insan taşların şifalı yönlerinden faydalanmaya başladı. Eğer siz de bu alana ilgi duyanlardansanız, akuamarin taşının özelliklerini ve faydalarını anlattığımız yazımıza bakmadan geçmemelisiniz.

Yasemin Saygın

Deniz suyu anlamını taşıyan akuamarin (aquamarine), iri kristal parçalar halinde çıkarılmakta ve işlenerek takı yapımında kullanılmaktadır. İşlenmiş halinin yanı sıra, doğal dekorasyondan yana olan pek çok kişi işlenmemiş akuamarin taşını ev ve iş yerlerine şıklık katmak amacıyla tercih etmektedir. Değerli taş çeşitlerinden biri olan beril taşının şeffaf özellikte olan türlerindendir.

Görünüm olarak zümrüt taşına benzerliği ile dikkat çekmekte, rengi açık mavi ve hafif yeşile dönük haldedir. Akuamarin taşının en gösterişli ve güzel olanları genellikle Rusya’da çıkarılmaktadır. Gösterişli ve doğal taşlar arasında en çok kıymet verilen taşlardan biri olması nedeniyle piyasada sahte akuamarin taşlarına rastlamak mümkündür. Sahte taş satın almamak için gerçek akuamarin taşının özelliklerini iyi bilmek gerekir.

[renkbox baslik="Mercan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/mercan-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/mercan-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Oldukça temiz ve şeffaf görünümde olan doğal taşın gerçekliğinden emin olunarak satın alınmalıdır. İçeriğinde demir madeni bulunması, bu taşın mavi renge sahip olmasına neden olmaktadır. Şimdi dilerseniz akuamarin taşını ayrıntılı bir şekilde öğrenelim.

Akuamarin Taşı Nedir?

Mücevher yapımında sıkça yararlanılan akuamarin taşı, tıpkı ametist ve akik taşı gibi insan sağlığı açısından da oldukça faydalı bir özelliğe sahiptir. Kıymetli taşlardan biri olan beril taşının silikat hali olan akuamarin taşı, büyük kristaller halinde bulunur. Vücut sisteminin her yerine ayrı ayrı olumlu etkileri ile bilinen değerli taş, en çok da sinirleri sakinleştirici özelliği ile bilinmektedir. Pek çok yerde de akuamarin taşının cesaret taşı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Tüm bu faydalı etkilerinden yararlanabilmek için insanın üzerinde taşıması ya da takı olarak takması gerekmektedir.

Akuamarin Taşının Özellikleri Nelerdir?

Akuamarin taşı aynı zamanda gök zümrütü adı ile de bilinen doğal ve faydalı özellikteki değerli bir taştır. Açık mavi ve yeşil rengi tonlarında olmasından dolayı sakinliğin taşı olarak da nitelenmektedir. Muhteşem deniz suyu renginden dolayı denizciler tılsım taşı olarak kullanmaktadır. Birçok kâhin ise geleceği görmek için akuamarin taşından faydalanmakta ve bu sebepten kâhin taşı olarak da bilinmektedir.

Farklı renk tonlarında bulunabilen akumarin taşının bu eşsiz güzelliğinden yararlanmak için mücevherat yapımında sıkça kullanılmaktadır. Göz alıcı mavi rengine ulaşabilmesi için 400 derece sıcaklıkta ısıtılması gerekmektedir. Astroloji alanında ikizler, terazi, balık, koç ve akrep burçlarının taşı akuamarindir.

Akuamarin Taşının Faydaları Nelerdir?

Alternatif tıbbın gözdelerinden biri olan akuamarin taşı, hastalıkları iyileştirici etkisi nedeniyle oldukça popüler olan taşlar arasındadır. Faydaları doğrultusunda kullanım alanı giderek yaygınlaşan akuamarin taşı genellikle takı ve aksesuar yapımında kullanılmakta ve pek çok bayanın hayran kalarak tercih ettiği ürünlerden biri olmaktadır. Taşın tertemiz bir görünümde olması, şeffaflığı ve koyu renkte olması gerçekliği ayırt etmenin en belirgin özellikleridir. Akuamarin taşının en bilinen faydaları şunlardır;

  • Alternatif tıp alanında yeri fazlasıyla olan doğal taşlar, birçok psikolojik rahatsızlığın ve hastalığın iyileşmesinde en zararsız yöntemlerden biridir.
  • İnsan düşüncesinin berrak ve duru olması için kullanılması önerilen akuamarin taşı, bilhassa odaklanma sorunu yaşayan insanların taşı niteliğindedir.
  • Hafızanın güçlenmesine katkı sağlamasının yanında sindirim sisteminin de sağlıklı bir şekilde çalışmasına destek sağlar.
  • Astım ve bronşit gibi ciddi rahatsızlıklara dair şikayetleri azaltıcı etkisi ile bilinen akuamarin taşı, bereket kavramının en uğurlu taşlarından biridir.
  • Özgüveni ve cesareti düşük olan kişilerin üzerlerinde taşımaları halinde büyük bir cesaret ve özgüven duygusunun gelmesi öne çıkan faydaları arasındadır. Özgüven eksikliği hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz.
  • Günümüz insanını mahveden etkenlerden biri olan stresi akuamarin taşı ile azaltmanın mümkün olduğu yapılan araştırmaların en net sonuçlarından biridir.
  • Somut birçok hastalığa iyi geldiği gibi, konsantrasyonu artırması ve iç güdüleri güçlendirmesi gibi birçok konuda da olumlu etkilerine rastlanan bir taştır.
  • En çok da depresyon ve anksiyete gibi sorunların önüne geçmede insanlara yardımcı olmaktadır.

Akuamarin Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal taşların olumlu yönlerinden faydalanmak son yıllarda insanlar arasında oldukça yaygın olan tercihlerden biridir. Akuamarin gibi doğal taşlara olan rağbet ise piyasada birçok taşın sahte olarak satışa çıkarılmasına neden olmaktadır. Akuamarin taşının üst düzey faydalarından yararlanabilmek için satın alınacak taşın genel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak son derece önemlidir.

Sadece faydaları konusuna odaklanarak sahte satıcıların her vaatlerine inanmak, hiçbir faydası ya da özelliği olmayan bir taş almaya neden olacaktır. Doğal taş satın alınmak istenen yerin güvenilir bir yer olduğundan emin olmak, alınan akuamarin taşının da sahte olmadığından emin olmayı sağlayacaktır.

Akuamarin Taşı Nasıl Temizlenir?

Akuamarin taşı temiz ve şeffaf olduğu takdirde faydalarını insanlara sunabilen bir taştır. Bu nedenle akuamarin taşının kullanımı sırasında belirli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Zamanla kirlenen akuamarin taşının insana yarar yerine zarar getirdiği bilinmektedir. Basit temizleme yöntemleri ile ilk günkü temizliğinde ve şeffaflığında kalan akuamarin taşına sahip olmak mümkündür.

[renkbox baslik="Kan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/kan-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/kan-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bu temizleme yöntemleri arasında; bir süre suyun altında tutmak, birkaç gün toprak altında kalmasını sağlamak ve sirkeli su ile temizlemek akuamarin taşının pırıl pırıl olmasını sağlayacaktır. Sirke ev temizliğinde kullanıldığı gibi, bu tür doğal taşların parlatılmasında da işe yaramaktadır. Akuamarin taşının bulunduğu takı ve aksesuarların da sirkeli su ile silinmesi uygundur. Bu temizlik seçeneklerinden biri uzun süre uygulanmadığında taşın olumlu etkileri azalmaktadır.

Akuamarin gök mavisi rengiyle hem huzur verir hem de stresi azaltır. Sağlık için birçok yararı olan bu şifalı taşın özelliklerinin bilinmesi ve kullanılması gerekmektedir.
Akuamarin taşı ile aynı renkte olan diğer taşları ayırt edebiliyor musunuz?
Akuamarini kullanarak özgüven eksikliği sorununa çözüm buldunuz mu?
Bu taşı en güvenilir nerelerden satın alabiliriz?
Akuamarin dünyada en çok hangi ülkelerde çıkarılmaktadır?Okur Yorumları
  1. Bu taşın rengine hastayım, ama bu kadar çok faydası olduğunu bilmiyordum.