Alexandre Dumas Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Alexandre Dumas Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Macera tarzı tarihi romanlarıyla tanınan Alexandre Dumas; Demir Maske, Üç Silahşörler gibi ünlü romanların sahibi Fransız bir yazardır. Macera romanı kategorisinde birçok eser vermiş olan Alexandre Dumas, aynı zamanda tarihsel konularda da yazmıştır. Üç Silahşörler, Demir Maske, Siyah Lale ve Monte Kristo Kontu yazarın bilinen en ünlü kitaplarıdır. Fransız edebiyatında önemli bir yeri olan Alexandre Dumas'ın biyografisi hakkında, kısaca bilgi sahibi olmak için, makalemizi okumalısınız.

Erkan Karaca

Fransız asıllı bir yazar olan Alexandre Dumas, 1802 ve 1870 yıllarında yaşamıştır. Macera romanı kategorisinde yüzlerce romanı olan bu isim, özellikle Monte Kristo Kontu ve Üç Silahşörler isimli eserleri ile tanınmaktadır.

Yaşadığı dönemi kapsayan 19. yüzyıl içinde yıldızı parlamış ve pek çok başarıya imza atmış Fransız yazarlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda kendi yaşamından kesitler sunduğu ve 1852- 1854 yıllarında çıkardığı Anılar isimli eseri de büyük yankı uyandırmayı başarmıştır.

[renkbox baslik="Agatha Christie Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/agatha-christie-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/agatha-christie-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Genç yaşta para kazanmak amacı ile gittiği Paris’te avukat olma hayalleri kurmuş ancak Fransa kralının hizmetinde çalışmaya başlamıştır. Ardından tiyatro alanında çalışmalar yaparak bu konuda da bazı deneyimler elde etmiştir. Yazmış olduğu tiyatro oyunları Fransa halkı tarafından büyük ilgi görmüştür. 3. Henri ve Sarayı isimli tiyatro oyununda Fransa Rönesansına ait önemli izler bulunmaktadır.

Alexandre Dumas Kimdir?

Alexandre Dumas Kimdir?Edebiyatın birçok alanı ile ilgili Fransız bir yazar olan Dumas, en çok tarihsel romanları ile dikkat çekmeyi başarmıştır. Paris’te bulunduğu yıllarda tiyatro oyunları yazarken ilgisini tarihsel romanlara çevirdiği anda, en önemli başarıları bu eserleri ile elde etmiştir. Tarihsel romanlarında işlediği konulardaki iyi ve kötü ayrımın belirgin bir şekilde olması, oldukça ilgi görmesine neden olmuştur. Başarılı yazarlar arasında Victor Hugo’dan sonra gelen önemli isimler arasında yer almaktadır. Yazdığı eserler sonucunda iyi düzeyde para kazanmaya başlamış olan Dumas, bir yandan borçlarını öderken bir yandan da lüks yaşamayı ihmal etmemiştir. Gazetecilik alanında da deneyim yaşamış ancak yazdığı gezi yazıları ilgi görmeyince gazetecilik hevesi çok kısa sürmüştür.

Alexandre Dumas’ın Hayatı

Alexandre Dumas’ın HayatıFransız edebiyatının sevilen isimlerinden biri olan Dumas, 68 yıllık yaşamında pek çok edebi eser vermiş bir isimdir. İlk önce tiyatro oyunlarına ilgi göstermiş ve bu alandaki çalışmaları epey sevilmiştir. Ardından tarihsel romanları ile dikkat çekmiş olan ünlü Fransız yazar, yazarlık hayatındaki en önemli başarıları bu alanda yazdığı eserlerle elde etmiştir. Cesur bir kahramanı ele aldığı Üç Silahşörler isimli romanı, günümüzde halen başarısını koruyan bir eserdir. Dieppe yakınlarında vefat etmiş olan Dumas, İda Ferrier ile evlenmiş ve bu evliliğinden ve gayri meşru yaşadığı ilişkilerinden çok sayıda çocuğu bulunmaktadır. Evliliği süresince başka kadınlarla da ilişki yaşamaktan çekinmemiş olan Dumas, zaaflarına düşkün biri olarak bilinirdi.

Alexandre Dumas’ın Eserleri

Alexandre Dumas’ın Eserleri1870 yılında yaşamını yitiren Dumas, hayatının büyük bir bölümünü yazarlığa adamıştır. Yüzlerce eser vermiş olmasına rağmen bazı romanlarında elde ettiği üstün başarıları sayesinde, genellikle bunlarla anılmıştır. Alexandre Dumas'ın; Demir Maske, Siyah Lale, Monte Kristo Kontu, Son Şövalye, Napoleon Bonaperte, Kamelyalı Kadın, Üç Silahşör ve Anılar gibi eserleri en popüler olanlarıdır. Macera konulu 300’e yakın eser bırakmış ve bu eserleri hala ilgi görmektedir.

Benzer Bilgi: Walter Scott Kimdir?

Fransız edebiyatına hizmet ettiği 19. yüzyıl döneminde yazıları ve eserleri ile dikkat çekmeyi başarmış olan bir yazardır. Elde ettiği kazancını lüks ve zenginlik için harcayan Dumas'ın, pek çok kadınla da ilişkisi olmuştur. Üç Silahşörlar adlı eseri ile yazarlık kariyerine ilk adımı atmış ve Monte Kristo Kontu adlı eseri ile de kariyerini Fransız Edebiyatı’ndan zirveye taşımıştır. Ölümünün ardından çok uzun süre geçmiş olmasına karşın, romanlarında yer verdiği karakterlerin günümüzde halen geçerliliğini koruması, Alexandre Dumas’ın bu konudaki üstün yeteneğini göstermektedir. Tarihsel romanlarında ise, tarihin önemli kesitlerinden fayda sağlarken, kendi hayal gücü ile de eserlerine olağanüstü bir başarı eklemiştir.

Okur Yorumları