Altın Çilek Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

En fazla Güney Afrika ve İsrail’de yetişen altın çilek dünyanın en zengin lif içeriğine sahip meyvelerinden biridir. Özellikle son yıllarda popülerlik kazanan altın çileğin faydaları saymakla bitmiyor. Altın çilek B grubu vitaminlerinden B1, B2, B3 vitaminlerini içermektedir. Bunun yanında güçlü bir antioksidan olduğundan, vücudu toksinlerden temizlemeye yaramaktadır. Altın çileği daha iyi tanımanızı ve faydalarını öğrenmenizi sağlayacak tüm bilgileri makalemizde bulabilirsiniz.

Altın çilek son yıllarda prim yapmış ve birçok ülkeyle yeni tanışmış bir meyvedir. Birçok toprak türünde kolaylıkla yetişen meyvenin faydaları çok olduğundan mutlaka tüketilmesi gerekmektedir. Çeşitli toprak tiplerinde oldukça rahat yetişse de, en iyi verimi çorak topraklarda görmektedir. Günlük belirli miktarlarda tüketerek sağlığınız için faydalı maddeleri alabilirsiniz. Taze olarak bulunabildiği gibi kurutulmuş olanları da mevcuttur. Taze taze alınıp tüketilmesi sağlık için en yararlı olanıdır.

Genellikle Orta Amerika, Güney Afrika ülkelerinde ve bunlara nazaran daha az olmak üzere İsrail’de yetiştirilir. Türkiye’de günümüzde çok yaygın değildir ama yetiştiriciliği artmaktadır.

Altın çilek içerisinde C vitamini, B grubu vitaminlerinden B1, B2, B3, karoten gibi çeşitli mineral ve vitaminler barındırır. Yüksek C vitamini içeriğiyle sağlam bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudun toksinlerden arınması için çok gerekli maddelerdir.

Altın Çilek Nedir?

Altın Çilek Nedir?Orta kısmı kahverengi, sarı çiçeklere sahip olan bitkinin üzerindeki meyvesi olgunlaştıkça sarımtırak bir renge dönüşür. Birçok toprak türünde yetişebilen bitki en çok çorak toprakları sevmektedir. Büyüme döneminde suya çok fazla ihtiyaç duyar ve kırılgan bir yapıdadır. Bitkinin kendi içinde birkaç çeşidi de bulunur.

Altın Çilek Nasıl Kullanılır?

Altın Çilek Nasıl Kullanılır?Altın çilek, aromasından ötürü, pastacılık sektöründe, dondurmalarda aroma olarak kullanılır. Reçeli ve marmelatı yapılabilir. Altın çileği taze olarak ya da kurutulmuş olarak alıp gün içerisinde tek başına kullanabilirsiniz ya da yoğurtla karıştırarak meyveli yoğurt olarak tüketebilirsiniz. Kilo verme amacıyla kullanacak olanlar gün içinde iki kez 4-5 adet tüketebilirler.

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

Altın Çileğin Faydaları Nelerdir?

 • Dünya üzerindeki en zengin lif oranı altın çilektedir. Bu nedenle sindirim sorunlarına iyi gelir ve uzun süre tok kalmayı sağlar.
 • Kilo verme konusunda tok tutması açısından oldukça etkilidir. Ayrıca diyet sırasındaki sindirim sorunlarını da giderir. (Sağlıklı şekilde zayıflamak istiyorsanız bu yazımıza da göz atın)
 • Yapılan araştırmalara göre şeker hastalarına iyi geldiği tespit edilmiştir. Şekeri dengelediği ve hastaları rahatlattığı bilinir.
 • Kadınların büyük problemlerinden idrar yolu enfeksiyonunun tedavisinde etkili bir meyvedir. Kronik hale gelen enfeksiyonlarda ilaç tedavisine destek olarak kullanılabilir. Ayrıca meyve iyi bir idrar söktürücüdür.
 • İçeriğinde kalsiyum oranı yüksek olduğundan özellikle çocukların kemik gelişiminde fazlasıyla etkilidir. Kemik erimesini önlemek için ilaçla beraber destek yapılabilir.
 • Diyet yapanlarda metabolizmayı hızlandırması bakımından önemlidir. Yapılan araştırmalar, metabolizma üzerinde etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Kalorisi az olduğundan tüketimi sakıncalı değildir.
 • İlaç sanayinde bazı ilaçların üretiminde kullanılması, ne kadar faydalı olduğunun en belirgin kanıtıdır.
 • Ciltte gerdirme etkisi yarattığı için yaşlanmayı geciktirdiği tespit edilmiştir. Ayrıca cildin güneşten korunmasında da etkili olduğu bilinir. (Bakınız: Güneş Lekelerini Önleme Yolları)
 • Prostat kanseri ve boğaz civarındaki çeşitli hastalıkların tedavisi için fazlasıyla olumlu etkiler göstermiştir. Tedavisi en zor kanser türlerinden olan prostat kanseri için altın çileği birçok uzman doktor tarafından önerilmektedir.
 • Kan içindeki ürik asit dengesini sağladığı ve kanı sulandırıcı etkisi olduğu bilinir. Ayrıca kan basıncının düşmesini de sağlar.

Altın Çileğin Yan Etkileri Nelerdir?

Altın Çileğin Yan Etkileri Nelerdir?Her gıda için söylenen azı karar çoğu zarar cümlesi altın çilek için de geçerlidir. Aksi halde fayda beklerken zarar görmeniz olasıdır. Tansiyonu düşürmesi gibi bir etkisi olduğundan tansiyon düşüklüğü yaşayan kişilerde baygınlığa sebep verebilir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin altın çilek tüketmesi önerilmemektedir. Son zamanlarda zayıflama etkisi kullanılarak çeşitli ilaçlar ve tablet üretilmiştir. Bu ürünlerden uzak durmalı tüketecekseniz taze olarak tüketmelisiniz. İshal rahatsızlığı olanlarda, su atımının ishal durumunda çok olması ve altın çileğin de su atımını artırmasından ötürü önerilmemektedir.

Okur Yorumları

1 Yorum
 1. Daha önce bu meyveyi hiç duymamıştım. Sayenizde ne kadar önemli bir bilgi öğrendim 🙂 Teşekkürler Bilgihanem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler