Ask.fm Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Ask.fm Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Son dönemlerin en popüler ve eğlenceli sosyal ağlarından biri olan Ask.fm sayesinde, kim olduğunuzu gizleyerek eski sevgilinize, hakkında bilgi sahibi olmak istediğiniz birisine istediğiniz kadar soru sorabilirsiniz. Ask.fm aracılığıyla arkadaşlarınızın yüzüne karşı soramadığınız soruları oldukça rahat bir şekilde sorabilirsiniz. Ask.fm kullanımı hakkında daha fazla bilgi yazımızda verilmiştir.

Selim Ateş

Akıllı telefonlar ve internet kullanımının yaygınlaşmasıyla sosyal medya oldukça popülerlik kazanmıştır. Hatta pek çok kullanıcının birden fazla sosyal medya sitesi üzerinde üyelikleri bulunmaktadır. Sosyalleşme ve arkadaş edinebilmek için son dönemlerde sosyal medya ağları kullanılmaktadır. Birbiriyle iletişime geçmek isteyen pek çok kişi sosyal medyayı kullanmaktadır. Sosyal medya ağlarına her geçen gün bir yenisi eklenmektedir. Bu ağlardan biri de Ask.fm'dir.

Sosyal ağlar içerisinde oldukça popüler bir yere sahip olan Ask.fm bir soru cevap sitesidir. Bu sitede tanıdığınız veya tanımadığınız, arkadaşınız, aileniz, eşiniz, dostunuz, eski sevgiliniz vs. herkese istediğiniz kadar soru sorma imkanınız bulunmaktadır.

[renkbox baslik="Instagram Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/instagram-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/instagram-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Kullanıcıların tercihine göre gizli kalabilme özelliği de bulunan Ask.fm bu yönüyle daha eğlenceli ve cezbedici bir hal almıştır. Ancak soru sorulan kişi eğer gizli soru yani anonim soru almak istemezse, hesap ayarlarından bu seçeneği kapatıyor ve sorularınızı kendinizi göstererek sormak zorunda kalıyorsunuz. İlk açıldığı zamanlarda insanların fazlasıyla ilgiaini çeken ve keyifli anlar yaşanmasını sağlayan bu uygulama ilerleyen yıllarda popüleritesini kaybetmiş ve yerini yeni çıkan sosyal ağlara bırakmıştır.

Ask.fm Nedir?

Ask.fm Nedir?Ask.fm üye kullanıcıların birbirlerine gizli olarak soru sormalarını sağlamakta olan sanal bir platformdur. Sadece anonim yani gizli olarak değil aynı zamanda bir profil oluşturarak da Ask.fm üzerinde arkadaşlarınıza soru sormanız mümkündür. Kimliğinizi belirtmeden de soru sorma imkanı sunan Ask.fm sayesinde arkadaşlarınızın yüzüne karşı soramadığınız soruları oldukça rahat bir şekilde sorabilirsiniz. Ancak genellikle insanlar kimliklerini gizli tutarak soru sormayı tercih ediyorlar.

En çok, uzaktan ilgi duyulan, hayranlık beslenen insanlara veya eski sevgililere sorulmak istenen birçok soruyu Ask.fm sayesinde rahatlıkla sorabiliyorsunuz. Bunların yanında sadece eğlencesine, arkadaşlar arasında kullanımı da bir hayli yaygın elbette. Letonya merkezli bir sosyal ağ olan Ask.Fm 16 Haziran 2010 tarihinde kurulmuştur.

Ask.fm Nasıl Kullanılır?

Ask.fm Nasıl Kullanılır?Kayıtlı kullanıcı olmasanız dahi Ask.fm üzerinden soru sorma imkânınız bulunmaktadır. Ancak diğer kullanıcıların size sorabilmeleri için kendinize bir hesap açmanız gerekmektedir. Böylece diğer profillere sahip kişilerin ya da anonim hesaplara sahip kişilerin size soru sormalarını sağlayabilirsiniz. Bu sitenin en güzel tarafı ise gizli yani anonim olarak sorulmuş soruları soran kişinin kim olduğunun hiçbir şekilde öğrenilememesidir. Siz de Ask.fm isimli sitenin adresine giderek anında soru sorabilir ya da bir hesap açarak Twitter, Facebook gibi sosyal medya profillerinizde paylaşıp size soru soracak kullanıcıları bekleyebilirsiniz.

Türkçe karşılığı “soru sormak” olan “ask” kelimesiyle oluşturulmuş olan bu site soru sorma ve cevaplama amacıyla kullanılmaktadır. Siteye kayıt olurken kullanıcı adı seçmekle başlıyorsunuz. Seçtiğiniz kullanıcı adı ise örneğin ask.fm/xxxxx şeklinde olmaktadır. Belirlediğiniz bu kullanıcı adını hayran kitlenize ya da arkadaşlarınıza yaymanız gerekmektedir. Bundan sonra ise hayranlarınız ya da arkadaşlarınız 300 karakterden oluşan soru panelinde size sorularını gönderebilmektedir.

Ünlü birine mesaj göndermek, arkadaşınıza soru sormak gibi işlemleri yapabildiğiniz bu site üzerinde soru sorabilmek için üyelik şartı bulunmamaktadır. Yalnızca sorunuzu yazarak sor butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Kullanıcı adı alarak üye olduğunuzda ise size sorular sorulabilmektedir. Kullanıcı adınızla giriş yaparak sormuş olduğunuz sorularda kullanıcı adınız hesap sahibi tarafından görülmekte aynı zamanda soru yayınlandığında kullanıcı adınız sorunun yanında yer alacaktır. Hesabınızın olması durumunda size anonim soruların gelmesini istemiyorsanız “Hesap Ayarları” üzerinden bu ayarı yapabilirsiniz.

[renkbox baslik="Scorp Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/scorp-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/04/scorp-nedir-nasil-kullanilir-ne-ise-yarar.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Size sorulan soruların hoşunuza gitmemesi durumunda soruyu silme imkânınız bulunmaktadır. Site üzerinde Ask.fm tarafından belirlenmiş sorular her gün panelinize gelebilmekte ve bununla birlikte “Rastgele Bir Soru Al” butonuyla birbirinden farklı olan sorulardan bir tanesinin gelmesini isteme imkânınız bulunmaktadır.

Ask.fm kullanımı Türkçe dil seçeneği ile oldukça kolaydır. Bu sayede kayıt işlemleri de oldukça kolay ve rahat bir şekilde yapılabilmektedir. Kayıt olmak için isterseniz Twitter ya da Facebook sosyal ağlarında kullandığınız bir hesapla giriş yapabilir ve direkt kayıt oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte belirleyeceğiniz isim, soy isim ve şifrenizle de giriş yapabilirsiniz. E-postanıza gelen onay linkini tıklayarak üyeliğinizi tamamlayabilirsiniz. Kullandığınız bilgileri hesap oluşturduktan sonra değiştirmeniz de mümkündür.

Ask.fm Ne İşe Yarar?

Ask.fm Ne İşe Yarar?Bu sistem üzerinde kullanıcılar birbirlerine sorular sormakta ve gelen soruları yanıtlamaktadır. Sistemde kayıtlı olan kullanıcıların profillerine girilerek soru sorma ekranı üzerinden soru sorabilme, yanıtları görebilme ve verilen yanıtların beğenilerini görüntüleme gibi imkânlar sunulmaktadır. Soru sorma işlemi üye olmadan da gerçekleştirilebilmektedir. Yüzüne karşı sormaya çekindiğiniz arkadaşlarınıza bu platform sayesinde istediğiniz soruyu yöneltebilirsiniz. Ayrıca gizli yani anonim hesap sayesinde onlar sizin sorduğunuzu hiçbir şekilde öğrenemeyecektir.

Ask.fm bir soru sorma platformudur. Sosyal ağlar arasında popüleritesini bir miktar kaybetmiş olan Ask.fm sizlere kim olduğunuzu açıklamak zorunda kalmadan, soru sorma imkanı sunmaktadır.
Ask.fm hesabınız var mı?
Ask.fm'i ne sıklıkla kullanıyorsunuz?
Bazı anonim hesaplardan farklı sorular geliyor bu sorulardan rahatsız oluyor musunuz?
Sizce Ask.fm güvenli bir sosyal medya ağı mı?
Ask.fm'de ruh eşinizi bulabileceğinize inanıyor musunuz?
Burada sorulan her soruya dürüstçe mi cevap veriyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Aşk.fm bir ara çok popülerdi. Artık eskisi gibi kimse kullanmıyorç.