At Kuyruğu Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

At Kuyruğu Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Gün geçmiyor ki yeni bir bitkiyle tanışmayalım. Yeryüzünde var olan hemen her bitkinin şifalı bir özelliği bulunuyor. Bize düşen ise bunları araştırıp, siz değerli Bilgihanem.com okurları için, en doğru şekilde paylaşmak. Bu bitkilerden biri olan at kuyruğu otu, sayısız şifalı özelliğiyle öne çıkan bir bitki. Bu yazımızda at kuyruğu otu hakkında kısa bir bilgi, faydaları, zararları ve nasıl kullanıldığı gibi konuları öğreneceksiniz.

Yasemin Saygın

Antik bir bitki olarak değerlendirilebilen at kuyruğu otu, birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Önerilen dozda kullanılan at kuyruğu otunun çok faydası vardır. Bitkinin isminin görsel açıdan at kuyruğuna benzemesiyle ilgisi olduğu düşünülmektedir. Bitkinin familyasının Latince ismi olan Equisetaceae aslında iki kelimeden bir araya gelmiştir. Equus kelimesi Latincede at, seta kelimesi kıl anlamlarına gelmektedir. At kuyruğu otları, eğrelti otlarıyla akraba bitkilerdendir.

Bu otun, 270 milyon öncesinde yeryüzünde yaşamış büyük bitkilerin nesillerinden olduğu düşünülmektedir. Son dönemde at kuyruğu otunun zayıflamak konusunda yardımcı olduğu yönünde bilgiler ortaya çıkmıştır. Ödem attırıcı ve idrar söktürücü etkilerinin olması, kilo vermeye destek olduğuna işaret etmektedir.

[renkbox baslik="Hint Yağı Bitkisi (Kene Otu) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/hint-yagi-bitkisi-kene-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hint-yagi-bitkisi-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

At kuyruğu otunun istenilen faydayı gösterebilmesi için doğru kullanılması önemlidir. Ne için kullanılacağına bağlı olarak kullanım yöntemleri de değişiklik göstermektedir. At kuyruğu otu, saç bakımı konusuna da geniş bir kullanım alanına sahiptir. Hatta içeriğinde bu otu barındıran şampuanlar bile piyasaya sürülmüştür.

At Kuyruğu Otu Nedir?

Atkuyruğu otu, Atkuyruğugiller yani Equisetaceae familyasından bir bitki cinsidir. Bu bitki, sulak çayırlarda, kıyılarda yetişmektedir ve çok yıllıktır. Kırk kilit otu, katır kuyruğu otu ve zemberek otu gibi isimlerle de bilinir. At kuyruğu otları için yaşayan fosil tabiri de kullanılmaktadır. Genç sürgün edilen at kuyruğu otları özellikle hayvanlarda zehirlenmelere neden olabilmektedir. Bataklık, çayır, tarla, orman, bodur, alaca, pürüzlü, düzgün, dallı ve su at kuyruğu olmak üzere farklı çeşitleri vardır. Bunlardan başka yetiştiği bölgeye göre Himalaya at kuyruğu, Meksika büyük at kuyruğu, And at kuyruğu, Kuzey-Güney büyük at kuyruğu gibi isimler alırlar. At kuyruğu otunun genel özelikleri şu şekildedir;

  • At kuyruğu otunun yüksekliği 25 ila 60 cm aralığında olabilmektedir. Bitkinin uzun sap kısmı 3 ve 6 mm arasında değişir.
  • Ot, özellikle nemli topraklarda, hendek kıyılarında, bataklık yerlerde ve tarla aralarında doğal olarak yetişmektedir.
  • İçeriğinde acı madde denen bir madde, saponin, silisik asit, tanen, potasyum ve çeşitli alkoloidler bulunmaktadır.
  • Bitkinin iğne yaprakları zaman içinde gövdeden ayrılmaktadır. Ayrılma gerçekleştiğinde kurumanın tamamlanmış olduğu söylenebilir.
  • At kuyruğu bitkisinin çiçeği, yaprakların ovuşturulması ile saptan ayrılmakta ve 1-2 gün tam anlamıyla kuruması için bırakılmaktadır.

At Kuyruğu Otu Nasıl Kullanılır?

At kuyruğu otunun en geniş kullanım alanı saç bakımıdır. Özellikle saçların uzaması üzerine etki eden ot, bu amaçla kullanılacaksa doğru şekilde uygulanmalıdır. Saçın uzamasına etki eden bitkinin aynı zamanda saç dökülmesini yavaşlattığı, yeni saç köklerinin oluşumunu teşvik ettiği bilinmektedir. Saçların uzamasını hızlandırmak için şampuanın içine eklenecek bir karışım hazırlamanız gerekiyor. Sıcak suyun içine bir tutam at kuyruğu otu tozu ekleyerek karşımı hazırladıktan sonra bunu şampuanın içine ekleyerek iyice çalkalamalısınız. Şampuanı günlük saç bakımında kullandığınız gibi kullanmaya devam edebilirsiniz. Sağlıklı saçlara ulaşmanız için bilinmesi gereken diğer konulara buradan ulaşabilirsiniz.

[renkbox baslik="Beyaz Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/beyaz-cay-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/beyaz-cay-nedir-nasil-kullanilir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

At kuyruğu otu, saç bakımı yanında kuru ciltler için de çözümler sunmaktadır. Yatıştırıcı etkisiyle cildi sakinleştirir ve nemlendirir. Bu şekilde kullanmak için günlük bakım kreminizin içine yine su ile hazırlanan karışımdan birkaç damla ilave edebilirsiniz. At kuyruğu otunun böyle evde hazırlanarak kullanılmasının yanında birçok ürün içinde hazır olarak yer aldığı da bilinmektedir. Diş macunu, deterjan, temizlik malzemeleri kozmetik ürünleri içinde at kuyruğu otu kullanılabilmektedir.

At Kuyruğu Otu Banyosu Nasıl Yapılır?

At kuyruğu otunun cilt için faydalarını alabilmek için banyo uygulaması yapılabilir. Sıcak suyun içine 100 gram kadar kuru bitki ya da 200 gram kadar taze bitki ilave edilir ve haşlanır. 1 saat demlemeye bırakılan karışım, banyo yapılacağı zaman sıcak durulama suyunun içine eklenir. Banyo suyunun içinde 15 dakika kadar kalınabilirse daha faydalı olacaktır ama buna imkan yoksa bu su ile durulama yapılarak çıkılabilir.

At Kuyruğu Otunun Faydaları Nelerdir?

At kuyruğu otu vücudun enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan bir bitkidir. Özellikle diş etinde, ağızda görülen enfeksiyonlarda ve boğaz iltihaplarında gargara tedavisi yapılarak kullanılabilir. Mide ülserinin düzelmesine katkı sağlamaktadır. İçeriğindeki anti-inflamatuar özellikler böbrek ve mesane bozukluklarının düzeltilmesini sağlamaktadır. Kadınlarda adet dönemi semptomlarını hafifletmektedir. At kuyruğu otu ekstresinin içinde silikon içeriği bulunmaktadır. Bu özellik cildin sağlığı için faydalı olan kolajen üretimini desteklemektedir. Kısacası at kuyruğu otunun yaşlanmayı geciktirici etkileri bulunmaktadır. Aynı özelliği sayesinde egzama ve akne gibi cilt rahatsızlıklarını da iyileştirir.

At Kuyruğu Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

At kuyruğu otu faydalı olduğu kadar riskli de bitkidir. Çok miktarda ve uzun dönem kullanılması halinde bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bitkinin kullanımında uzmana danışmak doğru olacaktır. At kuyruğu otunun bazı ilaçlarla birlikte alınması da zararlı olabilmektedir. Aşırı miktarda at kuyruğu otu kullanımı neticesinde tiamin eksikliği ve vücutta elektrolit dengesizliği olabileceği belirlenmiştir. Yanlış miktarda ve yanlış bir yöntemle uygulanması halinde cilt tahrişlerine neden olduğu görülmüştür.

At kuyruğu otunu, hamile ve emziren kadınların tüketmemesi önerilmektedir. Aynı şekilde çocuklar için de çok uygun değildir. Bitkinin tam bir nikotin kaynağı olması kullanırken dikkatli olunmasını gerektirmektedir. At kuyruğu otu tüketildikten sonra görülebilecek bazı belirtilere karşı dikkatli olunmalıdır. Bitkiyi hangi yöntemle ve hangi miktarda kullanmış olursanız olun; sonrasında nabız hızında anormallik, kaslarda güçsüzlük, ateş, bulantı ve kusma görülmüşse, soğuk algınlığına benzer bir his varsa mutlaka bir doktora görünmek gerekir. Belirtiler görüldükten sonra bitkinin kullanımına son verilmelidir.

At kuyruğu otu halk arasında çok çeşitli isimlerle bilinmektedir. Genellikle kadın hastalıklarında faydalı olan bu bitki, banyo suyuna eklendiğinde çok ciddi faydalar sağladığını görebilirsiniz.
Yaşadığınız yörede at kuyruğu otu hangi isimlerle anılıyor?
At kuyruğu otu en çok hangi konuda fayda sağlıyor?
Bu bitkinin herhangi bir yan etkisine tanık oldunuz mu, ne gibi belirtiler gözlemlediniz?
At kuyruğu otunu nasıl ve ne sıklıkla kullanıyorsunuz?Okur Yorumları
  1. Bu bitkiyi duymuştum ama banyo suyuna eklendiğini bilmiyordum. Sayenizde öğrenmiş oldum. Çay olarak tüketmişim ben birkaç defa ve herhangi bir yan etkisini görmedim.

  2. Ben de kullanmaya başlayacağım. Yazı baya yararlı oldu benim için. İnşallah faydasını görürüm.

  3. at kuyruğu otu saraçoğlu hocanın en çok tavsiye ettiği otlardandır.

  4. Otların faydaları günümüzde her alanda gözle görülür derecede gelişti. Tabiki insanların sağlığını iyileştirmek yerine insanların cebindeki paraya göz dikenleri bahsetmiyorum. Fakat böyle bilinçli yazılarla otların faydalarının ne kadar çok olduğunu tahmin edebiliriz.

  5. Boğaz iltihabında bir doktor da önermişti bunu ilaçların yanında kullanırsam ilaçların yan etkileri de gider dedi.