Audrey Hepburn Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Audrey Hepburn Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Belçika doğumlu olan Audrey Hepburn, Hollwood'un en başarılı ve sevilen sinema oyuncularından biridir. Zekası, sevecen yapısı ve hayırsever kişiliğiyle her zaman gönüllerde güzel bir yeri olan Hepburn, aynı zamanda bir moda ikonudur. Sinema dünyasına sunduğu birbirinden güzel filmleriyle hatırladığımız Audrey Hepburn'un kısaca hayatı hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Erkan Karaca

1929 yılında doğan Hollywood oyuncusu Audrey Hepburn, aynı zamanda güzelliği ve moda ikonu olma özelliği ile pek çok kişinin hayran olduğu isimlerden biridir. Belçika’nın Brüksel bölgesinde dünyaya gelmiş olan dünyaca ünlü oyuncunun annesi Hollanda asıllı bir barones, babası ise oldukça varlıklı bir bankacı idi. Audrey çok küçük yaşlarda iken anne ve babası ayrılmıştır.

Bu ayrılık babasını bir daha görememesine neden olmuştur. Henüz on yaşındayken annesi başka biri ile evlendi ve Audrey Hepburn Hollanda’ya göç etmek durumunda kalmıştır. Nazi işgali altında olan bu ülkede son derece zor koşullar altında bir çocukluk geçirmesine rağmen oyunculuk hayallerinden hiçbir zaman vazgeçmemiştir.

[renkbox baslik="Hale Soygazi Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi
" link="https://bilgihanem.com/hale-soygazi-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/hale-soygazi-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

İşgalin sona ermesinin hemen ardından Londra’ya giderek bale okuluna yazılmıştır. Burada kısa süre modellik mesleğini gerçekleştirmiştir. Sinema hayalleri için İngiltere’de İlk filmi olan Young Wives Tale isimli filmde yer almıştır.

Audrey Hepburn Kimdir?

Sempatik tavırları ve güzelliği ile kısa zamanda Hollywood tarafından benimsenmiş ve büyük bir hayran kitlesi elde etmiş olan Audrey Hepburn, oyunculuk kariyerindeki kazandığı ödül ve oscarlar ile adından söz ettirmektedir. Sinema dünyanın en başarılı oyuncularından biri olan Hepburn, aynı zamanda bir moda ikonudur.

İlk filminde rol aldığı sırada henüz 22 yaşındaydı, başarısı ve güzelliği ilk filmden itibaren çok sayıdaki kişinin ilgisini çekmiştir. Asıl adı Audrey Kathleen Ruston olan güzel oyuncu, hızla yükseldiği kariyerinin yanı sıra özel yaşamı ile de takip altında olup, yaptığı evlilik ve yaşadığı aşklar ile her zaman göz önünde olmuştur.

Audrey Hepburn’un Hayatı

4 Mayıs, 1929'da dünyaya gelen Audrey Hepburn, zorlu bir çocukluk dönemi geçirdikten sonra oyunculukta istediği başarıyı yakalamış, oldukça gösterişli bir gençlik geçirmiştir. Sevimli, zeki, şımarık başarılı ve hayırsever bir kişiliğe sahip olan Hepburn çevresinde her zaman sevilen bir insan olmuştur. Mel Ferrer ile evlenmiş ve bu evliliğinden iki evlat sahibi olmuştur. 1951- 1990 yılları arasında oldukça yoğun bir oyunculuk serüveni yaşadıktan sonra, 1990 yılı itibariyle oyunculuğa ara verme kararı almıştır.

Askıya aldığı oyunculuk kariyerinde sadece çok nadir projelerde yer almıştır. 63 yaşında vefat eden ünlü oyuncu, bağırsak kanserine yenik düştüğü için yaşamını yitirmiştir. Yaşadığı tutkulu aşklar ve sonu hüsranla biten ilişkileri nedeniyle aşkta kaybeden kadın olarak anılan Audrey Hepburn, çok küçük yaşta babasını kaybetmesinin ardından tüm ilişkilerinde terk edilme korkusunu yaşamıştır. İlişkilerinde aldatılan ya da reddedilen kadın olması yaptığı evliliklere de yansımış ve kısa süren evlilikler yaşamasına neden olmuştur.

2006 yılında piyasaya çıkan The Life of Audrey Hepburn isimli kitap, güzel oyuncunun mutsuz ilişkiler yaşadığını açıkça ortaya koyan bir eserdir. İki evlilik gerçekleştirmiş olan Hepburn’un iki erkek çocuğu bulunmaktadır. Evlilikleri öncesinde pek çok kişide aradığı aşkı bulduğunu düşünse de önüne çıkan birçok engel hayatı boyunca istediği gibi bir aşk yaşayamamasına neden olmuştur.

Audrey Hepburn’un Filmleri ve Sözleri

Birbirinden sürükleyici ve özel filmlerde çoğu zaman başrol olarak gördüğümüz Audrey Hepburn, yer aldığı pek çok filmden ödül kazanmış bir oyuncudur. Özellikle bu denli dünyaca ünlü olmasına neden olan başyapıt niteliğinde filmleri ünlü oyuncunun hayranlarına bıraktığı en değerli eserlerdir. Bunlar arasında; 1953 yılında çekilen Roman Holiday filmi yer almaktadır. Bu film aynı zamanda En İyi Kadın Oyuncu ödülünü almaya hak kazanmasını da sağlamıştır.

[renkbox baslik="Fikret Kızılok Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/fikret-kizilok-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/01/fikret-kizilok-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Ardından gelen Sabrina filmi ise, dünya sinemasının önde gelen isimlerinden biri olmasına neden olmuştur. O yıllarda beyaz perdede gösterilmiş romantik-komedi türündeki en iyi filmlerden biri olarak gösterilirken, günümüzün halen eskimeyen filmleri arasındadır. War and Peace, Funny Face, Love in the Afternoon ve My Fair Lady filmleri oyuncunun en sevilen ve kariyerine başarılar eklediği projelerdir.

Audrey Hepburn’un Sözleri

Başarılı bir oyuncu ve ünlü olmanın avantajlarını her zaman yaşamış olan Audrey Hepburn, pek çok kişi için en özel filmleri ile hatırlanırken, bazıları için de sözleri oldukça değerli anlamlar taşımaktadır. Özellikle kadına dair zarafet içerikli sözleri her yaştaki kadının örnek alması gereken sözlerdir.

 • "Hayatta tutunacağınız en güzel şey, birbirinizsiniz"
 • "Asla yok olmayan tek güzellik, zarafettir"
 • "Gerçek arkadaşlar seçebildiğiniz ailenizdir"
 • "Şıklık, asla eskimeyecek güzelliktir"

gibi unutulmayan sözleri birçok hayranının hayatında yol gösterici niteliktedir. Bu sözleri ile adeta asaletin simgesi olmuş olan Audrey Hepburn, yaşamı eleştirel tarzdaki sözleri akıllarda yer etmesi gereken derinliğe sahiptir.

Audrey Hepburn’un Filmleri

Unutulmaz Hollywood filmlerinin efsanevi isimlerinden biri olan Hepburn, zamanında oldukça ilgi görmüş olan filmleri ile yeni neslin de örnek aldığı oyunculardan biridir. Geride bıraktığı sayısız film ile adı her zaman şahane oyunculuğu ile yaşamaya devam edecektir. En çok sevilen ve mutlaka izlenmesi tavsiye edilen filmleri arasında;

 • Tehlikeli Fısıltı (The Children's Hour, 1961)
 • Hırsız Aşıklar (How to Steal a Million)
 • Aşk Yolu (Two For The Road, 1967)
 • Tiffany’de Kahvaltı (Breakfast at Tiffany's , 1961)
 • Öldüren Şüphe (Charade, 1963)
 • Roma Tatili (Roman Holiday, 1953)
 • Sabrina (1954)
 • Savaş ve Barış (War and Peace, 1956)
 • My Fairy Lady (Benim Güzel Meleğim, 1964)
 • Affedilmeyen (The Unforgiven, 1960) gibi filmler yer almaktadır.

Yer aldığı ilk birkaç film dışındaki tüm filmlerinde başrol Hepburn’a aittir. Kendine özgü tarzı ve sevecenliği ile gönüllere taht kurmuş olan Hollywood yıldızı 20 Ocak 1993 yılında vefat etmiştir.

Audrey Hepburn; zarafeti, başarısı, güzelliği ve iyilikseverliği ile sinema tarihinde unutulmaz isimler arasında yer almaktadır. Zor bir çocukluk geçiren ünlü sanatçının hayatı hakkında kısaca bilgiyi sizlerle paylaşmaya çalıştık.
Audrey Hepburn sevdiğiniz bir sinema oyuncusu mu?
Ünlü sanatçının en çok hangi filmini beğeniyorsunuz?
Audrey Hepburn'un kendini hayır işlerine adaması hakkında ne düşünüyorsunuz?Okur Yorumları