Aytaşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Aytaşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Şifalı taşlar arasında yer alan aytaşı, toprak ana taşı veya moonstone isimleriyle de bilinir. Yeşil, sarı, kahve, pembe, beyaz, mavimtırak ve gri renklerde olabilen ay taşının hem ruha hem de bedene birçok faydası bulunuyor. Aytaşı hakkında kısaca bilgi almak isterseniz, siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız makalemizi okuyabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Feldspar grubuna dahil olan aytaşı, ayın sahip olduğu ışıltıyı yansıttığı için bu ismi almıştır. İnsan sağlığı üzerinde faydası olduğuna inanılan taş, birbirinden farklı renklerde ve şekillerde olabilmektedir. Mavimtırak olan rengi kalsedon taşını andırmaktadır. Bilhassa kadınlar tarafından tercih edilen aytaşı, takı tasarımının da önemli bir parçasıdır.

Ciddi ve fazla bir maliyeti olmamasına rağmen sağlık üzerinde olumlu etkisinin olduğuna inanılması aytaşını eşsiz kılmaktadır. Dünyanın pek çok ülkesinde aytaşının değerli olduğu sık sık dile getirilse de Hindistan’da yeri ayrıdır. Kutsal bir anlam yüklenen taşın; aşkın, dostluğun, umudun, düşlerin ve sevginin timsali olduğuna inanılır. Bunun yanında vücudun sağlıklı ve düzenli çalışması için aytaşına ihtiyaç duyulmaktadır.

[renkbox baslik="Mercan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/mercan-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/01/mercan-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Muhakkak her evde aytaşı parçası yer almak zorundadır. Bunun yanında bayanların pek çoğunda aytaşı bileklikleri takılıdır. Aynı şekilde Türk halkı için de aytaşının değeri büyüktür. Şifalı taşlardan biri kabul edilen aytaşı birkaç burcun özel taşlarından biridir.

Aytaşı Nedir?

Bilim dünyasında moonstone olarak da bilinen aytaşı, halk arasında toprak ana taşı ismini de almaktadır. Bereket ve çokluğun sembollerinden biri olan taş; beyaz, pembe, mor, yavruağzı renklerde görülebilmektedir. Bunun yanında aytaşı denildiğinde akla ilk gelense çoğunlukla beyaz parlak taşlardır. Haziran, Şubat ve Eylül ayının taşı olan aytaşı, insanlar arası etkileşimlerde hüküm sahibi bir taştır. Bu aylar içerisinde doğan insanların özel taşı olduğuna inanılan aytaşının doğum kavramıyla özdeşleştiği bilinmektedir. Toprak ana taşı olarak anılmasının temel nedeni budur. Ayrıca aytaşı kadınlarda kısırlık sorununa engel olan, üremeyi kolaylaştıran taş olarak bilinmektedir.

Aytaşının Özellikleri Nelerdir?

Bioenerjik etkisi en yoğun taşlardan biri olan aytaşı, gücünü en çok dolunay olduğu zamanlarda hissettirir. İnsan kimyası üzerinde etkisi oldukça kuvvetli olan taş duygusal bağ kurma, çocuk sahibi olma gibi pek çok konuda enerji temsil etmektedir. Farklı renklerde ve şekillerde bulunan aytaşına çoğunlukla otantik takıcılarda denk gelmek mümkün. Künye, yüzük, kolye ya da küpe üzerinde yerini alan aytaşı erkekler için de bileklik ve tespihlerde kullanılmaktadır. Kişinin devamlı yanında taşıması sonucunda olumlu etki edeceğine inanılan taşın; göz ve alın çakraları ile özdeşleştiğine inanılmaktadır.

Aytaşının Yapısı Nasıldır?

Orta sertlik kategorisine sahip olan aytaşı, hassas davranılması gereken taşlardan biridir. Kolay kırılan ve dağılan bir yapısı olması aytaşının narin olduğunun kanıtıdır. Çoğunlukla beyaz olan aytaşına denk gelinse de buz mavisi, duman grisi ve kahverenginin farklı tonlarına sahip olan aytaşları da vardır. Işığın altında kaldığında pembe, mavi ve mor ışıklar yansıtan aytaşı takı seti olarak tercih edildiğinde eşsiz bir görünüme sahip olmaktadır. Bunun yanında kolay çizilebilmesi taşın dikkatli kullanılmasını gerektirmektedir.

Aytaşı Nerelerde Çıkarılır?

Anavatanı Brezilya olan aytaşının dünyanın pek çok yerinde çıkarıldığı bilinmektedir. Bu yerlerden birkaçı da Madagaskar, Amerika ve Sri Lanka’dır. Ayrıca Almanya ve Hindistan da aytaşının çokça bulunduğu yerlerdir. Tüm bunlarla beraber Tanzanya ve Burma da aytaşı ülkeleri arasında yerini almaktadır.

Aytaşının Faydaları Nelerdir?

İkili ilişkilerde iletişimi kuvvetlendirdiğine inanılan aytaşı, karşınızdaki insanı daha rahat anlamanızı sağlamaktadır. Diyaloglarınızı kuvvetlendirir ve bir o kadar da samimiyet üzerinde etkilidir. Yıldızı düşük olanlara enerji veren aytaşı nazarın bu kişilerden uzak durmasını sağlar. Kişinin sürekli baskı altında hissetmesine, olumsuz enerjinin kölesi olmasına izin vermez. Duygusal gerilimden kurtulmasına da yardımcı olur. Gün içinde kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacak aytaşını sürekli yanınızda taşımanız olumlu yönde etki edecektir.

[renkbox baslik="Ametist Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/ametist-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/ametist-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Doğum taşlarından biri olan aytaşı, kadınlar tarafından üreme sorununa çözüm bulunması amacıyla kullanılmaktadır. Kısırlık, sürekli yaşanan düşük gibi problemlerde aytaşının olumlu etkisi bir hayli fazladır. Aynı zamanda hamile olan bayanların doğum sırasında aytaşını yanında bulundurması da oldukça önemlidir. Doğum anında annenin acısını hafifleten taş, kişinin doğumunu daha rahat yapmasını sağlamaktadır. Kramp ve kas sancılarına çözüm olduğu düşünülen aytaşının fiziksel enerji verdiği bilinmektedir. Kişinin vücut sağlığı ve bütünlüğüyle kendini çok daha güçlü hissetmesini sağlamaktadır.

Aytaşı Hangi Burçların Taşıdır?

Her insan üzerinde olumlu etkiye sahip olan aytaşı, kişinin gününün daha pozitif geçmesini sağlamaktadır. Kronikleşmiş ağrılardan kurtulmasına, uyandığı andan gece yatana dek problem yaşamamasına yardımcı olmaktadır. Tüm bunların yanında bazı burçlar üzerinde ekstra etkiye sahip olduğu da bilinmektedir. Ailesine ve çocuklarına çok bağlı olan yengeç üzerinde olumlu etkiye sahip olan aytaşı, yengecin doğurganlığını artırmaktadır. Yuvasına bu denli bağlı olması üzerinde aytaşının ciddi etkisi vardır.

Hayatını kurduğu duygusal bağlar üzerine oturtan balık burcu da aytaşının etkilediği burçlardan biridir. Kişiler arası diyaloglarda kendini ifade etme konusunda zaman zaman sıkıntı yaşayan balık burcu, aytaşının enerjisiyle çok daha güçlü ve pozitif hissetmektedir. Balıklar, negatif enerjinin etkisi altında kolaylıkla kaybolabilmekteler. Bu nedenle yanlarından aytaşını ayırmamaları çok daha sağlıklı olacaktır. İkili ilişkilerinde ciddiyete ve diyaloga önem veren bir diğer burç da ikizlerdir. İkizler burcu kendini iyi hissetmek için muhakkak aytaşını yanında bulundurmalıdır.

Bazı insanlar şifalı taşların gerçekten faydalı olduğuna inanırken bazıları bunun saçma bir düşünceden ibaret olduğuna inanıyor. Ama şu yadsınamaz bir gerçek ki taşların şifalı yönleri yüzyıllardır bilinen ve insanlık tarafından kabul edilen bir durum. Doğal taşlar bazen beden rahatsızlıkları için bazen de ruha sağladıkları faydalar açısından kullanılır. Bu tür taşların faydaları genellikle insanların deneyimleri sonucu farkına varılır.
Bulunduğu ortama huzur kattığına inanılan aytaşının sizin fark ettiğiniz başka faydaları var mı?
Toprak ana taşı olarak bilinen aytaşının başka bir ismini biliyor musunuz?
Aytaşının orijinal olduğunu nasıl anlıyorsunuz?Okur Yorumları
 1. Ben orijinal olduğunu anlamıyorum açıkcası, kandırıyorlar sa günahları boyunlarına.

 2. Şifalı taşların insanlar üzerinde etkileri olduğuna ben de inanıyorum diyebilirim. Aytaşı hakkında her şeyi öğrendim teşekkürle.r

 3. İyi günler ben yeni tanıştım bu
  Aytasiyla,bilekliğini aldım yanlız orjinal mi imitasyonmu bunu nasıl anlarım veya nerden net bir bilgi alabilirim?

 4. Merhaba. Taşlarla yeni tanışmaya başladım.
  Elimde isimleri üzerindeli etiketlerden fârklı ama elimde Aytaşı var üzerindeki etiketde (rock crystal) yazıyor. Ben Türkiyede değilim. Bu taşlarla iyi tanışmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim. Ayrıca nasıl resim çekip gönderme imkanı varmı? Birde taşların hepsini bir cam kapta bulundurman doğrumu?
  Kosura bakmassınız umarım. Hakkınızı helal edin.
  Saygı,selam ve dualarla Allaha emanet olun.