Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Balzamik Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Genellikle salatalarda kullandığımız, tatlı ve mayhoş tadıyla bildiğimiz balzamik sirkenin faydalarına inanamayacaksınız. Bunlar arasında ilk sırayı bağışıklık sistemini güçlendirmesi geliyor. Diğer faydaları arasında ise, kalp hastalıklarından koruma, eklem ağrılarını azaltma, vajinal enfeksiyonları geçirme gibi durumlar yer alıyor. Yazımızda detaylıca yer verdiğimiz balzamik sirkenin kullanım alanları ve faydalarını okuduktan sonra, sofralarınızdan eksik etmeyeceksiniz.

Yasemin Saygın

Sirke yemek ve salatalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok türü olan sirkenin bir çeşidi de balzamik sirkedir. Adı birçok yerde balsamik olarak da geçebilmektedir. İtalya’ya has olan balzamik sirke, yemeklere eşsiz bir lezzet katmasının yanında sağlık açısından da oldukça faydalıdır.

Balsurum anlamına gelen güzel kokudan gelmiş olan balzamik ismi, üzüm özünün kaynatılarak yoğun kıvam alması ile elde edilen bir sirke türüdür. Normal bilinen üzüm sirkesinden tadı ve kıvamı ile farklı özellikte olan bu sirke türü, yapımı oldukça zahmetli ve uzun zaman gerektiren bir sirkedir.

[renkbox baslik="Sarımsak Çayı Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/sarimsak-cayi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/sarimsak-cayi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

İtalya'ya özgülüğü ile bilinen balzamik sirkenin yapımıında, özel olarak üretilmiş üzümler kullanılmaktadır. Adeta şarap yapımı kadar zor olan balzamik sirke yapımı, vücuda olan faydaları ile pek çok kişinin özellikle tercih ettiği sirke çeşitlerinden biri olmaktadır.

Balzamik (Balsamik) Sirke Nedir?

Balzamik (Balsamik) Sirke Nedir?Son 30 yılın İtalya mutfağından günümüze gelen en sağlıklı lezzetlerinden biri olan balzamik sirke, yoğun kıvamı ve hoş kokusu ile herkesin beğendiği lezzetler arasındadır. İsmi sirke olmasına karşın, marketlerde sıkça alınan sirkelerden çok farklı özelliğe ve içeriğe sahiptir. Yemek ve salataların üzerine ekşimsi bir tat katmak için tercih edilen balzamik sirke, sağlıklı ve lezzetli bir sos olarak sofralardaki yerini almaktadır. Yapım aşaması bir hayli zor ve zaman alıcı olan bu sirke, hem bu özelliğinden hem de sağlığa kattığı faydaları ile oldukça kıymetli bir değere sahiptir. Balzamik sirkeye, daha önce sirke nedir başlıklı yazımızda da yer vermiştik.

Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?Balzamik sirkenin bu denli faydalı olduğunu öğrenen kişilerin ilk olarak aklına, balzamik sirkenin nasıl yapıldığı ya da evde yapmanın mümkün olup olmadığı gelmektedir. Ancak balzamik sirke yapımı diğer sirkelerin yapımından daha çok sabır ve uygun ortam gerektirmektedir. Balzamik sirke yaparken kaliteli sonuç elde etmek için meşe odunu gibi varillerde yapılması bilinmesi gereken önemli bir ayrıntıdır. Balzamik sirkenin sahip olduğu eşsiz aromanın kestane ve dut gibi varillerden elde edildiğine inanılmaktadır.

Balzamik sirke için gerekli olan Trebbiano ve Lumbrusco üzümlerinin temin edilmesi olmazsa olmazlar arasındadır. Üzümler süzgeçte ezilerek elde edilen üzüm özü ahşap varillerde yaklaşık bir gün boyunca kaynatılmalıdır. Kaynamış olan üzüm özütü varillere alınarak en az 6 ay boyunca sirkenin lezzetini kazanması için bekletilir. Balzamik sirkenin lezzeti, içine konulan ahşap varilin yapımında kullanılan ağacın kattığı aromadan da etkilenmektedir.

Balzamik Sirkenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Balzamik Sirkenin Kullanım Alanları Nelerdir?Benzersiz lezzeti ile sofralarda her zaman kullanılan sirkeleri geride bırakan balzamik sirke, lezzetli yemekleri eşsiz bir aromayla zenginleştirmek için özellikle İtalyan yemeklerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca salatalarda mayhoş lezzet arayanlar için balzamik sirke ideal ekşi lezzeti, hoş kokusu ile fazlasıyla vermektedir. Domates ile çok yakışan balzamik sirke, hem salatalarda hem de çorbalarda muazzam bir tat oluşturacaktır.

Bir diğer kullanım alanı ise tatlılardaki yoğun tadı azaltmak içindir. Yeni hazırlanmış olan tatlının keskin tadını azaltmak için, üzerine çok az balzamik sirke gezdirebilirsiniz. Hafif mayhoş olan balzamik tatlının o yoğun şekerini hafifletecektir. Kırmızı eti balzamik sirke ile marine ettiğinizde ortaya nasıl güzel bir lezzet çıktığına şaşıracaksınız. Bunlardan başka bir de, soda veya benzeri asitli içeceklerinize birkaç damla balzamik sirke damlatarak, harika kokteyller elde edebilirsiniz.

Balzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Balzamik Sirkenin Faydaları Nelerdir?Lezzetinden önce faydaları ile popüler olan balzamik sirke, pek çok hastalığın doğal şifası niteliğinde olan bir sirkedir.

  • Yapımında kullanılan özel üzüm ve teknikler nedeniyle bu denli faydalı olan sirke, mide ağrıları ve çeşitli mide hastalıklarına oldukça iyi gelmesi ile bilinmektedir. Hazımsızlık, gastrit, mide bulanması ve mide yanması gibi sorunlara iyi gelmektedir.
  • Bağışıklığı sistemini güçlendirir, hastalıklara dirençli olmanızı sağlar. (Bakınız: Bağışıklık Sistemi Nedir, Nasıl Güçlendirilir?)
  • Kalp hastalıklarından korunmak için önerilen sirke çeşitlerinden biridir.
  • Cildin güzelleşmesi için düzenli kullanılması önerilen balzamik sirke, sivilce lekelerini, cilt yanıklarını geçirir.
  • Değerli bir antioksidan niteliği ile vücudun mikrop ve bakterilerden korunmasını sağlayan balzamik sirke, aynı zamanda kolesterolü de düşürmektedir.
  • Kadınların en çok şikayetçi oldukları vajinal enfeksiyonları yok etmede, balzamik sirke üstün faydaları ile bayanların kurtarıcısı niteliğindedir.
  • Alzheimer gibi hafıza kaybı yaşatan hastalıkları önler ya da yavaşlatır. (Alzheimer Nedir?)
  • Kramp, kemik sızlaması ve eklem ağrıları gibi rahatsızlıklar için faydalıdır.
  • Hayvanlarda oluşan bitlerin temizlenmesinde balzamik sirke tedavi edici olmaktadır.
Okur Yorumları