Beyaz Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Beyaz Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yeşil ve siyah çay ile aynı bitkiden elde edilen beyaz çayın tek farkı, işleniş tekniğidir. Ancak diğerlerine kıyasla faydası oldukça fazla olan bu tür, son yıllarda herkesin merakını cezbetmektedir. Yeni bitki çayları tatmak isteyenlerin ilgisini çekeceğini düşündüğümüz bu yazıda, beyaz çayın nasıl hazırlandığı, faydaları ve zararları hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Çay denince akla ilk olarak siyah çay ya da yeşil çay gelir. Özellikle son dönemde adı giderek popülerleşen beyaz çay, faydaları oldukça yoğun olan bir çay çeşididir. Aslında siyah ve yeşil çay ile aynı bitkiden üretilen beyaz çay, Camellia sinensis bitkisinin yani çayın henüz olgunlaşmadan toplanıp işlenmesi sonrasında elde edilmektedir.

Bu şekilde toplanan çay bitkilerinin yüzeyi beyaz tüylerle kaplı durumdadır ve bu özelliğinden dolayı adına beyaz çay denmektedir. Diğer çay çeşitleri ile işleniş ve üretilme aşamalarının farklı olması tatlarının da farklı olmasına neden olmaktadır. Yeşil ve siyah çaya nazaran daha farklı bir aromaya sahip olan beyaz çay, yumuşak içimli özelliği ile pek çok kişinin tercihi olmaktadır.

[renkbox baslik="Şerbetçi (Maya) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/serbetci-maya-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/serbetci-otu-nedir-faydalari-zararlari.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Sağlık açısından birçok hastalığı önlemede etkili olan beyaz çay aynı zamanda cilt güzelliği için de sıkça tercih edilen bir üründür. Aktarlardan temin edilebilen beyaz çay, kullanma aşamasında olduğu kadar satın alma aşamasında da dikkat gerektirmektedir. Fiyatı ise diğer türlerine kıyasla oldukça farklıdır.

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay; çay bitkisinin farklı bir işlem tekniği uygulanarak üretilmesi sonucunda elde edilen bir içecek türüdür. Diğer çay çeşitlerine karşın daha az işlemden geçiriliyor olması ve çay bitkisinin tomurcuklarının beyaz çay üretiminde kullanılması faydalarının da daha çok olmasına katkı sağlamaktadır.

Beyaz çay yapabilmek için, çay bitkisinin henüz olgunlaşmamış tohumları toplanır. Özellikle antioksidan değeri yüksek bir çay olması nedeniyle, kanserli hücrelerin yok edilmesi konusunda etkisi kanıtlanmış bir çaydır. Çok hafif bir tada sahip olan beyaz çayı, piyasada farklı aromalarla zenginleştirilmiş haliyle bulabilirsiniz.

Bitkinin yaprakları henüz olgunlaşmadan toplandığı için bu şekilde beyaz ve tüysü bir yapıdadır. Son yıllarda adını çok fazla duymamızın en büyük nedeni, kilo verme konusunda gösterdiği başarıdır. Ancak sadece bu konuda faydalı olduğunu söylersek, büyük haksızlık etmiş oluruz.

Beyaz çay; hafızayı kuvvetlendirme, kalp sağlığını koruma, enerjiyi yükseltme, tansiyonu düzenleme, diş sağlığına iyi gelmesi, bağışıklık sistemini, kemik ve kas yapısını güçlendirme gibi sayısı faydası olan bir bitkidir.

Beyaz Çay Nasıl Kullanılır?

Siyah çay kadar aşina olunmayan bir tür olan beyaz çay, nasıl kullanılacağı konusunda da fazladan bilgi gerektirmektedir. Bitkinin tohumları toplandıktan sonra önce kurumaya bırakılır. Beyaz çaydan en verimli şekilde faydalanmak için doğru zamanda toplamayı bilmek gerekir.

Bunun için en doğru zaman ilkbahar aylarıdır. Demleme tekniği ile hazırlanarak tüketilmesi gereken bu çayda suyun sıcaklığını ayarlama konusunda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Kaynamış suyun içerisine beyaz çay tomurcuklarını hemen atmak, çayın tadının acı olmasına neden olur.

Bu sebeple su kaynayıp bir 5 dakika bekledikten sonra beyaz çayı demlemek yumuşak içimli sağlıklı bir çay elde etmeyi sağlayacaktır. Çay türleri arasında protein oranı en yüksek çay olması nedeniyle beyaz çayın her fırsatta kullanılması önerilmektedir.

Beyaz Çay Nasıl Yapılır (Demlenir)?

Beyaz çay ile lezzetli ve sıcak bir çay elde etmek, hem de özelliklerinden yararlanmak için su sıcaklığının iyi ayarlanması tavsiye ediliyor. Kaynamış olan suyu bir miktar soğuduktan sonra yaklaşık iki yemek kaşığı beyaz çayın üzerine dökerek demlemek büyük bir boy bardak beyaz çay elde etmeyi sağlayacaktır.

Yaklaşık beş dakika sonunda hoş lezzetini suya vermekte ve ortaya içimi keyifli bir çay çıkmaktadır. Beyaz çay günün her saatinde tüketilebileceği gibi, özellikle akşam yemeği sonrasında tüketilmesi rahat bir mideye de sahip olmayı mümkün kılar.

Düzenli kullanılmasında bilinen hiçbir sakıncası olmayan beyaz çay, bilinçli bir kullanım sonucunda kanser gibi hayati hastalıkların önlenmesinde yardımcı olmaktadır.

Beyaz Çayın Faydaları Nelerdir?

Faydaları ile yeşil çayı bile geride bırakan beyaz çay, cilt güzelliğinden sağlığa kadar pek çok konuda etkisi yüksek olan bir içecek türüdür. Bağışıklık sistemine sağladığı katkı ile özellikle kanserden koruması, çağımızda sıkça görülen kanser vakalarının daha az görülmesini sağlayıcı faydası ile de öne çıkmaktadır.

Kolesterol ve hipertansiyon hastalarının kullanması gereken bir çay olarak önerilmektedir. Vücutta bulunan virüs ve bakterilerin etkili bir şekilde yok edilmesini sağlar. Cilt hücrelerinin tazelenmesini sağlayan beyaz çay ile pürüzsüz bir cilde sahip olmak mümkündür. Bu yönüyle gençlik iksiri olarak adlandırılmaktadır. Ayrıca cilt sarkmalarının ve kırışıklıklarının da önüne geçme konusunda etkilidir.

C ve K vitaminleri bakımından zengin bir çay olması, güçlü bir bünyeye sahip olmayı mümkün hale getirmektedir. Kalp-damar sağlığını korur, diş ve diş etlerinin güçlenmesini sağlar. Doğru zamanda toplanıp, doğru şekilde tüketilen beyaz çayın insan sağlığı üzerinde fayda etmediği yer neredeyse yok gibidir.

Beyaz çayın tüm faydalarını şu şekilde özetleyelim:

 • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek, hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Unutkanlığa iyi gelir.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Antioksidan özelliği sayesinde kansere karşı koruma sağlar.
 • Yağ yakıcı özelliği olan bitki hızlı kilo verme konusunda yardımcıdır.
 • Daha enerjik ve zinde olmanızı sağlar. Bu nedenle gün sonunda yorgunluğu gidermek için bir fincan içebilirsiniz.
 • Cilt sağlığı konusunda oldukça başarılıdır. Düzenli kullanımda cilt sorunlarının yok olmasını ve daha sağlıklı bir cilde kavuşmanızı sağlayacaktır.
 • Tansiyonu ve kolesterolü düzene sokar.
 • Diş ve dişeti sağlığına iyi gelir.
 • Eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Kemik yapısını güçlendirir.
 • Kalp-damar sağlığını korur.
 • Hücre yenilenmesi ile yaşlanmayı geciktirir.

Beyaz Çay Zayıflatır mı?

Zayıflatma etkisi ile öne çıkan bitkilerden biri olan beyaz çay, pek çok kişinin etkili şekilde kilo vermelerini sağlayıcı ipuçlarından biridir. Vücutta bulunan yağların yakılmasında etkili bir rol üstlenen beyaz çay aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak kilo vermeyi sağlamaktadır.

Bu sebeple zayıflamaya yardımcı olması açısından herhangi bir bitki çayı tercih edecek olanların mutlaka beyaz çaya öncelik vermeleri önerilir. Tabi belirgin ve ciddi bir hastalığınız yoksa...

Market ya da aktarlarda bulunması mümkün olan bu çay ödem attırıcı özelliği nedeniyle de ödem tedavisinde ve zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Hoş aroması ve yumuşak lezzeti ile siyah çaya da alternatif olan bu çayı aşırıya kaçmadan tüketmek önemlidir. Zayıflamak amacıyla günde 2 fincan tüketmek yeterli olacaktır. Aşırıya kaçma ise baş ağrısı ve sinirlilik gibi yan etkilere neden olabilir.

Beyaz Çayın Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm çay çeşitlerinde olduğu gibi beyaz çay da az miktarda kafein içeren bir çaydır. Bu sebeple aşırı tüketilmesi sonucunda çarpıntı ve uykusuzluk gibi yan etkilere neden olabilir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayanların günde birkaç bardak içebilecekleri bir çay iken, hamile ve emziren bayanların uzak durmaları gerekmektedir.

[renkbox baslik="Adaçayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/adacayi-bitkisi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/adacayi-nedir-nasil-kullanilir-1024x597.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Sadece faydaları noktasına odaklanarak beyaz çay tüketimini artırmak kafein nedeniyle depresyon gibi hastalıkların tetiklenmesine sebep olur. Bu sebeple beyaz çay kullanmadan önce mutlaka bir uzman görüşünü almak bilinçli olmayı sağlar.

Beyaz çay diğer içtiğimiz çaylardan biraz daha farklı bir özellik taşıyor. Her gün tükettiğimiz siyah ve yeşil çayla aynı olan, sadece toplanma ve işlenme şekli farklı olan beyaz çay faydaları açısından çok daha önemli bir yere sahip.
Hayatınızda hiç beyaz çay içtiniz mi? Tadı hakkında fikrinizi paylaşır mısınız?
Siyah, yeşil ve beyaz çay diye sorsak, sizin için hangisi ilk sırada gelir?
Beyaz çayın en sık duyduğunuz faydası nedir?
Beyaz çayın bilinen bir yan etkisine rastladınız mı?
Diğer çaylardan biraz daha pahalı olduğu bilinen beyaz çayın ortalama piyasa fiyatı nedir?Okur Yorumları
 1. Benim bebeğim 8aylik ama kilo problemim var ayağımdan rahatsızim günde 1fincan icsem olmaz mı…

 2. Her gün yeni bir çay türü duyuyoruzi sayenizde beyaz çayı da öğrendim

 3. Beyaz çayı hiç tüketmiyordum. Birçok araştırma yaptım fazlasıyla çok faydası var. Peki, aşırı tüketim hastalıklara neden olur mu?

  1. Her bitkinin fazlası zarar, o yüzden aşırı tüketimden kaçınmalısınız.