Beyaz Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Beyaz Sirke Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Hepimiz temizlik konusunda birçok deterjan ve temizlik malzemesi kullanırız. Halbuki doğanın bize sunduğu mucizeler sayesinde bunu çok daha rahat başarabiliriz. Bunlardan belki de en önemlisi sirkedir. Ev temizliğinde birçok yerde iyi bir dezenfektan olan sirkeden faydalanırız. Biz şimdi beyaz sirkeden bahsedeceğiz. Beyaz sirkenin sağlığa olan faydaları kadar, ev hijyeninde kullanabildiğimiz birçok özelliği bulunuyor. İşte onlardan bazıları...

Yasemin Saygın

Beyaz sirke, diğer sirkelere nazaran rengi şeffaf ve su gibi olmasından dolayı beyaz sirke ya da sirke ruhu imi ile bilinmektedir. Üretiminin kolay ve ucuz olması, beyaz sirkenin piyasadaki en ekonomik sirke özelliğinde olmasına neden olmaktadır.

Türkiye’de beyaz sirkenin yerini dolduracak birçok sirke türünün olması, beyaz sirkenin daha çok yurt dışı ülkelerinde popüler olmasına neden olmuştur. Sağlık için faydalarının yanı sıra, doğal ve etkili bir dezenfektan olması, beyaz sirke ile tuvalet ve lavabo temizliğinin mümkün olmasını sağlamaktadır.

[renkbox baslik="Dut Pekmezi Nedir? Nasıl Yapılır? Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/dut-pekmezi-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/dut-pekmezi-nedir-nasil-yapilir-kullanim-alanlari-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yenilebilir bir temizleyici olması, çevreci ve kimyasallardan uzak duran kişilerin, temizliklerinde beyaz sirke tercih etmelerine neden olmaktadır. Şeker içeriğine sahip olan tarım ürünlerinden elde edilen beyaz sirke, tadı ve kokusu diğer sirkelere göre daha hafif olan bir sirke türüdür.

Beyaz Sirke Nedir?

Beyaz Sirke Nedir?Sirke ruhu adı ile de bilinen beyaz sirke, şeker pancarı ya da mısır şekerinin fermente edilerek üretilmesi ile elde edilmektedir. Beyaz sirke yapımında fermente yöntemi kullanıldığı için, alkol oranı yüksektir. Saç derisinde oluşan kepekten kurtulmak için ya da evdeki birçok yerin ve eşyanın temizliğinde beyaz sirke tercih etmek mümkündür.

Beyaz Sirke Nasıl Yapılır?

Beyaz Sirke Nasıl Yapılır?Tahıl içeren alkolün fermente edilmesi ile elde edilir. Oldukça zahmetsiz bir yöntem sonucunda beyaz sirkenin elde edilmesi mümkündür. Beyaz sirke yapımında fermantasyon yönteminin tercih edilmesindeki en önemli sebep, beyaz sirke içeriğindeki alkol oranını yükseltmek içindir. İkinci aşamada yine fermantasyon yöntemi ile alkolün hava ile temas etmesi sağlanır ve bu sayede alkol aracılığı ile sirke asidinin üretimi mümkün hale gelir. Fabrikasyon alanda beyaz sirkenin yapımı son derece kolay ve maliyeti düşük bir sirkedir. Bu sebeple piyasada çok ucuz fiyata beyaz sirke satın almak mümkündür.

Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları Nelerdir?

Beyaz Sirkenin Kullanım Alanları Nelerdir?Beyaz sirke, yemekleri lezzetlendirmek için kullanılırken, doğal asitli yapısı nedeniyle ev temizliğinde de sıkça yararlanılmaktadır. Doğal ve zararsız bir temizleyici olması, mutfak eşyalarının dezenfekte edilmesinde ve banyo temizliğinde oldukça etkili bir temizlik maddesi olarak kullanılmasını sağlamıştır. Beyaz sirkenin de ekleneceği marine sosları ile tıpkı balzamik sirkede olduğu gibi etlerin yumuşak ve daha lezzetli pişmesi sağlanabilir. Bakınız: Balzamik Sirke Nedir?

Ayrıca pek çok kişinin evinde uyguladığı pazar ve manav mahsullerini beyaz sirke içinde bekleterek, sebze ve meyvelerin dezenfekte edilmesi sağlanmaktadır. Ütü ve çaydanlık içinde biriken kirecin çözülmesi için en doğal ve etkili yöntemlerden biri olarak, beyaz sirkeli suyu çaydanlığın içinde kaynatmak kirecin kolaylıkla çözünmesini sağlayacaktır.

Çelik tencere ve fayansları parlatarak temizlemek için beyaz sirke evdeki en ideal temizleyicilerden biridir. Beyaz sirke ev temizliği ve yiyecekleri daha lezzetli kılmak için kullanımının yanı sıra, saç bakımında da sıklıkla fayda sağlanan sirke çeşitlerinden biridir. Durulama suyuna beyaz sirke ekleyerek kepeğin önlenmesi ve saçların daha parlak olması sağlanabilir.

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir?

Beyaz Sirkenin Faydaları Nelerdir?Beyaz sirke evde temizliğinde en önemli yardımcılardan biri özelliğinde iken, sağlık açısından da oldukça faydalarıdır. Saçların hem parlak bir görünüme ulaşmasını hem de daha sağlıklı uzamasını sağlar. Mide rahatsızlığı olanlar için fazla önerilmeyen beyaz sirke, mide şikayeti olmayanların hazmı kolaylaştırması ve sindirimi düzenlemesi için kullanılması önerilen bir sirke türüdür. Doğal bir mikrop öldürücü özelliğinde olan beyaz sirke ile ev temizliği gönül rahatlığı ile yapılabilir. Beyaz sirkeyi bulaşık makinesi için doğal parlatıcı olarak kullanmak, mutfak eşyalarının makineden oldukça parlak ve temiz çıkmasını sağlayacaktır. Tuvalet ve banyoda kimyasal temizleyiciler ile bir türlü elde edilemeyen hijyeni beyaz sirkenin doğal gücü ile elde etmek mümkündür.

Okur Yorumları
  1. Satılan kimyasallara rağmen üzüm,elma sirkesi,beyaz sirke toz soda gerçek bir doğal ürünlerdir.İnsan sağlığına zarar vermeyen bir er ürün olduğunu mükemmel sonuçlar verdiğini yapılan yorum ve yazılardan faydalanarak .Bu ürünlerden faydalanmaya çalışacağız. Yazdığınız bilgilerden bizleri bilgilendirdiginiz için teşekkür ederiz.

  2. Piyasadaki kimyasallara nispeten, beyaz sirke ve toz soda gerçek bir temizlik ürünü. Hem organik hemde güçlü. İnsan sağlığınada zararı olmayan beyaz sirke ile yapılan temizlikler mükemmel sonuçlar ile sonuçlanmaktadır. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederiz. Kısa süre içerisinde deneyeceğiz.