Biberiye Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Biberiye iğne yapraklı, çalı formunda, her mevsim yeşil kalan bir bitkidir. Mutfakların vazgeçilmezi olan biberiye balık, kırmızı et, tavuk ve sebze yemekleri olmak üzere hemen her şeye yakışır. Kurutulmuş yaprakları çay olarak tüketilirken, yemeklere baharat olarak da eklenebilir. Biberiye nedir, nasıl kullanılır, fayda ve zararları nelerdir gibi soruların yanıtları, aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

Ballıbabagiller familyasından bir bitki olan biberiye, mor çiçekli çalı halinde görünür. İlkbaharın sonu yaz başı gibi çiçek açan bitki, yapraklarını dökmez. Sivri ve dolgulu olan bu yapraklar, yemeklerde ve salatalarda bolca kullanılır.

Türkiye’de en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilse de İstanbul ve İzmir’de de üretilebilmektedir. Bilhassa doğal tedavi için kullanılan biberiye, daha çok haşlama usulü tercih edilir.

Çiçeklerinin birkaç dakika suda kalması uyarıcı gücünü arttırır. Biberiyenin en çok kullanıldığı alan şurup ve kolonyadır. Yapraklarını ise yağ serumlarında aroma olarak bulabilmek mümkün. Taze biberiye de kurutulmuş biberiye de çokça tercih edilmektedir. Kurusu daha çok meyve yanında ya da tatlılarda kullanılırken tazesi de en çok tavuğa yakıştırılmaktadır. Hemen tüm kültürlerde mutfakta keyifle tüketildiği söylenebilir.

Biberiye Nedir?

Ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının mor çiçekli çalısı olan biberiye (Rosmarinus officinalis) birçok farklı isme sahiptir. Bunlardan birkaçı kuş dili otu, hippomaratrumlibanotis, rosmarinus officinalis’tir. Halk arasında daha çok biberiye olarak bilinse de kuş dili otu ismi de yöresel olarak kullanılmaktadır. Boyu en fazla 2,5 metre olan, küçük, ince ve kokulu yaprakları bulunan biberiye, çiçeklerinden de yaprakları kadar yararlanılan bir bitkidir. İğne şeklindeki yaprakları, mutfakta hemen her ürünün yanına yakışmakla birlikte çiçekleri de bir o kadar tercih edilir. Özellikle çiçeklerden çıkarılan soluk sarı esans paha biçilemez derecede önemlidir. Astımdan saç bakımına kadar hayatın hemen her alanında kullanılan biberiye, ilkbahar ve yaz mevsimlerinde yapraklarını gösterir. Daha çok ılıman havanın bitkisidir. Bu nedenle en sık yetiştirildiği bölge Akdeniz’dir.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye; kurutulmuş baharat, taze yaprak biberiye bir de biberiye yağı şeklinde kullanılabilir. Bunun yanında sallama denilen poşet çayları da satılmaktadır. Hazır almaktansa biberiye yaprağını demleyerek kendiniz taze çay hazırlayabilirsiniz. Biberiye yapraklarını bir fincan su ile kaynatıp, demledikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Çayı dışında saç bakımında da kullanılan biberiye, yağlı saç tedavisinde önerilen bir bitkidir. Özellikle zeytinyağı ile karıştırılıp saçlara uygulandığında çok faydalı olmaktadır. Biberiye yağı aynı şekilde zeytinyağı ile karıştırılarak masaj için de kullanılabilir. Kas ve eklemlerde meydana gelen ağrıları dindirecektir. Biberiyenin mutfaktaki kullanımı ise inanılmaz geniştir. Sebze yemeklerinden balığa, kırmızı etten tavuğa kadar her yemeğin yanına yakışır.

Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Biberiye cilt bakımında kullanırsa antibakteriyel özelliği ile derinin mikroplardan arınmasını sağlar. Bunun yanında saç bakımı için kullanıldığında saç diplerini güçlendirerek köklerin daha sağlıklı olmasını sağlar. İdrar yolu enfeksiyonu için sıkça önerilen biberiye, idrar ve iltihap sökücü özelliğe sahiptir. Bununla beraber sindirimi kolaylaştıran hazmı destekleyen bir yapısı vardır.

Biberiyenin en sık kullanıldığı alanlardan biri de astımdır. Astım hastalığı ya da nefes darlığı bitki sayesinde biraz hafifleyebilir Sarılık ve romatizma hastalıkları tarafından biberiye yağı sıkça kullanılmaktadır. Ayrıca migren, hafıza sorunu ve çeşitli ağrılar için de önerilen bir bitkidir. Kanserden önlediği ve kilo verdirmeye yardımcı olduğu tespit edilmiştir. Sindirim sistemine iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Zaten bağışıklık sistemini güçlendirmesi, birçok hastalığa karşı koruma sağladığı anlamına gelmektedir.

Biberiyenin Yan Etkileri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında kullanımında herhangi bir sakınca görülmeyen biberiye, sağlığı tehdit edecek içeriğe sahip değildir. Biberiye özellikle hamilelik ve emzirme süreçlerinde önerilmeyen bitkiler arasındadır. Bu yüzden bu süreçte kullanılmaması gerekir. Bir de epilepsi ve yüksek tansiyon hastalığı olan bireylerin biberiye kullanımı konusunda doktora danışmalarında yarar bulunmaktadır. Bu, bitkinin zararlı olmasından dolayı değil hastanın hassas olmasından kaynaklanan özel bir durumdur.

Okur Yorumları

5 yorum
  1. Biberiye Nedir?

    Sorusu günümüzde kapsamlı olarak sorulmasa da mevcut içerik bazında gerekli bilgilendirme fazlasıyla yapılmış, o yüzden gerçekten çok faydalı bir içerik olmuş teşekkürler.

  2. Biberiye cayini bir ay kadar düzenli ictigimde böbrek taslarimi düsürdü ve migren agrilarim neredeyse gecti.Kendimi bu süre icerisinde daha dinc hissettim.Tadi ilk basta biraz garip buruk gelebilir ancak zamanla alisiyor insan.Kokusu kimisinin hosuna gidiyor iken bana göre biraz agir.Siddetle öneririm.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler