Bonfile, büyükbaş hayvanlarda ikişer adet olarak bulunan, dana ve sığır türü kasap hayvanlarının sırt kısmından çıkarılan lezzetli bir ettir. Bonfileyi herkes severek yer ama hayvanın hangi bölgesi olduğu konusunda genelde pek bilgi sahibi olan yoktur. Bonfile hakkında bilgi alacağınız bu yazıda, bonfilenin nasıl hazırlandığı ve pişirme tekniklerini detaylıca öğrenebilirsiniz.

Banu Özekmekçi

Dana ve sığır benzeri kasap hayvanlarında ikişer adet bulunan bonfile, çoğunlukla büyükbaş hayvanın sırt kısmından çıkarılan ettir. Etin en lezzetli ve besleyici kısmı olarak nitelendirilen bonfile, damak tadına göre farklı şekillerde pişirilebilir. Pek çok restoranda az pişmiş bonfilenin çok daha lezzetli olduğunu fark edebilirsiniz. Kırmızı ete düşkün olanların vazgeçemediği bonfile bilhassa fesleğen içeren sos ile enfes olmaktadır.

Hayvanın büyüklüğüne göre tahminen en az 1 kilogram en fazla 2 kilogram olan bonfile, etlerin kralı unvanına sahiptir. Nereden aldığınız ve etin taze olup olmadığı bonfilenin lezzeti açısından oldukça önemlidir. Bu sebeple alırken muhakkak bunları sormalı, mümkün olduğunca hazırlık aşamasına şahit olmalısınız.

[renkbox baslik="Yemek Masası Nasıl Hazırlanır?
" link="https://bilgihanem.com/yemek-masasi-nasil-hazirlanir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/ana.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Özellikle paketlenmiş olarak alınan bonfilelerin en büyük sorunu yağ ve sinir ile karma olmasıdır. Yağ ve sinirden ayrılmamış bonfile, yeterince temizlenmemiş ya da hazırlanmamış bonfile demektir. Bu şekilde aldığınızda yemek hazırlama aşamasında olduğu kadar yeme aşamasında da sizin için sorun olacaktır.

Bonfile Nedir?

Büyükbaş hayvanların antrikotları ile sokumları arasında yer alan yaklaşık 2 kilogramlık ete bonfile adı verilmektedir. Başka bir ifadeyle, kasaplık hayvanların, bel kemiğinin iki tarafından çıkarılan ettir. Hangi yemeğe eşlik ederse etsin eşsiz güzelliğe sahip olan bonfile, etin en lezzetli ve doymuş halidir. Biftek için en uygun et kabul edilen bonfile aynı zamanda sulu yemeklerle de güzel olabilmektedir.

Bonfileyi en lezzetli şekilde yemek istiyorsanız, ızgarada pişirme usulünü tercih etmelisiniz. Yağdan ve sinirden temizlenmiş et, ızgarada kalan yağı ile az pişmiş olduğunda çok daha sağlıklı olmaktadır. Hem sağlıklı hem de en lezzetli kısım olması bonfilenin en pahalı et olmasına neden olmaktadır. Alırken ucuz olarak verilen bonfilenin gerçek olduğundan emin olmalısınız. Elde kalan etlerin bonfile adı altında satılması sık karşılaşılan bir sorundur.

Bonfile Hayvanın Neresidir?

Çoğunlukla büyükbaş hayvanlardan alınan bonfile, hayvanın sırt kısmında sokumun yanında yer almaktadır. Sokum ve antrikotun daha derininden sıyrılarak alınan bonfile, hemen hemen en yağsız ve sinirsiz bölge kabul edilmektedir. Ayrıca saf et olduğu için bonfilede kemik bulunmamaktadır. Arzunuza göre farklı lezzetlerle bir araya gelen bonfileyi restoranlarda yiyebilirsiniz. Bunun yanında et pişirme tekniklerine hakim olan herkes evde kendi sofrasında bonfile lezzetini tadabilir.

Bonfile Nasıl Hazırlanır?

Kasaptan bonfile alırken hazırlık aşamasına dikkat etmelisiniz çünkü evinizde yapacağınız yemek ne olursa olsun bonfilenin istediğiniz şekilde hazırlanmamış olması, yemeğinizin lezzetini değiştirecektir. Temizlenme aşamasında sinirleri ve yağları ayrılmış şekilde alınan bonfile çok daha sağlıklı ve lezzetli olacaktır. Sonrasında evinize geldiğinizde en fazla 250 cm büyüklüğünde kestiğiniz bonfileleri 2 cm inceliklerde ezmelisiniz. Çok ince olmaması lezzeti açısından önemlidir. Bu nedenle dikkatli inceltmekte fayda var. İnceltme işleminden sonra pişirmek çok daha kolay hale gelecektir.

Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfile aldıktan sonra ne kadar profesyonel olunursa olunsun akıllarda şüphe doğar. Yumuşak olmaması veya lezzetsiz olması, yiyen kişileri hem memnun etmez hem de etin güvenilirliğini sorgulatır. Buna engel olmak adına bonfile pişirmenin püf noktalarına hakim olunmalıdır. Bu püf noktalardan ilki kullandığınız tava ya da tencerenin muhakkak yapışmaz teflon olması gerektiğidir. Yapışması, etin kuruyup kalmasına sebep olmaktadır.

Bunun yanında tavaya asla aynı anda ikiden fazla et konulmamalıdır. Su dengesi açısından bu sayı önemlidir. Bir diğer püf nokta ise bonfilenin marine edilmesi gerektiğidir. Eğer etinizi marine ederseniz bu durumda hem yumuşak hem de lezzetli olacaktır. Şimdi size bonfilenin farklı pişirme teknikleri hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Tavada Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfilelerinizi hızlı, pratik ve lezzetli şekilde hazırlamak isterseniz bu durumda hazırlık aşamasında biraz daha işleme tabi tutmalısınız. Her şeyden önce bonfile kalınlıklarını yarıya indirmelisiniz bu şekilde pişme süresi de yarı yarıya azalacaktır. Daha sonra jülyen doğrama ile iri iri çubuk şeklinde doğramalısınız. Yapışmadan pişmesi mümkün olan bir tava tercih etmelisiniz. Tavaya bir miktar yağ döküp kızdırmalı arkasından etlerinizi ilave etmelisiniz. Etleriniz kısık ateşte pişerken üzerine fesleğen yaprakları çok yakışacaktır. Fesleğenin yanında dilediğiniz baharat ile tatlandırabilirsiniz.

Izgarada Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfileyi en sağlıklı pişirme tekniği ızgarada olacaktır. Herhangi bir yağ katkısında bulunmadan kendi yağı ile pişmesi gereken bonfile, önceden tuzlanıp bir süre bekletilmelidir. Etin yumuşamasını sağlayan tuz daha kolay lezzetlenmesine de katkı sağlayacaktır. Bekleme süresi biten bonfileleri tel ızgaraya dizip üzerini yine tel ızgara kapağı ile kapatın. Bu şekilde ekstra mühürleme işlemi yapmanıza gerek kalmayacaktır. Bonfilelerinizin pişmesine yakın üzerine isteğinize bağlı olarak kekik ilave edebilirsiniz. Sunumda közlenmiş biber ve domates yanına çok yakışacaktır.

Fırında Bonfile Nasıl Pişirilir?

Bonfilenizi tavada ya da ızgarada değil de fırında yapmak isterseniz hazırlık aşamanız ve malzemeleriniz biraz farklılık gösterecektir. Bonfilenizi fırında pişirmeden önce muhakkak marine etmelisiniz. Marine etmek, etin daha lezzetli ve yumuşak olmasını sağlayacaktır. Marine kısmında dilediğiniz malzemeleri tercih edebilirsiniz ancak zeytinyağı, sarımsak, kekik, soya sosu muhakkak bulunmalıdır.

[renkbox baslik="Yenibahar (Jamaika Biberi) Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/yenibahar-jamaika-biberi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/yenibahar-ozellikleri-faydalari.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Marine işlemi sona erdiğinde etinizin üzerinde gezdirmek için tereyağını ocakta biraz eritip üzerine kıyılmış sarımsak ve maydanozu ilave etmelisiniz. Eriyen sosu alüminyum folyoya döküp rulo haline getirin. Sonrasında bir süre buzdolabına alıp dondurun. Fırını 180 dereceye ayarlayın. Dilimlediğiniz bonfilelerinizi yağlı kağıda koyup fırına yerleştirin. Piştikten sonra alüminyum folyoda olan tereyağını esnetip içine etlerinizi dizin. Sonra bir süre kapalı şekilde bekletin. Yağ tamamen eriyip et tarafından emildiğinde servis edebilirsiniz.

Bonfile, dana ve sığır gibi büyükbaş hayvanların en lezzetli bölümlerinden biridir. Genellikle döküm tavada yapılması önerilen bonfilenin farklı pişirme yöntemlerini yukarıdaki yazımızda sizlerle paylaştık.
Bonfile en iyi hangi pişirme yönteminde olur?
Bonfile pişirirken size özel püf noktalarınız var mı?
Siz eti alırken nelere dikkat ediyorsunuz?
Bonfile pişirirken olmazsa olmaz baharatlar nelerdir?Okur Yorumları
  1. Izgarada çok güzel oluyor ama seramik tavada bol tereyağ ile de enfes oluyor öneririm.

  2. fırında güzel oluyor da, öyle çokta pişirmeye gerek yok. Boşa dememişler balığı canlı eti kanlı yiyeceksin