Borsada Hisse Senedi Yatırımı Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hisse senetleriyle anılan borsa piyasasında işlemler gerçekleşirken kazançlı olmak istiyorsanız eğer, dikkat etmeniz gereken durumlar vardır. Bu şekilde hareket ettiğiniz sürece, piyasanın kaybeden değil kazanan yatırımcıları arasında yerinizi alırsınız. Peki borsada hisse senedi yatırımı yapılırken nelere dikkat edilmelidir? Şimdi bu sorunun cevabını açıklamaya çalışalım.

Hisse senedi denildiğinde sizin de aklınıza borsa geliyor mu? Ya da tam tersi borsa denildiğinde hisse senedi? Eminim bu soruya çoğunuz evet diye yanıt veriyorsunuz. Çünkü borsalar eskilerden bu yana hisse senetleriyle anılır. Bunun sebebi ise yoğun olarak işlem gören yatırım araçlarının hisse senetleri olmasıdır. Aslında içerisinde hisse senetlerinden çok daha farklı yatırım araçları da vardır. Altın, petrol, gümüş gibi birçok emtia ve dövizler bu araçlar arasında en çok işlem hacmine ve çeşitliliğe sahip olan yatırım aracı hisse senetleridir.

Peki, borsaya hisse senedi işlemi yapmak için giren bu kadar çok yatırımcı varken hepsi kazanıyor mu? Maalesef bütün hisse senedi yatırımcıları kazanmıyor. Fakat herkes kazanmıyor diye siz de kazanmayacaksınız şeklinde bir kural yoktur. Çünkü kazanan yatırımcılar ile kaybeden yatırımcılar arasında belli farklar vardır. Bunlar ise piyasada işlemler yapılırken başarıyı ya da başarısızlığı belirleyen farklardır. Yani borsada yapılması gereken işlemlerdir.

Şöyle ki borsada alım – satım işlemleri yapmak için belli aşamaları gerçekleştirmiyorsanız kaybedersiniz. Eğer bunları düzgün bir biçimde yapıyorsanız da kazanırsınız. Bu yüzden benim her zaman söylediğim şey; borsada kazanmak ya da kaybetmeyi yatırımcılar kendileri belirler. Siz bir hisse senedi yatırımcısı olmak istiyorsanız, bunun gerekliliklerini yerine getirerek piyasada yolunuza devam etmeli ve kazanmalısınız. Bu durumda hisse senedi yatırımlarında dikkat edilmesi gereken konular nelermiş, kazanmak için gelin hep birlikte inceleyelim.

Hisse Senedi İşlemlerini Yapabilmeniz için Borsayı Tanımalısınız

Hisse Senedi İşlemlerini Yapabilmeniz için Borsayı TanımalısınızEvet, ilk kural borsayı tanımaktır. Bu kural sadece hisse senetleri için değil bütün yatırım araçları için geçerlidir. Aslında bütün durumlar için kural böyledir. Biz sadece bu yazımızda hisse senetlerini incelediğimiz için ona özelleştiriyoruz. Her neyse, hisse senedi yatırımları için öncelikli olarak borsa piyasasını iyi bir şekilde bilmeniz gereklidir. Bunu yapacağınız birçok yöntem vardır. Borsa hakkında verilen eğitimler için kendinize bir yol çizerek adım adım borsayı öğrenmelisiniz.

Borsayı öğrenmeniz için seçeneğiniz oldukça çoktur. Bu yüzden siz hangi yöntemle kendinizi öğrenme konusunda iyi hissediyorsanız, onu seçerek kolayca eğitimlerinizi tamamlayabilirsiniz. Çünkü borsa eğitim modeli olarak; kitaplar, videolar, seminerler, webinar eğitimleri gibi geniş bir eğitim portföyünüz vardır. Bunlardan dilediğinizi ele alarak, eğitimler gerçekleştirebilir ve piyasayı iyi bir şekilde öğrenebilirsiniz. Böylelikle piyasada hisse senedi işlemleri yapmak için kendiniz hazır hissedersiniz.

Hisse Senedi Piyasasını Takip Etmelisiniz

Hisse Senedi Piyasasını Takip EtmelisinizHisse senedi yatırımları yapmak için diğer önemli konulardan biri de piyasa takibidir. Ulusal ve uluslararası ekonomik, sosyal ve siyasal takipleri yaparak hisse senetlerinizin fiyatlarına olacak etkiler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu yüzden günlük olarak çeşitli haber alma yöntemlerini değerlendirerek, piyasalarda ne olmuş ne bitmiş araştırmalısınız. Bu konuda borsada işlem yapmanız için bulunan aracı kurumların desteğini de alabilirsiniz.

Aracı kurumlar hem işlemlerinizi yapmanız için gerekli ağları sağlarlar hem de yatırım araçlarınızın karar aşamasında ve takibinde size destek olurlar. Size sağladıkları doğru ve anlık veriler ile piyasayı yakından takip etmeniz açısından yardımcıdırlar. Bir de bünyelerinde bulunan uzmanlar ile alım satımlarınızda belli noktaları değerlendirerek daha doğru yatırımların önünün açılmasına ön ayak olurlar. Bu yüzden aracı kurum seçiminiz önemlidir. Bu desteklerle birlikte hisse senedi piyasalarını takip ederek, doğru yatırımların kararını rahatlıkla verebilirsiniz.

Yatırım Yapacağınız Şirketi İyi Araştırmalısınız

Yatırım Yapacağınız Şirketi İyi AraştırmalısınızHisse senedi işlemlerinde en önemli kararlardan biri de seçeceğiniz hisselerdir. Borsada kazanmanız, yatırım aracınızın fiyatının artmasıyla mümkündür. Yani bugün alacağınız değerden daha yüksek seviyelere çıktığında siz kazanmış olursunuz. Bu yüzden hisse senedi seçiminizi yaparken, bu konuda dikkat etmelisiniz. İleride yükselmesini beklediğiniz hisseyi seçerek, kazanmanızı mümkün kılarsınız. Peki, bunu seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Tavsiye İçerik: Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Hisse senedi, şirketlerin kendilerine finansman kaynağı elde etmek için halka arz ettikleri paylardır. Yatırımcılar da bunları satın alarak şirketin gösterdiği performans doğrultusunda mükâfatlandırırlar. Yani eğer şirket geçmişe göre daha iyi yerlere gelirse sizin de almış olduğunuz hissenin değeri yükselmiş demektir. Böylelikle kazanmış olursunuz. Bu yüzden hisse senedi yatırımı yapacağınız şirketi seçerken öncelikli olarak bakmanız gereken durumlar; geçmiş yatırımları ve gelecekte yapacakları yatırımlardır.

Geçmiş yatırımlarında bulunan başarılarını gelecek için de değerlendirebiliyorlar mı, yaptıkları yatırımların pazar payları nedir, rakipleri var mıdır gibi konular üzerinde durarak, şirketin ilerideki durumu hakkında fikir sahibi olursunuz. Durum böyle olunca da yükselmesini beklediğiniz şirketlerden hisse alımları gerçekleştirir ve ileride kazançların sahibi konumuna gelirsiniz. Aynı zamanda şirketin iç ve dış faktörlerini de incelemelisiniz. Yani maliyetlerinde yaşanan değişimler, yönetim anlayışı, personel durumu gibi faktörler de şirketin faaliyetlerini ve değerini etkileyebilecek unsurlardır. Şirketi her açısından değerlendirerek, yatırım kararınızı verirsiniz.

Hisse Senetleriniz Üzerinde Analizleri Kullanmalısınız

Hisse Senetleriniz Üzerinde Analizleri KullanmalısınızŞirket araştırması yaparken ve hisse senetlerinin gelebileceği değerleri belirlerken, mutlaka borsa analizlerini kullanmanız gereklidir. Kullanacağınız analizler sizin yatırım yapacağınız hisseler üzerinde neredeyse kesin gelebileceği sonuçları gösterir. Fakat burada önemli olan kullandığınız verileri doğru almak ve çıkan sonuçları da doğru yorumlamaktır. Bu konuda dikkatinizi toplarsanız eğer yatırımlarınızın başarısını ciddi oranda artırmış olursunuz.

Analizler iki şekilde değerlendirilmektedir. Biri temel analiz diğeri ise teknik analizdir. Temel analiz yatırım piyasalarının etkilerini ele alır. Yani hem bizim ülkemizde hem de dünyada gerçekleşen olaylar, diğer yatırım araçlarının fiyatlarında yaşanan değişimler oldukça önemlidir. Bunların araştırmalarını sıkı bir şekilde yaparak temel analizinizi kurarsanız, ulaştığınız sonuçlar size büyük oranda kazanç getirir. Ama önemli olan temel analizin tek başına yeterli olmadığını bilmenizdir.

Teknik analizi de temel analizin yanında kurar ve birlikte değerlendirirseniz eğer, işte o zaman hisselerin fiyatları konusunda en yakın tahminleri gerçekleştirirsiniz. Teknik analiz belli matematiksel verileri ele alır. Grafikler üzerinde uygulanır ve işlemler sayılar üzerinden gerçekleşir. Bu sayılar ise hisse senetlerinin geçmiş değerlerinden alınır. Böylelikle teknik analiz yöntemlerini de kullanır ve değerlendirmelerinizi yaparsanız, kazançlı olabilirsiniz.

Buraya da Bakın: Hisse Senedi Fiyatları Neden Dalgalanır?

Sonuç olarak; hisse senedi yatırımlarında kazançlarınızı oluşturmak için gerekli olan durum, gerçekleştirmeniz gerekenlerle mümkündür. Bunları dikkate alır, hisse senetlerinin değerlerini doğru belirlerseniz borsada kazanan yatırımcılardan olursunuz. Şunu da söylemeden geçmek istemiyorum. Borsanın yapısı risklidir. Bu yapının risklerini de alt seviyelere çekmek sizin elinizdedir. Dikkat etmeniz gerekenleri yaptığınız sürece büyük orandaki riski yok edebilirsiniz. Bunun yanında portföy oluşturma, emir türleri kullanma gibi yöntemleri de kullanırsanız daha güvenli ve başarılı yatırımlara imzanızı atabilirsiniz.

Okur Yorumları

1 Yorum
  1. Borsada günlük düşünmemek lazım. Aldığın hisse için hedef koyacaksın. Uzun zamanda her zaman kazandırmıştır. Tabii doğru hisseyi seçersen. Sağdan soldan duyumlara kulak asmayacaksınız. Çalıştığınız aracı kuruma alacağınız hisseyi mutlaka sorun. Hisse nereden gelmiş primli mi, Patron hissesi mi, Spekülatif mi, Karlı bir şirket mi, bunun gibi bir çok soruları aracı kurumunuza sorunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler