Borsada İşlemlerimizi Güvenle Gerçekleştirebilir miyiz?

Borsada İşlemlerimizi Güvenle Gerçekleştirebilir miyiz?

Birikimlerimizi kazançlı şekillerde değerlendirmenin yanında güvenli yatırımlar yapmanın da önemli olduğunu bilmeliyiz. Çünkü kazanılan miktarın, risklerle kaybedilmesini istemeyiz. Bu nedenle de hem karlı hem de güvenli işlemler yapmanın yollarını araştırmalıyız. Bu noktada, her piyasada olduğu gibi borsada da riskler vardır; ama onlarla baş etmenin de yolları vardır.

Cevat İmren

Borsada kazançlı yatırım merkezlerinden birisidir. Elbette çeşitli riskleri bulunmaktadır ve bilinçli bir yatırımcı, bunlarla nasıl baş edeceğini bilmektedir. Bu nedenle de borsada bilinçli bir şekilde yatırım yapmayı öğrenmek gerekmektedir. Bu noktada da sahip olunan bilgi ve deneyim seviyesinin önemi ile karşılaşılmaktadır. Kısaca borsada işlemlerinizi güvenle gerçekleştirebilmeniz için bilinçli bir yatırımcı olmanız gerekmektedir.

Bilinçli bir yatırımcı olmak için borsayı iyi bir şekilde öğrenmeniz ve yatırımın nasıl yapıldığına hakim olmalısınız. Bunun için de hem yatırım araçlarını hem borsayı hem de piyasada yaşanan dalgalanmaları biliyor olmalısınız. Belli bir deneyimin sahibi olduğunuz zaman, nelere dikkat ederek güvenli yatırımlar yapacağınızı da öğrenmiş olursunuz. Bunlara ek olarak psikolojik anlamda da kendinizi geliştirerek kazancınızı artırırken, riskleri azaltmış olursunuz.

[renkbox baslik="Borsa Eğitim Modelleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/borsa-egitim-modelleri-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/borsa-egitim-modelleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Bilgi ve deneyim dışında işlemlerinizi gerçekleştirmek için ihtiyacınız olan aracı kurumlardan doğan çeşitli riskler vardır. Aracı kurum risklerinden uzak durmak için seçiminizi yapmadan önce iyice araştırdığınızdan emin olmalısınız. Komisyon oranlarının düşük olması gibi özelliklerinin cazibesine kapılmadan güvenliği tehdit eden aracı kurumlardan uzak durmalısınız. Önce yasal olup olmadıklarını araştırmalı, ardından diğer özelliklerine göz atmalısınız.

Aracı Kurumlarla Yapılan Güvenli İşlemler

Aracı Kurumlarla Yapılan Güvenli İşlemlerBorsa konusunda biraz araştırma yapmışsanız eğer piyasada işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için bir aracı kuruma ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Bu durumda aracı kurum seçiminiz; işlemlerinizin doğruluğu ve güvenliği açısından önemlidir. O zaman aracı kurum seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilmelisiniz. Öncelikle güvenli bir aracı kurum seçmek, SPK’nın denetimleriyle mümkündür.

Ülkemizde yatırım piyasalarına aracılık eden kurumların denetimleri, SPK tarafından gerçekleşir. SPK denetlediği kurumları güvenli görür ve piyasalarda işlem yapmaları için izin verirse sertifikalandırır. Bu durumda da sizin sertifika sahibi kurumları seçmeniz gereklidir. Böylelikle güvenli borsa yatırımları için ilk adımınızı atmış olursunuz. Borsada aracı kurumların önemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Aracı kurum seçiminde en önemli unsur SPK denetimleridir. Bundan sonra bakacağınız durumlar ise sizin avantajlı olmanız için gerekliliklerdir. Örneğin kurumunuzun işlem maliyet oranları nedir, piyasa bilgilendirmesi için eğitimleri var mıdır ya da size destek olacak uzmanlar mevcut mudur gibi konular. Bunlar da işlemlerinizin seyri ve doğru olması için önemli kriterlerdir. Seçiminizi yaparken bunlara da dikkat ederseniz, piyasada atacağınız adımlar daha doğru ve mantıklı olacaktır. Çünkü bu konuda size destek sağlayacak ekip aracı kurumda mevcuttur.

Diğer önemli konulardan biri de kurumların size sunduğu verilerdir. Yani piyasada anlık belirlenen fiyatların; düzenli ve doğru verilerle öngörülmesi mümkündür. Bu yüzden bu konudaki destekleri de yabana atılmaz ve kontrol edilmelidir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece piyasaya güvenli bir kurumla girmiş olursunuz.

Piyasaya Yatırılan Teminatların Güvenliği

Piyasaya Yatırılan Teminatların GüvenliğiAracı kurum seçiminin öneminden bahsettiğimizde SPK tarafından denetlendiğini söylemiştik. Yaptığınız çeşitli değerlendirmeler sonucunda seçeceğiniz kurumun güvenli olacağından da bahsetmiştik. Şimdi anlatacağım konu da güvenli seçtiğiniz kurumla bağlantılıdır. Şöyle ki seçtiğiniz aracı kuruma, işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için teminat yatırmanız gereklidir.

Teminatınızı yatırırken aracı kurumun size sunduğu seçenekleri değerlendirirsiniz. Teminatınız yattıktan sonra da işlem yapmadığınız tutarlar her zaman bir güven altındadır. Çünkü aracı kurumlar bu teminatlarınızı Takasbank bünyesinde saklamak zorundadır. SPK tarafından zorunlu kılınan bu durum, yatırımcıların teminatlarını güven altına almak içindir.

Görüldüğü gibi borsa piyasası belli kurallara bağlanmış ticaret yapılan güvenli yapılardır. SPK denetiminin de olması, piyasanın birçok açıdan güvenli kılınmasını sağlamıştır. Aracı kurumların denetlenmesi, teminatların Takasbank’ta saklanması önemli konulardır. Yatırımcıların piyasaya güven duymasını sağlar ve rahat adımlarla işlemlerini gerçekleştirmesinin önünü açar. Bu konular sağlandıktan sonra önemli olan diğer bir husus işlemlerin güvenliğidir.

Psikolojik Olarak Borsaya Hazırlanın

Psikolojik Olarak Borsaya HazırlanınBorsada güvenli bir şekilde işlem yapabilmek için psikolojinizi de hazırlamanız gerekmektedir. Yani heyecana kapılmadan ve stresle baş ederek işlemlerinizi yapabilmelisiniz. Bu noktada borsaya ve yaptığınız işleme ne kadar hakim olursanız o kadar iyi sonuçlar elde edeceğinizi bilmelisiniz. Sakinliğinizi korumanız ve piyasa araştırmanızı bu şekilde yapmanız gerekiyor. Aynı zamanda yatırım araçlarına ve işlemlere duygusal yaklaşmamalı, tamamen mantık çerçevesinde pozisyon oluşturmalısınız.

Borsada aceleci, sabırsız ve telaşlı bir şekilde işlem yaparsanız büyük ihtimalle yanlış pozisyon alırsınız. Aynı şekilde takip ettiğiniz bir hisse senedinde gördüğünüz hareketler karşısında heyecan yaparak iyice düşünmeden pozisyon alırsanız bir noktayı atlayabilirsiniz. Buna bağlı olarak olumsuz sonuçlar elde edersiniz. Eğer takip ettiğiniz hisse senedinde meydana gelen hareketleri yorumlayabiliyorsanız ve nedenini biliyorsanız pozisyon oluşturmanız da fayda vardır.

Eğer portföyünüzde kayıp oranı artmaya başladıysa paniklemeden önce durup düşünmeli ve neden bu noktaya geldiğinizi analiz etmelisiniz. Yaşanan kayıpların nedenini anlamalı ve buna göre panik yaparak pozisyonu kayıpla sonlandırmamalısınız. Belki anlık bir düşüş yaşanıyor olabilir ve bir süre sonra her şey normale dönebilir. Bu nedenle yaşanan kayıplar karşısında paniğe kapılmamayı öğrenmelisiniz.

Tepe noktasından satış yapmaya, dipten almaya uğraşmayın. Elbette düşükten alıp, yüksekten satacaksınız; ama en dip veya en tepeden yakalamak, riskli işlemlerdir. Bu noktada spekülatör ve manipülatörlerin tuzağına düşebilir, kazanayım derken kaybedebilirsiniz. Bu nedenle mevcut durumu iyi değerlendirmeli ve kademeli bir alım – satım stratejisini belirlemelisiniz. Bu sayede her fiyat adımını değerlendirme ve kazancınızı artırma fırsatını yakalarsınız.

Çok Fazla İşleme Girmeyin

Çok Fazla İşleme GirmeyinBorsada riskleri artıran alışkanlıklardan birisi de çok fazla al – sat yapmaktır. Eğer belli bir deneyimin üzerindeki yatırımcılardan değilseniz çok sık işleme girmek, hem piyasadaki hem yatırım araçlarındaki durumu analiz etmenizi zorlaştıracaktır. Bir süre geri çekilip geniş pencereden neler olup bittiğine göz atarsanız çok daha karlı ve az riskli pozisyonlar oluşturacak zamanı kazanmış olursunuz.

Birçok yatırımcının düştüğü hatalardan birisi, sürekli al – sat yaparak daha yüksek bir kazancın sahibi olacağını düşünmektedir. Borsa konusunda son derece uzman bir yatırımcı değilseniz anlık al – sat işlemlerinden kazanç yerine kayıp elde edersiniz. Çünkü piyasanın durumunu analiz edemez ve belli noktaları gözden kaçırırsınız. Bu nedenle çok sık alım – satım yapmaktan kaçınarak borsada güvenli işlemler yapabilirsiniz.

Alım – Satım İşlemlerinde Güvenlik

Alım – Satım İşlemlerinde GüvenlikBorsada yatırım araçları üzerinde yapacağınız alım – satımlar çok önemlidir. Çünkü eğer işlemlerinizi doğru yaparsanız kazanırsınız, diğer türlü kayıplarla karşılaşırsınız. Bu yüzden sürekli bahsettiğim piyasanın gerekliliklerini bilmekte ve uygulamakta fayda vardır. Bu konuların en başında borsa piyasasının eğitimleri gelir. Yani borsada işlemleri doğru yapabilmeniz için öncelikli olarak piyasayı bilmelisiniz. Bunun için borsa nedir, nasıl işlemler yapılır gibi konularda eğitim almalı ve işlemlere öyle başlamalısınız.

Ayrıca işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken konular ise yatırım yapacağınız aracın bilinmesi, piyasa verilerinin araştırılması ve üzerinde analizler uygulanmasıdır. Eğer bu doğrultuda işlemlerinizi gerçekleştirirseniz, yatırımlarınızın kazançlı olduğunu göreceksiniz. Çünkü borsanın riskli yapısı ile bu şekilde başa çıkabilirsiniz.

Doğru yatırım kararları vermek attığınız her adımın doğru olmasından geçer. Bunun için borsada alım – satım işlemlerinizi gerçekleştirirken dikkat ettiğiniz her seçenek, sizi başarıya yaklaştırır. Aynı kararlılıkta ve doğrulukta devam ederseniz de başarılarınız daim olur.

[renkbox baslik="Borsada Yatırım Yapmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/borsada-yatirim-yapmak-icin-yapilmasi-gerekenler-nelerdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/05/borsada-yatirim-yapmak-icin-ne-gerekir.jpg" renk="gri" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yatırım piyasalarından biri olan borsa çoğu yönüyle avantajlı işlemler sunmaktadır. Önceleri fiziki alım ve satımlarının yapılması bir takım güvenlik sorunlarıyla karşılaştırsa da günümüzde teknolojik gelişmelerin yaşanmasıyla daha güvenli işlemlerin kapılarını açmıştır. Fakat yine de insanlar borsada işlemlerini gerçekleştirmeye korkarlar. Durum böyle olunca borsanın adı kumar ve kaybettiren piyasaya çıkmıştır. Halbuki böyle bir tanımlamayla uzaktan yakından alakası yoktur.

Borsa ticaret yapılan bir yapılaşmadır. İçerisinde birçok yatırım aracı bulunur ve bunların fiyat değerleri üzerinden alım – satımlar yapılır. Bu yüzden borsa için bir ticarethane yakıştırması daha şık olacaktır. Bu piyasada yatırım yapacak kişilerin de bu konuda özverili olmaları ve borsa hakkında düşüncelerini ticaret yapma yönünde geliştirmeleri işlemlerin sağlığı açısından önemlidir.

Eğer borsayı kumar veya oyun gibi görürseniz psikolojik olarak işlemlerinizi şansa bırakır ve kaybedersiniz. Bu yüzden borsada işlem yapmadan önce piyasaya olan bakış açınızı değiştirmeli ve gerekli olan birçok durumu yerine getirmelisiniz. Borsada işlem yapmaya karar vermiş ama aklınızda güven konusu ile ilgili soru işareti kalmış olabilir.

Yatırım yapmak isteyen çoğu kişi, borsa piyasasından korkmaktadır. Borsadan korkması gereken yatırımcılar, piyasaya önem vermeyenler ya da borsa hakkında hiç fikri olmayanlardır. Eğer siz önem veriyor ve işlemlerinizi bilinçli gerçekleştiriyorsanız korkmamalısınız. Güvenliği konusunda da aklınızda soru işareti var ise yazımızdan bilgi alabilirsiniz.
Borsanın risklerini ortadan kaldırabileceğinizi düşünüyor musunuz?
Ne yaparsanız yapın risklerden uzak duramayacağınızı düşünüyor musunuz? Neden?
Borsada hangi durumların riskleri daha fazla artırdığını düşünüyorsunuz?
Borsanın söylendiği kadar riskli veya kazançlı olduğunu düşünüyor musunuz? Neden?Okur Yorumları