Borsada İşlemlerimizi Güvenle Gerçekleştirebilir miyiz?

Yatırım yapmak isteyen çoğu kişi, borsa piyasasından korkmaktadır. Borsadan korkması gereken yatırımcılar, piyasaya önem vermeyenler ya da borsa hakkında hiç fikri olmayanlardır. Eğer siz önem veriyor ve işlemlerinizi bilinçli gerçekleştiriyorsanız korkmamalısınız. Güvenliği konusunda da aklınızda soru işareti var ise yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan yazıda, borsanın güvenirliği hakkında aklınıza takılan soruların yanıtlarını bulacaksınız.

Yatırım piyasalarından biri olan borsa çoğu yönüyle avantajlı işlemler sunmaktadır. Önceleri fiziki alım ve satımlarının yapılması bir takım güvenlik sorunlarıyla karşılaştırsa da günümüzde teknolojik gelişmelerin yaşanmasıyla daha güvenli işlemlerin kapılarını açmıştır. Fakat yine de insanlar borsada işlemlerini gerçekleştirmeye korkarlar. Durum böyle olunca borsanın adı kumar ve kaybettiren piyasaya çıkmıştır. Halbuki böyle bir tanımlamayla uzaktan yakından alakası yoktur.

Borsa ticaret yapılan bir yapılaşmadır. İçerisinde birçok yatırım aracı bulunur ve bunların fiyat değerleri üzerinden alım – satımlar yapılır. Bu yüzden borsa için bir ticarethane yakıştırması daha şık olacaktır. Bu piyasada yatırım yapacak kişilerin de bu konuda özverili olmaları ve borsa hakkında düşüncelerini ticaret yapma yönünde geliştirmeleri işlemlerin sağlığı açısından önemlidir.

Eğer borsayı kumar veya oyun gibi görürseniz psikolojik olarak işlemlerinizi şansa bırakır ve kaybedersiniz. Bu yüzden borsada işlem yapmadan önce piyasaya olan bakış açınızı değiştirmeli ve gerekli olan birçok durumu yerine getirmelisiniz. Borsada işlem yapmaya karar vermiş ama aklınızda güven konusu ile ilgili soru işareti kalmış olabilir. Bu konuda sizi rahatlatmak için borsada işlemler nasıl güvenlidir inceleyelim.

Aracı Kurumlarla Yapılan Güvenli İşlemler

Aracı Kurumlarla Yapılan Güvenli İşlemlerBorsa konusunda biraz araştırma yapmışsanız eğer piyasada işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için bir aracı kuruma ihtiyacınız olduğunu göreceksiniz. Bu durumda aracı kurum seçiminiz; işlemlerinizin doğruluğu ve güvenliği açısından önemlidir. O zaman aracı kurum seçerken nelere dikkat etmeniz gerekiyor bilmelisiniz. Öncelikle güvenli bir aracı kurum seçmek, SPK’nın denetimleriyle mümkündür. Ülkemizde yatırım piyasalarına aracılık eden kurumların denetimleri, SPK tarafından gerçekleşir. SPK denetlediği kurumları güvenli görür ve piyasalarda işlem yapmaları için izin verirse sertifikalandırır. Bu durumda da sizin sertifika sahibi kurumları seçmeniz gereklidir. Böylelikle güvenli borsa yatırımları için ilk adımınızı atmış olursunuz. Borsada aracı kurumların önemi hakkında bilgi almak için buraya tıklayın.

Aracı kurum seçiminde en önemli unsur SPK denetimleridir. Bundan sonra bakacağınız durumlar ise sizin avantajlı olmanız için gerekliliklerdir. Örneğin kurumunuzun işlem maliyet oranları nedir, piyasa bilgilendirmesi için eğitimleri var mıdır ya da size destek olacak uzmanlar mevcut mudur gibi konular. Bunlar da işlemlerinizin seyri ve doğru olması için önemli kriterlerdir. Seçiminizi yaparken bunlara da dikkat ederseniz, piyasada atacağınız adımlar daha doğru ve mantıklı olacaktır. Çünkü bu konuda size destek sağlayacak ekip aracı kurumda mevcuttur. Diğer önemli konulardan biri de kurumların size sunduğu verilerdir. Yani piyasada anlık belirlenen fiyatların; düzenli ve doğru verilerle öngörülmesi mümkündür. Bu yüzden bu konudaki destekleri de yabana atılmaz ve kontrol edilmelidir. Tüm bunlara dikkat ettiğiniz sürece piyasaya güvenli bir kurumla girmiş olursunuz.

Piyasaya Yatırılan Teminatların Güvenliği

Piyasaya Yatırılan Teminatların GüvenliğiAracı kurum seçiminin öneminden bahsettiğimizde SPK tarafından denetlendiğini söylemiştik. Yaptığınız çeşitli değerlendirmeler sonucunda seçeceğiniz kurumun güvenli olacağından da bahsetmiştik. Şimdi anlatacağım konu da güvenli seçtiğiniz kurumla bağlantılıdır. Şöyle ki seçtiğiniz aracı kuruma, işlemlerinizi gerçekleştirmeniz için teminat yatırmanız gereklidir. Teminatınızı yatırırken aracı kurumun size sunduğu seçenekleri değerlendirirsiniz. Teminatınız yattıktan sonra da işlem yapmadığınız tutarlar her zaman bir güven altındadır. Çünkü aracı kurumlar bu teminatlarınızı Takasbank bünyesinde saklamak zorundadır. SPK tarafından zorunlu kılınan bu durum, yatırımcıların teminatlarını güven altına almak içindir.

Görüldüğü gibi borsa piyasası belli kurallara bağlanmış ticaret yapılan güvenli yapılardır. SPK denetiminin de olması, piyasanın birçok açıdan güvenli kılınmasını sağlamıştır. Aracı kurumların denetlenmesi, teminatların Takasbank’ta saklanması önemli konulardır. Yatırımcıların piyasaya güven duymasını sağlar ve rahat adımlarla işlemlerini gerçekleştirmesinin önünü açar. Bu konular sağlandıktan sonra önemli olan diğer bir husus işlemlerin güvenliğidir. Şimdi bu konu hakkında biraz paylaşımlarda bulunalım.

Alım – Satım İşlemlerinde Güvenlik

Alım – Satım İşlemlerinde GüvenlikBorsada yatırım araçları üzerinde yapacağınız alım – satımlar çok önemlidir. Çünkü eğer işlemlerinizi doğru yaparsanız kazanırsınız, diğer türlü kayıplarla karşılaşırsınız. Bu yüzden sürekli bahsettiğim piyasanın gerekliliklerini bilmekte ve uygulamakta fayda vardır. Bu konuların en başında borsa piyasasının eğitimleri gelir. Yani borsada işlemleri doğru yapabilmeniz için öncelikli olarak piyasayı bilmelisiniz. Bunun için borsa nedir, nasıl işlemler yapılır gibi konularda eğitim almalı ve işlemlere öyle başlamalısınız.

Ayrıca işlemlerinizde dikkat etmeniz gereken konular ise yatırım yapacağınız aracın bilinmesi, piyasa verilerinin araştırılması ve üzerinde analizler uygulanmasıdır. Eğer bu doğrultuda işlemlerinizi gerçekleştirirseniz, yatırımlarınızın kazançlı olduğunu göreceksiniz. Çünkü borsanın riskli yapısı ile bu şekilde başa çıkabilirsiniz. Doğru yatırım kararları vermek attığınız her adımın doğru olmasından geçer. Bunun için borsada alım – satım işlemlerinizi gerçekleştirirken dikkat ettiğiniz her seçenek, sizi başarıya yaklaştırır. Aynı kararlılıkta ve doğrulukta devam ederseniz de başarılarınız daim olur.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler