Boşanma Sebepleri Nelerdir? En Sık Yaşanan Sorunlar Hangileri?

Boşanma Sebepleri Nelerdir? En Sık Yaşanan Sorunlar Hangileri?

Birbirini seven insanlar birçok engeli aşarak yuva kurarlar. Ancak yaşanan bazı sorunlar bu birlikteliklerin bitmesine sebep olur. Günümüzde boşanan çift sayısı, evlenen çift sayısıyla neredeyse aynıdır. Boşanma olayı bu kadar çokken, boşanmaya yol açan davranışları ve eşlerin en sık yaşadığı sorunları bilmekte fayda var. Peki nedir en sık yaşanan boşanma sorunları?

Yasemin Saygın

Evlilik saygı ve sevgi bütünlüğü ile oluşan, sonsuza kadar hayatlarını ortak etmek isteyen insanların oluşturduğu toplumun en küçük kurumudur. Fakat değişen hayat şartları, insanların hayatında eksik olmayan stres bu evliliklere yansımakta ve neticede boşanmalar gerçekleşmektedir. Özellikle son yıllarda Türkiye’de boşanma çok fazla görülmektedir. 2013 yılında yapılan bir istatistiğe göre evlenen çift sayısı bir önceki yıla göre % 0,6 azalırken, boşanan çift sayısının % 1,6 arttığı görülüyor.

Bu da bize boşanmaların ciddi bir toplumsal sorun olduğunu göstermektedir. Birbirlerine büyük bir aşkla bağlı olan çiftler, bir süre sonra anlaşamayarak bin bir türlü hayaller kurarak başladıkları evlilik hayatlarına bazen isteyerek bazen de mecbur kalarak son vermektedirler.

[renkbox baslik="Evlilik Korkusu Nedir? Neden Oluşur?
" link="https://bilgihanem.com/evlilik-korkusu-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/evlilik-korkusu-nedir-neden-olusur.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Evli çiftler birçok sorun yüzünden boşanmaktadır. Beklentiler ve evlenmeden önceki yaşayış tarzları boşanmalar üzerinde oldukça etkili olmaktadır. Evlilik ile bireylerin sorumluluklarının artması bireyler üzerinde oluşan baskı ile gerilimi artırmakta, bu da eşler arasında tartışmalara yol açmaktadır.

En Sık Yaşanan Boşanma Sorunları Nelerdir?

En Sık Yaşanan Boşanma Sorunları Nelerdir?Kim ister ki bin bir emek ve heyecanla yapılan evliliklerin bitmesini, kurulan yuvaların yıkılmasını? Elbette hiç kimse istemez. Ancak bazen  çiftlerin kendilerinden kaynaklı, bazen çevresel faktörler evliliklerin bitmesine sebep olabiliyor. Sorun bazen kadından, bazen de erkekten doğabiliyor. Sorun hayatımızın her döneminde, her alanında olan bir kavram. Önemli olan bunu en az zararla çözmek. Bazı çiftler en büyük sorunları bile çözebilecek kadar sakin ve mantıklı kalabilirken; bazıları pire için yorgan yakacak kadar tez canlı. İşte size toplumumuzda yaşanan en sık boşanma sebepleri;

  • Aldatma, birçok evliliğin bitmesinde en sık rastladığımız boşanma sebepleri arasında geliyor. Eşlerden birinin ya da ikisinin evliliklerine olan sadakatsizlikleri durumunda birliktelikler boşanma kararıyla sona ermektedir.
  • Kıskançlık insanlık tarihinde hiçbir zaman baş edemeyeceğimiz, toplum, eğitim, kültür farkı gözetmeksizin her insanın doğasında olan bir duygudur. Bu duygu kontrol edilebilir olduğu sürece ilişkiye keyif katar, fakat hastalık derecesinde kıskançlık hem kişinin kendini, hem eşini, hem de evliliğini yıpratmasına yeter de artar bile.
  • Kayınvalide – kayınpeder sorunları da boşanmalar üzerinde oldukça etkilidir. Evlilikte ne olursa olsun, eşler birbirini savunmalılardır. Anne ve babaların yeni evli çiftler üzerinde söz hakkı sahibi olmak istemeleri, hayatlarına müdahale etmeye çalışmaları bu evliliklere zarar vermektedir. Bu durum genelde erkeğin ailesinde daha çok görülmektedir.
  • Aile sırlarını yayma konusu da boşanma sebepleri arasındadır. Aile arasında yaşanan sorunların, herhangi bir neden ile dışarıya yansıtılması ile sorunlar başlamakta ve bu durum çiftler arasındaki güven duygusunu tamamen bitirmektedir.
  • Evlilik kararı alan çiftler birbirlerine karşı dürüst ve şeffaf olmalıdırlar. Bu çok önemli bir konudur. Birbirlerine karşı dürüst davranmayan çiftlerin, evlendikten sonra söyledikleri yalanların ortaya çıkması ile birlikte aile bütünlükleri sarsılmakta ve boşanmaya kadar ilerlemektedir.
  • Eşlerin arasında olan aşırı baskı ile evlilikler sürdürülememektedir. Evlilik saygı çerçevesinde yürütülebilir. Bu sınırları aşan ve karşı tarafın özgürlüğünü kısıtlayacak kadar baskı yapan taraf, evliliklerini çok ciddi bir uçuruma sürüklediğinin farkında olmalıdır.
  • Maalesef ki Türkiye’de de çok sık karşılaşılan, kadına uygulanan şiddet başlıca boşanma sebeplerindendir. Kadının güçsüzlüğünü fırsat bilen erkekler, güçlerini kadın üzerinde gösterebilecekleri düşüncesi ile kadına şiddet göstermekte ve evliliğin bitmesine neden olmaktadırlar.
  • Eşler arasında saygı eksikliğinden kaynaklanan hakaret ve aşağılayıcı konuşma durumları da evlilik devamlılığını ciddi şekilde tehdit etmektedir. Özellikle başka birinin yanında yapılan hakaretler ve aşağılayıcı konuşmalar evliliğin bitmesine sebep olmaktadır.
  • Cinsel sorunlar da hafife alınmayacak kadar önemli boşanma sebepleri arasında gelmektedir. Çiftler arasındaki cinsel uyumsuzluk, tedavi edilebilir olduğu halde tedavi ettirilmek istenmeyen cinsel hastalıklar bir evliliğin bitmesine yetiyor. Ne yazık ki son yıllarda aile içi şiddetin yanında cinsel şiddet de yerini almaya başladı.
  • Son yıllarda en sık rastlanan sebeplerden biri de sosyal medya bağımlılığı. Taraflardan birinin veya ikisinin sosyal ağlarda sürekli vakit geçirmesi, internetten edindiği sanal dostluklar çiftlerin birbirinden uzaklaşmasına yol açmaktadır.

Kadınlara Göre Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Boşanma olayları sonrasında toplum içerisinde farklı bakış açıları gözlemlenmektedir. Bazı kesimler boşanma olayını gayet normal karşılarken, bazı kesimlerde ise hoş karşılanmamaktadır. Burada daha çok kültür etkilidir. Bu durum ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği gibi Türkiye içinde bile farklı savunmalar, görüşler bulunmaktadır. Ama geneline baktığımızda kadın ve erkek için geçerli olan boşanma sebepleri hemen hemen aynıdır.

[renkbox baslik="Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapmalı? Mutlu Evliliğin Sırları
" link="https://bilgihanem.com/mutlu-bir-evlilik-icin-neler-yapmali/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/10/mutlu-evliligin-sirlari-nelerdir.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Yukarıda bunları listeleyerek bahsettik. Şimdi de kadına göre ve erkeğe göre boşanma sebebi nedir ona bakalım. Kadınların boşanma kararı almasında en büyük etken zina yani aldatmak. İstatistiklere göre kadınlar da eşlerini aldatıyor ama, erkekler kadar çok değil. Kadını mutsuzluğa dolayısıyla boşanmaya iten bir diğer neden ilgisizlik. Özellikle tüm gün evde iş yapan, çocuk bakan ev hanımları, eşlerinin ilgisizliğinden çok şikayetçi.

Aşağılayıcı ve onur kırıcı sözler de boşanma sebepleri arasında. Özellikle toplum içerisinde, eşlerin birbirine söyledikleri onur kırıcı sözler evlilikleri bitirebiliyor. Bu durum hem kadın hem erkek için geçerli olsa da, erkeklerin daha çok yaptığı biliniyor. Bunlardan başka yalan söyleme, erkeğin çalışmaması ve evini geçindirmemesi gibi etkenler de, kadınlara göre boşanma sebepleri arasında yer alıyor.

Erkeklere Göre Boşanma Sebepleri Nelerdir?

Aldatmak, yalan söylemek, eşlerin birbirlerine ve ailelerine saygısızlık yapması her iki cins için de boşanma sebepleridir. Erkekleri boşanmaya iten en büyük sorunlardan biri eşlerinin kendilerine yetemediği düşüncesi. Özellikle erkek eğitimli, kadın eğitimsiz ise aralarında bir anlaşmazlık çıkabiliyor. Mutlu bir şekilde başlayan evlilik, bir süre sonra sıkıcı hale gelebiliyor.

Çalışan erkek akşam eve gittiğinde, eşiyle bir şeyler paylaşamamanın eksikliğini duymaya başlıyor. Bu da beraberinde huzursuzluğa ve erkeğin yavaş yavaş eşinden uzaklaşmasına yol açabiliyor. Özetle kültür farkı olarak tanımlayabileceğimiz bu durum, elbette her iki taraf için de geçerli.

Erkeğe göre boşanma sebeplerinden bir diğeri kadının kendine yeteri özeni göstermemesi. Yani erkeklerin hemen hepsi bakımlı ve hoş bayan görmek istiyor. İster çalışan olun ister ev kadını, kendine bakmayan, giyiminine özen göstermeyen, özellikle de kişisel bakımına dikkat etmeyen kadınlar, eşlerinin gözünde puan kaybediyor.

Bir diğer sorun ise, yukarıda da bahsettiğimiz üzere cinsellik. Toplumda ne yazık ki cinsellik sadece erkekleri ilgilendiren bir durum algısı mevcut. Aslında boşanma sebepleri hakkında yapılan istatistiklere bakıldığında, bu durum doğrulanmakta. Eşleriyle istediği cinsel birlikteliği yaşayamayan erkekler, kendini başka kadınlara teslim edebiliyor. Bu da en büyük boşanma sorunu olan, aldatmaya zemin hazırlıyor.

Yazımızda da bahsetiğimiz gibi toplumdaki boşanma sayısı yadsınamaz ölçüde fazla. Peki, insanlar her türlü zorluğu göze alarak kurdukları yuvayı bir çırpıda nasıl yıkıveriyorlar? Bunun elbette birçok sebebi olmalı değil mi?
Size göre en yaygın olan boşanma sebebi nedir?
Mutlu giden bir evliliğiniz var diyelim, hangi sebep size boşanma kararı aldırır?
Genel olarak gözlemlediğinizde boşanma olaylarında kadınlar mı erkekler mi daha hatalı?
Hiç kimse yaşasın istemeyiz elbet ama varsayalım ki aldatıldınız, ilk olarak tepkiniz ne olurdu?
Boşanmak üzere olan çiftlere önerileriniz nelerdir?Okur Yorumları
  1. Çevremizde evliliği ile ilgili sürekli sorunlar yaşayanları gördükçe evlilikten uzaklaşıyoruz.

  2. Boşanma ne yazık ki o kadar fazla ki, insan evlenmeye korkuyor resmen