Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Charlie Chaplin Kimdir? Hayatı Hakkında Bilgi

Sessiz sinemanın sembolü haline gelen Charlie Chaplin, güldürürken aynı zamanda ağlatmayı başaran ender oyunculardan biridir. Gerek meslek hayatındaki başarısı, gerek zor yaşam koşulları ve gerek kulağa küpe olacak sözleriyle çok önemli bir yere sahip olan Charlie Chaplin'in biyografisi gelin birlikte öğrenelim.

Erkan Karaca

Sinemanın dünyaca ünlü isimlerinden biri olan Charlie Chaplin, kişiliği ve meslek hayatındaki başarısı ile pek çok kişinin hayranı olarak takip ettiği isimlerden biri olmuştur. Özellikle canlandırdığı Şarlo karakteri ile oldukça benimsenmiştir. 16 Nisan 1889 yılında dünyaya gelmiş olan ünlü oyuncu, yaşamı boyunca sadece sinemadaki başarısı ile yetinmeyip birçok alanda da çaba sarf etmiştir. Oyunculuk mesleğine ek olarak; yazar, yönetmen ya da bir besteci kimliği ile görmek mümkündür.

Sinema sahnelerinde seyirci ile çok küçük yaşlarda tanışmış olan oyuncu, son derece zor bir çocukluk dönemi geçirmiştir. Anne ve babasının ayrılmış olması bu konuda en büyük etkenlerden biri iken, annesini çok erken kaybetmiş olması yaşamını daha da zorlaştırmıştır. Sürekli alkol alan bir baba ile yaşamak zorunda kalması ise zaman zaman sokaklarda yatmasına neden olmuştur.

[renkbox baslik="Ludwig Van Beethoven Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/ludwig-van-beethoven-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/03/ludwig-van-beethoven-hayati-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ünlü bir oyuncu olması ve hakkında çok fazla şey yazılmış olmasına rağmen Charlie Chaplin hakkında bazı bilinmeyenler onu daha merak edilir kılmaktadır. Özellikle filmlerinin siyah beyaz olmasından dolayı mavi gözleri çok belli olmamaktadır ve bu bilgi pek çok hayranının bile bilmediği bilgiler arasındadır. Bilgihanem okurları için hazırladığımız bu makalede ise Charlie Chaplin hayatı hakkında daha önce duymadığınız bilgileri öğreneceksiniz.

Charlie Chaplin Kimdir?

Sinemanın sessiz kahramanlarından biri olarak tanınmış olan Charlie Chaplin, Şarlo karakteri ile kısa sürede bütünleşmeyi başarmış ve pek çok izleyicinin algısında bu karakter ile yer etmiştir. 16 Nisan 1889 tarihinde dünyaya gelen Chaplin, palyaço karakteri ve melon şapkası ile yüzümüzü güldürmeyi başarmış değerli bir isimdir.

Asıl adı Charlie Spencer Chaplin olan ünlü isim, sinema dünyasına girmeden önce oldukça zorlu bir hayat geçirmiştir. Küçük yaşta annesini kaybeden başarılı isim, zaman zaman sokaklarda kalmak zorunda bile kalmıştır. 88 yıllık ömrüne sayısız film sığdıran Chaplin, 19. yüzyılın en önemli sanatçılarından biridir.

Büyük bir hayran kitlesine sahip olmasının yanında, sahip olduğu siyasi görüşü ve sahnelediği farklı düşünceler nedeniyle bazı kesimlerin sevmediği bir sanatçı olmuştur. Bu durum çoğu zaman başarılı oyuncunun karalama kampanyalarına maruz kalmasına bile neden olmuştur. Yaptığı evlilikler ve kadınlara olan zaafı sanatçı kişiliğinin önüne geçirilmeye çalışılmış olsa da Chaplin sağlam duruşundan ödün vermeden sevdiği işi yapmaya devam etmiştir.

Charlie Chaplin’in Hayatı

İngiliz kökenli ve Londra doğumlu olan Charlie Chaplin, yaşadığı şehrin en yoksul tabakası sayılacak şekilde bir yaşam sürmüştür. Annesi Hannah Harriet Pedlingham Hill,  babası Charles Chaplin'dir. Anne ve babasının tek çocuğu olarak dünyaya gelmiş olan sanatçının aile yaşamı genç yaşta boşanan ebeveynleri nedeniyle kısa sürmüştür. Üvey abisinin yanında kalmaya başlayan Chaplin, Londra’da oldukça fakir bir hayat yaşamıştır.

İlk sahne deneyimini ise henüz 5 yaşındayken yaşamış ve annesi Lily Harley ile birlikte şarkı söyleyip dans etmiştir. Bu deneyimin hemen arkasından annesi sesini kaybetmiş ve bu durum onlar için oldukça kötü olmuştur. Ekonomik olarak büyük bir çöküş yaşamaları annesinin ruhsal bunalıma girmesine neden olmuştur.

Bunun üzerine annesinin hastaneye yatırılmasının ardından Charlie babası ve üvey abisinin yanına tekrardan dönmüştür. Ancak babasının metresi ile birlikte yaşaması ve alkolik olması ünlü sanatçının gençlik yıllarını sokaklarda geçirmesine neden olmuştur.

Sıkıntılı bir çocukluk ve gençlik dönemi geçiren Chaplin, ne yazık ki eğitim hayatına devam edememiştir. Sadece kısa bir süre okula gidebilen ünlü isim, anne ve babasının yolundan giderek tiyatrolarda çalışmaya başlamıştır.

İlk sahne deneyimini de The Eight Lancashire Lads dans topluluğu ile 9 yaşındayken yapmıştır. Birkaç yıl sonra Sherlock Holmes isimli topluluğa katılarak, bir süre bu grupla ülke çapında turnelere gitmiştir.

1913 yılında Amerikalı yönetmen Mack Sennett tarafından keşfedilerek, Keystone Stüdyoları ile iş anlaşması  imzalamıştır. 1914 yılında Yaşıyor Gibi Olmak isimli, tek makaralık filmle sinema dünyasına resmen adım atmıştır.

Oyunculuğunu icra ederken sık sık doğaçlama yapan, kendine has bir tarzı olan genç isim kısa sürede fark edilmiş ve sevilmiştir. Keystone Stüdyoları'nda çalıştığı süre boyunca da 35 filmde yer almıştır.

Sessiz sinema stilinden hiçbir zaman vazgeçmemiş olan ünlü sanatçı, diğer sinema yöntemlerini yıllar sonra denemeye karar vermiş ve kendi şirketini kurmuştur. 1918 yılında kurduğu şirkette birçok başarılı filme imza atmıştır.

Filmlerinin konusu genellikle ABD ve kapitalizmi eleştiren tarzda olduğu için komünist bir düşünce yapısına sahip olduğu düşünülmektedir. 1952 yılında hakkında çıkan birçok eleştiri karşısında ABD’yi terk etmek zorunda kalmıştır.

Sanat yaşamının yanı sıra iyi bir baba olarak da bilinen Charlie Chaplin, 1944 yılında dünyaya gelmiş olan kızı için oldukça duygusal bir mektup yazmıştır. Babasının sahnelediği Sahne Işıkları filmi ile ilk deneyimini yaşamış olan Geraldine, babası gibi oyuncu olma hayalleri kurmaya başlamıştır. Bunun üzerine Charlie Chaplin kızı Geraldine’e mektup yazmıştır. Mektubunda kızına oyunculukla ilgili tavsiyelerde bulunurken, onu ne kadar sevdiğini yazmayı da ihmal etmemiştir.

Dört kez evlenmiş olan usta oyuncunun toplamda on bir çocuğu bulunmaktadır. Charlie Chaplin’in yakınlarından para alabilmek için hırsızlar ünlü oyuncunun tabutunu çalmışlardır. Ancak 11 gün sonunda yakalanmışlardır. Bu olaydan sonra Chaplin'in tabutu yerin yaklaşık 182 metre altına ve beton zemine defnedilmiştir. Amerikan vatandaşı olmayı reddetmesinin üzerinden sürgün edilmiştir ve ömrünün sonuna kadar İsviçre’de yaşamayı tercih etmiştir.

Yazdığı ve yönettiği filmlerde sol görüşünü açıkca ifade eden ve bundan çekinmeyen Chaplin, bir kesim tarafından eleştirilse de, sinema kariyerine ve Oscar ödülü almasına engel olamamıştır. Öyle ki, 1972 yılında ödülünü almak için yeniden Amerika'ya dönmüştür.

Unutulmaz fimlerde yer alan ve çok farklı bir oyunculuk yeteneği olan Chaplin, 25 Aralık 1977 tarihinde hayata veda etmiştir. Ardında birçok güzel ve anlamlı söz bırakan Chaplin'in şu sözünü hepimiz benimsemeliyiz; "Gülümsemediğin gün, kaybolmuş bir gündür."

Charlie Chaplin’in Rol Aldığı Filmler

Sayısız filmleri ile yaşadığı döneme damga vurmuş olan Charlie Chaplin, halen günümüzde ilgi ile izlenen filmlerin başkahramanlarından biri olmaya devam etmektedir. Oyunculuktaki başarısını yönetmenlik ve bestecilik kimlikleri ile de perçinleyen sanatçı, çok yönlü bir kişilik olmanın avantajlarını sinema dünyasında her zaman görmüştür.

1914 yılında sahnelenen Yaşıyor gibi Olmak filmi ile ilk deneyimi olmasına rağmen oldukça ses getirmeyi başarmıştır. Aynı yıl Şarlo karakterinin ortaya çıktığı Venedik’te Çocuk Otomobil Yarışları adlı sessiz film ile başarısını katlamıştır. Bu film Chaplin'in sinema karakteri için ayrı bir öneme sahiptir. Çünkü hepimizin tanıdığı ve severek izlediği Şarlo (Charlot) karakteri ilk kez bu filmde doğmuştur.

11 dakika süren Venedik'te Çocuk Otomobil Yarışları (Kid Auto Races at Venice) filminde, melon şapkası, elindeki bastonu, büyük ayakkabıları ve geniş pantolonu ile seyircilerin beğenisini kazanmıştır. Daha sonra da Chaplin denilince akla ilk gelen karakter Şarlo olmuştur.

[renkbox baslik="Salvador Dali Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/salvador-dali-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2018/02/salvador-dali-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

1917 yılında ilk yönetmenlik deneyimini de kazandığı Göçmen adlı eserinde hem yönetmen hem de başrol koltuğunda oturmuştur. Eric Champell, Edna Purviance gibi isimlerin de yer aldığı film son derece zor koşullar altında çekilmiş ve gösterime girmiştir.

Bundan sonraki pek çok filmin yönetmeni ve oyuncusu olarak izleyicinin karşısına geçmiştir. Yumurcak, Altına Hücum, Modern Zamanlar, New York’ta Bir Kral ve Hong Kong’lu Hostes gibi filmleri zamanında oldukça ilgi görmüş ve günümüzde de eskimeyen filmler arasındadır.

Şarlo karakteri ile onlarca filmde yer almış olan Charlie Chaplin, insanları güldürürken bir yandan da gözlerindeki ifade ile hüzünlendiren, çok farklı bir yeteneğe sahip bir isimdir. Sinema dünyasının en önemli sanatçılarından biri olan Chaplin için "sessizliğin dili" tanımlaması kullanılmaktadır.
Charlie Chaplin'in Şarlo tiplemesini seviyor musunuz?
Sözsüz sinema size hitap ediyor mu?
Chaplin'in hangi filmlerini izlediniz ve en çok hangisini sevdiniz?Okur Yorumları