Çoban Gülü Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çoban Gülü Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çoban gülü, çok tanınmamasına rağmen böbrek taşı düşürmeden, ishal tedavisine kadar sayısız faydası olan bir bitkidir. Ancak her bitki gibi kullanım şekli ve yan etkileri açısından büyük önem taşır. Haricen ve bitki çayı olarak kolay kullanım şekilleri vardır. Çoban gülü bitkisinin faydaları, yan etkileri, nasıl kullanıldığı ve dikkat edilmesi gereken birçok bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Yasemin Saygın

Baklagiller (Fabaceae) familyasına ait olan çoban gülü, kısa ömürlü çok yıllık  otsu bir bitkidir. Literatürde adı Anthyllis Vulneraria olarak geçmektedir. En fazla 40 santimetreye kadar büyüyebilen bitki, çoban çökerten, tavşan otu, ak yoncası gibi isimlerle de anılmaktadır. Doğadaki birçok bitki gibi çoban gülü de sağlık için son derece faydalıdır. Kırmızı, sarı ya da beyaz renkte çiçekleri bulunmaktadır.

Eski çağlarda genellikle böbrek hastalıklarının iyileşmesi amacıyla kullanılan çoban gülü, günümüzde çevre süsleme ve botanik alanlarında değerlendirilmektedir. Hastalıkların tedavisinde çiçeklerinden, saplarından ve yapraklarından faydalanılmaktadır. Yaraların iyileşmesinde hızlı bir etki göstermesinden dolayı halk arasında yara otu olarak bilinmektedir. Bitki çayı olarak içilebildiği gibi lapa haline getirilerek haricen de kullanımı mümkündür.

[renkbox baslik="Gül Nedir? Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/gul-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/gul-nedir-cesitleri-ve-ozellikleri.jpg" renk="pembe" yenisekme="evet"][/renkbox]

Aktarlarda bulunabilen yaygın bir bitki olarak, kullanımı konusunda dikkatli olunmalıdır. Kuzey Afrika ve Avrupa’da kendiliğinden yetişebilen çoban gülü, kayalıkları ve kuru toprakları tercih etmektedir. Göz alıcı renkteki çiçekleri Haziran ve Temmuz aylarında açmaktadır.

Çoban Gülü Nedir?

Çoban Gülü Nedir?

İshalin durdurulması konusunda yararlanılabilecek bitkilerden biri olan çoban gülü, Baklagiller ailesine mensup bir bitkidir. Aynı zamanda kanın da etkili bir şekilde temizlenmesi için bu bitkiden faydalanılabilir. Çoban gülünün kendi içinde pek çok çeşidi bulunmaktadır. Halk arasında; yara otu, çoban çökerten, deve çökerten, çoban kaldıran, çoban tarağı, çakır dikeni ve çoban püskülü gibi isimlerle de bilinir. 

Çoban Gülü Nasıl Kullanılır?

Çoban Gülü Nasıl Kullanılır?

Çoban gülünün iç hastalıklar için kullanım şekli, genellikle çay olarak demlenip tüketilmesine dayalıdır. Açık yaraların iyileşmesinde de etkili olan çoban gülü, lapa haline getirilip yara üzerine konuğunda hızlı etki göstermektedir. Çoban gülü çayı için bir bardak kaynatılmış su içerisine bir avuç kurutulmuş çoban gülü konur. 10 dakika demlendikten sonra içime hazır olan bitki çayının kullanım miktarı konusunda mutlaka uzman kişilere danışılmalıdır.

Çoban Gülü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çoban Gülü Çayı Nasıl Hazırlanır?

Çoban gülü çayı için bitkinin çiçeklerine ve saplarına ihtiyaç vardır. Etkisinin artması için yaprakları da değerlendirilebilir. Önceden kaynamış olan suyun içerisine bir avuç kadar çoban gülü bitkisinin atılıp demlendirilmesi ile oldukça faydalı bir bitki çayı hazırlanabilir. Aç karnına ya da yemeklerden sonra tüketilmesi uygundur.

İsteğe göre yarım litre kaynamış suyun içerisine bir yemek kaşığı kuru bitkiden eklenip haşlanarak da şifalı bir banyo suyu elde edilebilir. Kullanım şekli ne olursa olsun, çoban gülü bitkisinin mutlaka taze olmasına dikkat edilmelidir.

Çoban Gülünün Faydaları Nelerdir?

Çoban Gülünün Faydaları Nelerdir?

Böbrek dostu ve kan temizleyici özellikleri ile bitkiler aleminde öne çıkan çoban gülü, eskiden beri istifade edilen bir bitkidir. Güzel görünüşü nedeniyle sağlığın yanı sıra çevre düzenleme alanlarında da bu bitkiden yararlanılmaktadır. Aşırı ishalin kesilmesinde etkilidir.

İyileşmesi uzun süren yaraların üzerine çoban gülü lapası konması halinde iyileşmeyi hızlandırır. Günde iki ya da üç fincan içilmesinde sakınca yoktur. Yarar görmek için mutlaka ideal şeklinde kullanımına özen gösterilmelidir. Görülecek faydanın artması için ayrıca her seferinde taze olarak hazırlanması önerilir.

Çoban Gülü Bitkisi ile Zayıflamak Mümkün mü?

Birçok faydalı bitki, sağlığa olan yararlarının yanı sıra, fazla kilolarından şikayetçi olan kişilerin zayıflamalarına da yardımcı olmaktadır. Çoban gülü bitkisinin faydaları arasında ise zayıflamaya ilişkin herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak diyet yapılırken bitki çayı olarak belirli aralıklarla çoban gülü çayı tercih edilebilir.

Kanı temizleyici özelliğinden yararlanılarak vücudun daha dinç olması ve diyetin olumsuz etkilerinden daha az etkilenmek söz konusu olabilir. Ayrıca doğal bir idrar söktürücü olma özelliği ile de vücuttaki ödem ve toksinlerin daha rahat atılması sağlanır. Yine de çoban gülü ile zayıflama ve hastalıkların tedavisi noktasında mutlaka uzman bilgisine başvurulmalıdır. Aksi halde doğada kendiliğinden yetişen bu bitkiden zarar görmek olasıdır.

Çoban Gülü Bitkisinin Böbrek Taşı Düşürmeye Faydası

Böbrek taşı sorunu günümüzdeki pek çok kişinin ortak sorunlarından biri olmakla birlikte, genellikle doğal çözümlerin arandığı da bir sağlık konusudur. Bunun için çok sayıdaki bitkiden faydalanmak mümkündür. Faydalarına bakıldığında böbrek taşlarının düşürülmesinde etkili olması ile öne çıkan çoban gülü bitkisi kolay kullanımı ve olumlu etkileri ile pek çok kişiye tavsiye edilmektedir.

Doğal bitkiler ile tedavi, günümüzün yarar sağladığı en önemli alanlardan biridir. Ancak çoban gülü gibi çok sayıdaki bitkinin nereden alındığı ya da nasıl kullanılması gerektiği gibi konular göz ardı edilmemelidir. Öncelik tıbbi tedavi yolları olmakla birlikte, ek tedavi olarak alternatif tıptan yararlanılabilir. Fayda elde etmek amacıyla tüketim miktarının artırılması ya da kullanım süresinin uzatılması gibi konular bitkilerden yarar yerine zarar getirir.

Çoban Gülünün Yan Etkileri Nelerdir?

Çoban Gülünün Yan Etkileri Nelerdir?

Kullanımı çok yaygın olmamasına karşın, sağlık için keşfedilmesi gereken bitkilerden biri olan çoban gülü, doğru kullanıldığı takdirde yararları mutlak olan bir bitkidir. Ancak her bitkide olduğu gibi bazı yan etkilerle karşılaşmak da mümkündür.

[renkbox baslik="Sinirli Ot Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/sinirli-ot-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/sinir-otu-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bünyeden bünyeye değişebilen bu durum karşısında çoban gülü bitkisinin belirli bir yan etkisi gözlemlenmemekle birlikte bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir. Hamile ve emziren bayanların kullanımı konusunda net bir bilgi yoktur. Bu nedenle ihtiyaç duyulması halinde doktor önerisi ile kullanılmaya başlanmalıdır.

Çoban gülü Baklagiller ailesinden bir bitkidir. Halk arasında çok farklı isimleri olduğundan, özellikleri tam olarak bilinmeli ve diğer benzer isimlerle karıştırılmamalıdır.
Çoban gülü sizin yörenizde hangi isimlerle biliniyor?
Bu bitkiyi daha önce duymuş muydunuz? Hakkında neler biliyorsunuz?
Çoban gülü bitkisinden hangi alanlarda fayda sağladınız?
Hangi hastalıklara sahip olan kişilerin bu bitkiyi tüketmemeleri gerektiğini biliyor musunuz?Okur Yorumları
  1. Böbrek hastalıkalrına iyi geldiğini daha önce bir yerde duymuştum, şimdi burada da okuyunca emin oldum teşekkürler.