Çupra (Çipura) Balıkları Hakkında Bilgi; Çupra Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Genellikle Akdeniz ve Ege kıyılarında yayılım gösteren çupra, eti az kılçıklı, beyaz, sert ve oldukça lezzetli bir balık türüdür. Aşırı ve kontrolsüz avlanma sebebiyle, denizdeki varlıkları büyük ölçüde azalmıştır. Çipura olarak da bilinen bu balığın isimleri, gramajlarına göre değişkenlik gösterir. Bunların hepsine Bilgihanem.com okuyucuları için hazırladığımız yazımızda, ayrıntısıyla yer verdik.

Balık severlerin sık sık tükettiği balık türlerinden biri olan Çupra, genellikle Akdeniz civarında görülen bir balık türüdür. Bunun dışında Kanada Adaları, İngiltere kıyıları, Verde Burnu ve Karadeniz kıyılarında rastlanmaktadır.

Denizlerdeki varlıkları, kontrolsüz avlanmalar sebebiyle oldukça azalmıştır. Ancak balık çiftliklerinde üretimine devam edilmektedir. Üretimde Türkiye, İspanya ve Yunanistan ön sıralarda yer alır.

Japon Balıkları Hakkında Bilgi; Japon Balığı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Denizde yetişen türlerine göre daha iri olan çiftlik çupraları, tat olarak ne yazık ki deniz çupralarına yetişememiştir. Çupra balığı denizdeki diğer balıkları kolaylıkla yiyebilen etçil bir türdür. Ayrıca kendi içinde boyutlarına göre farklı gruplara ayrılır. Hem kolay pişen hem de lezzetli olan çupra balığını, haftada iki kez tüketebilirsiniz. Sağlık açısından önemli faydaları olan bir balık türüdür. Sağlıklı olma özelliğini kaybetmemesi bakımından ızgara, buğulama gibi pişirme yöntemleriyle hazırlanması önerilir.

Çupra (Çipura) Nedir?

Çupra (Çipura) Nedir?Çupra, Sparidae familyasına ait, Akdeniz civarında yayılım gösteren bir balık türüdür. Halk arasında çipura olarak da bilinir. Çupra balıklarının gramajlarına göre sınıflandırılması yapılmıştır. Günümüzde bu gramajlar artmış ve çupralar çiftlikte yetiştiğinden eskisine oranla daha iri hale gelmiştir.

Çupra Balığının Çeşitleri Nelerdir?

Çupra Balığının Çeşitleri Nelerdir?Çupra balıkları kendi içerisinde dört gruba ayrılmıştır. Kategori yapılırken temel alınansa balığın gramajı olmuştur.

 • İnce Lidaki: 30 ila 50 gram arasındaki çupralara bu isim verilmiştir.
 • Lidaki: 100 gram civarındaki çupralar lidaki olarak isimlendirilmiştir.
 • Kaba Lidaki: 100 gram ve 180 gram arasında olan çupralar, kaba lidaki grubundadırlar.
 • Çipura: 200 gramın üzerinde olan çupralara bu isim verilmiştir. Çupra balığına genel olarak bu isim verildiği de bilinir.

Çupra Balığının Özellikleri Nelerdir?

Çupra Balığının Özellikleri Nelerdir?

 • Balığın midesinde yapılan çalışmalara göre Crustacea ve Mollusca familyasından canlılarla beslendiği belirlenmiştir.
 • Balığın sırt yüksekliği biraz fazla ve gövdesi hafif yassılaşmış biçimdedir. Yani simetrik bir sırt ve gövde yapısının olduğu net biçimde belirtilmiştir.
 • Baş bölgesinde hafif irilik olduğu tespit edilen çupranın burun kısmı küt şeklindedir ve ağzı terminal konumlu biçimde düzdür.
 • Dişlerinin yapısına göre alt çenesinde ön kısımda 4 adet, arka kısımda 4 sıra ve üst çenede önde 4 adet, arkada 3 sıra biçiminde yerleşim vardır. Ayrıca üst dudakları, alt dudaklarına oranla daha kalın yapıdadır.
 • Balığın gözler, orta dereceli bir seviyede gelişmiştir. Göz çukurunun ön kısmında yer alan mesafe gözün ortalama çapından en az iki kat daha fazladır. Gözlerin arasında V biçimine benzer şekilde bant bulunur.
 • Çupra balığının çene yapısı son derece güçlüdür. Bazı balıkları ve diğer canlıları çok kolay şekilde yiyebilir. Etçil bir balık türüdür.
 • Havanın sıcak olduğu günlerde sığ sularda, sıcaklık düştüğünde ve özellikle kış aylarında denizin 30 ila 40 metre kadar derininde yaşarlar. Özellikle iki yaşını geçtikten sonra derin suları tercih ederler.
 • Üreme dönemleri, ekim ve aralık ayları arasındadır. Bu dönemlerde 100.000 ila 150.000 arasında yumurtayı bırakabilirler.
 • Balığın ortalama boyutları 25 cm ile 35 cm arasında değişiklik gösterir ve kilo olarak sıklıkla 0,5 ile 3 kilo arasındadır.
 • Çupra hakkında bilinen çok ilginç bir özellik de balığın protandrik hermafroditizm olması yani sadece dişi olarak dünyaya gelmesidir. 3-4 yaşlarına gelen çupralar sonradan erkeklik özelliklerine kavuşurlar.
 • Çupra balıklarının kılçık sayısı diğer balıklara oranla daha azdır. Ayrıca etleri bir miktar sert, beyaz ve lezzetlidir.

Okur Yorumları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler