Dalgıçlık Nedir? Nasıl Dalgıç Olunur? Türleri Nelerdir?

Dalgıçlık Nedir? Nasıl Dalgıç Olunur? Türleri Nelerdir?

Su altında belli bir zaman kalma suretiyle yapılan spor dalına dalgıçlık denilmektedir. Eski çağlardan beri döneminin şartlarına göre yapılan bu spor dalı gelişerek günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Genelde insanlar dalış yapmak isterler ancak, suyun altında kalmak biraz cesaret gerektirdiğinden çekinirler. Eğer bir dalgıç olmak ve dalgıçlık hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız, yazımızı mutlaka okumalısınız.

Yasemin Saygın

Dalgıçlık, yapan kişilere zindelik veren son derece sağlıklı bir spordur. Hobi olarak yapılabileceği gibi uzmanlık alanı dâhilinde de yapılması mümkündür. Çok geçmiş tarihlerden günümüze kadar kendini geliştirerek var olmayı başarmış; hatta ilgi duyan kişilerin sayısında da artış görülmüştür. Geçmişten tarihimize kadar birçok farklı aparat kullanılarak yapılan bu spor, şu sıralar son teknoloji ürünlerle kolaylıkla yapılabilmektedir. Ayrıca dalmak isteyen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği eğitim veren, dalışı sağlayan mekânlar da bulunmaktadır.

Dalmak istediğinizde ister nefes almanızı sağlayan aparatlarla; ister bu aparatlar olmadan bu sporu yapabilirsiniz. Kullanacağınız yöntem tamamen suyun altında ne kadar süre nefes almadan durabildiğinize bağlıdır.

Yoga Nedir? Nasıl Yapılır? Ne İşe Yarar?

Çeşitli antrenmanlarla suyun altında aparatlar olmadan daha uzun süre durabileceğinizi göreceksiniz. İlk etapta bu süre kısa olabilir ancak zaman ilerledikçe artış gösterecektir. Üzerine rekor denemeleri bile yapılan bu spor dalı su severler için oldukça uygundur.

Dalgıçlık Nedir?

Dalgıçlık Nedir? Dalgıçlık tam anlamıyla suyun altında kalmak üzerine odaklı olan ve nefes alma aygıtlarıyla ya da aygıtsız yapılan bir spor dalıdır. Çeşitli aparatlar olsun ya da olmasın yaptığınız spora dalış ismi verilir. Dalış yapan yani sporu icra eden kişiye ise dalgıç adı verilir. Dalgıç olabilmek için bu spor dalıyla ilgili eğitim veren yerlere başvuru yapabilir; öncelikle çeşitli eğitimlerden geçebilirsiniz. Önceleri meslek ya da ilginç bir ilgi alanı gibi görülürken; günümüzde özellikle tatil yörelerinde ve sahil semtlerinde son derece yaygınlaşmıştır.

Dalgıçlığın Tarihçesi

Dalgıçlığın Tarihçesi M.Ö 500 yıllarına ait olduğu düşünülen resimlerde, suyun altında, hayvan derileri giyerek nefes almayı başarmış Eski Yunan dalgıçlar anlatılmıştır. Özellikle korsan gemilerinin adını sıkça duyurduğu yıllarda dalgıçlık konusu son derece olağan bir durum halini almıştır. Bu dönemde korsanlar, gemileri önce batırmış sonra da içerisindeki değerli eşyaları alabilmek için suyun altında uzun süre kalabilmelerini sağlayacak birçok alet geliştirmiştir. Dalış çanları bu zaman sürecinde kullanılmıştır. Dalış konusundaki en önemli ve büyük devrim 1943 yılında bir Fransız keşifçinin bulduğu regülatör olmuştur. Su ciğeri olarak da bilinen bu alet, yüksek basınçlı bir tüp ve tek basamaklı regülatörden meydana gelir. Bu aparat dalgıçların suyun altında uzun süreler kalabilmesini mümkün kılmıştır.

Dalgıçlığın Türleri Nelerdir?

Dalgıçlığın Türleri Nelerdir? Nefes alma aygıtı olmadan dalış ve nefes alma aygıtlarını kapsayan dalış olarak ikiye ayrılmaktadır. Nefes alma aygıtı olmadan dalmaya, serbest dalış adı da verilir. Nefes tutularak dalış yapılır. Nefes alma aygıtlarıyla yapılan dalış ise kendi içinde yüzey destekli dalış ve tüplü dalış olmak üzere ikiye ayrılır. Tüplü dalışta yüksek basınç ile doldurulan tüp dalgıcın sırtına yerleştirilir. Bu tüp içindeki gazı soluyan dalgıç su altında gaz bitene kadar kalabilir. Bunun dışında dalgıçlık bir de yapılış amacına göre kategorilere ayrılmıştır. Bunlar; ticari dalgıçlık, teknik dalgıçlık ve hobi amaçlı dalgıçlık olarak sıralanabilir. Bunların her biri farklı amaçlara hizmet etmektedir.

Dalgıçlığın Tehlikeleri Nelerdir?

Dalgıçlığın Tehlikeleri Nelerdir? Mutlaka her ilginç spor dalı bir tehlike arz eder. Dalgıçlık söz konusu olduğunda da bu tehlikeler görülebilmektedir. Son derece keyifli bir spor olan dalgıçlık için eğitim kesinlikle şarttır. Aksi halde ciddi tehlikeler görülebilir. Su altında nefes almak imkansızlaşır ve bu anlarda birçok dalgıç ölümü gerçekleşmişti. Dalgıçlık eğitimi veren kuruluşları dünyanın birçok yerinde, ülkemizde ve KKTC'de rahatlıkla bulabilirsiniz. Eğitim veren kuruluşlardan bazıları şunlardır: CMAS, SSI, IDEA, THI, BSAC'dır. Ayrıca bu eğitimlerin farklı seviyeleri bulunur. Ancak eğitim almış olsanız bile dalış eyleminin neden olabileceği bazı sağlık sorunları olabilir. Bunlar; sinüzit, kulak zarı perforasyonu, akciğer genleşmesi ve yaralanması ile oksijen zehirlenmeleridir.

Okur Yorumları