Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir?

Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir?

Hepimizin gönlünde küçük bir saray yavrusu yatar ve ferah bir ortam hayal ederiz. Ama çeşitli nedenlere bağlı olarak küçük bir daireye veya odaya yerleşmek durumunda kalabiliriz. Bu durumda kendimizi üzmek yerine, küçük alanları doğru şekilde dekore ederek daha büyük gösterebiliriz. Hatta dar bir odayı, olduğundan daha geniş gösterecek şekilde düzenlemeler yapabiliriz. Şimdi bu konuda neler yapılabilir göz atalım:

Yasemin Saygın

Bir evi dekore etmek, kısıtlı bir bütçeniz varsa biraz zordur. Hele bir de küçük bir alana sahipseniz işiniz biraz daha karışabilir. Ama böyle bir durumla karşı karşıyaysanız hemen paniklemeyin. Bazen küçük bir evi, az bir bütçeye harika bir görünüme kavuşturabilirsiniz. Çünkü fazla eşyaya ihtiyacınız yok ve bir boya işlemiyle bile daha geniş bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yalnız yaşadığınız için büyük ev hayaliniz size gereksiz gelebilir. Bu nedenle 1+0, 1+1 veya küçük bir 2+1 dairede yaşamayı tercih edebilirsiniz. Ama bu durum hayalinizden vazgeçmeniz anlamına gelmez. Çünkü dar alanları doğru şekillerde dekore ettiğiniz zaman, olduğundan daha büyük görünmesini sağlayabilirsiniz. Mesela beyaz bir badana tercih ederek, odanızın daha geniş ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Minimalist Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/minimalist-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/minimalist-dekorasyon-hakkinda-bilgi.jpg" renk="gri" yenisekme="evet"][/renkbox]

Koltuk takımından aksesuarlara kadar her ince ayrıntıyı özel olarak düşünerek, dar alanlarınızı ferah bir havaya sokabilirsiniz. Açık renk mobilyalar, küçük halılar, modüler eşyalar, gömme dolaplar tercih ederek işe başlayabilirsiniz. Açık renk mobilyalardan hoşlanmıyorsanız bir renk ve tonları seçebilirsiniz. Mesela açık ve koyu gri tonlarını kullanabilirsiniz. Ama bunun için çok dikkatli olmanız gerektiğini de bilmelisiniz.

Dar Alanlar Nasıl Dekore Edilir?

Dar Alanları ve Küçük Odaları Dekore Etmek İçin Öneriler:Dar alanlara eşya alınırken kesinlikle fonksiyonel eşyalar tercih edilmeli. Yatak olabilen kanepeler, köşe takımları, özellikle de depo alanı sağlayan bazalı oturma grupları tercih edilmelidir. Salon takımında bile yatak olabilen takımları tercih etmelisiniz. Son zamanlarda pek kullanılmayan vitrin ve gümüşlük gibi eşyaları almayarak yer açabilirsiniz.

Son zamanlarda moda haline gelen kitaplıklı kanepeleri de kullanabilirsiniz. Ayrıca kolay taşınabilen eşyalarda küçük odalar için pratik çözümlerden olabilir. Tekerlekli sehpalar birçok alanda bu şekilde kullanılabilir ya da açılıp kapanabilen masalar ve sandalyelerde sürekli yer işgal etmeyen pratik ürünlerdir.

  • Duvarlar dar alanlar için büyük engeldir. Bu sebeple gömme dolaplar yaparak duvarları değerlendirmek gerekir.
  • Pencerelerin altları, kapıların üstünde kalan boşluklar, raf yapmak için çok uygun yerlerdir. Böylece fazla olan eşyaları buralara yerleştirebilirsiniz.
  • Eşya seçiminde de mutlaka açık renkler tercih etmelisiniz. Koyu renk ve kaba eşyalar dar olan alanı daha yoğun gösterir. Ayrıca kol kısımları kaba olan koltuklar gerçekten yer kapladığı gibi sıkışık bir görünüme de neden olur.
  • Küçük alanlarda televizyon seçerken de bazı aşamalara dikkat etmelisiniz. Mesafe çok önemlidir. Kısa mesafelerde çok büyük boy televizyonlar hem dar bir görünüme neden olur hem de görüş açınızı zorlaştıracaktır.
  • Çok büyük halılar kullanmamalısınız. Zaten çok küçük bir alan açıkta kalacakken bir de odanın tamamını halıyla kaplamak doğru bir tercih olmayacaktır.
  • Modüler eşyalar satan yerleri tercih ederseniz; gardrobunuzu, komodininizi odanıza uygun olarak rahatlıkla tercih edebilirsiniz.
  • Mutfakta ise kullanışlılık daha önemlidir. Eşya koyulabilme kapasitesi olan her alanı değerlendirmelisiniz. Ve bu konuda uzman birinden yardım almanız faydalı olacaktır.
  • Banyoda havlular, sabunlar, deterjanlar için bir depolama alanı olması şart. Minik bir dolap yaptıracak yeriniz varsa hiç beklemeyin ama yeriniz yoksa kapı üstündeki alanı değerlendirebilirsiniz.

Dar Odaları Dekore Ederken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Dar odaları dekore etmek kadar, bilmeniz gereken bazı detaylar da vardır. Yani yapmanız kadar, yapmamanız gereken durumlar da önemli. Örneğin; kullanmadığınız, sebepsizce duran eşyalardan kurtulmalısınız. Bir gün mutlaka kullanırım mantığıyla sakladığınız, ama asla kullanmadığınız eşyaları evinizden uzaklaştırdığınızda açılacak alanı görünce siz de şaşıracaksınız.

Renk seçiminde asla koyu renkleri tercih etmemelisiniz. Zaten küçük olan odanızı bir de dağınık tutarak, iyice yaşanmaz hale getirmeyin. Odanın her zaman derli toplu olması, daha ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır.

Küçük Odalar Nasıl Daha Büyük Gösterilir?

Eviniz gerçekten çok dar ise açılan kapılar sizin için büyük sorun demektir. Sürgülü kapılar tercih edebilirsiniz. Özellikle balkonlarınızda eviniz gibi dar ise bu büyük bir çözüm sağlayabilir. Dar alanlarda renkler çok önemlidir.

Açık renkler her zaman daha geniş bir görünüm verir. Duvarlarda açık renk boyalar ve zeminde de açık tondaki ahşap desenleri kullanmalısınız. Çok desenli ve koyu renkteki duvar kağıtlarından uzak durmalısınız.

Zemin döşemesini enlemesine uygulayarak geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Eşyalarda yansımalı kapaklar, kulplar kullanmalısınız ki aydınlatma yansıma özelliği ile geniş bir görünüm verebilsin. Aydınlatma açısından sıkıntı olan bölgelere aynalar yerleştirebilirsiniz.

Küçük Evler için Dekorasyon Fikirleri

Küçük Evler için Dekorasyon FikirleriKüçük evleri, hem işlevsel hem de pratik şekilde dekore edebilirsiniz. Üstelik bunun için büyük bütçelere ihtiyacınız yoktur. Küçük birkaç düzenleme ile daha geniş bir yaşam alanı elde edebilirsiniz. Günümüzde tasarım açısından oldukça şanslıyız ve dekorasyon işimizi kolaylaştırabiliyoruz. Şimdi birkaç fikre göz atalım:

Renkli Koltuklar Kullanmak: Evinizi geniş göstermek için beyaz bir badana ve açık renkli eşyalar tercih edebilirsiniz. Ama bunu yaparken renklerden uzak durmanız da gerekmiyor. Canlı renkli bir berjer takımı ile odanızı hem ferah hem de yüksek enerjili gösterebilirsiniz. Mesela krem renkli bir koltuk takımını kırmızı bir berjer takımı ile canlandırabilirsiniz.

Canlı Renkleri Es Geçmeyin: Küçük bir oturma odasında duvarlarınızı açık renk boyadığınız zaman, geniş görünmesini sağlayabilirsiniz. Diğer eşyalarınızı ise tam tersine capcanlı bir renkte seçebilirsiniz. Mesela pembe bir koltuk takımı kullanabilirsiniz. Bu sayede odaya bir hava kazandırırken, geniş görünümünü de bozmamış olursunuz.

Tabloları İyi Kullanın: Oturma odanıza yorgunluğunuzu alacak konforlu tek bir koltuk koyduğunuzu düşünelim. Açık renkli duvarlar ve koltuğunuz bir bütün oluşturduğunda tam üstüne renkli bir tablo asarak, minimal ve güzel bir ortam elde edebilirsiniz. Ahşap ve kırık beyazdan oluşan bir oda tasarlayabilir, koltuğunuzu koyduğunuz duvara da canlı renkli soyut bir resim asabilirsiniz.

Tuvaletinizin Küçüklüğüne Aldanmayın: Küçük bir tuvaleti evinizin en güzel köşesine çevirebilirsiniz. Minimal bir şıklık yaratarak tuvaletinizin küçüklüğünü girenlerin hayran kalacağı bir yere dönüştürebilirsiniz. Ahşap ağırlıklı ve aynı tonlarda fayanslar hayal edin. Dolap kısımlarını ise krem veya kırık beyaz tonlarda düşünün. Birbirinin tonu bu renkleri canlandıracak yeşil yapraklı bir bitki eklemeyi de unutmayın.

Bir Duvarı Farklı Renkte Boyayın: Genellikle apartman dairelerinde bir duvarı farklı bir renkte boyayarak dekorasyonunuzu şenlendirebilirsiniz. Bu rengi seçmek tamamen size ait. Odada nasıl bir hava yaratmak istediğinizi belirleyin ve buna uygun bir şekilde renk seçin. Mesela duvarlarınızı kırık beyaz veya şampanya rengine boyayın ve bir duvarı beton görünümünde boyatın. Bu şekilde hem modern bir görünüm elde edersiniz hem de odanın genişlemesini sağlarsınız.

Çiçek Saksılarını Dekorasyon Öğesi Olarak Kullanın: Çiçek ve bitkileri çok seviyor olabilirsiniz. Bu durumda daireniz küçük diye onlardan vazgeçmenize gerek yoktur. Çünkü saksılarınızı evinizin dekorasyon öğesi olarak kullanabilirsiniz. Saksıları bir avize gibi asabilir, ayak altında durmalarını engelleyebilirsiniz. Üstelik bunu bir köşede yapabileceğiniz gibi tam orta sehpanızın üstüne de yapabilirsiniz.

Nötr Renkleri Canlı Renklerle Kombinleyin: Küçük evlerde boya – badana işi en önemli noktadır. Açık renkler kullanmanız kolay bir geniş gösterme yöntemi olabilirken, bu renkleri sevmiyor olabilirsiniz. Bu noktada yapabileceğiniz en iyi şey, nötr renkler kullanmaktır. Diyelim ki; duman rengi duvarlarınız varsa eşyalarınızda birkaç canlı renk kullanarak ortama gereken enerjiyi verebilirsiniz.

Aynaları Kullanın: Evi geniş göstermenin yollarından birisi de ayna kullanmaktır. Doğru aynaları kullanarak evinizi hem geniş hem de büyük gösterebilirsiniz. Dekorasyonun vazgeçilmezlerinden olan aynalarla estetik bir görünüm sağlayacağınızı da unutmayın.

[renkbox baslik="Loft Tarzı Dekorasyon Nedir? Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/loft-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/loft-tarzi-dekorasyon-nedir-nasil-yapilir.jpg" renk="siyah" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Compact Mobilyalar Kullanın: Çok işlevsel mobilyalar kullanarak, evinizi hem modern bir şekilde dekore edebilir hem de ihtiyacınız olan bütün eşyalara sahip olabilirsiniz. Tasarımları inceleyerek kendiniz için en doğrusunu seçtiğinizde işiniz kolaylaşacaktır.

Detayları Doğru Seçin: Genellikle dekorasyonda yapılan hataların başında detaylar gelir. Yanlış aksesuar seçimleri ile odanıza kötü bir görünüm kazandırabilirsiniz. Bu nedenle fazlalıktan kaçının ve karmaşık desenlerden uzak durun. Metalik renkli objeler seçerek modern bir hava elde edebilirsiniz. Tek renk aksesuarlar ile de odanın size ait olduğunu herkese gösterebilirsiniz.

Tüm Evi Aynı Düzende Dekore Etmek: Genelde 1+0 ve mutfak ile oturma odası birleşik dairelerde tüm evi aynı düzende dekore edebilirsiniz. Böylece bir bütünlük sağlamış olursunuz ve karmaşaya izin vermezsiniz. Mutfak dolaplarınızdan oturma grubunuza kadar her detayı bir bütün olarak düşünün ve tasarımı evin her yerinde devam ettirin.

Artan nüfus özellikle büyük şehirlerde, daha küçük evlerde yaşamayı zorunlu hale getirmiştir. Bu durum ise dar alanların yerleştirilmesinde yaşanan zorlukları beraberinde getiriyor. Eğer bir de sürekli yeni çıkan şeyleri takip eden, çok alışveriş yapan ve eskilerinizi atmaya kıyamayan biriyseniz, işiniz daha da zorlaşacaktır.
Yaşadığınız alanın küçük olması sizin için nasıl sorunlar doğuruyor?
Dar alanları dekore etmenin gereksiz olduğunu düşünüyor musunuz?
Küçük odalar için sizin dekorasyon önerileriniz nelerdir?Okur Yorumları