Denizanaları Hakkında Bilgi; Denizanası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Denizanaları Hakkında Bilgi; Denizanası Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Denizanaları, okyanusların ve denizlerin ölümsüz canlılarıdır. Rengarenk türleriyle göz kamaştırırlar. Bazı çeşitlerinin zehirli olmaları insanlar için tehlikeli ve ürkütücüdür. Denizanalarının bilinmeyen dünyasını siz Bilgihanem okurları için araştırıp, derledik.

Yasemin Saygın

Enteresan özellikleri ile en ilginç sayabileceğimiz medüz adı ile de bilinen denizanaları, saydam görünüşleri ile dikkat çekmektedir. Denize girildiğinde gözle görülebilen bu canlılara dair pek çok araştırma bulunmaktadır. Buna göre denizanalarının 650 yaşına kadar yaşayabildiği ve bu bilgiye göre de dünyadaki en eski canlılardan biri olduğu bilgisine rastlanmaktadır.

Omurgasız canlı grubunda yer alan denizanalarının kalp ve beyin gibi organları yoktur. Bir canlı için hayati önem taşıyan bu organların deniz analarında yok oluşu, onların daha da farklı olmalarına neden olmaktadır. Genel olarak yapıları ele alındığında %95’i sudan meydana gelmiştir. Diğer kalan %5’lik kısım ise tuz ve proteindir.

[renkbox baslik="İstiridyeler Hakkında Bilgi; İstiridye Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/istiridye-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/istiridye-hakkinda-bilgi.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

İnsanların denizanalarından korkmalarının başlıca sebebi dokunduğu kısmı yakmasıdır. Aslına bakıldığında kendini diğer canlılardan korumak amacıyla temas ettiği alana nematosist adı verilen hücreleri bırakması ve bu hücrelerin de vücutta patlaması sonucunda yanma ve kızarıklık oluşmaktadır.

Denizanası Nedir?

Denizanası Nedir?

Denizde yaşayan canlılar arasında en aşina olunan isimlerden biri olan denizanaları, zehirli olan türleri ile denize girenlerin en büyük korkulu rüyalarından biri niteliğindedir. Büyük bir korunma mekanizmasına sahip olan denizanaları, düşmanlarına karşı zehirli hücreler salgılayarak ya da ışık saçarak kendilerini koruma altına alırlar.

Denizde yaşayan diğer küçük balık ve canlılarla beslenmeye çalışırlar. Sadece suda yaşayabilen bu canlılar uzun süre güneş altında kaldıklarında kuruyarak ölmektedir. Vücut yapısının geneli sudan oluşan ve peltemsi bir dokuya sahip olan denizanaları denizdeki pek çok türü olan canlılardır. Vücudunun alt kısmında yer alan dokunaçları vardır ve bazı denizanalarının bu kısımlarında zehir bulunmaktadır.

Denizanasına temas edilmesi halinde cildin tahriş olması ve kızarması söz konusudur. Boyutları yaklaşık olarak 20 santimetreyi bulmaktadır. Çoğu zaman kendilerini suyun akışına bırakan denizanaları kıyılara kadar gelerek insanlar tarafından görülebilir.

Denizanalarının Özellikleri Nelerdir?

Denizanalarının Özellikleri Nelerdir?

Kendilerine özgü yapıları ile denizlerde karşılaşılan en ilginç yaratıklardan olan denizanaları, kalbi ve beyni olmadan yaşayabilen nadir canlılardır. Uygun koşul ve ortamda yaşadıkları sürede oldukça uzun süre yaşayabilirler. Bu özellikleri nedeniyle deniz altında ölümsüz olarak nitelenen pek çok denizanası türü bulunmaktadır.

Şemsiyeyi andıran görüntülerinin yanı sıra denizde hareket edebilmek için vücutlarını sürekli açıp kapatarak ilerlerler. Kendilerini koruma altına almak için herhangi bir canlı ile temas etmeleri halinde hemen dokunaçlarında bulunan zehri salgılarlar. Bu zehirli sayılan salgı ise temas edilen yerin kızarıp kaşınmasına neden olabilir. Denizanalarının birçok türünün vücudunda zehir bulunmaz. Etrafına ışık saçma tekniği ile düşmanlarından korunmaya çalışır. Tomurcuklanma yöntemi ile çoğalırlar.

Denizanasının Türleri Nelerdir?

Denizanasının Türleri Nelerdir?

Sahip oldukları özelliklere göre farklı türlere ayrılan denizanaları hakkında araştırma yapıldıkça hayrete düşüren çeşitliliğe sahiptir. Denizanaları türleri arasında ölümsüz olma özelliğine sahip olan türler, dünya denizlerinde yer alan ve belli bir zamandan sonra tekrar gençlik dönemine geçebilecek kadar ilginç özelliği ile bilim adamlarının dahi ilgisini çekmektedir.

Deniz  yosunu denizanası ile en zehirli olması nedeniyle en tehlikeli türlerden biridir. Kuzey Avustralya’da sıkça rastlanan bu tür, avının kısa sürede ölümüne neden olabilmektedir. Mavi renkleri ile daha da ilginç olan mavi denizanası türü ise en zararsız denizanası canlılarındandır. Deniz otu, aslan yelesi, top yaka ve ay denizanası türleri dünya üzerindeki en yaygın ve bilinen türleridir.

Denizanası ile Temas Edilirse Ne Olur?

Denizanası ile Temas Edilirse Ne Olur?

Denizde yaşayan en tehlikeli canlılardan biri olan denizanaları, zehirli olan türleri ile dikkatli olmayı gerektirmektedir. Temas ettiği canlının bedenine hızlı bir şekilde zehrini salgılayan denizanaları, bu şekilde insanlardan korunmakta ve avını sokmaktadır.

Zehirsiz olan türlerinde temas etme veya çarpma durumunda, denizanasının değdiği kısmın kızarması ve acıya sebep olması normaldir. Bu belirtiler bünyesi hassas olan kişilerde daha yoğun olabilir ve beklemeden doktora başvurulmalıdır. Zehirli olduğu bilinen denizanası türü tarafından sokulma durumu söz konusu ise acil bir şekilde hastaneye gidilmelidir. İlk yardım olarak da temas eden bölgeye sirke dökülmesi önerilmektedir.

Denizanası ile temas edildiğinde, panikle bölgeyi kaşımak deri üzerinde açılmamış haldeki keseciklerin patlamasına, zehrin daha fazla yayılmasına ve acının artmasına neden olacaktır. İlk yardım amaçlı en iyi yol enfekte olan bölgeyi deniz suyu ile temizlemek olacaktır. Daha sonra sirke kullanabilirsiniz. Önünüzdeki 2 gün boyunca enfekte olan bölgeyi temiz su ile temas ettirmemek doğru olacaktır.

Sirke her tür denizanalarında etkili olmayabilir. Doktorunuza danışarak yanık kremi kullanabilirsiniz. Eğer yanan bölge çok büyükse ve şişme varsa mutlaka doktora gidilmelidir. Ölümcül zehirde denizanaları sayısı az olsa da siz önleminizi almaya özen göstermelisiniz.

Denizanaları Kaç Yıl Yaşar?

Denizanaları Kaç Yıl Yaşar?

Dünyanın en uzun yaşayan canlıları olarak birçok bilimsel araştırmanın konusu olan denizanaları, tekrar çocukluk evrelerine dönebilmeleri ve kendi kendilerini onarabilme yetenekleri sayesinde sonsuza kadar yaşayabilme özelliğine sahiptir. Bu durum özellikle bazı denizanası türleri için fazlasıyla geçerlidir. Omurgasız bir vücut yapısına sahip olmalarından dolayı suda oldukça yavaş yüzerek istedikleri yere ani dalgalanma hareketleri ile kısa sürede ulaşırlar.

[renkbox baslik="Aksolotllar Hakkında Bilgi; Aksolotl Nedir? Özellikleri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/aksolotl-hakkinda-bilgi/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/09/aksolotl-hakkinda-bilgi.jpg" renk="pembe" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Denizanalarının ölmeleri için insanlar tarafından öldürülmeleri ya da güneşte kalıp kuruyup yok olmaları gerekmektedir. Ancak insanlar için zararlı bir canlı olmasından dolayı öldürmeye teşebbüs etmek büyük ölçüde cesaret gerektirmektedir. Bunun dışında üstün korunma sistemine sahip yaradılışı ile suda ve karada bulunan en ölümsüz canlılar denizanalarıdır diyebiliriz.

Denizanasının Bilimsel Sınıflandırması

Denizanası Bilimsel Sınıflandırması

Alem: Animalia (Hayvanlar)
Alt Alem: Eumetazoa (Gerçek Dokulular)
Şube: Cnidaria (Knidliler)
Alt Şube: Medusozoa
Sınıflar: Scyphozo (Büyük Denizanaları), Cubozoa (Zehirli Denizanaları), Staurozoa, Polypodiozoa

Denizanaları, ölümsüzlükleriyle ve renk çeşitliliğiyle insanlar açısından korku barındırmaktadırlar. Bir zaman sonra gençleşmeleri, kendi kendilerini onarma özellikleri bu canlıları özel kılmaktadır.
Bir denizanası tarafından ısırıldınız mı? Nasıl bir tedavi uyguladınız?
Denizanaları çok çeşitlidir. Siz renkli ve zehirli bir denizanası ile karşılaştınız mı?
Denizanası ile karşılaştığınızda nasıl davranırsınız?
Denizanasını güneşe bıraktığınızda erimeye başlar bu hali gözlemlediniz mi?Okur Yorumları
  1. Karadenizde çıkan denizanaları sanırım zararsız. Çoğu denizanası zehirlemiyor herhalde.

  2. Ne kadar enteresan hayvanlarmış yaa, özellikle erkeklerinin doğum yapması ne garip