Doğru Para Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru Para Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Kazandığınız veya elinize geçen parayı doğru değerlendirdiğinizi düşünüyor musunuz? Eğer bilmiyorsanız ve bunun için çeşitli bahaneleriniz varsa baştan hata yapıyorsunuz demektir. Çünkü az veya çok kazanmanız fark etmeksizin, elinize geçen parayı doğru kullanmayı bilirseniz sıkıntı çekmeden ve büyük borçların altına girmeden hayatınızı idam ettirebilirsiniz. İşte bu noktada sizlerle paylaşmak istediğimiz bilgiler, bu yazıda sizi bekliyor.

Cevat İmren

Birçoğumuz doğru para kullanımı hakkında çok az bilgiye sahip. Bu nedenledir ki; borçlar altında ezilip kalıyoruz. Hatta bazılarımız iflas bayrağını çekiyor ve kapıda bekleyen icralarla nasıl baş edeceğini düşünmekten saçlarına aklar düşüyor. İşte bu duruma düşmemek için bir an önce elinize geçen parayı nasıl doğru kullanacağınızı öğrenmeniz gerekiyor.

Eğer elinize düzenli bir para geçiyorsa gelir – gider tablosu yapma vaktiniz geldi demektir. Ayrıca kira, faturalar gibi mecburi giderlerinizi bilmeniz, bunlardan arta kalan parayla nasıl geçineceğinizi düşünmeniz, size büyük bir iş olarak gelmemelidir. Bu gerçekle yüzleşmeli ve bir hal çare bulmak için çaba göstermelisiniz. Bu iş, giderleri azaltmak ve gelirinizi artırmak için de iyi bir adım olacaktır. Paranızı yönetmeye bu adımla başlayarak büyük bir aşama kaydedebilirsiniz.

[renkbox baslik="Kişisel Finans Nedir? Kişisel Finans Planı Nasıl Yapılır?" link="https://bilgihanem.com/kisisel-finans-nedir-kisisel-finans-plani-nasil-yapilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/kisiel-finans-nedir-ve-plani-nasil-yapilir.jpg" renk="siyah" yenisekme="evet"][/renkbox]

Doğru para kullanımında adım adım ilerlemeniz ve hatta bir liste hazırlamanız, işinizi kolaylaştıracaktır. Birazdan sizlerle paylaşacağımız yöntemleri de bu listeye ekleyerek, kendinize uyarlamanız ve bu işi başaracağınıza inanmanız, gerekli motivasyonu size verecektir. Bu nedenle kendinizi en hazır hissettiğiniz anda, kağıt – kalemi hazırlayın ve işe koyulun.

Giderlerinizi Azaltın

Giderlerinizi AzaltınParanızı doğru bir şekilde yönetmek için ilk olarak giderlerinizi belirleyin. Bunun için mecburi ve olmasa da olur dediğiniz giderlerin ayrımını yapmalısınız. Örneğin; elektrik faturanızı ödemeniz zorunludur; ama bugün vitrinde gördüğünüz o ayakkabıyı almasanız da olur. Özellikle alışveriş meraklısı bir kişiliğe sahipseniz giderlerinizi belirlerken ekstra özen göstermeli ve kendinize dürüst davranmalısınız.

Mecburi giderlerinizi belirledikten sonra; tasarruf yöntemlerini keşfetmenizi öneririz. Tasarruflu ampuller kullanarak, kullanmadığınız elektrikli aletleri prizden çıkartarak bile faturanızı düşürebilirsiniz. Su kullanımında da dikkatli olarak hem faturanızı düşürebilir hem de gelecek nesillere güzel bir miras bırakabilirsiniz.

Lüks Harcamaları Azaltın

Lüks Harcamaları AzaltınBelki "benim hiç lüks harcamam yok, en ucuzunu alıyorum," diyorsunuzdur. Ama ihtiyacınız olmadan aldığınız her şey, lüks bir harcamadır. Doğru para kullanımında özellikle dikkat edilmesi gereken bir maddedir. Çünkü bu harcamalar, sincice cüzdanınızın boşalmasına neden olurlar. Kendinize dürüst davranarak, ucuz olsa bile "ihtiyacım yok" demeye alışsanız iyi edersiniz.

Lüks harcama olarak sınıflandırılacak birçok konu vardır. Örneğin; işiniz evinize oldukça yakın olduğu halde şahsi arabanızı kullanmanız, lüks bir harcamadır. Evden sadece birkaç dakika önce çıkarak, aylık bazda büyük bir giderinizden kurtulmuş olabileceğinizi unutmamalısınız.

Borçlarınızı Hesaplayın ve Sıfırlayın

Borçlarınızı Hesaplayın ve SıfırlayınBorçlar, atmak istediğiniz her adımda size engel olurlar. Sürekli "keşke şu borcum olmasaydı, bu fırsatı değerlendirirdim" diyip durursunuz. Ayrıca bu zamanla, paraya bakışınızı olumsuz etkilemeye başlar ve motivasyonunuzu düşürür. Bu nedenle fazla zaman geçmeden gerçeklerle yüzleşin ve ne kadar borcunuz olduğunu net bir şekilde belirleyin.

Toplam borç miktarınızı belirledikten sonra, sıfırlamak için neler yapabileceğinizi araştırın. Örneğin; kredi kartlarınız gırtlağına kadar dolu olabilir. Bankanızla iletişime geçin ve borcunuzu yapılandırmak istediğinizi söyleyin. Bu sayede hem daha rahat bir şekilde borcunuzu ödersiniz hem de ödeyememe riskine karşı önlem almış olursunuz. Ayrıca bu iş sayesinde nasıl hatalar yaptığınızı anlayabilir, pişman olur ve yeniden bu duruma düşmemek için büyük bir ders almış olursunuz.

Küçük de Olsa Biriktirmeye Başlayın

Küçük de Olsa Biriktirmeye BaşlayınBu başlığı okuyan kişiler çoktan sinirlenmiş olabilirler; ama birazdan okuyacaklarınız hak vermenizi sağlayabilir. Küçük bile olsa biriktirmeye başlamak, hem alışkanlık edinmenizi hem de zorlu koşullarda nasıl geçineceğinizi öğrenmeniz için faydalıdır. Birikimin küçüğü büyüğü olmadığınızı bilin ve 1 TL bile olsa hemen bir kavanoza atın.

Birçok kişinin biriktirmemek için tonlarca bahanesi vardır. Bunların başında da "biriktirecek kadar kazanmıyorum" ve "elime bir şey kalmıyor ki biriktireyim" bahaneleri gelir. Elbette mevcut durumunuzda, borçlar sonrasında elinize hiç para kalmıyor olabilir. Ama adım adım düzelteceğinizi unutmayın ve elinize para geçtiğinde önce bir miktar birikim kavanozuna atın, sonra kullanın. Bu sayede hem birikim sahibi olacak hem de paranızı kullanmayı öğreneceksiniz.

Portföyünüzü Çeşitlendirin

Portföyünüzü Çeşitlendirin1000 Türk liranız var ve sadece altın alıp saklıyorsunuz. Eğer böyle yapıyorsanız büyük bir soru işareti var demektir. Altını sadece haberlerdeki “ucuzladı” cümlesine bakarak alıyorsanız kar yerine zarar bile edebilirsiniz. Daha doğru yatırımlar yapabilmek için biraz araştırma yapmanızı öneririz. Kulaktan dolma; altın ve dolar al gibi sözler yerine, neler yapabileceğinizi araştırmanız daha iyi sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır. Ayrıca az miktardaki paranızı nasıl değerlendirebileceğinizi de öğrenmelisiniz.

Profesyonel bir yatırımcı olmak için biraz emek vermek gerekir. BIST, altın fonu ticareti, çeşitli banka fonları, hisse senedi, forex hangisi size daha yakın ise ön incelemelerde bulunmanız gerekir. Eskilerden kalma, yastık altı yatırımlar yerine daha farklı yöntemlerden faydalanarak, yaptığınız yatırıma inanmaya başlayabilirsiniz. Çünkü yastık altı yatırımın kazandırmadığını yıllardır görüyorsunuz ve yatırım yapmak için bir bahaneniz kalmıyor. Ama kripto paralar ve VİOP gibi yeni nesil yatırımlar, ilgi alanınıza girebilir. Bu şekilde daha iyi bir yatırımcı olabilirsiniz.

Paranızı Koruyun

Paranızı KoruyunÇeşitli yatırım araçlarının cazibeli olduğunu söyleyen ve genelde internet sitelerine para yatırmanızı öneren arkadaşlarınızın bu sözlerine aldanmamanızı öneriyoruz. Genelde hyip adı verilen ve kısa sürede kazanç hayali kurmanızı sağlayacak cazip tekliflerin bulunduğu, kısa sürede dolandırıp kaçmak üzere tasarlanmış sözde yatırım siteleri ile ilgilenmemeniz paranızı korumak için önemlidir.

Farklı konularda yatırım planlarınız olursa, geniş çapta araştırma yapmak, risklerin ne kadar olabileceğini ve gerçekten kazanç potansiyelinin bilinmesi ile hareket edilmesi daha isabetli olacaktır.

Sigortanızı Aksatmayın

Sigortanızı AksatmayınAldığınız parayı olabildiğince artırmak ve biriktirmenin yanında; çalışılan işin sigortalı olması, emeklilik hayali kurmanızda yardımcı olacaktır. Sosyal güvenceler, sağlık sigortası gibi vazgeçilmezler, sizi hem büyük giderlerken korur hem de gelecek için iyi bir yatırım anlamına gelir. Sigortanız olmadığı taktirde sizin ve ailenizin sağlık harcamalarınızın artabileceğini unutmamalısınız.

Programlardan Yararlanın

Programlardan YararlanınÜcretsiz ve ücretli para yönetimi konusunda bilgiler veren çeşitli finans uygulamaları vardır. Bu uygulamalar; aylık gider ve gelirlerinizi tablo haline getirebilir, çeşitli öneriler sunarak yardımcı olabilir, akıllı telefonlara yüklenerek her yerde kontrol etmenizi sağlayabilir. En önemlisi de para yönetiminde daha mantıklı ve akılcı kararlar almanıza olanak tanıyabilirler. En önemlisi, yaptığınıza işin gözünüzün önünde olmasını sağlayabilir ve motivasyonunuzu yükseltebilirler.

[renkbox baslik="Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?" link="https://bilgihanem.com/dogru-kredi-karti-kullanimi-nasil-olmalidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/kredi-karti-kullaniminda-bilinmesi-gerekenler.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Son olarak; paranızı doğru kullanabileceğiniz konusunda kendinize güvenmeniz ve inanmanız gerekmektedir. Şu anki durumunuz nedeniyle hiçbir şeye inancınız kalmamış olabilir; ama birkaç doğru adım sonrasında işlerin düze çıkacağını görebilirsiniz. Bu nedenle istikrarlı davranın ve paranızı doğru yöneteceğinize inanın.

Doğru para kullanımı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen bir durumdur. Eğer bu konuda bir önlem almamış ve günü gününe yaşayan biriyseniz kısa süre sonra sorun yaşamaya başlarsınız. Bu nedenle para kazanmaya başladığınız zaman mutlaka bu konuları öğrenmeye dikkat edin.
Uygulamakta olduğunuz bir para yönetim şekli var mı?
Borç yapmadan yaşayabileceğinizi düşünüyor musunuz?
Acil durumlar için belirlediğiniz bir para planı bulunuyor mu?Okur Yorumları
    1. Evet para var ve dogru kullanilmiyor. Tipki yasam var ama yasam kocu diye meslek tūredi. Hayatin garantisi para icin kazanmak kadar kullanmasini bilmekte önem kazaniyor.