Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?

Günümüzde 7’den 70’e birçok insanın tercih ettiği Facebook sosyal ağların belki de en popüler ve en vazgeçilmez olanıdır. Üstelik bilgisayar, tablet ve mobil aygıtlar gibi birçok cihazda kullanılabiliyor. Yıllardır görüşülmeyen arkadaşları bulma, her an çevrenizle iletişim kurma, yaşanılan güzel anları paylaşmak gibi birçok özelliği olan Facebook hakkında tüm bilgiler yazımızda anlatılmıştır.

Selim Ateş

Hiç kuşkusuz sosyal ağlar içerisinde Facebook’un yeri ayrıdır. Çünkü her yaştan, her kesimden, her eğitimden insana hitap eden bu kapsamlı sitede herkes için bir şey bulunmaktadır. Basit kullanımı ve güncelleştirmeleriyle pek çok kişi tarafından aktif olarak kullanılmakta olan Facebook’un kullanıcı sayısı giderek artmaktadır. Facebook sayesinde tüm arkadaş çevreniz ve ailenizle iletişim halinde olmanız mümkün.

Eğer onlar da bu siteyi sizin gibi aktif bir şekilde kullanıyorsa, her an birbirinizden haber alabilirsiniz. Kullanımı oldukça da basit olan Facebook mobil cihazlar, bilgisayarlar ve tabletler tarafından desteklenmektedir. Mesajlaşma, fotoğraf ekleme, video paylaşma gibi özellikleri olan Facebook’un en güzel yönlerinden biri de etkinlik kısmıdır.

[renkbox baslik="Pinterest Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/pinterest-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/pinterest-hakkinda-bilgi.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Doğum günü, parti, herhangi bir kutlama, eylem, toplantı hatta düğünlerde bile artık herkesi tek tek arayıp davet etmenize gerek yok. Çünkü Facebook’un etkinlik özelliği ile bir davetiye hazırlayıp tüm arkadaş listenize gönderebilirsiniz.

Facebook Nedir?

Facebook Nedir?Facebook, günümüzde en çok tercih edilen sosyal paylaşım sitelerinden biridir. 4 Şubat 2004 tarihinde Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur. İlk önce Harvard Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler için kurulmuş olan Facebook zaman içinde Boston çevresinde bulunan okullara ve kısa bir süre içinde de tüm coğrafyaya yayılmıştır.

11 Eylül 2006’da açılmış olan Facebook, 31 Ağustos 2013 tarihinde yapılmış istatistiklere göre dünyada en çok ziyaret edilen 2.site olarak belirlenmiştir. Siteyi en çok kullanan ve ziyaret eden ülkeler ise ABD, Mısır, Panama, Norveç, Türkiye ve Avustralya olarak değişim göstermektedir.

Facebook Nasıl Kullanılır?

Kullanımı oldukça basit olan Facebook’ta bulunan bazı özellikler aşağıda detaylı olarak açıklanmıştır. Günümüzde Facebook hesabı olmayan ya da kullanmasını bilmeyen insan yok desek sanırım yanlış olmaz. Okuma yazmayı öğrenen hatta bilmeyen bir çocuk bile simgeler sayesinde Facebook'u çok rahat ve pratik bir şekilde kullanabilmektedir.

 • Fotoğraflar: Bu uygulamayla kullanıcıların kendi arasında fotoğraflarını, arkadaşlarını ve kendilerini de etiketleyerek sunabilme imkânı bulunmaktadır. Yaşanan bazı gizlilik sorunları sebebiyle Facebook fotoğrafların görüntülenmesi üzerinde bazı sınırlamalar getirmiştir. 2007 Ağustos ayı itibariyle Facebook’ta bulunan fotoğraf sayısı 31.31 milyar olarak belirlenmiştir. Kullanıcı sayısıyla birlikte değerlendirildiğinde kişi başı 31 fotoğraf gibi bir değer çıkmaktadır. Facebook üzerine yüklenen fotoğraflar herkes tarafından görülebilmektedir ancak gerekli ayarlamaların yapılmasıyla istenen kullanıcılar ya da hiçbir kullanıcı tarafından görüntülenmemesi gibi seçeneklerle de düzenlenebilmektedir.
 • Hediyeler: Şubat 2007 tarihinde Facebook’un gerçekleştirdiği bir uygulamadır. Bu uygulama ile kullanıcılar birbirlerine çeşitli küçük ikonlardan oluşmuş hediyeler gönderebilmektedir. Apple tasarımcısı Susan Kare tarafından tasarlanmakta olan bu ikonlardan oluşan hediyeleri kullanıcıların gizli ya da açıkça verme imkânı bulunmaktadır. İstenmesi durumunda kullanıcılar hediyelerini profillerinde de gösterebilmektedir. Kullanıcılar hesaplarının açılmasıyla birlikte ücretsiz bir hediye verme hakkına sahip olmaktadır. Bu aşamadan sonraki hediyeler için 1 dolar ücret alınmaktadır.
 • Dürtme (Poke): Bu uygulama ile bir kullanıcı diğer bir kullanıcıyı dürterek diyalog kurabilmektedir. Bu işlem bazen merhaba anlamına da gelse aynı işi yapmakta olan X Me ve Super Poke gibi bazı Facebook uygulamaları da vardır. Bu uygulamalarla dürtme işlemi değişik varyasyonlarla yapılabilmektedir.
 • Etkinlikler: Etkinlik uygulamasıyla kullanıcıların arkadaşlarıyla belirli buluşmalar oluşturması ve diğer kullanıcıların da bu etkinlere PSVP’leri bildirmelerine imkân vermiştir. Birçok doğum günü, düğün, imza günleri gibi organizasyonlar bu uygulama sayesinde oldukça rahat duyurulabilmektedir.
 • Video: Video uygulamasıyla Facebook kullanıcılarının birbirlerine YouTube ve buna benzer sitelerde bulunan videoları göndermeleri ve bununla birlikte özel mesajlarla birlikte video kameralarla görüntü kaydederek bunları mesaj olarak göndermeleri sağlanmaktadır.
 • Uygulamalar: 24 Mayıs 2007 tarihinden itibaren Facebook Platform adı verilen altyapı ile geliştiricilerin Facebook’la etkileşimli olarak uygulamalar yaratmasına imkân sağlanmıştır. Bu uygulamalar Facebook API ile birlikte kolaylıkla geliştirilebilmektedir. 11 Ekim 2007 tarihinden itibaren Facebook üzerinde 5500’den fazla uygulama bulunmaktadır.

Facebook Ne İşe Yarar?

Facebook Ne İşe Yarar?Facebook’un amacı kullanıcıların birbirleriyle iletişim kurabilmelerini ve bilgi alışverişinde bulunabilmelerini desteklemektir. Bu süreçte tercih edilecek olan uygulamalar ise sayfanın kullanılma düzeyine bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Eklenen uygulamalarla birlikte kullanıcıların keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak oyunlar bulunmaktadır.

Pek çok kişi tarafından beğenilen bu oyunlarla birlikte site üzerinde geçirilen vakit artmıştır. Kullanıcıların uzun zamandır görüşemedikleri arkadaşlarıyla iletişim kurmalarına, birbirlerini bulmalarına zemin hazırlayan Facebook pek çok dil desteğine sahiptir. 2017 yılı itibariyle ise bir de canlı yayın özelliği eklenmiştir. Canlı yayın sayesinde arkadaş listenize o an ne yaptığınızı gösterebilirsiniz. Örneğin; bir konserdeyken o anı en sevdiklerinizle birlikte yaşayabilirsiniz.

[renkbox baslik="Vimeo Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar?
" link="https://bilgihanem.com/vimeo-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/vimeo-nedir-nasil-kullanilir.png" renk="turuncumavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Çeviriler uygulamasıyla birlikte Çekçe, Almanca, geleneksel Çince, basitleştirilmiş Çince, Hong Kong Çincesi, Fince, Danca, Fransızca, Felemenkçe, Galce, İsveççe, İspanyolca, İtalyanca, Katalanca, Japonca, Lehçe, Korece, Brezilya Portekizcesi, Bokmal Norveççesi, Türkçe ve Rusça mevcut olan dillerdir.

Sosyal medya denince akla ilk gelen sanırım Facebook'tur. Çünkü günümüzde Facebook hesabı olmayan veya günde birkaç kez kontrol etmeyen kimse yok.
Öncelikle Facebook hesabınızın olup olmadığını soralım.
Bu ve benzeri sosyal plarformların zararlı olduğunu düşünüyor musunuz?
Siz Facebook'u hangi amaç için kullanıyorsunuz?
Facebook'ta hangi özelliklerin mutlaka olması gerektiğini düşünüyorsunuz?Okur Yorumları
 1. Facebook 28 Eylül 2018’de büyük bir güvenlik açığı fark ettiklerini, verilerin güvende olmadığını ve 50 milyon kullanıcının hesaplarının bu güvenlik açığından etkileneceklerini açıklayarak kullanıcılarının güvenini kırdı. Güvenlik açığından etkilenen hesaplara bildirim göndereceğini açıklayan şirket kullanıcıların hesaplardan çıkış yaptıktan sonra tekrar girmelerini istedi ancak kullanıcılar verilerinin çalınmasından endişe duydu ve aktif kullanıcı sayısında düşüş yaşandı.

 2. Gerçek ve doğru olan mesajlarla sevgi sunan paylaşımı aktaran Facebook’a çocuklarımızı ekliyoruz.,Tanem Dursun.

 3. Facebook hesabı oluşturmak istiyoruz.her anlamda cagimizin en son bilgi agi.gercek ve doğruluğundan emin bir hesap.

 4. Yıllardır facebook kullanıyorum. Hiçbir sosyal medya aracı Facebook’un yerini tutmadı.

 5. Bu sosyal medya hesaplarını kullanırken artık daha dikkatli olmak lazım, bilgiler çalınabiliyormuş

 6. İlk hesabım kopyalandı diye kapatıldı.
  Kopyalayan kapatılsaydı. İkinci hesabımı görüyorum lakin hükmedemiyorum. Birkaç gün önce de üçüncü hesabım bloke edildi.
  Olmaz ki böyle…

 7. Facebook’u senelerdir kullanıyorum. İlk çıktığında çok güzeldi ama artık reklam aracına dönüştü kimse kullanmıyor. Şuan popüler olarak instagram kullanılıyor

  1. Facebook’u ben de senelerdir kullanıyorum.. ilk çıktığından bu yana daha gelişti yapılan yeniliklerle olgunlaştı. Ben kötümser değilim ve popüler olmadığını söylemek de çok yanlış evet sosyal medya olarak rakipleri çıktı fakat Facebook’un yeri ayrı.