George Gordon Byron (Lord Byron) Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Londra'da soylu bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen George Gordon Byron, bilinen diğer adıyla Lord Byron, romantizm akımını benimsemiş bir şairdir. Henüz 36 yaşındayken hayata veda eden Lord Byron, dili oldukça başarılı kullanmasıyla, döneminin en popüler şairleri arasında yer almıştır. Roman, şiir, öykü ve oyun tarzında eserler veren Lord Byron'un hayatı hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar, makalemizde anlatılmıştır.

Gelmiş geçmiş en büyük İngiliz şairlerinden biri olarak görülen Lord Byron, romantizm akımının önde gelen temsilcilerindendir. Lord Byron’ın bu denli ünlü olmasının en büyük nedeni sevimli hayat tarzı ve İngilizceyi son derece akıcı bir edebi üslupla kullanabilmesidir.

Dile hakimiyeti öyle bir seviyededir ki, adeta sözcüklerle dans eder. Hiç şüphesiz kendisini bu denli ünlü kılan en önemli özelliği söz cambazlığı konusundaki ustalığıdır.

Kelimelerin yerlerinde ufak değişiklikler yaparak cümleler kurmayı seven Byron, ustalık döneminde pek çok eserini bu tür oyunlarla süslemiştir. Ona göre keyif bir günahtır ve bu nedenle bazen günah keyif olabilir. 1788’de doğan Lord Byron, 19. yüzyılın başlarında İngiltere’nin Romantik Hareketi’nin önde gelen isimlerinden biriydi. Özellikle cinsel kimliği ile alışılmadık bir yaşam tarzına öncülük ettikten ve büyük miktarda duygu-heyecan verici edebi eser ürettikten sonra Byron, Yunanistan’da henüz genç yaştayken, romantik maceralarının peşinde koşarken vefat etmiştir.
İlginizi Çekebilir: Laurence Sterne Kimdir?

George Gordon Byron (Lord Byron) Kimdir?

22 Ocak 1788’de George Gordon Byron (daha sonra “Noel” adını ekledi) ismiyle doğan Lord Byron, hızla solgunlaşan aristokrat bir aileden altıncı nesil Baron Byron’du. Henüz ufak yaştayken genç George, onu terk eden bir babaya, şizofrenik bir anne ve onu kötüye kullanan bir hemşireye dayanmaya çalışıyordu. Sonuç olarak, disiplininden ve ılımlılık duygusundan yoksundu, oysa bunlar tüm hayatı boyunca sahip olduğu özelliklerdi.

1798’de, 10 yaşındayken, büyük amcası William Byron’ın unvanını miras aldı ve resmi olarak Lord Byron olarak tanındı. İki yıl sonra Londra’daki Harrow Okulu’nda öğrenim görmeye başladı. 1803’te Byron uzaktaki kuzeni Mary Chaworth’a derinden aşık olmuş ve bu karşılıksız tutku “Hills of Annesley” ve “Adieu” da dahil olmak üzere birçok şiirinde yer bulmuştur.

George Gordon Byron’un Hayatı

1805-1808 yılları arasında Byron Trinity College’a aralıklarla devam etmiştir. Okuldan uzak durduğu esnada birçok cinsel deneyim yaşamaya devam etmiş ve tüm bu cinselliği bir kaçış olarak görmüştür. Bu süre zarfında derin borçlanmalar da yaşayan Byron, kumar gibi pek hoş olmayan hobiler edinmeye başlamıştır. Haziran 1807’de John Cam Hobhouse ile kalıcı bir dostluk kurdu ve liberal siyasete başladı. Lord Byron, edebi topluluğa zeka ve hicivle saldırdı. Bu saldırı ona ilk edebi tanınmayı kazandırdı. 21 yaşına gelen Byron, Lordlar Kamarası’na yerleşti. Bir yıl sonra John Hobhouse ile Portekiz, İspanya, Malta, Arnavutluk, Yunanistan ve Türkiye’yi de ziyaret eden, Akdeniz ve Ege Denizi üzerinden büyük bir tura başladı.

İlhamla dolu olan yolculuğu sırasında, genç bir adamın yabancı topraklarda seyahat etmeye yönelik düşüncelerinin yola çıkarak “Childe Harold’s Pilgrimage”ı yazmaya başladı. Byron, 19 Nisan 1824’te 36 yaşında öldü. Ölümünün ardından İngiltere’de ve Yunanistan’da bir kahraman haline geldi. Cesedi İngiltere’ye geri getirildi, ancak din adamları, tanınmış kişilerin yer aldığı bir mezarlık olan Westminster Abbey’e Byron’u gömmeyi reddetti. Bunun yerine, Newstead yakınlarındaki aile mezarlığına gömüldü. 1969’da, sonunda Westminster Manastırı’nın zeminine Byron adına bir anıt yerleştirildi.

George Gordon Byron’un Eserleri

1811 Temmuz’unda, Byron annesinin ölümünden sonra Londra’ya dönerek, annesinin kötü bir ebeveyn olmasına ve tüm başarısızlıklarına rağmen derin bir yas tuttu. Londra toplumu tarafından övgüler alan Byron’u “deli, kötü ve tehlikeli” olarak nitelendiren tutkulu ve eksantrik Lady Caroline cesaretlendirdi. 1813 yazında, Byron, aslında evli olan üvey ablası, Augusta ile samimi bir ilişki içine girdi. Bu aşk ilişkileri sonucunda yaşadığı karmaşa ve suçluluk, bir dizi karanlık ve pişmanlık şiirleri olan “Giaour”, “Abydos’un Gelini” ve “The Corsair”i meydana getirdi.

Ekim 1816’da Byron ve John Hobhouse İtalya’ya gitti. Yol boyunca birkaç kadınla yaptığı şehvetli ilişkilerini ve bu deneyimleri en büyük şiiri “Don Juan” da betimledi. Şiir, “Childe Harold” un melankolisinde esprili ve hicivsel bir değişiklikti ve Byron’un kişiliğinin diğer taraflarını ortaya koydu. Ölümünden önce 16 dörtlük yazmıştı ve şiiri yarım bıraktı. Lord Byron’un roman, şiir ve öykü tarzında yazdığı eserleri toparlayacak olursak; Aylaklık Saatleri, Korsan, Kabil, Mazeppa, Gavur-Bir Türk Masalından Bir Parça, Beppo, İki Foscari ve Don Juan’dır.

Okur Yorumları

1 Yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler