Göz (Gözlük) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Göz (Gözlük) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Göz otu medikal amaçlı kullanımı olan şifalı bir ottur. İçeriğindeki bileşenler sayesinde cilt rahatsızlıkları, göz ile ilgili hastalıklar ve birçok probleme alternatif çözümler sunmaktadır. Göz otu bitkisinin kullanım şekline ve dozuna dikkat ederek fayda sağlamanız mümkündür. Bu makalemizde gözlük otu bitkisinin kullanım alanları, yararları, yan etkileri ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Yasemin Saygın

İnsanların son dönemde alternatif tıp üzerine yoğunlaşmasıyla birlikte çeşit çeşit bitkiler sıkça gündeme gelir oldu. Göz ya da gözlük otu da faydaları ile insan sağlığı üzerinde etkili olan bitkilerden biri olarak tanınmaya başlandı. Bitki aslında çok uzun yıllardır kullanılmasına karşın, doğal reçetelere geri dönüşün  yoğun olması nedeniyle gündeme gelmeye başlamıştır.

Göz otu, bitki üzerindeki çiçeğin şekli, göze benzediği için bu ismi almıştır. Göz sorunlarına iyi geliyor olmasıyla isimlendirilmesi arasında ilişki olduğunu savunanlar da vardır. Özellikle gözlük otu olarak anılması bu tezi destekler niteliktedir. Hakkında yapılan araştırmalar neticesinde 10 bin yıl öncesinde keşfi yapılmış olan bitkinin bulunduğu andan itibaren hızla yayıldığı anlaşılmaktadır.

[renkbox baslik="Çivit Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/civit-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/civit-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Gözlük otu günümüzde birçok biçimde kullanıma açıktır. Hatta artık üretim ve tıp sektöründe de yerini almış, kolayca kullanılması için farklı biçimlerde hazırlanmıştır. Doğru kullanıldığında zararsız olan bir bitki olduğundan kullanım önerilerine, miktarlarına önem vermek gerekir.

Göz (Gözlük) Otu Nedir?

Göz (Gözlük) Otu Nedir?

Göz otu şık görünümlü yaprakları ile doğada kendiliğinden var olabilen yabani bitkilerden bir tanesidir. Üzerinde minik, beyaz tonlarında çiçekleri olan bitkinin aslen bu çiçeklerinden yararlanılır. Gözlük otu olarak da bilinen bitkinin çiçekleri toplanıp kurutularak kullanılabilmektedir.

Göz otunun içeriğinde bir takım alkaloidler ve aynı zamanda glikozid bulunmaktadır. Gözlük otunun Latince ismi Euphrasia officinalis olarak bilinmektedir. Bitkinin dik duran yaprakları, dantela adı verilen bir biçimdedir. Bitkinin çiçeği beyazımtırak olup çiçek üstünde kırmızı ve mavi renklerde benekleri vardır. Göz otu bitkisinin çiçeği, otun tam ortasında bulunmaktadır. Bu çiçeklerin kesinlikle yaz ayında toplanması gerekir çünkü kurutma işlemi yapılmalıdır.

Göz (Gözlük) Otu Nasıl Kullanılır?

Göz (Gözlük) Otu Nasıl Kullanılır?

Göz otu, birçok bitki gibi çayı yapılarak tüketilen bir türdür. Demlenen çay içilebileceği gibi tentürü yapılıp da kullanmaya uygundur. Taze olarak demlenmiş göz otu çayı göz banyosunda tercih edilebilir. Yine içmek için demlenen bu çay cilt üzerinde de kullanılabilir. Bitkiyi doğrudan çiçeğini kullanarak yaz sıcağında ama gölgede kurutmaya özen göstermelisiniz.

Yaprak ve çiçekler bu şekilde 2 gün içinde kurutulurken kök kısımlar güneş altında kurutulmalıdır. Hazırlanan bitki cam kavanozda serin bir ortamda muhafaza edilebilir. Kuruma gerçekleşmişse bitki kesinlikle daha fazla açıkta beklememelidir. Aksi halde içindeki faydalı yağlar uçabilir ve bitkinin faydası kalmaz.

Göz otunu aktarlarda, baharatçılarda kolaylıkla bulabilmek mümkün ama bitkinin piyasada farklı şekillerde bulunabileceğini de unutmamalısınız. Gözlük otu bitkisinin kullanımı yayılınca üreticiler bitkiyi tablet, kapsül ve damla olarak satışa sunmaya başlamışlardır. Bu şekilde kullanımı daha pratiktir ama ürünlerin güvenilir yerlerden alınması önemlidir. Az bilinen bir bitki olması insanların yanılma payını da artıracaktır. Bilindik markalar ve güvenilir aktarlar alışveriş için en uygunudur.

Göz Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Göz (Gözlük) Otu Çayı Nasıl Demlenir?

Göz otu çayını demlemek için öncelikle 400 ml civarında su kaynatmak gerekiyor. Bir taraftan da demliğin içine 2 tatlı kaşığı kadar göz otu koyulmalı. Su kaynadıktan sonra demlikteki bitkinin üstüne eklenmeli ve çay demlenmeye bırakılmalı. Göz otu çayının ideal demlenme süresi ortalama olarak 5 ila 10 dakika arasındadır. Demleme tamamlandıktan sonra göz otu çayı taze olarak kullanılmalıdır.

Göz Otunun Faydaları Nelerdir?

Göz (Gözlük) Otunun Faydaları Nelerdir?

Göz otunun faydalı olduğuna dair Hz. Muhammed (SAV)'in de bir buyruğu vardır. Peygamberin buyruğunda, bitkinin özellikle iltihap çıkarıcı, yok edici özelliği vurgulanmıştır. Göz otu çayı ile kompres yapıldığında göz nezlesi, göz iltihapları iyileşmektedir. Göz yorgunluğu ve buna bağlı olarak gözlerde batma sorunu yaşayanlar, göz otu çayını deneyebilirler. Kısa bir süre kullanımdan sonra gözlerin daha iyi hissedileceği, ışığa karşı hassasiyetin azalacağı görülecektir.

Göz otu çayı, soğuk algınlığı, öksürük, boğaz ağrıları gibi rahatsızlıklarda da destek tedavilerden biridir. Bitkinin sinüzit rahatsızlığına iyi geldiği de bilinmektedir. Sindirim sistemi sorunu yaşayanlar, özellikle de mide ve bağırsaklarında gaz sorunu olanlar göz otu bitkisinden yapılan çayı tüketebilirler.

Demlenen göz otu çayını pamuk yardımıyla cilt sorunu yaşadığınız bölgeye uygulayabilirsiniz. Sivilceleri iyileştiren bitki, cilt kırışıklıklarına da iyi gelmektedir. Göz otu bitkisinin cilde etki etmesi için 3 ay gibi uzun bir dönemde ara vermeden düzenli biçimde kullanılması gerekmektedir. Her kullanımda çayın yeniden demlenmesi yani taze olarak kullanılması konusunda hassas davranmak önemlidir.

Göz Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Göz (Gözlük) Otunun Yan Etkileri Nelerdir?

Göz otunun bilinen ve belirlenmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır. Her bitki gibi göz otunda da kullanım yöntemi ve miktarı önemli detaylardır. Aşırı kullanımı sonucunda çeşitli sorunlar görülebilir. Göz otu hakkında bilimsel araştırmalar yeterli düzeyde değildir. Bu nedenle hamile bayanların, emziren annelerin, küçük yaştaki çocukların gözlük otunu tüketmesi önerilmez.

[renkbox baslik="Peryavşan (Acı Yavşan) Otu Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/peryavsan-otu-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/12/peryavsan-otu-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir-960x560.jpg" renk="mor" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bilinen kronik bir rahatsızlığı olanlar, ilaç tedavisi görenler bitkiyi kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır. Göz otu çayını herhangi bir biçimde kullandıktan sonra, kullanılan bölgeye yönelik ya da genel olarak rahatsızlık hissedenler acilen bir uzmana başvurmalıdır.

Göz otu az bilinen ancak şifalı bitkilerden biridir. Süs bitkisi olarak da kullanılan gözlük otu, Türkiye'de fazla bilinmemektedir. Bitki çayı olarak tüketilmesinin yanında göz için kompres şeklinde de kullanımı oldukça yaygındır.
Göz otunu daha önce hiç duymuş veya görmüş müydünüz?
Gözlük otunu ne şekilde kullandınız?
Göz otunun faydasını gördünüz mü?
Göz otunun herhangi bir yan etkisi ile karşılaştınız mı?Okur Yorumları
  1. arzu hanım nereden buldunuz resımdekınımı buldunuz kırlangıc otu degıl dımı buldugunuz resımdekı otun aynısımı çünkü resımdekı ot sarı nokta hastalıgına ınanılmaz ıyı gelıyor ama bulamıyorum ben

  2. Nerede buldugunuzu yazarmisiniz.
   Ben 10yıldır arıyorum.sadece sakız
   adasında olduğunu öğrendim.lutfen
   Yardımcı olursanız çok memnun olurum.saygılar

 1. Çukurova bölgesinde bulamadım.nerde yetistigine dair bilgi varmı.nasıl temin edebilirim .