Gözaltı Morluğu Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Gözaltı Morluğu Nedir? Nedenleri ve Tedavisi Nelerdir?

Gözaltı morlukları birçok insanın ortak sorunudur. Kişinin mutsuz hissetmesini sağlayan, gözaltlarında oluşan kahverengi görüntünün birçok sebebi vardır. Bunların en başında uykusuzluk ve yorgunluk gelse de genetik faktörler de morluklara sebep olabilmektedir. Yazımızda gözaltı morluğunun sebepleri ve çözüm yollarına tüm detaylarıyla değinilmiştir.

Hatice Biçer

Gözaltı morlukları kadınlar başta olmak üzere birçok insanın şikayet ettiği bir durumdur. Genel olarak erkekler bu konuda pek bir şey yapamazken, kadınlar makyajla kapatma yollarını ararlar. Ancak fondöten, krem ve kapatıcı gibi kozmetik ürünler kullanmak, morluklarınızı olduğundan daha da belirgin hale getirecektir. Morluklardan kurtulayım derken durumun daha da can sıkıcı bir boyuta ulaştığını fark edersiniz.

Gözlerinin altı mor olan insanlar genelde yorgun ve uykusuz olarak nitelendirilirler. Zaten gözaltı morluğu gibi bir problemi olmayan biri bile birkaç gün uykusuz kaldığında, gözlerini aşırı şekilde yoracak kadar çalıştığında gözaltlarında halkalanmalar oluşacaktır. Morlukların sebepleri arasında elbette uykusuzluk başı çekmektedir.

[renkbox baslik="Botox Nedir? Botoks Nasıl Yapılır? Kimlere Uygulanabilir?
" link="https://bilgihanem.com/botox-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/03/botox-nedir-botoks-nasil-yapilir-kimlere-uygulanabilir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ancak biz yapısal ve devamlı olan, kişinin güzelliğine gölge düşürecek boyutlara ulaşarak mutsuz eden gözaltı morluklarından bahsedeceğiz. Uykusuzluk, yorgunluk, kötü beslenme, düzensiz hayat gibi birçok sebebe bağlı olan gözaltı morluğunun çözüm yolları da mevcuttur. Bu yöntemler bazı kişilerde morlukların tamamen yok olmasını sağlarken, bazılarında azaltmaya yaramaktadır.

Gözaltı Morluğu Nedir?

Gözaltı Morluğu Nedir?Gözaltı morluğu veya kararması dediğimiz durum gözaltı derisinin normal cilt renginden daha koyu bir renkte görünmesidir. Her yaşta görülebilen bu sorunun temelinde derideki renk pigmentlerinin artışı ve cildin inceliği yatmaktadır. Ancak genetik yapıdan kaynaklanabildiği gibi, kişinin yaşam tarzı da gözlerin yorgun görünmesine ve altlarında siyah halkaların oluşmasına sebep olabilir.

Göz Altı Morluklarının Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?

Göz Altı Morluklarının Nedenleri (Sebepleri) Nelerdir?Günümüzde birçok insanın ortak sorunu olan gözaltı morluklarının uykusuzluk gibi yüzeysel sebeplerden tutun da, kalıtım gibi yapısal özelliklere kadar birçok sebebi vardır. Bu sorunu fırsat bilen kozmetik üreticileri her geçen gün yeni ürünler çıkarmaktadırlar. Bu ürünlerin gözaltı morluklarının geçirilmesinde çözüm olacağının teminatını verirler ancak hiçbirinde kalıcı sonuçlara ulaşılmamıştır. Aslında yapılması gereken öncelikle bu morlukların sebeplerini bulmak ve ona göre çözümler üretmektir.

 • Gözaltı morluklarının en bilinen sebepleri uykusuzluk ve yorgunluktur. Vücut yeterince uyuyamadığında yüzünüz solgunlaşır, buna bağlı olarak da gözaltları kahverengi bir renk alır. Aynı şekilde çok fazla kitap okumak, bilgisayara uzun süre bakmak da gözaltlarında morluklar oluşmasına yol açmaktadır.
 • Eğer gözleriniz çukurdaysa, yani kemik yapısı daha derinse gözler daha içeride kalacağından, gölge oluşur ve gözaltları daha karanlık görünmektedir.
 • Gözaltı morluklarının diğer bir sebebi ise hiperpigmentasyondur. Yani vücuttaki pigmentlerin artmasıdır. Cilde rengini veren melanin pigmenti, güneş ışınları, hormonal bozukluklar, genetik faktörler gibi bazı sebeplerden dolayı artabilmektedir. Eğer gözaltındaki renk pigmentleri artarsa cildin rengi olduğundan daha koyu bir hal alacağından kahverengi görünecektir.
 • Astım, bronşit gibi alerjik bir hastalığınız varsa buna bağlı olarak gözlerde kaşınma olacaktır. Gözlerin sürekli kaşınıp, ovalanması sonucu da gözaltları koyu bir renk almaktadır. Gözaltı morluklarına sebep olan diğer bir hastalık ise sinüzittir. Sinüslerde veya burunda bir tıkanma olduğu takdirde gözle burun arasındaki damarlar genişler ve kan toplanır. Bu da gözaltlarında koyu bir renk oluşmasına yol açar. Bunun yanında gözaltı morlukları kansızlık ve karaciğer hastalıklarının habercisi olabilir. İhmal edilmemelidir.
 • Birçok hastalık ve sağlık sorununda olduğu gibi gözaltı morluklarında da kalıtımın büyük payı vardır. Yapılan araştırmalar gözaltı morluğu şikayeti olan insanların çoğunun, ailelerinde de bu sorunun olduğunu göstermiştir.
 • Eğer deriniz inceyse, deri altından geçen kılcal damarların rengi cilde yansıyacaktır. Bu durum gözaltları için de geçerlidir. İnce bir deriniz varsa gözaltından geçen damarlar da morluk olarak görünecektir.
 • Kötü ve yetersiz beslenme de dolaylı olarak gözaltı morluklarına sebep olmaktadır. Vücutta herhangi bir mineral, element ve vitamin eksikse mutlaka bunun sinyalini verir. Cilt de bunlardan biridir. Mesela vücudun en önemli elementlerinden biri olan demir eksikliğinde cildin rengi solar. Gözaltlarından geçen damarlar ise solgun ciltte daha belirginleşir ve morluk olarak ön plana çıkar.
 • Yüksek tansiyon ilaçları gibi bazı ilaçlar damarların genişlemesine yol açmaktadır. Diğer maddelerde de anlattığımız gibi, genişleyen damar içinden geçen kan cildin renginin daha koyu bir hal almasına sebep olmaktadır. Bu durum ise gözaltlarında daha belirgin olarak görünmektedir.
 • Hamilelik, regl dönemi ve yaşlanma gibi dönemlerde cildin rengi solgunlaşır, cilt hassaslaşır. Bu da gözaltındaki halkaların daha koyu bir renk almasına yol açmaktadır.
 • Gözaltı morluklarının en önemli ve atlanmaması gereken sebeplerinden biri de sigara ve alkoldür. Bu tarz alışkanlıklar uykusuzluğa, kanın vücutta düzensiz dolaşımına yol açacağından gözaltlarında da halkalanma ve morlukların oluşmasına zemin hazırlamaktadır.
 • Gözaltı morlukları gibi bir sorununuz olmasa bile güneş gözlüğü kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü cilde rengini veren melanin pigmenti güneşte fazla kalındığı takdirde artmaktadır. Bronzlaşmaya sebep olan bu artış gözaltlarında hoş olmayan morluklara yol açmaktadır. Bu yüzden güneşli günlerde gözlüksüz dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz.

Gözaltı Morluklarının Tedavisi Nedir?

Gözaltı Morluklarının TedavisiGözaltı morluklarından kurtulmak veya oluşmasını engellemek için öncelikle yukarıda saydığımız sebeplerin hepsini yok etmek gerekmektedir. Dengeli beslenmek, uyku düzenine dikkat etmek, sigara ve alkolden uzak durmak, güneş ışınlarından korunmak gibi alışkanlıklar yaşamınızın bir parçası olmalıdır.

Her ne kadar geçici bir çözüm olsa da gözaltı derisinin rengini açan kozmetik kremler kullanılabilir. Derinin kollajen yapısını artırmak amaçlı veya leke azaltıcı lazerle tedaviler uygulanabilir. Yine renk düzenleyici kimyasal peelingler yapılabilir. Gözaltı morlukları için diğer bir çözüm yolu da dolgu tedavisidir. Gözaltı derisinin yağ dokusunun azalması durumunda hyaluronik asit veya kişinin kendi yağından alınan yağ dolgusu yapılabilmektedir.

[renkbox baslik="Güneş Lekeleri Nasıl Oluşur? Önleme ve Tedavi Yolları Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/gunes-lekeleri-nasil-olusur/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/01/gunes-lekeleri-nasil-gecer.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Her hastalıkta ve sağlık probleminde faydasını gördüğümüz ve vazgeçemediğimiz bitkisel çözümleri de unutmamak gerekir. Ihlamur, yeşil çay, adaçayı, zambak, papatya ve lavanta gibi bitkiler gözaltı morluklarının tedavisinde küçümsenmeyecek kadar önemli bir yere sahiptir. Bu bitkilerden yaptığınız soğuk çaya makyaj pamuğunu batırın ve 10 dk. gözlerinizin üzerinde bekletin. Bunu haftanın birkaç günü yapabilirsiniz. Düzenli olarak yaptığınız takdirde, gözaltı morluklarınızın büyük ölçüde azaldığını göreceksiniz.

Gözaltı morlukları veya siyah halkalar özellikle yoğun iş hayatında olanların ortak sorunudur. Uykusuzluk ve yorgunluk birincil sebepleri arasında yer alan gözaltı morlukları, genetiksel yapıdan da kaynakalabilir.
Cilt yapınızdan memnun musunuz? Gözaltında veya başka bölgelerde ton eşitsizliğiniz var mı?
Günde kaç saat uyku uyuduğunuzda, sabah canlı bir cilt ile uyanıyorsunuz?
Gözaltı morlukları için önereceğiniz bitkisel yöntemler nelerdir?
Göz altında oluşan kahve lekeler için bir uzman müdahalesi aldınız mı? Aldığınız sonuç nasıl oldu?Okur Yorumları
 1. off bu sorun bende de var, gerçekten büyük sorun, ama kılcal damarlar yüzünden oldugunu bilmiyordum sağ olun rahatladım

 2. Gözaltı morluğu en çok kadınlar için büyük sorun yaratıyor. Bu nedenle organik teviler kullanılabilir.