Greyfurt Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Greyfurt Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bir narenciye çeşidi olan greyfurt portakaldan daha büyük boyuta, hafif ekşimsi ve acımtırak bir tada sahiptir. Bilinmesi gereken en önemli detay, asla bir ilaçla birlikte tüketilmemesi gerektiğidir. Diş eti hastalıkları ve kansere karşı tam bir kalkan görevi görmektedir.

Yasemin Saygın

Doğa ananın insanoğluna sunduğu en güzel şeylerden birisi olan meyveler içerisinde yer alan greyfurt vücuda zindelik ve sağlık veren içeriği ile çok uzun yıllardır baş tacıdır. Narenciye grubunda yer almasına rağmen Sedef otugiller ailesine mensuptur. Geçmişte değeri pek iyi anlaşılmasa bile özellikle son yıllarda pek çok beslenme uzmanının sağlıklı beslenme programlarına dahil edilmeye başlanmıştır.

Bu sayede popülerliğini her geçen gün artırmaya devam etmektedir. Tadı hafif acımsı olan bu meyve üzerine tuz serpilerek yenildiğinde harika bir lezzet vermektedir. Greyfurt ile insanların normalde vücutlarına alamadıkları birçok önemli vitamin ve mineralin kolaylıkla temini sağlanabilir.

[renkbox baslik="Kayısı Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kayisi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/02/kayisi-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="turuncu" yenisekme="evet"][/renkbox]

Greyfurtun en önemli özelliği, barındırdığı bol miktarda C vitamini ile vücut direncini artırması ve kişileri hastalıklara karşı çok daha güçlü bir hale getirmesidir. C vitamini kaynakları arasında ilk sıralarda bulunan greyfurt, 1 orta boy meyvesinde yaklaşık olarak 80 miligram C vitamini içermesi ile bilinir.

Greyfurt Nedir?

Turunçgiller veya narenciye dediğimiz topluluk içerisinde; limon, portakal, mandalina, greyfurt ve turunç olmak üzere birçok türü barındırıyor. Aynı familyada olmasına rağmen hepsinin ayrı tadı, özelliği ve faydaları bulunuyor.

Bunlar arasında bizim konumuzu oluşturan ve diğerlerinden farklı bir özellikte olan greyfurt ise acı bir tada sahip. C vitamini açısından çok zengin bir içeriğe sahip olan greyfurt kolesterolü düşürmeden, vücuda zindelik vermeye kadar birçok olumlu etkiye sahip.

En önemli ve güzel yanı ise kansere karşı koruyucu olması. Tavsiyemiz, eğer imkanınız varsa günde bir adet greyfurt yemeli veya suyunu içmelisiniz. Ancak önemli bir hususun altını çizmek istiyoruz; greyfurt ve ilaç ikisi aynı anda kullanılmamalıdır. Özellikle kalp ve tansiyon hastalarının bu konuya dikkat etmeleri hayati önem taşımaktadır.

Hafif acı ve ekşimsi bir tada sahip olan greyfurt, tropikal bir narenciye türü olarak tanımlanabilir. Tatlı portakal ile birlikte ilk olarak Batı Hint Adaları’nda yetiştirilmeye başlanan bu meyve daha sonraki yıllarda tüm dünyaya ve ülkemize yayılmıştır.

Özellikle son yıllarda ülkemizde de yaygın olarak tüketilen ve üretilen greyfurtun en yoğun üretim alanları ise Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’dir.

Greyfurtun Özellikleri Nelerdir?

Hafif sarı ve kalın bir kabuğa sahip olan greyfurtun iç kısımları dışarıdan bakıldığında portakalı andırsa bile tat olarak bu meyveden çok daha farklıdır. Sulu yetişen greyfurt, beyaz ya da kırmızı iç renge sahip olabilir.

Bazı greyfurt çekirdeksiz olarak büyürken, bazılarının içerisinde minik çekirdekler mevcuttur. Lif açısından oldukça zengin bir meyve olan greyfurt ayrıca çok sayıda vitamin, besin ve mineral içerir. Bu meyvede çeşitli faydalı yağlar da bulunur.

Pantotenik asit, tiamin, niasin ve piridoksin içeren meyve A, E, C ve K vitaminleri ile mükemmel bir sağlık ürünü haline gelir. Meyvenin içinde bol miktarda kalsiyum, demir, bakır, fosfor, selenyum ve magnezyum da vardır.

Greyfurt yedikten sonra ağızda acı bir tat bırakır. Meyvenin iç zarını temizleyip de yerseniz, bu acı tadı daha az alırsınız. Ayrıca üzerine biraz tuz serperek tüketmek de acı tadı azaltacaktır.

Yapılan araştırmalar bu bitkinin ilk olarak 17. yüzyılda Portekiz civarında ortaya çıktığını göstermektedir. Daha sonra Akdeniz ülkelerine doğru yayılım göstermiştir.

Kışın yaprağını dökmeyen ağaçlar ortalama 4-6 metre uzunluğa ulaşabilirler. Meyvelerin şekli üstten hafifçe basık yuvarlak biçimdedir. Ülkemiz greyfurt yetiştiriciliğinde dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda gelmektedir.

İller bazında bakıldığında ise Adana başta olmak üzere Hatay ve Mersin greyfurt yetiştiriciliğinde en büyük paya sahiptir. Ağacın kökleri toprağın derinlerine doğru ulaşır. Çok sağlam ve iri dallara sahip olan ağaç ilkbaharda hoş kokulu, iri çiçekler açmaktadır. Bu çiçekler sonbaharda meyve şekline dönüşerek, şifa deposu bir hal alırlar.

Portakaldan daha iri olan greyfurtun tadı hafif acımsı olsa da oldukça lezzetlidir. Birçok ağaçta olduğu gibi greyfurtta da budama oldukça dikkat gerektirmektedir. Bu nedenle budama işleminin usta kişiler tarafından yapılması önerilir.

Ağacın hasar görmüş, yaralanmış, ezilmiş dalları kesilip atılır. Bunun yanında yoğun küçük dallara sahip, obur daldırın yükü de hafifletilir. Fidan ekildikten sonra yaklaşık 2-3 yıl boyunca ana dallardan çıkan yan dalların budanması gerekmektedir.

Greyfurt Çeşitleri Nelerdir?

Greyfurtun popüler olarak üretilen belli başlı bazı çeşitleri bulunur. Bunlara örnek olarak Star Ruby, Ruby Red, Henderson, White Marsh ve Rio Red verilebilir. Her greyfurt türünün rengi, tadı ve yetiştirilme şekli birbirinden farklı olmakla birlikte insan vücuduna sağladığı faydalar hemen hemen hepsinde aynıdır. Dünyada en çok üretilen greyfurt çeşidinin ise Ruby Red olduğu söylenebilir.

Greyfurtun Faydaları Nelerdir?

Vücudu farklı birçok enfeksiyona karşı ciddi anlamda koruması ile bilinen greyfurt, çok sayıda faydaya sahiptir. Yapılan bilimsel araştırmalar greyfurtun içerisindeki besin değerlerinin virüs, bakteri ve mantar gibi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyen canlılara karşı savunma etkisi yarattığını tespit etmiştir.

Suyunun da büyük oranda fayda sağladığı greyfurt, ayrıca çekirdekleri ile pek çok sağlık ürününün temel malzemelerinden birisi olarak tercih edilir. Diş eti kanaması problemi olan kişiler düzenli olarak tükettikleri zaman bu problemin kolaylıkla giderilebileceğini görebilirler. Diş eti kanamaları tedavisi için günde 2 adet greyfurt tüketilmesi yeterli olmaktadır.

Kanserle savaşma konusunda oldukça etkili silahlardan birisi olan greyfurt vücutta meydana gelen yaraları kısa sürede iyileştirebilir. Prostat kanseri tedavisinde uzman pek çok doktor tarafından tavsiye edilen bu meyvenin içerisinde yer alan likopen maddesi farklı birçok kanser türünde de etkilidir.

Sigarayı bırakmak isteyen kişilere önerilen greyfurt, içeriğinde barındırdığı bileşikler ile sigarayı bıraktıktan sonra yoksunluk çekenlerin kendilerini daha iyi ve zinde hissetmelerine imkan verir. Yüksek kolesterolü düşürebilen greyfurt, yapısındaki lifler ile kabızlığa da iyi gelir.

C vitamini açısından zengin bir içeriye sahip olan meyve bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek bir çok hastalığa karşı koruma sağlar. Grip, nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltır, tedaviye yardımcı olur. Vücudu bakteri ve virüslerden korumaya yarayan antioksidan özelliğe sahiptir.

Düşük kalorili ve lif bakımından zengin olması sebebiyle kontrollü bir şekilde kilo vermede fayda sağlar. Ayrıca çok yüksek su içeriğine sahip olduğundan zayıflama esnasında sağlığınızın korunmasına yardımcı olur. Ancak yemeklerden önce yendiğinde hafif açlık hissi uyandırabilir.

Yapılan araştırmalar öğünlerden önce bir adet greyfurt tüketmenin daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Ancak unutulmamalıdır ki tek başına yeterli olmayan greyfurt ancak düzenli bir diyete eşlik ettiğinde yağ yakınına yardımcı olur.

Cildin sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Felç geçirme riskini azaltır. 100.000 insan üzerinde yapılan araştırmada daha fazla meyve tüketen kişilerin kalp hastalığına yakalanma riskinin %15 daha düşük olduğu ortaya konmuştur.

[renkbox baslik="Ananas Nedir? Çeşitleri, Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/ananas-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/ananas-nedir-cesitleri-ozellikleri-faydalari.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Böbrek taşının düşürülmesine yardımcı olan greyfurt bu görevi sitrik asit sayesinde yapar. Ancak çok fazla tüketmenin daha farklı etkiler doğuracağı unutulmamalıdır.

Ancak greyfurt bazı ilaçlarla etkileşime girdiğinden, özellikle kalp, kolesterol ve tansiyon ilacı kullananların, muhakkak doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Bizim önerimiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız her ihtimale karşı, greyfurt yememeli veya suyunu içmemelisiniz.

Böbrek taşını düşürmeye yardımcı olma özelliğiyle bilinen greyfurt acımsı ama hoş bir tada sahiptir. Ülkemizde en çok Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.
Greyfurtun tadını seviyor musunuz? Hangi şekillerde tükettiniz?
Bu narenciyeyi ilaçla birlikte kullanıp, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşan oldu mu?
Greyfurt ile ağaç kavunu arasındaki farklar nelerdir?Okur Yorumları
  1. Sabah aç karna sıcak su ile ya da ılık su da olabilir, birlikte yarım greyfurt yemek yağların daha hızlı yakılmasını sağlarmış. Bu konuda bilgisi olan var mı. Emin olmak istiyorum.