Hamsterlar Hakkında Bilgi; Hamster Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Halk arasında fare mi, tavşan mı, sincap mı tartışmalarına yol açan hamsterlar Cricetidae familyasına ait kemirgen bir hayvandır. Hamsterlar tıpkı fareler gibi, laboratuvar çalışmalarında en çok tercih edilen hayvanlardan biridir. Bunun sebebi ise hem küçük bir hayvan hem de maliyetlerinin oldukça düşük olmasıdır. Oldukça sevimli olan bu hayvanı özellikle alıp evinde beslemek isteyenlerin bilmesi gereken her şey yazımızda paylaşılmıştır.

Hamsterların, bilim dünyası tarafından tanınması 1930 yılında, Prof. İsra’el Aharuni tarafından, Suriye yakınlarındaki bölgede, bir dişi hamster ile 12 hamster yavrusunun incelenmesiyle başlamıştır. Ellerinde olan 12 yavrudan iki dişi ve bir erkek hamsterı eşleştirmiştir. Araştırmacının bu şekilde elde ettiği yeni hamster yavruları, hamsterların atası olarak kabul edilmektedir. Hamsterler çoğu kişi tarafından fare, sincap ve tavşan gibi hayvanların birleşmesinden ortaya çıktığı düşünse de böyle bir durum söz konusu değildir.

Bu şekilde düşünülmesinin nedeni ise; hamsterların çeşitli renklerde ve çok çeşitli hale getirilmiş olmasıdır. Hamster bakımı ve çoğaltılması çok kolay olduğu, masrafının da fazla olmamasından dolayı laboratuvar çalışmalarında en çok tercih edilen hayvanlar arasında yer almaktadır.

Pumalar Hakkında Bilgi; Puma (Dağ Aslanı) Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hamsterlar küçük yapıları, şirin görüntüleri ve bakımının masrafsız olmasından dolayı çok sevilen hayvanlardır. Laboratuvar hayvanı olmasının dışında evcil hayvan olarak da beslenmektedir.

Hamster Nedir?

Hamster Nedir?Hamster kemirgen bir hayvan olup Cricetidae familyasına bağlı olan bir canlıdır. Hamsterler, Avrupa ve Asya’nın batısında bulunan tarım alanlarında ya da bozkırlarda kendi kazdıkları yuvalarda yaşarlar. Hamsterler genellikle meyve, sebze ve tahıllardan beslenmeleri sonucunda bazen tarım alanlarına zarar verebilirler. Hamsterler, baykuş, atmaca, kakım ve gelincik gibi hayvanlar tarafından avlanırlar.

Hamsterların Özellikleri Nelerdir?

Hamsterların Özellikleri Nelerdir?

  • Hamsterların derileri vücuduna tam olarak yapışmamış durumdadır.
  • Esnek ve gevşek vücut yapısı vardır.
  • Gözleri tam bir yuvarlak şeklinde ve parlaktır.
  • Ayaklarını ustalıkla kullanabilir, çok güçlüdür ve tutmaya, kavramaya uygundur. Bu özellikleri sayesinde iyi bir tırmanıcıdır.
  • Ön ayaklarında dört, arka ayaklarında ise beş parmakları bulunur.
  • Kuyrukları yaklaşık olarak 1 cm’dir ve vücudundaki tüyler kuyruğun neredeyse tamamını kaplar.
  • Hamsterların boyları yaklaşık olarak 15-20 cm civarında, ağırlıkları ise 200 gram kadardır.

Hamsterların bakımı, beslenmesi ve yaşam koşulları doğru şekilde ayarlanırsa sakin, uysal hayvanlardır. Çoğu zaman sakin olan hamsterlar, yeni bir ortama girdiklerinde dövüşme ve saldırma isteği duyarlar. Örneğin; çiftleşme zamanında, dişi çiftleşmeye hazır değilse erkek hamster da dişi hamster da bakıcılarına ve birbirlerine saldırabilirler. Eğer hamsterların yaşadığı kafes yüksek olursa, içinde tırmanma egzersizleri yaparlar.

Hayvanlar Alemine Dair Daha Çok Yazı Okumak İster misiniz? Tıklayın!

Hamsterların koku alma duyuları oldukça gelişmiştir. Yavru hamsterlar çoğu zaman annelerini emerken ısırır gibi yaparak oyun oynamaya çalışırlar. Ancak bunu oyun olarak algılamayan anne hamster, duyduğu acı sebebiyle yavrusunu öldürdüğü görülmüştür. Doğum anında ortaya çıkan yüksek ses, yüksek sese alışık olmayan hamsterların yavrularını yemelerine sebep olur.

Hamsterlarda Yaşam

Hamsterlarda YaşamHamsterlar, özel hayatlarına oldukça düşkün hayvanlardır. Kendine ait olmayan bir kaptan yemek yemeyi ve su içmeyi reddederler. Yalnız kalabilecekleri özel alanlarının olmasını isterler. Küçük ve çok enerjili olduklarından, kafesine dönme dolap gibi eğleneceği oyuncaklar isterler. Hamsterlar, yaklaşık olarak 2 yıl yaşarlar. Renkleri ayırt edemezler ve bununla beraber uzağı görmekte de zorlanırlar. Ancak koku alma ve işitme duyuları oldukça üst seviyededir. Hamsterlar yanaklarının yanında bulunan keseler sayesinde dışarıdan yiyecek toplayıp bunları yuvalarına depolayabilirler. Bu keselerde kendi vücut ağırlığının yarısı kadar yiyecek taşıyabilirler.

Hamsterlerda Barınma

Hamsterlerda BarınmaHamsterlar, genellikle yalnız olmayı tercih ederler bunun için kendisine özel bir kafes almanız gerekmektedir. Hamster kafeslerinin sert plastik, demir veya paslanmaz çelikten olması uygundur. Kemirme özellikleri olduğu için diğer malzemeleri kemirebilirler. Kafesin altına bolca yumuşak saman, talaş koymak gerekir. Hamsterlar için kış aylarında bir ısıtma gereklidir. Hamsterları fındık, fıstık ve özel yemlerle besleyebilirsiniz. Su ihtiyaçları da günlük 8-10 ml arasındadır. Ancak fazla besleyerek hayvanın vücudundaki yağ oranını artırmaktan kaçınmalısınız.

Okur Yorumları

2 yorum
  1. Bende 11 tane var hepside bir yerde bi sakıncası olurmu kavga etmiyorlar arda bir yavru ladıklarında ayırsam olurmu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler