Helikopterin İcadı: Helikopter Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Helikopterin İcadı: Helikopter Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?

Tarihte yapılmış icatlardan hemen hepsi insanlığın yararına olmuştur. Bunlardan biri de savaşlarda ve birçok alanda kullanılan, zamandan kazanç sağlamamıza yarayan helikopterdir. Bu icadı bulup insanlığın yararına sunan kişi ise, İgor İvanovich Sikorsky olmuştur. Helikopterin icadı ve tarihçesi hakkında merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Erkan Karaca

Helikopter icat edildiğinden bu yana insanların birçok alanda kullandığı bir araçtır. Kapladığı alanın küçük olması, hemen hemen her yere rahatlıkla girebilmesi ve iniş kalkışlardaki pratikliğinden dolayı uçaktan daha çok tercih edilmektedir. Yapıları ve boyutları uçaklardan küçüktür ama çalışma mekanizmaları oldukça karışık, üretim maliyetleri ise yüksektir. Helikopterleri uçaklardan ayıran en önemli özellik kendi eksenleri etrafında dönebilmeleri, geri geri uçabilmeleri ve havada asılı durabilmeleridir.

Uçaklarda havada asılı durmayı kanatlar, ona da gerekli gücü motor sağlar. Helikopterlerde ise bu işlemi motora bağlı olan pervaneler yapmaktadır. Bu yüzden pervanelerin oldukça güçlü ve dayanıklı olması gerekmektedir. Ek olarak pervanelerin birbirine olan açılarının da sabit olması şarttır.

[renkbox baslik="Paraşütün İcadı: Paraşüt Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?" link="https://bilgihanem.com/parasutun-icadi-parasut-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/parasutun-icadi-parasut-nedir-ne-zaman-kim-tarafindan-bulundu.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Aksi takdirde helikopter havada hareketsiz bir şekilde duramadığından dengeyi de sağlayamayacaktır. Helikopter icat edilip insanlığa kazandırıldığı ilk günden bu yana çok önemli işler başarmıştır. Özellikle İkinci Dünya Savaşı'nda kullanılmasının ardından askeri alanda da kullanımı yaygınlaşmış ve ileri teknolojide savaş uçakları üretilmiştir.

Helikopter Nedir?

Helikopter Nedir?Helikopter dikine havalanabilen, döner kanatları olan, havada sabit bir noktada hareketsiz kalabilen, uçağın basit halidir. Havada durmasını sağlayan kaldırma kuvveti aracın üzerinde düşey bir eksen etrafında yatay olarak dönen bir rotora bağlı pervaneler aracılığıyla sağlanır. Pervane kollarına pal denir, paller açılı olarak konumlandırılmıştır.

Oldukça sabit bir şekilde çalışan motorlarının yanı sıra, yüksek manevra kabiliyeti ve iniş kalkışlarda özel bir piste gerek duymamasından dolayı birçok alanda fazlası ile tercih edilmektedir. Üretiminin gerçekleşmesinden bu yana yolcu taşımacılığında tercih edilmemiştir. Daha çok savaş, gezi, keşif gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra orman yangınları gibi büyük yangınları söndürmek için de helikopterlerden faydalanılır.

Aynı zamanda, son yıllarda hasta taşımacılığı amacı ile de kullanılmaya başlanmış ve oldukça işlevsel olarak sağlık sektörüne de hizmet etmektedir. İnsan hayatında büyük kolaylık sağlayan helikopterlerin savaş versiyonlarının üretimi de bir hayli fazladır. Birçok çeşidi olan savaş helikopterleri neredeyse her ülkenin askeri müdahalelerinde aktif olarak kullanılır. Geniş bir tarihi olan helikopterlerin günümüzde daha gelişmiş ve üzerinde çalışılmış türlerini görebiliriz.

Helikopter Ne Zaman Bulundu?

Helikopter Ne Zaman Bulundu?Helikopter Yunancada heliko pteron yani hareketli kanatlar anlamına gelir. İlk helikopter üretimi 1907 yılında gerçekleşmiştir. Üretimi gerçekleşmiş olduğu yıl, tek bir helikopter türü oluşturulmuş ve bunun üzerinde çalışmalar yapılmaya başlanmıştır.

Henüz çok gelişmiş olmadığı için belli başlı alanlarda kullanılmaya başlanmış ve daha çok savaşlar içerisinde iş görür hale gelmiştir. Zamanın savaş helikopterlerinin üretimi de, bu verimli kullanımın üzerine sonraki yıllarda artmıştır. Daha sonraki zamanlarda iyice geliştirilerek farklı sektörlerde de helikopter kullanımı başlamıştır.

Günümüzde çeşitli sayıda ve özellikte helikopter bulabilmek mümkündür. Tek rotorlu ve çift rotorlu olarak ikiye ayrılan helikopterlerin, tasarım ve büyüklük olarak da birbirinden ayrıldığını görebiliriz.

Helikopter Kim Tarafından Bulundu?

Helikopteri Kim Buldu?İlk olarak 1907 yılında yapımı tam anlamıyla gerçekleşen helikopter, Fransa’da üretilmiş ve insanlığın hizmetine sunulmuştur. Fransız Paul Cornu ilk motorlu helikopteri uçuran kişidir. Tek ve çift rotorlu olan helikopterlerin üreticileri ve üretim zamanları da farklıdır.

Tek rotorlu olan helikopter dikey kalkış ve iniş sağlar. Bu nedenle taşımacılık için günümüzde kullanılmamaktadır. Bu helikopteri ilk olarak tasarlayan kişi Rus İgor İvanovich Sikorsky olmuştur ve 1939 yılı içerisinde başarı ile uçurmuştur.

Çift rotorlu olan helikopter çeşidi ise daha çok yolcu taşımacılığında ve çeşitli taşıma türlerinde kullanılır. 1960 yılında ilk olarak uçurulmaya başlanmıştır.

Helikopterin Tarihçesi

Helikopterin İcadı16 yy.da Leonardo da Vinci helikopterin temel ilkelerini araştırmış, 18 yüzyılda Paucton kas gücüne dayanan ilkel helikopteri tasarlamıştır. İlk olarak havada uçabilen motorlu helikopterin yapımı ise 20. yüzyıl içerisinde olmuştur.

[renkbox baslik="Denizaltının İcadı: Denizaltı Nedir? Ne Zaman, Kim Tarafından Bulundu?" link="https://bilgihanem.com/denizaltinin-icadi-denizalti-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/07/denizaltinin-icadi.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

İlk motorlu helikopter olan bu araç, daha sonraki yıllarda geliştirilmeye devam edilmiş ve günümüze kadar farklı çeşit ve işlevlerde kullanılmak üzere pek çok helikopter üretimi sağlanmıştır. Birçok yerde kullanımı gerçekleştiği gibi farklı biçimlerde ve amaca uygun olarak da çok sayıda helikopter üretimi yapılmıştır.

Yüz yılı aşkın süreden beri gerçekleşen en büyük icatlar arasında yerini alır. Bunun yanı sıra kullanım amacına uygun olarak insan hayatında pek çok şeyi de kolaylaştırmayı başardığı için, her alanda helikopterler vazgeçilmez hale gelmiştir. Helikopter ilk olarak icat edildiğinde de günümüzdeki formlarındaki gibiydi.

Daha sonra da fazla değişiklik almadan üretimi devam etmeye başladı. Helikopterin ön kısmında kullanım merkezi ve arka kısmında birkaç kişiyi alabilecek kapasitede yer bulunur. Bunun yanı sıra savaş helikopteri olarak üretilen modeller daha çok kişiyi taşıyabilmek amacı ile tasarlanmıştır.

Yapılan her icat ve bulunan her buluş, hiç kuşkusuz insanlığa sunulmuş bir armağandır. Hepsi kendi alanında yaşamı kolaylaştıran, zamandan kazanç sağlamamızı sağlayan gelişmelerdir. Helikopter de hem sivil hem de askeri alanda kullanılan icatlardan biridir.
Sizce helikopter mi uçak mı daha güvenli, hangisini tercih edersiniz?
Hiç  helikopterle uçuş deneyiminiz oldu mu?
Bu tarz icatların ilk kim tarafından bulunduğu hakkında sayısız rivayet bulunur. Siz helikopteri ilk kimin bulduğunu biliyordunuz?Okur Yorumları
  1. İcatlar konusunu bu kadar iyi ve detaylı anlatan başka bir site yok. Sağ ol Bilgihanem!

  2. Şimdiye kadar hep merak ettim, helikopter üretmek kimin aklına geldi diye. Bu tarz araçları üretmek ve üzerine bir şeyler ekleyip geliştirmek gerçekten muhteşem ötesi buluşlar.