Hibiskus (Kerkede) Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çöl ikliminde yetişen hibiskus veya kerkede bitkisi yoğun su tutma kapasitene sahiptir. Bu özelliği sebebiyle de, çöllerde gezen bedevilerin hibiskus çayı tükettikleri bilinmektedir. Nar çiçeği, Mekke gülü, Jamaika gülü, hibiskusun bilinen diğer isimleridir. Bitkinin çayının nasıl yapılacağını ve kullanılacağını anlattık. Yine olası fayda ve yan etkilerine de detaylı bir şekilde yer verdik.

Jamaika gülü olarak da bilinen hibiskus bitkisi, çay olarak tüketilen ve birçok sağlık alanında etkisi oldukça yüksek olan bitkiler arasındadır. Ülkemizde çok yaygın kullanılan bir bitki olmamasına karşın Amerika ve Güney Amerika gibi ülkelerde faydalarından dolayı sıkça tercih edilen bir bitkidir. Ekşi olan tadından ötürü birçok yörede ekşi çay olarak da bilinmektedir. Çöl ikliminde yetişiyor olmasına rağmen çiçekleri oldukça çok ve kokusu son derece güzeldir.

Son yıllarda ülkemizde de bilinirliği artmakta olan hibiskus bitkisi, güle benzeyen dış görünüşü nedeniyle Mekke gülü olarak adlandırılmaktadır. Hazırlanması oldukça kolay olan bu şifalı bitki çayının tesiri oldukça yüksek olması nedeniyle uzmanlar tarafından günde sadece iki fincana kadar tüketilmesine müsaade edilmektedir.

Hibiskus bitkisi içeriğinde yer alan yoğun magnezyum ve malik asit miktarı çeşitli hastalıkların tedavisinde bu bitkiden yararlanılmasına olanak sunmaktadır.

Hibiskus (Kerkede) Çayı Nedir?

Hibiskus bitkisinin kurutulmuş yapraklarından hazırlanan bitki çayı hibiskus çayı olarak bilinmekte ve zayıflamak ya da şifa bulmak için pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Kerkede olarak da bilinen hibiskus bitkisi (Hibiscus sabdariffa), Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesindendir. Pembe, kırmızı, beyaz, mor gibi renkleri olan hibiskusun 1001 çeşit olduğu söylenir. Hibiskus bitkisi Orta Amerika, Güney Amerika, Jamaika ve Meksika gibi yerlerde görülmektedir. Vücutta suyun tutulması konusunda etkisi yüksek olan hibiskus çayı yaz aylarında sıcak ya da soğuk olarak içilebilecek bitki çaylarından biridir. Zencefil çayı ile karıştırılıp içilebilir. Özellikle diyabet ve tansiyon hastaları için eşsiz faydalara sahip bir bitkidir. Gerektiğinde uzman önerisine başvurarak kullanılabilecek hibiskus bitkisi ile sağlık ve şifa bulmak mümkündür.

Hibiskus Çayı Nasıl Kullanılır (Hazırlanır)?

Bitkilerle sağlıklı yaşamaya özen gösterenlerin hakkında bilgi sahibi olduğu hibiskus çayı, son derece kolay ve pratik şekilde hazırlanarak tüketilmektedir. Siyah çay demleme yöntemi ile hibiskus bitkisine ait yaprakları demlemek ve günde en fazla iki fincan tüketmek hastalıklara karşı dayanıklı bir bedene sahip olmayı sağlamaktadır. Demleme işlemi 20 dakikayı geçmemelidir, aksi halde tadı acımsı bir hal alabilir. Hibiskus bitkisinin sağlıklı yönünden yararlanmanın yanı sıra kilo vermek için de zayıflatma etkisinden yararlanılmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından oldukça etkili bir bitki olması günde fazla tüketimden kaçınılmasını gerektirmektedir. Daha lezzetli bir tat almak için çaya tarçın ve limon da ekleyebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğada yetişen pek çok bitki gibi hibiskus bitkisinin de sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Bu bitkinin genel faydalarına bakıldığında kan şekerini düzenleyici ve kan basıncını dengeleyici özellikleri dikkat çekmektedir. Bu faydaları sayesinde şeker ve tansiyon gibi hastalıklara karşı hibiskus bitkisi ile savaş açmak mümkündür. Antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyona ve soğuk algınlığına bağlı hastalıkları da hibiskus çayı ile yenmek mümkündür.

İlgili İçerik: Matcha Çayı Nedir?

Çay olarak tüketilmesinin yanında çeşitli hastalıklara karşı farklı hibiskus bitkisi kürleri de bulunmaktadır. Böbreklerde oluşmuş olan iltihaplanma ya da kireçlenme gibi elzem hastalıklar için bu çayın faydalarından mutlaka yararlanılmalıdır. Demir ve C vitamini bakımından oldukça yüksek değere sahip olan hibiskus, bağışıklığın kuvvetlenmesi için eşsiz bir bitkidir. Bilhassa mide kanserine olan olumlu etkisinin keşfedilmesi ile birçok kanser türünde de bu bitkiden yararlanılması tavsiye edilmektedir. İdrar söktürücüdür. Sindirime iyi geldiğinden hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlarda faydalıdır.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Sayısız faydalarına karşın hibiskus bitkisinin bazı yan etkileri bulunmaktadır. Kişilerin özel sağlık durumlarına göre kullanılmasına karar verilen bu bitkinin mutlaka güvenilen aktarlardan satın alınması gerekmektedir. Kansızlık nedeniyle tedavi görenlerin hibiskus çayını kullanmamaları ya da uzman önerisi ile kısıtlı miktarda kullanmaya özen göstermeleri gerekir. Kan yapıcı özelliğe sahip olmasına karşın anemi hastalığı bulunan kişilerde demir emilimini azalttığı için bu kişiler için uygun değildir.

Hibiskus bitkisi içeriğinde yer alan anthocyanin maddesi de guatr hastalığını tetiklediği için tiroid sorunu olan kişilerin bu bitkiden uzak durmaları önerilmektedir. Her bitki çayının yan etkilerinde yazdığımız gibi, hibiskus çayını da gebe ve emziren kadınlar tüketmemeli veya doktorlarına danışmalıdırlar. Ayrıca herkes için önerilen günlük tüketim oranına mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde fazla hibiskus çayı yan etkilerin daha fazla görülmesine neden olabilir.

Okur Yorumları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilgihanem'i Takip Edin

En Yeniler