Hibiskus (Kerkede) Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hibiskus (Kerkede) Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Yoğun su tutma özelliği olan hibiskus romatizma ve diz ağrılarına birebirdir. Özellikle dizlerdeki sıvı kaybını önlemesi ile bilinir. Nar çiçeği, Mekke gülü, Jamaika gülü bilinen diğer isimleridir. Bu bitkinin çayının nasıl yapıldığını, faydalarını ve olası zararlarını sizlerle paylaştık.

Yasemin Saygın

Jamaika gülü olarak da bilinen hibiskus bitkisi, çay olarak tüketilen ve birçok sağlık alanında etkisi oldukça yüksek olan bitkiler arasındadır. Ülkemizde çok yaygın kullanılan bir bitki olmamasına karşın Amerika ve Güney Amerika gibi ülkelerde faydalarından dolayı sıkça tercih edilen bir bitkidir. Ekşi olan tadından ötürü birçok yörede ekşi çay olarak da bilinmektedir. Çöl ikliminde yetişiyor olmasına rağmen çiçekleri oldukça çok ve kokusu son derece güzeldir.

Son yıllarda ülkemizde de bilinirliği artmakta olan hibiskus bitkisi, güle benzeyen dış görünüşü nedeniyle Mekke gülü olarak adlandırılmaktadır. Hazırlanması oldukça kolay olan bu şifalı bitki çayının tesiri oldukça yüksek olması nedeniyle uzmanlar tarafından günde sadece iki fincana kadar tüketilmesine müsaade edilmektedir. Hibiskus bitkisi içeriğinde yer alan yoğun magnezyum ve malik asit miktarı çeşitli hastalıkların tedavisinde bu bitkiden yararlanılmasına olanak sunmaktadır.

[renkbox baslik="Yeşil Çay Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/yesil-cay-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/yesil-cay-hakkinda-bilgiler.jpg" renk="sari" yenisekme="evet"][/renkbox]

Oldukça canlı kırmızı rengiyle dikkat çeken bitkinin pembe ve mor gibi renkleri de bulunmaktadır. Özellikle kış aylarında sıklıkla tüketilmesi önerilen hibiskus, güzel kokusu ve hoş lezzeti ile en çok tercih edilen bitki çayları arasında yer almaktadır. Hatmi çiçeği ile aynı aileden olan bitkinin bilimsel adı Hibiscus sabdariffa'dır. Şimdi birçok hastalık için şifa kaynağı olan, Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun da önerdiği hibiskus bitkisinin genel özellikleri, çayının nasıl hazırlandığı ve muhteşem faydalarını birlikte öğrenelim.

Hibiskus (Kerkede) Çayı Nedir?

Hibiskus bitkisinin kurutulmuş yapraklarından hazırlanan bitki çayı hibiskus çayı olarak bilinmekte ve zayıflamak ya da şifa bulmak için pek çok kişi tarafından tüketilmektedir. Kerkede olarak da bilinen hibiskus bitkisi (Hibiscus sabdariffa), Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesindendir. Pembe, kırmızı, beyaz, mor gibi renkleri olan hibiskusun 1001 çeşit olduğu söylenir.

Orta Amerika, Güney Amerika, Jamaika ve Meksika gibi yerlerde görülmektedir. Vücutta suyun tutulması konusunda etkisi yüksek olan hibiskus çayı yaz aylarında sıcak ya da soğuk olarak içilebilecek bitki çaylarından biridir. Zencefil çayı ile karıştırılıp içilebilir. Özellikle diyabet ve tansiyon hastaları için eşsiz faydalara sahip bir bitkidir. Gerektiğinde uzman önerisine başvurarak kullanılabilecek hibiskus bitkisi ile sağlık ve şifa bulmak mümkündür.

Hibiskus Çayı Nasıl Kullanılır (Hazırlanır)?

Bitkilerle sağlıklı yaşamaya özen gösterenlerin hakkında bilgi sahibi olduğu hibiskus çayı, son derece kolay ve pratik şekilde hazırlanarak tüketilmektedir. Siyah çay demleme yöntemi ile bitkiye ait yaprakları demlemek ve günde en fazla iki fincan tüketmek hastalıklara karşı dayanıklı bir bedene sahip olmayı sağlamaktadır.

Demleme işlemi 20 dakikayı geçmemelidir, aksi halde tadı acımsı bir hal alabilir. Hibiskus bitkisinin sağlıklı yönünden yararlanmanın yanı sıra kilo vermek için de zayıflatma etkisinden yararlanılmaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller bakımından oldukça etkili bir bitki olması günde fazla tüketimden kaçınılmasını gerektirmektedir. Daha lezzetli bir tat almak için çaya tarçın ve limon da ekleyebilirsiniz.

Hibiskus Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğada yetişen pek çok bitki gibi hibiskus bitkisinin de sayılamayacak kadar çok faydası bulunmaktadır. Bu bitkinin genel faydalarına bakıldığında kan şekerini düzenleyici ve kan basıncını dengeleyici özellikleri dikkat çekmektedir. Bu faydaları sayesinde şeker ve tansiyon gibi hastalıklara karşı hibiskus bitkisi ile savaş açmak mümkündür.

Antibakteriyel özelliği sayesinde enfeksiyona ve soğuk algınlığına bağlı hastalıkları da hibiskus çayı ile yenmek mümkündür. Çay olarak tüketilmesinin yanında çeşitli hastalıklara karşı farklı  kürleri de bulunmaktadır. Böbreklerde oluşmuş olan iltihaplanma ya da kireçlenme gibi elzem hastalıklar için bu çayın faydalarından mutlaka yararlanılmalıdır.

Demir ve C vitamini bakımından oldukça yüksek değere sahip olan hibiskus, bağışıklığın kuvvetlenmesi için eşsiz bir bitkidir. Bilhassa mide kanserine olan olumlu etkisinin keşfedilmesi ile birçok kanser türünde de bu bitkiden yararlanılması tavsiye edilmektedir. İdrar söktürücüdür. Sindirime iyi geldiğinden hazımsızlık ve kabızlık gibi sorunlarda faydalıdır. Hibiskus çayının faydalarını akılda daha kalıcı olması adına şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kolesterolü dengeler, bu sayede kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engeller.
 • Antibakteriyeldir.
 • Kan şekerini düzenleme özelliği nedeniyle diyabet hastaları tarafından kullanılması önerilmektedir. Kilo vermeye yardımcı olan çay aynı zamanda şeker dengesizliğinden ortaya çıkan açlık krizinin de önüne geçmektedir.
 • Karaciğeri destekleyici özelliği bulunmaktadır.
 • C vitamini açısından zengin olan bitki, özellikle kış aylarında görülme sıklığı artan grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu korur.
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak birçok hastalığın oluşmasına engel olmaktadır.
 • Düzenli olarak günde bir fincan içilen hibiskus çayı cildin güzelleşmesini, daha parlak ve canlı olmasını sağlamaktadır.
 • Sinir ve stres hallerinde içildiğinde vücudu rahatlattığı ve gevşettiği tespit edilmiştir.
 • Regl dönemlerinde oluşan kramp ve şiddetli sancıları hafifletir. Yine bu dönemde görülen ruh değişimlerinin önüne geçer.
 • Sindirim sistemini düzene sokan bitki; bağırsaklarda oluşan gaz, kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlara iyi gelir.
 • Depresyon, anksiyete ve panik atak gibi psikolojik durumlarda faydalıdır.
 • Romatizma ve eklem ağrılarına iyi gelir.
 • Düzenli içildiğinde özellikle diz kapağı olmak üzere eklemler arasında bulunan sıvıların bitmesini engeller, bu sayede kireçlenme ve diğer ağrıların da önüne geçmiş olur.
 • Kan basıncını dengeleyen bitki tansiyon hastaları tarafından da tüketilebilir.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Antioksidan özelliği ile vücuttan zararlı maddelerin ve serbest radikallerin uzaklaşmasını sağlayarak, kanser riskini azaltır. 
 • Dr. İbrahim Saraçoğlu hibiskus çayının Wilson hastalığına iyi geldiğini belirtmektedir. Wilson hastalığı özellikle beyin ve karaciğer olmak üzere vücutta bakır birikmesi ile karakterize bir hastalıktır.

Hibiskus Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Sayısız faydalarına karşın hibiskus bitkisinin bazı yan etkileri bulunmaktadır. Kişilerin özel sağlık durumlarına göre kullanılmasına karar verilen bu bitkinin mutlaka güvenilen aktarlardan satın alınması gerekmektedir. Kansızlık nedeniyle tedavi görenlerin hibiskus çayını kullanmamaları ya da uzman önerisi ile kısıtlı miktarda kullanmaya özen göstermeleri gerekir.

Kan yapıcı özelliğe sahip olmasına karşın anemi hastalığı bulunan kişilerde demir emilimini azalttığı için bu kişiler için uygun değildir. Hibiskus bitkisi içeriğinde yer alan anthocyanin maddesi de guatr hastalığını tetiklediği için tiroid sorunu olan kişilerin bu bitkiden uzak durmaları önerilmektedir.

Her bitki çayının yan etkilerinde yazdığımız gibi, hibiskus çayını da gebe ve emziren kadınlar tüketmemeli veya doktorlarına danışmalıdırlar. Ayrıca herkes için önerilen günlük tüketim oranına mutlaka dikkat edilmelidir. Aksi takdirde fazla hibiskus çayı yan etkilerin daha fazla görülmesine neden olabilir.

[renkbox baslik="Matcha Çayı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/matcha-cayi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/10/matcha-cayi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="yesil" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bazı kişilerde alerjik reaksiyona yol açabilen bitkinin önce az bir miktarda içilerek vücudun vereceği tepkilerin izlenmesi önerilmektedir. Yine aşırı kullanımda kan basınncını düşürdüğü için tansiyon düşmesine yol açabilir. Bu nedenle hipotansiyonu olan kişilerin daha dikkatli kullanmaları önerilmektedir.

Yukarıdaki yazımızda tadı hafif kuşburnuya benzeyen, canlı rengi ve harika kokusu ile cezbeden bir bitki olan hibiskustan ve çayından bahsettik. Doğanın biz sunduğu mucizevi bitkileri daha yakından tanıyarak, günlük yaşamımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Doğru ve ideal ölçüde kullanılan bu bitkiler sayesinde kimyasal ilaçlara çok az ölçüde ihtiyaç duyaraki daha sağlıklı bir bedene sahip olabiliriz.

Hafif ekşimsi tadı ve zayıflatıcı özelliği ile bilinen hibiskus çayı, bağışıklık sistemini güçlendirerek birçok hastalığın oluşmasına engel olmaktadır.
Hibiskus çayını hiç içtiniz mi, tadı hakkındaki düşünceniz nedir?
Bu bitkinin en çok hangi hastalığa iyi geldiğini düşünüyorsunuz?
Etrafınızda hibikus bitkisine rastladınız mı? Yetişme koşulları hakkındaki analiziniz nedir?Okur Yorumları
 1. Çok güzel bir video olmuş kardeşim çok bilgilendirici bir video bende izlemenizi tavsiye derim yeni videoyu bekliyoruz