Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Hindistan Cevizi Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Palmiyegiller ailesinden bir ağaç olan Hindistan cevizi tropikal bir bitkidir. Ağacın meyvesinden şurup ve yağ yapımı ile, gıda ve ilaç sektöründe yararlanılmaktadır. Biz bu yazımızda Hindistan cevizinin yağı konusuna değineceğiz. Bilgihanem.com okurları için hazırlanan yazıda Hindistan cevizi yağının faydaları, kullanım alanı, nasıl yapıldığı ve yan etkileri hakkında bilgi verilmiştir.

Yasemin Saygın

Hindistan cevizi, tropikal bölgelerin bitkisidir. En çok Sri Lanka, Fildişi, Tayland ve Malezya’da bulunmaktadır. Yaklaşık 100 ile 120 sene arası yaşayan ağaç, 10 yaşından itibaren Hindistan cevizi meyvesi vermeye başlar. Gerek tıp dünyasında gerekse kozmetik dünyasında faydaları nedeniyle sıkça kullanılan bu meyve, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekten, kilo vermeye kadar etkilidir.

Saç dökülmelerinden cilt bakımına kadar hayatın pek çok alanında kullanılan Hindistan cevizi, son dönemlerde yağı ile daha çok duyulmuştur. En az kendisi kadar yağı da etkili olan Hindistan cevizi, cilt bakımında kadınların ilk tercihi olmuş durumda.

[renkbox baslik="Yılan Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/yilan-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/yilan-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-ve-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="mor" yenisekme="evet"][/renkbox]

Saçlara şekil verme, vücutta biriken negatif enerjiyi temizleme, dişleri beyazlatma, ten rengini açma, masaj esansı olarak kullanma ve daha pek çok konuda etkili olan Hindistan cevizi yağı, hemen her ülkede rahatlıkla bulunmaktadır. Hanımlar kadar erkekler tarafından da kullanılan yağ, tıraş sonrası bakım için cilde oldukça fayda sağlamaktadır. Şimdi dilerseniz birçok alanda kullanılan ve fayda sağlanan Hindistan cevizi yağı konusunu derinlemesine ele alalım.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Hindistan cevizi ağacının meyvesi kullanılarak yapılan Hindistan cevizi yağı, milyonlarca insan tarafından kullanılan, birçok faydası bulunan bakım yağlarından biridir. Birçok bitkinin yağı ile karıştırıldığında masaj yağı yahut ilaç olarak kullanılan Hindistan cevizi yağı, yalnız başına da mucizeler yaratmaktadır. Tıp dünyasında da pek çok konuda kullanılan Hindistan cevizi, içinde bulunan vitaminlerle hem saça hem cilde hem de hastalıklara şifa olmaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Kullanılır?

Cilt için kullanılan Hindistan cevizi yağına bir miktar zeytinyağı karıştırdığınızda masaj yağınız tamamlanmış olur. Bu iki yağın orantılı birleşimi ile kas ağrıları ve eklem ağrıları ortadan kalkacaktır. Vücudunuzda bulunan çatlaklar için kullanmak isterseniz bu durumda bir miktar kakao yağı ve E vitamini ile bir araya getirebilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız karışımı her gece yatmadan önce sürüp bir saat bekletmelisiniz. Bilhassa hamilelik sürecinde karın çatlaklarınızın oluşmasına engel olacaktır. Deride oluşan çatlakların nasıl giderildiğine bu yazımızda yer vermiştik.

Saçlarınızın daha hacimli ve dolgun görünmesini isterseniz saç diplerinize dağınık olarak 5 damla Hindistan cevizi yağı damlatın. Parmak uçlarınızla masaj yaparak tüm kafatasınıza dağıtın. Saçlarınız çok daha güçlü görünecektir. Kepek sorunu olan saçlar içinse bir miktar çörek otu yağı ile harmanlayabilirsiniz. Karışımı saç diplerinize uygulayıp 20 dakika bekletebilirsiniz. Böylece kepek sorununuz ortadan kalkacaktır.

Hindistan Cevizi Yağının Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, masaj yapımında kullanıldığında kan basıncının dengesini sağlamaktadır. Bunun yanında masaj esnasında vücutta bulunan kas ağrısı, eklem ağrısı gibi problemlerin de çözümüne yardımcı olmaktadır. Masaj sırasında vücudun yağı emmesi ile tende yumuşama ve nemlenme görülür. Hindistan cevizi yağı; vücutta sedef, mantar, egzama gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Cilt üzerinde koruyucu kalkan olarak bakteri ve mikrop üremesine izin vermez.

[renkbox baslik="Jojoba Yağı Nedir? Nasıl Kullanılır? Faydaları ve Yan Etkileri Nelerdir?
" link="https://bilgihanem.com/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/jojoba-yagi-nedir-nasil-kullanilir-faydalari-yan-etkileri-nelerdir.jpg" renk="sari" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Bebekler için kullanılan Hindistan cevizi yağı; pişik önleyici, yara iyileştiricidir. Yüze maske olarak kullanıldığında sivilce ve lekeleri hızlı bir şekilde iyileştiren Hindistan cevizi yağı, ten renginizin daha açık görünmesine yardımcı olacaktır. Bunlardan başka saç diplerine sürdüğünüzde sağlıklı saçlara ulaşmanızı sağlayacaktır. Yemeklerden önce bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağı alındığında iştahınız engellenecek, yemeniz azalacaktır. Yani dolaylı olarak sağlıklı bir şekilde kilo vermenizi sağlamaktadır.

Hamilelik Çatlakları için Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı

Gebelik döneminde Hindistan cevizi yağı sayesinde çatlaklarınız ortadan kalkabilir. Aşırıya kaçmadan kullandığınız sürece karın ve basen bölgenizde bulunan çatlaklara oldukça iyi gelecektir. Çatlak kısımlara masaj yaparak yavaş yavaş sürülen yağ, gergin derinin yumuşamasına da yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi yağı aynı zamanda emzirme dönemi için de önem taşımaktadır. Anne sütünün çok olması bebeğin sağlıklı gelişmesi için önemlidir. Yağ sayesinde anne sütünde hızlı bir yükseliş fark edebilirsiniz. Anne sütü ve önemi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Hindistan Cevizi Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, kadınlar tarafından en çok cilt bakımında kullanılır. Göz kremi olarak kullanılmak istendiğinde gözaltında bulunan mor halkaların yok olmasını sağlamaktadır. Dudak için kullanıldığında özellikle kış aylarında peeling görevi görür. Makyaj temizleme ürünü olarak kullanılmak istendiğinde bir miktar zeytinyağı ile karıştırılmasında yarar vardır. Pamuk üzerine birkaç damla damlattığınız karışım yüzünüzü tahriş etmeden makyajınızı temizleyecektir. Hindistan cevizi yağını deniz tuzu ile karıştırdığınızda ölü derilerden rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Nasıl Yapılır?

Hindistan cevizi meyvelerini temizledikten sonra içindeki su çıkarılır. Daha sonra cevizin iç kısmında bulunan beyaz etli bölge güzelce ayrılır. Beyaz etli bölüm parçalara ayrılarak güneş altında kurutulmaya bırakılır. Daha sonra soğuk sıkım tekniği ile sıkılır. Sıkma işlemi sonucunda Hindistan cevizi yağı elde edilir.

Hindistan Cevizi Yağı ile Oil Pulling

Hindistan cevizi yağının kullanım alanlarından biri de oil pullingtir. Tam olarak Hindistan cevizi yağını 20-25 dakika boyunca ağızda dolaştırarak yapılan işlem, ayurveda terapisi olarak bilinmektedir. Ağızda bulunan tüm toksinleri toplayan yağ, dişleri de bembeyaz yapmaktadır. Ağrı ve strese iyi gelen tedavi, vücudun dinlenmesini sağlamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağının Yan Etkileri Nelerdir?

Hindistan cevizi yağı, aşırı kullanım durumunda ciltte bazı problemlere neden olabilir. Özellikle dengeli kullanmadığınızda teninizi tahriş edebilir, kaşıntı ve alerjiye neden olabilir. Bunun yanı sıra aralıksız her gün kullanma durumunda cildin birden yağlanmasına da neden olabilir. Yemeklerden önce ağız yoluyla tüketilen Hindistan cevizi yağı, çok yenmesi durumunda karaciğerin erken yorulmasına neden olacaktır.

Hindistan cevizi yağı, aynı isimdeki meyveden çıkarılan bir üründür. Cilt bakımında bir mucize etkisi yaratan Hindistan cevizi yağı aynı zamanda ağız ve diş bakımı için de kullanılabilmektedir.
Hindistan cevizi yağını daha önce hiç kullandınız mı? Ne gibi faydasını gördünüz?
Hindistan cevizi yağı hangi alanlarda kullanılmaktadır?
Bu yağı evde kendi imkanlarımızla oluşturmak mümkün mü?
Hindistan cevizi yağını kullanıp da herhangi bir zararını gören oldu mu?Okur Yorumları
  1. Hep cilt için olan faydalarını biliyorduk ama bak dişleri de beyazlatıyormuş bunu bilmiyordum.

  2. Hindistan cevizi yağını saçlarım için kullandım ama çokta fazla yararını gördüğümü söyleyemem.