Home Ofis Nedir? Home Office’nin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Home Ofis Nedir? Home Office’nin Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

Son yıllarda birçok firmanın ve kendi işini yapan kişilerin tercih ettiği home ofis çalışma ortamının birçok avantaj ve dezavantajı bulunmaktadır. Kimileri home ofisi kendi yaşam stiline uygun görüp tercih ederken, kimileri verim alamadığından şikayet etmektedir. Yazımızda sizin için en uygun home office ortamının nasıl olması ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine yer verilmiştir.

Hatice Biçer

Genel olarak freelance yani serbest çalışanların tercih ettiği home ofis günümüzde gittikçe artan ve trend olan bir yöntem. Evin bir bölümünü ofis olarak kullanan insanlar işlerini buradan da yönetebilmektedir. “Evden oturduğunuz yerden para kazanmak kadar kolay bir şey var mı?" dediğinizi duyar gibiyim.

Elbette home ofis çalışmanın birçok olumlu yanı bulunmaktadır. Fakat home ofis çalışan ya da çalışmak zorunda kalan kişilere kulak verdiğimizde durumun o kadar da toz pembe olmadığı anlaşılmaktadır. Son yıllarda ciddi oranda artış gösteren home ofis çalışma yöntemi, birçok kişiyi memnun eden bir çalışma ortamıdır.

[renkbox baslik="Dar Alanlar En Kullanışlı Şekilde Nasıl Dekore Edilir?
" link="https://bilgihanem.com/dar-alanlar-en-kullanisli-sekilde-nasil-dekore-edilir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2015/02/dar-alanlar-en-kullanisli-sekilde-nasil-dekore-edilir.jpg" renk="yesil" yenisekme="evet"][/renkbox]

Başınızda sizi her an denetleyen, sorgulayan birilerinin, sabah erkenden kalkıp hazırlanma derdinin, yol, güzellik, giyim, bakım masrafları gibi daha birçok zorunluluğun olmaması home ofisin cazipliğini artırmaktadır. Ancak bu kadar olumlu özelliklerinin yanında elbette olumsuz yönleri de olacaktır. Yazımızın diğer kısımlarında home ofisin dezavantajlarına yer verilmiştir.

Home Ofis Nedir?

Home Ofis Nedir?Yaşadığınız yeri hem ev hem ofis olarak kullanmak anlamına gelen home ofis son yıllarda oldukça popülerlik kazanmış durumda. Birçok insan dışarıdaki hayatın stres ve koşturmacasından uzak ev ortamında çalışmayı hayal edebilir. Evin bir odasını ofis olarak kullanmak oldukça da kârlı bir iştir. Ek olarak home ofis olayı birçok şirketin de işine gelen bir durum. Birçoğu şirket binalarını sadece toplantı için kullanırken evden çalışma düzenine çoktan geçmiş durumdalar. Ancak home ofisin birçok avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

Home Ofisin Avantajları Nelerdir?

Home Ofisin Avantajları Nelerdir?Evden çalışma fikri ilk etapta herkesin ilgisini çeken, cazip bir durumdur. Her sabah erkenden uyanmak, ne giyeceğim, saçımı nasıl yapacağım veya her sabah yapılan tıraşlar gibi daha birçok zorunluluktan sizi kurtaracaktır. Dilediğiniz saatte işe başlayıp, istediğiniz en rahat kıyafetlerle çalışmanıza hiçbir şey engel değildir. Önemli olan yapmanız gereken işi zamanında bitirmektir. Fakat işler başlayıp birkaç gün geçtikten sonra durumun hiç de sizin düşündüğünüz gibi olmadığını anlarsınız. Home ofisin aslında avantajı kadar birçok dezavantajı olduğunu da farkedersiniz.

Evden çalışmanın tasarruf etmek gibi çok önemli bir avantajı bulunmaktadır. İşe giderken yol masrafından, güzelleşmek için kuaför masrafından, şık olmak için de alışveriş masrafından kurtulmuş olursunuz. Öte yandan eğer bir şahıs firmanız varsa evinizi ofis olarak gösterip; elektrik, su gibi faturaları da gider olarak gösterebilirsiniz. Bu sayede hem eve hem ofise ayrı kira verme derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Eğer diğer çalışanların saatiyle paralel çalışmak zorunda değilseniz, istediğiniz zaman uyuyup istediğiniz zaman çalışabilirsiniz. Eğer gece verim alıyorsanız, gündüzleri uyuyup, geceleri tam performans gösterebilirsiniz. Sonuçta önemli olan yapılması gereken işin en iyi şekilde ve zamanında yetiştirilmesi değil mi?

Home ofis çalışmanın avantajları aslında tek çatı altında toplanıyor. Evde çalışmanın en güzel yanı rahat ve özgür olmaktır. Uykunuz geldiğinde bir süreliğine kestirebilir, dışarıda işleriniz varsa gidip halledebilir, misafirinizi ağırlayabilir ve arta kalan zamanlarınızda yine işinizi bitirebilirsiniz. Hem de başınızda sizi denetleyen bir yönetici olmadan.

Home Ofisin Dezavantajları Nelerdir?

Ofis ortamında çalışan insanlar sabah erkenden kalkar, bu amaçla hazırlanır ve bu amaçla evden çıkarlar. Ofise gittikleri an çalışma psikolojisine bürünürler. Çünkü iş arkadaşları, orada bulunan masa, sandalye, malzemeler ve konuşulan konular bile işle ilgilidir. Ancak evde böyle bir durum söz konusu değil. Home ofisin belki de en önemli dezavantajlarından biri budur.

Yaptığınız işten en üst düzeyde verim almak için tamamen odaklanmak gerekmektedir. Oysaki sizin işe odaklanmanızı engelleyecek her şey evde fazlasıyla vardır. Sıcacık bir yatak, ilginizi çeken bir televizyon programı, çat kapı gelen komşunun getirdiği dedikodular vs. Bir de evli ve küçük bir çocuğunuz varsa işler sizin için biraz daha zor olabilir.

Home ofis çalışmanın diğer bir dezavantajı da sosyalleşmekten sizi tamamen uzaklaştırmasıdır. Evde olduğunuz için ister istemez uyku saatlerinizde esneme olacaktır. Sabah geç başlanılan iş gecenin geç saatlerine kadar sürer ve evde sürekli bir çalışma pozisyonu yaratmış olursunuz. Bu da özel hayatınızı negatif etkileyen bir durumdur. Çünkü evde sizden ilgi bekleyen bir eşiniz veya çocuklarınız vardır. Bunun yanında eve gelen misafirler de tamamen sizin programınıza göre ayarlanmak zorundadır. Bu da evinizi paylaştığınız kişileri bir süre sonra rahatsız etmeye ve anlaşmazlığa yol açacaktır.

[renkbox baslik="Ders Çalışma Ortamı Nedir? En Uygun Ders Çalışma Ortamı Nasıl Olmalıdır?
" link="https://bilgihanem.com/ders-calisma-ortami-nedir-nasil-olmalidir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2014/12/ideal-ders-calisma-ortami-nasil-olmalidir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Evde çalışırken kaliteli zaman kavramından uzaklaşırsınız. Sürekli açık olan bilgisayarınızın başından defalarca kalkarsınız. Mutfağa kahve almak için gider, bir şeyler atıştırıp dönersiniz. Bu arada boşa geçen dakikaları da çalışma saatinden sayarsınız. Bu durum home ofis çalışma hayatı için bir dezavantaj değildir belki ama uygulanması şart olan bir program eşliğinde çalışmazsanız çok zaman harcayıp az iş üretmeniz kaçınılmaz olur.

Tüm bu anlattıklarımızın yanında evinizde en verimli şekilde çalışabileceğiniz bir ofis ortamı hazırlamak da mümkün. En sık rastlanan sorunlardan yola çıkarak sizin için en uygun home ofisin nasıl olması gerektiğini araştırdık.

Home Ofis Nasıl Olmalıdır?

Home Ofis Nasıl Olmalıdır?Evde kurduğunuz ofis ortamını birkaç dekorasyon değişikliği ve dikkat edilmesi gereken püf noktalarla sizin için en verimli çalışma ortamı haline getirebilirsiniz.

 • Eğer imkanınız varsa evinizin bir odasını çalışma odası olarak ayırmalısınız. Bu sayede eve gelen misafirlerden ve sıcak ev ortamından kendinizi soyutlamış olursunuz. Eğer bu iş için fazladan bir odanız yoksa bu durumda çalışma masanızı televizyona en uzak olan bir yere yerleştirmelisiniz.
 • Her ortamda olduğu gibi çalışma ortamında da ergonomi çok önemlidir. Kullandığınız masa ve koltuk seçimi bu konuda dikkat etmeniz gerekenlerin başında gelir. Masanızın rengi ve boyutu çalışırken sizi zorlamamalıdır. İhtiyacınız olan her şey masanızda veya yakınında bulunmalıdır. Renk ve deseni sizin dikkatinizi dağıtmayacak şekilde olmalıdır. Tercih ettiğiniz koltuk sizi ne gevşetecek kadar rahat olmalı ne de sırt ağrısına yol açacak kadar sert olmalıdır. Koltuğun kumaşı kadife veya file gibi malzemelerden olmamalıdır. Uzmanlar çalışma koltuklarında rahat ve uzun ömürlü olan deri kumaşları önermektedir. Koltuğun ayakları ise sizi yormayacak şekilde her yöne doğru dönebilmelidir.
 • Evinizi ofis olarak kullandığınız için bir sürü dosya ve evrak benzeri şeyler de birikecektir. Odanın her daim düzenli olması ve aradığınızı çabuk bulmanız için bol bol dolap ve çekmece bulunmalıdır. Masanızı da çekmeceli olanlardan seçebilirsiniz. Eğer dolap yaptırmak gibi bir imkanınız yoksa aynı boyutta olan kutulardan alıp kendinize bir depo alanı oluşturabilirsiniz. Üzerine yapıştıracağınız etiketler sayesinde de neyi nereye koyduğunuzu unutmazsınız.
 • Odanızın duvarlarında seçtiğiniz renkler pastel tonlar olmalıdır. Çok parlak ve açık renkler zamanla gözlerinizin yorulmasına yol açacaktır.
 • Odayı çok fazla karmaşık hale getirmeyecek şekilde sevdiğiniz objeleri veya tabloları yerleştirebilir, çalışma ortamınızı sevimli bir hale getirebilirsiniz.
 • Ergonomik şartlardan biri olan havalandırma da çalışma ortamında dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Odanın sık sık havalandırılması ve ihtiyacınız olan oksijenin sağlanması gerekmektedir. Bu yüzden penceresi veya havalandırması olan bir oda seçmenizde fayda vardır.
 • Son olarak aydınlatmadan bahsedecek olursak, gündüz saatlerinde gün ışığından faydalanmak en mantıklısıdır. Gece yapılan çalışmalarda ise halojen ışık veren sarı ampulleri tercih etmelisiniz. Beyaz ışık veren florasan lambalar gözlerinizin çok çabuk yorulmasına yol açacaktır.
Home ofis çalışmak özellikle son yıllarda artan bir çalışma modeli. Freelance veya serbest çalışma dediğimiz home ofisin hep olumlu yanı varmış gibi görünse de aslında birçok da kötü yanı bulunuyor.
Siz home ofis çalışmak ister miydiniz?
Evden çalışmak mı daha iyi yoksa çalışma arkadaşlarıyla birlikte olmak mı?
Home ofis çalışan biriyseniz bize en iyi ve en kötü yanlarını söyler misiniz?
Evden günde en fazla kaç saat çalışabiliyorsunuz?Okur Yorumları
 1. Home ofis çalışmak şu an yapılabilecek en mantıklı yöntem. İnsanları bir binaya doldurup çalıştırmaya çalışmak yerine kendi evlerinden çalışmaları teşvik edilebilir. İnternet bağlantısı ve düzgün iletişim sistemleri ile bu mümkün.

 2. Home ofisi emlak sektöründe kullana bilirmiyiz yani evden emlakçılık yapabilirmiyiz

 3. Merhaba arkadaşlar. Benim evimde odam var ofis olarak kullanabilirim ? Fakat nasıl ve hangi türden işler yapılabilir ? Yardımcı olabılır mısınız. Home ofis işlerini nerden bulabiliriz ?

 4. Ben evde çalışırım sorun değil benim için dışarıda zaten iş bulamıyorum evde olmaktan mutluyum ama ne iş yaparım ve kazanç nasıl gelir anlamadım

 5. Home ofis alanında çalışmak günümüzde bence çok mantıklı. Zevkli bir tasarımla çalışma alanı yaratmak en iyisi.

 6. Ben de home ofis çalışıyorum, evet kendi özgür alanında çalışmak elbette çok iyi ama, misafir geldiğinde, evde bir uğraş oldugunda çok kötü oluyor. Onun dışında sürekli evde olmak bir süre sonra insanın verimini düşürüyor. Evet herkesin dediği gibi güzel ama eksi yanları da oldukça fazla.

 7. Evde iş yapıyorum lakin daha çok çalışıyor ve daha çok yoruluyorum temposu normal iş yoğunluğundan daha fazla akşam 8-9 dükkanı kapattığınızda evinize gidiyorsunuz müşteri gelmiyor lakin evden çalışınca öyle değil gece 12 de telefon çalabiliyor şunuda halledin evden çalışıyorsunuz diyerek iş kitliyor çalıştığınız kişiler..

 8. Home ofis çalışanlara yatarak para kazananlar diye bakarlar ama aslında 24 saat çalışanlardır.