Jack London Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Jack London Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı, Deniz Kurdu ve Demir Ökçe gibi birçok önemli esere imzasını atmış Jack London, 40 yıllık ömrüne çokça anı sığdırmış bir yazardır. Ancak hayatı boyunca mücadele etmiş ve kitaplarını yaşanmışlıklarından ilham alarak kaleme almış ünlü isim için söylenecek daha pek çok şey vardır.

Erkan Karaca

Jack London denildiğinde akla ilk gelenlerden biri, yazarın ünlü romanı Beyaz Diş olacaktır. Kaldı ki defalarca beyazperdeye uyarlanan, dizileri çekilen hatta çizgi filmlere bile ilham veren Dünya Klasikleri arasındaki romanın bilinmesi gayet olağandır.

Fakat ABD’li gazeteci ve yazar olarak tanımlanan Jack London’un Beyaz Diş dışında daha birçok önemli eseri bulunmaktadır. Öyle ki o çağının çok ötesinde eserler veren, hatta distopya türünde yazılmış en eski kitaplardan biri olan Demir Ökçe’yi ustalıkla yaratan bir yazardır.

[renkbox baslik="Jean-Jacques Rousseau Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/jean-jacques-rousseau-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/01/jean-jacques-rousseau-kimdir-hayati-ve-eserleri-.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Yoksulluk içinde başlayan ömür yolculuğunu mücadele ederek geçiren London, ekmek kavgasına çok küçük yaşlarda başlamış, ilerleyen yıllarda geçmişi hakkında “ben çocukluk nedir bilmedim” sözlerini kullanmıştır. Kısacası; Jack London yalnızca romanlarıyla değil hayat hikayesiyle de öğrenilmesi gereken kişilikler arasındadır.

Jack London Kimdir?

Jack London Kimdir?ABD’li gazeteci ve yazar, Jack London kimdir sorusuna verilecek en basit cevaptır. Ancak önemli isim hakkında söylenmesi ve öğrenilmesi gereken daha bir dizi şey vardır. Mesela; o 1929 yılında Masses isimli dergi tarafından Amerika’nın ilk ve tek proleter yazarı olarak tanımlanmıştır.

Yani Jack London, siyasi görüşleri ve romanlarında ele aldığı konular ile de döneminin yazarlarından farklıdır. Kapitalizm karşıtı, sosyalizm yanlısı olan Jack London için farklı yorumlar yapılsa da onun hayatı boyunca işçi sınıfının yanında olduğu söylenmektedir.

Tüm bunlara ek olarak; Jack London ölümü ile de diğer yazarlardan ayrılmaktadır. Henüz 40 yaşındayken hayata veda eden yazarın ölümünün, intihar mı kaza mı yoksa hastalık kaynaklı mı olduğu hala tartışılmaktadır. İşte bu nedenle; aşağıda Jack London’un hayatı hakkındaki detayları öğrenmenizi öneririz.

Jack London’ın Hayatı

Jack London’ın HayatıJack London, 12 Ocak 1876’da San Francisco’da dünyaya geldi. Annesi Flora Wellman isimli bir müzik öğretmeni olan Jack’in babası ise farklı kaynaklardaki bilgilere göre William Chaney isimli bir astrologdu. Chaney, Wellman’ın çocuğu aldırmasını istemiş ancak bu isteği Wellman tarafından reddedilmişti. Hatta söylenen o ki Wellman hamilelik döneminde intihara yeltenmiş, neyse ki hafif yaralarla kurtularak sağlıklı bir bebek dünyaya getirmişti.

Dünyaya gelen Jack’in bakımı eski bir köle olan Virginia Prentiss’e verilmiş, aynı yıl Wellman’ın John London ile evlenmesiyle Jack, üvey babasının soyadını almıştı. İlkokulu Oakland’da okuyan Jack, küçük yaşlardan itibaren kitaplara ilgi duydu ve yerel kütüphanelerde zaman geçirerek kendini geliştirdi. Öyle ki kütüphanede çalışan Ina Coolbrith isimli şair ilerleyen zamanlarda London’un hikayelerinde geçecek, onun hayatında önemli bir yer tutacaktı.

Çocukluğu yoksulluk içinde geçen Jack London, ailesinin maddi durumu nedeniyle iş hayatına küçük yaşlarda atıldı. Çıraklık, gazetecilik, pansiyonerlik gibi çeşitli işler yapan London’un eğitim hayatı da bu nedenle kopuk kopuk ilerledi.

1889’da ağır şartlar altında bir fabrikada çalışmaya başlayan Jack, bu durumdan kurtulabilmek için onun bakımını üstlenen sütannesinden borç para aldı. Satın aldığı tekneyle istiridye kaçakçılığına başladı. Ancak birkaç ay sonra teknesi fırtınada zarar gördü ve başka işlere yöneldi. 1894’te serserilikten 30 gün hapis cezası alan London, Oakland’a dönerek liseye kaydoldu.

1896’da Berkeley Üniversitesi’ne başlayan ancak maddi zorluklar nedeniyle okula yarım dönem devam edebilen London, bu dönemde sosyalizm ile ilgilendi ve daha sonra kendini sosyalist olarak tanımladı. 1897’de ileride hikayelerinin ilham kaynağı olacak altın avına çıktı. İlk öykülerini bu av sırasında kaleme alsa da yolculuğun zorluğundan dolayı sağlık sorunları yaşadı. Beslenme yetersizliği yüzünden öndeki dört dişini kaybetti ama yolculuk London’a Ateş Yakmak isimli kitabını yazdırdı.

[renkbox baslik="Agatha Christie Kimdir? Hayatı ve Eserleri" link="https://bilgihanem.com/agatha-christie-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2016/06/agatha-christie-kimdir-hayati-eserleri.jpg" renk="kahve" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Oakland’a döndüğünde yazdıklarını yayımlatma çabasına giren London’un ilk öyküsü Overland Monthly isimli dergide çıktı. Ardından yayımlanan hikayelerini 1900’de Kurdun Oğlu isimli kitabında derledi. Arkadaş çevresinden tanıdığı Bessie Maddern ile de aynı sene evlendi. 1901’de ilk çocukları Joan, 1902’de de ikinci çocukları Bessie (Becky) dünyaya geldi.

Bessie’ye aşık olmadan onunla evlendiğini söyleyen London’ın evliliği 1904’te sona erdi. Bu arada durmadan yazmaya başlayan London, 1903’te yayımlanan Vahşetin Çağrısı ile büyük bir çıkış yaptı. İkinci evliliğini 1905’te Charmian Kittredge ile yapan London, 1910 yılında Kaliforniya’da bir çiftlik satın aldı ve kendini çiftlik hayatına adadı. Çiftlik şu anda Jack London Milli Parkı içinde koruma altındadır. Hayatının geri kalanının büyük çoğunluğunu çiftlikte geçiren yazar, henüz 40 yaşındayken 22 Kasım 1916’da hayata veda etti.

Jack London’ın Ölümü

Jack London’ın ÖlümüJack London’un ölümü üzerine pek çok şey yazılıp çizilmiştir. Bazıları Jack London’un ölümünün intihar olduğunu dile getirmiş, bazıları ise doğal nedenlerden kaynaklandığını söylemiştir. Ölüm raporunda üremi yazılsa da birçok eski kaynakta Jack London’un intihar ettiği öne sürülmüştür.

Bu durumda Jack London’un eserlerinde sık sık intihardan bahsetmesi en büyük etkenlerdendir. Ayrıca Jack London’un genç yaşta hayatını kaybetmesine neden olan alkol bağımlılığını da ölüme davetiye çıkarmak şeklinde yorumlayanlar da vardır. Zira yazar böbrek yetmezliği hastalığından muzdariptir.

Jack London’un biyografisini kaleme alan Russ Kingman’a göre ise London’un ölüm nedeni inme veya kalp krizidir. Öte yandan; Jack London’un son dönemlerde morfin aldığı bilindiği için aşırı dozdan öldüğü de söylenmiştir.

Neticede; ünlü yazarın ölüm nedeni hala kesin olarak bilinmiyor diyebiliriz. Ve kendisinin isteği üzerine yakılan cesedinin külleri bugün eşi Charmian’ın külleriyle birlikte Jack London Milli Parkı’nda gömülüdür.

Jack London’ın Eserleri

Jack London’ın EserleriJack London, 40 yıllık kısa ömründe pek çok önemli esere imzasını atmıştır. En ünlü romanları; Beyaz Diş, Vahşetin Çağrısı, Deniz Kurdu, Demir Ökçe ve Martin Eden’dir. Fakat bunların dışında daha pek çok eseri bulunmaktadır. 40'ın üzerinde kısa öykü kaleme alan yazarın, Nasıl Sosyalist Oldum gibi ünlü makaleleri de vardır.

Jack London’un diğer kitapları; Açlar Ordusu, Ademden Önce, Alaska Kid, Alın Teri, Altta Kalanlar, Atalarının Tanrısı, Ateş Yakmak, Ay Vadisi, Beyaz Sessizlik, Buck’ın Maceraları, Büyük Serüven, Can Yoldaşı, Cinayet Şirketi, Dehşet Ülkesi, Demiryolu Serserileri, Direniş, Doğu Yakası, Dönek, Düş Ülkelerine Yolculuk, Halk Avcısı, İstiridye Korsanları, Japon Kıyılarında Dehşet, John Barleycorn (Bir Alkoliğin Anıları), Kaptan David Grief, Kıyametten Sonra, Kız Kar ve Kan, Kızıl Veba, Meksikalı Devrimci, Midas’ın Müritleri, Ormandan Gelen Ses, Sevgili Jerry, Şampiyon, Uzak Diyarlarda, Tanrılar ve Köpekler, Sevginin Katıksızı, Yıldızlar Korsanı, Yanan Günışığı, Yanan Gün, Yol’dur.

Kalemiyle büyük paralar kazanan ilk ABD'li yazarlardan biri olan Jack London, dünya klasikleri arasına girmeyi başarmış eserleriyle edebiyatın en önemli isimlerindendir.
Jack London'un hangi kitaplarını okudunuz, eserleri hakkında ne düşünüyorsunuz?
Jack London'un intihar ettiği görüşüne katılıyor musunuz?
Jack London'un yalnızca para kazanmak amaçlı yazdığı ve başka yazarları kopyaladığı iddiaları sizce doğru olabilir mi?Okur Yorumları