Josef Stalin Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Josef Stalin Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Tarihin en acımasız liderlerinden biri olan Josef Stalin kimilerine göre bir katil, kimilerine göre kahramandır. Çelik adam lakaplı diktatör milyonlarca insanın ölümünden sorumludur. Tartışmalı kişiliği ve yaptırımlarıyla adı tarih boyunca unutulmayacak olan, Sovyet lider Josef Stalin hakkında kısaca bilgi edinmek istiyorum diyorsanız, aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Erkan Karaca

Sovyet devlet adamı Joseph Stalin, dünya tarihinin nadir rastladığı diktatörlerden biridir. Çeyrek asır boyunca Sovyetler Birliği'ni acımasız tarzıyla yönetmiş olan devlet adamı, dünyanın gözle gördüğü en güçlü isimler arasında yer almaktadır. Kavgaları, ölümleri, savaşları ve siyaseti ile gündemden hiç düşmeyen Stalin, bugün dahi adı anıldığında tedirginlik yaratan isimlerdendir.

28 yıllık siyaset hayatında milyonlarca kişinin ölümünden sorumlu olan Josef Stalin özellikle Müslümanlar için oldukça sert tavırlar takınmıştır. Çocukluğu boyunca Rus ve Müslüman karşıtı olarak yetiştirilen Josef Stalin, yetişkinlik döneminde bu fikirlerin baskısı altında siyaset yürüttü. Lenin’in siyasi fikirlerini benimseyen Stalin, tüm hayatını çelik adam lakabını hak ederek geçirdi.

[renkbox baslik="David Rockefeller Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/david-rockefeller-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/06/david-rockefeller-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="kirmizi" yenisekme="evet"][/renkbox]

Ölümünün arkasından ülkede düşman ilan edilen Stalin’in resimleri, büstleri, paraları değiştirildi. Bunun yanında adını taşıyan tüm şehirler yeni birer ad aldı. Ülkesinde bir nevi hain ilan edilerek utanç kaynağı adı altında tarihe geçirildi.

Josef Stalin Kimdir?

Sovyetler Birliği siyaset adamlarından biri olan Josef Stalin, bir süre parti başkanlığı, halk komiserliği, işçi ve köy komiserliği yapmıştır. Sonrasında Vladimir Lenin’in arkasından hükümet başkanlığına yükselen Stalin aynı zamanda başkomutan da olmuştur. Kanlı siyaset anlayışı ve acımasız sorun çözme teknikleri Stalin’i devletin başına kadar yükseltmiştir.

Ruslar, Türkler ve Müslümanlar için ölümü çağrıştıran Stalin, halkı tarafından sevilmeyen yöneticilerden biridir. Planlı ekonomi, kolektivizasyon ve endüstrileşme ile derin değişiklikler yapan devlet adamı, kalkınma ve hız kazanma adına büyük adımlar atmıştır. Çalışmaları demokrasi için köleliği andırsa da devletin hız kazanmasını sağlamıştır.

Josef Stalin’in Hayatı

Asıl ismi Yosif Visaryonoviç olan Josef Stalin 18 Aralık 1878 yılında dünyaya gelmiştir. Gori’de gözlerini açan Yosif Visaryonovi, fakir bir anne babanın çocuğudur. Kunduracı babası, koyu dindar annesi tarafından fakir fakat dinine keskin bağlarla bağlı şekilde büyütülmüştür. Yüzünde yer alan derin izler 7 yaşında geçirdiği su çiçeği hastalığı sonucunda oluşmuştur.

12 yaşındayken at arabası kazası geçirmiş ve sol kolu hayatı boyunca aksak kalmıştır. Başarılı eğitimi sayesinde Gürcü Ortodoks Rahip Okulunu kazanıp giden Stalin, çıkardığı huzursuzluklar nedeniyle okuldan atılmıştır. Bu yaşlarda Lenin’in eserleriyle tanışan Josef Stalin, marksist devrimci olma kararı almıştır.

[renkbox baslik="Rauf Denktaş Kimdir? Hayatı ve Eserleri
" link="https://bilgihanem.com/rauf-denktas-kimdir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/05/rauf-denktas-kimdir-hayati-ve-eserleri.jpg" renk="mavi" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Kısa sürede Lenin’in dikkatini çekip Kafkas bölge temsilcisi olmuştur. Siyasete bu şekilde adım atan Josef Stalin, başarılı bir kariyere de böyle başlamıştır. 1906 ile 1907 yılları arasında Ketevan Svanidze ile evlenen Stalin, eşini erkenden kaybetmiş sonrasında 1919 ile 1932 yılları arasında Nadejda Alliluyeva ile dünya evine girmiştir.

Stalin’in ilk evliliğinden Yakov Cugaşvili, sonraki evliliğinden Svetlana Alliluyeva, Vasili Yosifoviç Stalin ve Artyom Sergeyev dünyaya gelmiştir. Stalin, ölümünün ardından kimileri için zafer babası olarak anılırken kimileri için katil olarak anılmaktadır.

Josef Stalin Nasıl İktidar Oldu?

1922 yılında Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nde genel sekreter olan Josef Stalin, bu adım ile iktidara yaklaşmayı aklına koymuş oldu. Lenin genel sekreterliği ilk olarak Trotski’ye teklif etse de onun reddetmesi ile görev Stalin’e kalmış oldu. Stalin ve Lenin’in ilk kez karşı karşıya gelmesine neden olan temel konu devletin özerk bölgelere sahip olması gerektiğiydi. Stalin’in teklifi üzerine Abhazya ve Güney Osetya’nın özerk kabul edilmesi Lenin’in ilk kez yenilişi demekti.

Sonrasında 21 Ocak 1924 yılında beklenmedik şekilde ölen Lenin’in arkasından büyük bir boşluk doğmuş oldu. İktidar bahsinde Trotski ile karşı karşıya gelen Stalin, 1927’de iktidar oldu. Hızla üretime ve gelişime yönelen ülke, sanayi ve tarım alanında büyük adımlar attı. 1927 yılında başlayan atılımlar 1940 yılında ülkeyi 12 kat ileriye taşıdı.

Josef Stalin Kaç Kişinin Ölümüne Neden Oldu?

Josef Stalin, tarihin gördüğü en acımasız diktatör olarak bilinmektedir. Sovyetler Birliği henüz dağılmadan önce araştırmacılar ölüm raporları için hazırlanmaya başladı. Her ne kadar binlerce ölüme hatta, birkaç milyon ölüme hazır olunsa da bilanço yalnızca araştırmacıları değil tüm dünyayı şok etti.

3 milyon civarında tahminlerin bulunduğu araştırmalarda ölü sayısının 40 milyona kadar çıktığını iddia edenler de yok değildi. Lenin'den sonra başa geçer geçmez sanayileşme adına tarım üretimini yok etti ve büyük bir kıtlığa sebep oldu. Sadece Ukrayna'da açlıktan öldürdüğü insan sayısının 10 milyon olduğu biliniyor.

1930 yıllarında "Büyük Temizlik" adını verdiği bir girişim başlattı. Bu kampanya doğrultusunda kendisine muhalif olan herkesi öldürttü. Rakamlar her yerde farklı şekilde yorumlanmaktadır. Büyük Temizlik adı altında öldürdüğü insan sayısı bazı kaynaklarda 1.2 milyon, bazılarında 2.9 milyon olarak belirtiliyor. Yine hayatı boyunca ölümüne sebep olduğu insan sayısı da milyonlarla ifade ediliyor.

Josef Stalin’in Kişiliği

Batı tarafından diktatör olarak anılan Josef Stalin, bir diktatörün sahip olması gereken tüm özelliklere sahipti. Sert mizacı, aykırı tavırları ve değişmeyen mesafeli tutumuyla küçüklüğünden itibaren soruna meyilli olan Stalin, yetişkinliğinde de bu özelliğinden sıyrılmadı. Öfke ve katı kural ile örülmüş duvarları bulunan devlet adamı, merhametsiz bir siyaset anlayışına sahipti. Annesinin katı dini kurallar çerçevesinde yetiştirdiği Stalin, bu katı duvarları kendi için korumaya devam etti. Soğukkanlılığı ve profesyonel emirleri ile devlet idaresini uzun süre elinde tutabildi.

Josef Stalin’in Mezarı Nerede?

5 Mart 1953'te hayata veda eden Josef Stalin’in naaşının, 9 Mart 1953 tarihinde Lenin’in yanına yerleştirildiği bilinmektedir. Sonrasında yeni iktidar ile gündeme gelen yöneticiler tarafından düşman olarak anılan Stalin’e ait tüm izler ortadan kaldırılmıştır. Heykelleri, isminin yer aldığı eserleri, paraları ve binaları baştan sona değişikliğe tabi tutulmuştur. 31 Ekim 1961 yılında ise alınan kararlar doğrultusunda Kremlin Duvarı Mezarlığı’na defnedilmiştir.

Josef Stalin’in Eserleri

İlk eserini 1907 yılında yayımlayan Josef Stalin, "Anarşizm mi Sosyalizm mi?" ile dünya tarafından okunmuştur. 1913 yılında Marksizm ve Ulusal Sorun, 1924 yılında Leninizm’in İlkeleri isimli eserini yayımlamıştır. Siyasete bakış açısında meydana gelen değişiklikleri Troçkizm mi Leninizm mi?, Marksizm ve Dil Üzerine isimli eserlerinde belirtmiştir. Bu eserleri dışında Leninizm Üzerine, SSCB'de Sosyalizmin Ekonomik Sorunları isimli eserleri de basılmıştır.

Tarihin tanık olduğu en acımasız liderlerden birinin hayatını okudunuz. Dolaylı veya direkt ölümüne sebep olduğu insanların sayısını duyunca tüylerimiz ürperiyor gerçekten de... Bir insanı bu kadar cani yapan sebepler merak ediliyor. Stalin iktidarı uğruna her şeyi meşrulaştıran bir liderdi. Sert mizacı ve katı kararlarıyla, bir diktatörün sahip olması gereken tüm özellikleri taşıyordu.
Bir devlet adamının katliam derecesinde, toplu ölüm emirleri vermesinin altında yatan psikolojiyi sizler de merak etmiyor musunuz?
Stalin hakkında her gün yeni bir bilgi duyuyoruz. Yazımızda yer almayan bilgi varsa ekler misiniz?
Hitler mi, Stalin mi desek, sizce hangisi daha zorba bir lider olarak değerlendirilir?
Genel olarak Josef Stalin'in siyasi kimliği ve yürüttüğü ideoloji hakkında ne düşünüyorsunuz?Okur Yorumları
  1. edinilen bilgilerin sınırlı veri tabanı, stalini yargılamasamda ne adına olursa olsun insanları hunharca yok etmesini kabullenemiyorum..ayrıca hitlerle yaptığı saldırmazlık anlaşmasınıda sürecin düşündürücü yanı olduğunu ,bu nedenle 2. dünya savaşının kahramanıymış gibi servis edilmesinide yadsıyorum..savaşın bir galibi varsa oda halklardır..bedel ödeyende onlardır..elbette ağır bedel ödeyen sovyet halkının mücadeledeki direnişi her türden gerçek bir kahramanlık örneğidir…bu durum dünya halk hareketininde var olan mücadelesine eklemlenmelidir..Ayrıca bu türden paylaşım savaşlarının kazananı değil kaybedenleri vardır:”o da insanlıktır”..saygılarımla

  2. Josef Stalin hayatını hep merak ederdim. Tesadüf bu yazıdan okudum. Hayretler içerisinde kaldım ölen kişi sayılarını görünce.

  3. Adam Hitleri yoketmiş daha ne yapsın. Ruslar tarafından sevilmeyen ama saygı gösterilen bir lider. Zamanında zorunlu ya da başka sebeplerden halkını aç bırakmış öyle olması gerekiyordur belki ama bilinmiyor tab iki Büyük Lider.
    Yorumumu onaylarsanız sevinirim.

    Saygılarımla