Kan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kan Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Antik çağlarda büyülü taş olarak kullanılan ve sadece soylu kişiler tarafından bulundurulabilen kan taşı, kırmızı akik adıyla da anılmaktadır. Kişi üzerinde psikolojik ve fizyolojik açıdan olumlu etkiler bırakan afrodizyak bir özelliğe sahiptir. Bu makalemizde size şifalı bir taş olan kan taşının özelliklerinden, kullanım alanlarından, nerelerde çıkarıldığından ve faydalarından bahsedeceğiz.

Yasemin Saygın

Köklü bir geçmişe sahip olan kan taşı, Mısır döneminde büyülü bir yapıya sahip olduğuna inanılan şifalı taşlardandır. Bilhassa tanrıların taşlarından biri olduğu için kutsal eşyalardan kabul edilen kan taşı, bugün pek çok medeniyette hala aynı değere sahiptir. Yunan mitolojisinde Güneş tanrısına ait olduğuna inanılan kan taşının her yıl yeniden gökten indiğine inanılmıştır.

Kan taşının bulunduğu evlerde huzurun daha hakim olduğu göze görülebilecek kadar nettir. Kan taşı, kişi üzerinde yoğun olarak bulunan gerginliği alabilme özelliğine sahiptir. Bunun yanında bu taş sayesinde dingin ve daha sakin hissetmek de mümkündür.

[renkbox baslik="Kaplan Gözü Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/kaplan-gozu-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/10/kaplan-gozu-tasi-nedir-ozellikler-ve-faydalari-nelerdir-960x560.jpg" renk="kahve" yenisekme="evet"][/renkbox]

Üzerinde demirden kaynaklanan kırmızı benekler, lekeler bulunan taş bu görünümü nedeniyle kan taşı adını almıştır. İnsan üzerindeki fizyolojik ve psikolojik etkileri de fark edildikten sonra adının anlamı daha da derinleşmiştir. Kan taşının en bilinen özelliği ise vücudun bağışıklık sistemine etki ettiğidir. Güçlendiren ve hastalıklarla mücadele etmeye sevk eden bir yapısı bulunmaktadır.

Kan Taşı Nedir?

Kan Taşı Nedir?

Kan taşı en eski ve en hassas taşlardan biridir. Bilim dünyasında "Bloodstone" olarak bilinen taşın diğer isimleri helyotrop ve şifa taşıdır. Kuvars kalseduan ailesinin bir üyesi olan kan taşı, camsı yüzeyi ve donuk renkleriyle oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir. Genellikle koyu yeşil üzerine kırmızı ve kahverengi lekelenmelerden oluşan taş, kolay kırılganlık özelliğine sahiptir.

Bu nedenle hassas davranılması gerekmektedir. Eski Mısır ve Yunan medeniyetlerinde kırıldığında uğursuzluk getirdiğine inanılan taşın cam fanuslar üzerinde muhafaza edildiği bilinmektedir. Üstelik kan taşına herkesin dokunması da yasaktır. Yalnızca soylu kişilerin yakınında bulunabilen ulu bir taş olarak kabul edilmektedir.

Kan Taşının Özellikleri Nelerdir?

Kan Taşının Özellikleri Nelerdir?

Opak, mumsu ve donuk bir yapıya sahip olan kan taşı, SiO2 + Fe (demir oksit) birleşimidir. Toprak ve ateşle uyumlu olduğuna inanılan taşın, bu iki unsura ilgi duyan burçlarla etkileşiminin daha kuvvetli olduğu bilinmektedir. İnsan sağlığı üzerinde etkili olduğuna inanılan kan taşının kan dolaşımına da etkisi olduğu ifade edilmektedir. Pek çok ayrı fikir ortaya atılsa da kansızlık hastalığı olan bireylerde kan taşının etkileri somut olarak ortaya konulmaktadır.

Kan Taşının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kan Taşının Kullanım Alanları Nelerdir?

Kan taşını yalnızca görünümü nedeniyle beğenip dekorasyon ürünü yapan yüzlerce kişi bulunmaktadır. Günlük hayatta bulunması oldukça zor olan bu taşı, ev dekorasyonu için temin etmek de biraz zahmetli olmaktadır. Bunun temel nedeni taşın enerjisi ve faydası için takılarda yer almasıdır. Özellikle bayanlar tarafından çokça kullanılan taş, takı setlerinin olmazsa olmazıdır.

Bilekliklerden küpelere kadar üzerinizde taşıyabileceğiniz her koşula uygun olan bir taştır. Kan taşını kullanan erkekler ise çoğunlukla bileklik olarak tercih etmektedir. Bunun yanında anahtarlık ve tespih için de eşsiz bir yapıya sahiptir.

Kan Taşının Faydaları Nelerdir?

Kan Taşının Faydaları Nelerdir?

Kan dolaşımını düzenlediği bilinen kan taşının, vücudu kanserden koruduğu düşünülmektedir. Bilhassa lenf bezlerinin düzenli çalışmasını sağlayıp bağışıklık sistemini güçlendirmesi taşın en sık tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Regl, menopoz sürecinde bayanlara yardımcı olduğuna inanılan kan taşının ağrı ve sızı toplama özelliği vardır. Karında ve rahim kaslarında meydana gelen kramplar, kan taşıyla engellenebilmektedir. Ayrıca kan taşının bayanların doğurganlığı üzerinde de olumlu etkileri vardır. Bu nedenle her yatak odasında muhakkak bulunması gerekmektedir.

İnsan psikolojisi negatif enerjiden kolay etkilenmektedir. Bu negatif enerjiyi dağıtmaksa kan taşı gibi değerli ve yoğun enerji kütleleriyle mümkündür. Evinde kan taşı bulunan bireylerin daha dingin ve ılımlı oldukları, telaştan ve gerginlikten uzak kaldıkları bilinmektedir.

Zihni karmaşık duygulardan arındıran kan taşı, beyni meşgul eden olumsuzlukları sıyırıp atmaktadır. Bunun yanında korkuların yenmesinde ve cesaretin toplanmasında da kan taşının etkisi olduğuna inanılmaktadır. Kan taşı birçok medeniyette güç ile özdeşlemiştir. Bu nedenle soylu ve güçlü kesimleri temsil etmektedir. Kişinin kendini güçlü ve yeterli hissetmesine yardımcı olmaktadır.

Kan Taşı Nerelerden Çıkarılmaktadır?

Kan Taşı Nerelerde Çıkarılmaktadır?

Kan taşının anavatanı Güney Amerika’dır. Zor bulunan bir taş olduğu için kan taşının zahmetli bir hikayesi vardır. Bununla paralel olarak kan taşının değeri de bir hayli yüksektir. Güney Amerika dışında Brezilya ve Hindistan, kan taşı yoğunluğuna sahip ülkelerdir. Hemen her değerli taşın bulunduğu bu iki ülke, kan taşı çıkarma konusunda da oldukça faaldir. Taşların tasarımcılar ve takıcılarda pek çok hale sokulduğu ve değerlendiği bilinmektedir. Tüm bu ülkeler dışında Avustralya ve Çin, kan taşı bakımından zengin ülkelerdir.

Kan Taşı Hangi Burçların Taşıdır?

Kan Taşı Hangi Burçların Taşıdır?

Kan taşının balık burcu için değerli olan taşlar arasında yer aldığı bilinmektedir. Sağlıklı ve zinde bir yapıya sahip olması için balıkların kan taşını her an yanlarında taşımaları gerekmektedir. Özellikle duygusal iniş çıkışlarının yoğun olması balıkları biraz daha savunmasız ve sıkılgan kılmaktadır.

[renkbox baslik="Akik Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?" link="https://bilgihanem.com/akik-tasi-nedir/" resim="https://bilgihanem.com/wp-content/uploads/2017/04/akik-tasi-nedir-ozellikleri-ve-faydalari-nelerdir.jpg" renk="turuncu" yenisekme="hayir"][/renkbox]

Buna engel olabilmek için balık burcunun taşı üzerinde taşıması yeterli olacaktır. Sonrasında kendini daha rahat ifade edebilecek daha güçlü hissedecektir. Kan taşının balıklar dışında etkili olduğu bir diğer burç ise koç burçlarıdır. Gergin ve biraz huysuz olarak bilinen koçlar, kan taşıyla enerjilerini pozitif yöne kaydırabilirler. Sakin ve bir o kadar da ılımlı bir ruh haline bürünürler.

Kan taşı berberlerin kanı durdurmak için kullandığı bir taş olarak bilinen ancak bunun yanında daha başka binbir çeşit özelliği bulunan ve antik çağlardan günümüze değerini koruyan bir taştır.
Siz kan taşını aksesuar olarak taşıdığınızda faydasını gördünüz mü?
Şifalı taşların gücüne inanıyor musunuz?
Kan taşı çabuk kırılan bir taştır. Siz ne şekilde muhafaza ederek taşıyorsunuz?
Kan taşını nasıl ve ne sıklıkla arındırıyorsunuz?



Okur Yorumları